Tävlingsprogrammet för veteraner 2002 (uppdaterat t.o.m december 2002)


TÄVLINGSPROGRAMMET FÖR VETERANER 2002
uppdaterat 2003-05-24

Här framgår veterantävlingar 2002 (i första hand mästerskapstävlingar) i Sverige och utomlands. Arrangör för VSM i femkamp saknas fortfarande. Baltkampen Sverige-Estland-Lettland-Lituaen i Litauen planerad till den 28-29 juni är inställd. Som vanligt har Veterankommittén lagt in distriktstävlingar i programmet utifrån de uppgifter som distriktsveteranombuden i Sverige har lämnat (arena, landsväg, terräng). VDM är öppna tävlingar där deltagare från andra distrikt är välkomna (erhåller inte VDM-tecken). För ytterligare upplysningar om veterantävlingar kontakta Ivar Söderlind tel 090/786 54 57, E-post: ivar.soderlind@soc.umu.se eller K G Holmgren tel 0413/22745.

Januari
13                         The Malta 10k for Veteran Athletes, Malta

Mars
29                         Ryssbergsloppet (14km och 5,6km), Ryssbergets IK/Bromölla

April
7                           VDM Skåne terräng (Ramlösaloppet 8km och 4 km), IFK Helsingborg/IS Göta/Helsingborg       
13                         Heleneholms Marathon (marathon-VGM), Heleneholms IF/Malmö
14                         VDM Östergötland terräng
20                         Wärnamo Kvartsmarathon, Wärnamo SK/Wärnamo
20                         Angeredsloppet (veteranklasser), IF Kville/Angered
20                         VDM Uppland terräng, Bålsta IK/Bålsta
21                         VDM Småland terräng, IK Sisu/Nässjö
21                         VDM Närke terräng (alla klasser), Kvismaredalens IF
27                         VSM terräng, Filipstads IF/Filipstad
27                         VDM Dalarna marathon, Säters IF/Säter

Maj
1                           Växjöloppet, IFK Växjö/Växjö
1                           Bokskogsrundan (11.2km), Malmö FK/Torup
4                           Gävle halvmarathon, Gävle GIK/Gävle
5                           Ystadsterrängen (11.7 och 6.6km), Ystads IF FI/Ystad
9                           Klintenloppet (10 km), Björnstorps IF/Genarp
11                         VDM-SDM Västerbotten halvmarathon (Vännäs Halvmarathon), Vännäs SK/Vännäs
11                         Öppna Listermästerskapen, Listerkretsen/Karlshamn
11                         VDM Södermanland halvmaraton (Näshulta halvmaraton), Näshulta GOIF/Näshulta
12                         Personliga Rekordens Dag, IF Skade/Gävle
18                         Luleå Stadsmara, Studentidrotten/Luleå
19                         VDM-SDM Hälsingland halvmarathon, Iggesunds SK/Iggesund
19                         Kungsholmen Halvmarathon, FK Studenterna/Stockholm
19                         Broloppet, Malmö AI/Kastrup-Malmö
20                         Tjejloppet, Skellefteå AIK/Skellefteå
20                         VDM Dalarna kort terräng, Sälens IF/Sälen
20                         Campus Kampen (6 km asfalt), IKSU/Umeå
21                         VDM 1 Stockholm (5000m och kula), IFK Tumba/Brunna IP
22                         Friidrottsbarometern (100m,400m,1500m,höjd,tresteg,slägga,spjut), Bollnäs FIK/Bollnäs
23                         VDM Västerbotten (200m,1500m), Skellefteå AIK/Skellefteå
24-26                    VVM Nonstadia, Riccione, ITA
25                         Göteborgsvarvet (halvmarathon), Göteborgs FIF/Göteborg
25                         Kasttävling 1 i Skellefteå (veterangrenar), Skellefteå AIK/Skellefteå
26                         Umemilen, IFK Umeå/Umeå
26                         Stockholmsloppet, Fredrikshofs IF/Stockholm
26                         VDM Jämtland terräng, Ragunda IF/Hammarstrand
28                         VDM 2 Stockholm (400m,1500m,längd och spjut), IFK Tumba/Brunna IP
28                         Vårruset, IKSU/Umeå
29                         VDM Skåne del 1 (400m,5000m,höjd,diskus), Eslövs AI/Eslöv
29                         Friidrottsbarometern (200m,800m,3000m,300m h,stav,längd,kula,diskus), Strands IF/Hudiksvall
29                         Snickarspelen (kula,spjut,2000m), Tibro AIK FIK/Tibro
29                         VDM-JDM Västerbotten 5000m, Skellefteå AIK/Skellefteå

