Tävlingsprogram


Tävlingsprogram veteraner 2001

Här framgår veterantävlingar 2001 (i första hand mästerskapstävlingar) i Sverige och utomlands som är inrapporterade till Veterankommitten. Alla distriktssanktionerade veterantävlingar utomhus är ännu ej klara. Alla VDM är öppna tävlingar där deltagare från andra distrikt är välkomna (erhåller inte VDM-tecken). Observera att VSM terräng avgörs lördag 28 april och kastmångkamp/VSM femkamp den 8-9 september. För ytterligare upplysningar om veterantävlingar kontakta Ivar Söderlind tel 090/786 54 57, E-post: ivar.soderlind@soc.umu.se eller K G Holmgren tel 0413/22745.

Inomhus

Januari
Lö 13
IVDM Västerbotten 3000m och kula, IFK Umeå/Nolia
Sö 21 IVDM Stockholm, IFK Tumba/Sätrahallen
Lö 27-sö 28 Pallasspelen (veterangrenar), IK Pallas/Malmö

Februari
Sö 4
IVDM 1 Skåne (60m,60m häck, längd), IFK Lund/Lund
Lö 10-sö 11 IVSM, Järvsö IF/Bollnäs
Lö 17 IVDM 2 Skåne (800m,höjd,kula), IFK Helsingborg/Helsingborg
Lö 24 Veteranspelen inomhus, GIF Manheim/Göteborg

Mars
Lö 3-sö 4
IVDM-IUDM Norrbotten, Piteå IF/Piteå
To 8-sö 11 VEM inomhus, Bordeaux, Frankrike

Utomhus

Januari
Lö 20
Bore Cup (landsväg 7.5km), Rådmansö SK/Norrtälje

Februari
Lö 17
Bore Cup, (landsväg 10km/5km), Gottsunda IF/Uppsala

Mars
Lö 10
Bore Cup (landsväg 15km/7.5km), Östhammar FI/Östhammar

April
Lö 28
VDM marathon Dalarna, Säters IF/Säter
Lö 28 VSM terräng, KA2 IF/Karlskrona
Lö 28-sö 29 VEM Nonstadia, Qormi, Malta

Maj
Lö 12
VDM-SDM Västerbotten halvmarathon (Vännäs halvmarathon), Vännäs SK/Vännäs
Lö 12 Göteborgsvarvet, Göteborgs FIF/Göteborg
Lö 12 VDM Uppland terräng, NAIF-79/Tierp
To 17 VDM 1 Västerbotten (200m,1500m), Skellefteå AIK/Skellefteå
Lö 19 Bälingeloppet (10km landsväg), Bälinge IF/Uppsala
Lö 19 IKSU-milen (10km landsväg), IKSU/Umeå
To 24 Umemilen (10km landsväg), IFK Umeå/Umeå
To 31 VDM 2 i Västerbotten (5000m), Skellefteå AIK/Skellefteå

Juni
Lö 9
Dalasjörundan (9km/5km terräng), Dalasjö IK Framåt
Sö 10 Skelleftemilen (10 km landsväg), Skellefteå AIK/Skellefteå
On 13 VDM 