Juni
1                           Öppna Veteranmästerskap, Tartu, EST
2                           Noliaspelen (veterangrenar), IFK Umeå/Umeå
4                           VDM-SDM Västerbotten lång terräng 8000m (Gammliaterrängen)), Jalles TC/Umeå
5                           VDM Västerbotten (400,3000m,längd), Umedalens IF/Umeå
8                           VDM Skåne del 2 (800m), IFK Lund/Lund
8                           Veteranträffen (100m,400m,3000m,kort häck,höjd,längd,kula,diskus,spjut), IFK Lund/Lund
8                           Kasttävling 2 i Skellefteå (veterangrenar), Skellefteå AIK/Skellefteå
8                           Dalasjö Rundan (9 och 5km terräng), Dalasjö IK/Dalasjö
8                           Stockholm Marathon (SM marathon), Hässelby SK, Spårvägens FK
9                           Hildesborgsloppet (7.3km), GF Idrott/Landskrona
11                         VDM 3 Stockholm (100m,800m,höjd och diskus), IFK Tumba/Brunna IP
12                         VDM 1 Uppland (100m,800m,5000m,längd,höjd,kula,diskus), Rånäs 4 H/Norrtälje
15                         VDM Skåne del 3 (10000m,lång häck,stav,tresteg,kula,spjut), Ängelholms IF/Ängelholm
15                         Ölands Veteranspel (arena), Högby IF/Löttorp
15                         Skelleftemilen (10km asfalt), Skellefteå AIK/Skellefteå
15                         Tvärålundsskubbet, Tvärålunds IF/Tvärålund
16                         VSM kastmångkamp, Nyköpings BIS FI/Nyköping
16                         Nostalgispelen (100m,400m,1500m,3000m K,5000m M,kula,diskus,spjut,längd,tresteg,höjd,stav, sv stafett), Tibro AIK FIK/Tibro
18                         VDM 4 Stockholm (200m,3000m och tresteg), IFK Tumba/Brunna IP
18                         VDM Dalarna 5000m, Dalregementets IF/Borlänge
19                         Friidrottsbarometern (100m,400m,1500m,höjd,tresteg,slägga,spjut), Järvsö IF/Järvsö
19                         VDM 2 Uppland (400m,1500m,tresteg,stav,spjut,slägga), Rånäs 4 H/Norrtälje
19                         VDM 1 Blekinge (200m,1500m,höjd,tresteg,spjut,300m häck), Kyrkhults SK
19-20                    VDM Medelpad (100m,200m,1500m,5000m), Sundsvalls FI/Sundsvall
25                         VDM 2 Blekinge (100m,400m,1500m hinder,3000m hinder,stav,diskus,slägga), IF Udd/Karlshamn
25                         VDM Dalarna (häck,tresteg,800m), Kvarnsveden
25                         Stensele Runt (kvartsmarathon+minimara), Stensele SK/Stensele
26                         Noliacupen 2 (100m,200m,3000m,höjd,kula), IKSU/Umeå 
28                         VDM-SDM Småland 10000m, Oskarshamns SK/Oskarshamn
28                         Lapland Ultra (100km), Lönås IF
29                         VDM Skåne halvmarathon (Christianstads Halvmarathon), Härlövs IF Kristianstad
29                         Marknadsmilen (10km asfalt), Storuman RC/Storuman
29                         Kasttävling 3 i Skellefteå (veterangrenar), Skellefteå AIK/Skellefteå
29-30                    VDM Jämtland (Lilla Waplanspelen) (män:100m,400m,5000m,längd,kula,diskus. kv:100m,800m,längd), Trångsvikens IF/Krokom

Juli
2                           Bjensjön Runt (12km-5km), Kasamarks IF/Kasamark
3                           VDM Östergötland arena, IFK Linköping/Linköping
3                           Hörby Marknadslopp (12.6km), Frosta OK/Hörby
3                           Friidrottsbarometern (200m,800m,3000m,3000m h,stav,längd,kula,diskus), Strands IF/Hudiksvall
4                           Hopparnas Kväll, Skellefteå AIK/Skellefteå
6                           Stora VDM Småland dag 1, Jönköpings Friidrottskrets/Jönköping
6                           Lövångerloppet (16-8-4-2 km), Lövånger/Uttersjöbäcken AIK
9                           Löparnas Kväll, Skellefteå AIK/Skellefteå
10-13                    St Olavsloppet, stafett Trondheim-Östersund, Jämtland/Härjedalens IF
13                         Viskaterrängen (15-7-2km), Fredrika IK/Fredrika
13                         Killingi Marathon, Killingi AIF/Killingi
18                         Färsingaloppet (10 och 5 km), Sjöbo IF,BW 90 IF/Sjöbo
18                         VDM-SDM-JDM-UDM 2000m,3000m,5000m (Ölandsspelen), Högby IF/Löttorp
19                         VDM Hälsingland del 1 (100m,400m,kort häck,höjd,längd,kula,slägga), Järvsö IF
20                         Örträsksjön Runt, Örträsk SK/Örträsk
20                         Kasttävling 4 i Skellefteå (veterangrenar), Skellefteå AIK/Skellefteå
21                         Marknadslunken, Byske SK/Byske
24                         VDM Hälsingland del 2 (200m,800m,lång häck,stav,tresteg,diskus,spjut), Järvsö IF/Järvsö
24-27                    Vindelälvsloppet, landsvägsstafett Ammarnäs-Vännäsby, Vindelälvsloppets IF
26-28                    Stora Veteran-SM, Sundsvall FI/Sundsvall
27                         VDM Östergötland halvmarathon (Baltzarloppet), Motala AIF/Motala
27                         VDM Skåne Marathon (Bromölla Marathon), Ryssbergets IK/Bromölla
31                         Friidrottsbarometern (100m,400m,1500m,höjd,tresteg,slägga,spjut), Strands IF/Hudiksvall

Augusti
2-4                        Lilla VNM (terräng, tiokamp män, sjukamp kv, kastfemkamp), Tönsberg, NOR
3                           Gränumsloppet (terräng), Gränums IF/Olofström
4                           Under alla broar (16 km), IFK Anderstorp/Skellefteå
6                           VDM Östergötland 10000m, IK Akele/Mjölby
6                           VDM Skåne del 4 (200m,kort häck, 4x400m män, 4x100m kv), IFK Lund/Lund
7                           VDM Dalarna 1500m, Borlänge
7                           Prova på Bana 3000m, Sundsvalls FI/Sundsvall
10                         Höga Kusten Marathon, Nordingrå SK/Nordingrå
10                         Midnattsloppet, Hammarby IF/Stockholm
10                         Lycksele Terrängen, Lycksele LK/Lycksele
10                         VDM Småland Marathon (Ölands Marathon), Högby IF
10                         VDM Dalarna 100m,200m,400m,längd,stav, Ludvika FFI/Ludvika
10                         Säffle Marathon, Säffle FIK/Säffle
11                         Mullsjön Runt (7.5km terräng), Mullsjö IK/Mullsjö  
13                         VDM Dalarna 10000m, Kvarnsvedens GOIF FIK/Borlänge
14                         Friidrottsbarometern (100m,400m,1500m,höjd,tresteg,slägga,spjut), Söderhamns IF/Söderhamn
15                         VDM Västerbotten spjut,slägga, PRK 3, Skellefteå AIK/Skellefteå
15-25                    Veteran-EM, Potsdam, GER
17                         Hörneforsrundan, Hörnefors IF/Hörnefors
17                         Helsinki Marathon, Helsingfors, FIN
17-18                    Stora VDM-UDM Norrbotten, Boden FI/Boden
18                         VDM Medelpad 3000m hinder, Timrå AIK/Timrå
18                         VDM-SDM Norrbotten 10000m, ?
18                         Strömmingsmaran, Söderhamns IF/Söderhamn
18                         Kågeluffen, Kågedalens SK/Skellefteå
20                         Sävedalens hösttävling (veterangrenar), Sävedalens AIK/Vallhamra IP
22                         VDM Västerbotten 800m,stav,tresteg,diskus (PRK 4), Skellefteå AIK/Skellefteå
24                         Röbäckskneget, Röbäcks SK/Röbäck 
24                         VDM Dalarna halvmarathon, Säters IF FIK/Säter
25                         Landskrona Marathon, GF Idrott/Landskrona
28                         Noliacupen 3: 200m,5000m,längd,spjut, Jalles TC Umeå
28                         VDM Gästrikland 10000m (Löparkväll 6), Gästriklands FIF/Gävle
28                         VDM Blekinge dag 3 (800m,längd,kula,110mh,100mh,5000m), Gnistan IF/Ronneby
28                         Friidrottsbarometern (200m,800m,3000m h,stav,längd,kula,diskus), Järvsö IF/Järvsö
31                         Castorama, Skellefteå AIK/Skellefteå
31                         Öbackavarvet, Öbacka LK/Härnösand
31                         Vattudalsmaran, Vattudalens LDK/Strömsund

September
1                           VDM Västerbotten 4000m terräng, Skellefteå IF/Skellefteå
1                           Stora VDM Småland Dag 2, Vilstads GIF
1                           VDM Uppland Marathon, Knutby IF, Rånäs 4H
1                           Tjejmilen, Hässelby SK/Stockholm
4                           VDM-SDM Västerbotten, Skellefteå AIK/Skellefteå
4                           Friidrottsbarometern (200m,800m,3000m h,stav,längd,kula,diskus), Bollnäs FIK/Bollnäs
5                           VDM Skåne del 5 (100m,1500m,längd,slägga,4x100m män), IFK Helsingborg/Helsingborg
7                           Kastmångkamp, Skellefteå AIK/Skellefteå
7                           Vaasa Marathon, Vasa, FIN
7                           Veberödsrundan (21.1km), Björnstorps IF/Veberöd
8                           VDM Dalarna kastgrenar, IFK Mora/Mora
8                           VSM halvmarathon (Järnvägsloppet), UF Contact, IF Udd
11                         VDM Västerbotten 100m,höjd,kula (Noliacupen 4), IKSU/Umeå
11                         VDM Medelpad 10000m, Sundsvalls FI/Sundsvall
15                         VDM Gästrikland lång terräng, Hemlingby LK/Hemlingby
15                         Septemberloppet (12.5 och 6.3 km), Ryssbergets IK/Bromölla
17                         VDM-SDM Göteborg 10000m, Göteborgs FIF/Slottskogvallen
21                         Skanör-Falsterbo Runt (21.1 km), IK Finish/Skanör-Falsterbo
21                         VDM Småland halvmarathon (Vättermaran), IK Hakarpspojkarna/Huskvarna
21                         Skräcklanmaran, LK TV-88/Trollhättan
25                         VDM Blekinge 10000m, Team Blekinge/Karlskrona
28                         Lidingöloppet, IFK Lidingö/Lidingö
29                         Lidingöloppets Tjejlopp, IFK Lidingö/Lidingö
29                         Berlin Marathon, Berlin, GER
 

Oktober
5                           VDM Dalarna Långa Terrängen, Malugns IF/Malugn
5-13                      "World Master Games", Melbourne, AUS
6                           Brunnsjoggen, FIF Gnistan/Ronneby
12                         VSM Marathon (Umemaran), Jalles TC Umeå
12                         Göteborgs Maraton, Solvikingarna/Göteborg
13                         Eslövsloppet (9 och 4.7 km), Eslövs AI/Eslöv
19                         VDM Uppland Halvmarathon, Gottsunda IF/Uppsala
19                         Växjö Marathon, Växjö LK/Växjö
27                         Yddingeloppet, Heleneholms IF/Torup 

November
2                           Vintermarathon, Kvarnsvedens GIF/Borlänge
2                           Granebergsvarvet (landsväg 13km), Uppsala IF/Uppsala
3                           New York Marathon, New York, USA
3                           Skanneloppet (16.9 och 7.2 km), IS Skanne/Åstorp

December
1                           Skinkloppet, Gränums IF/Olofström
14                         Skinkloppet, Luleå LDK/Luleå
31                         Sylvesterloppet, UF Contact/Olofström
31                         Göteborgs Sylvesterlopp (10 km), Solvikingarna/Göteborg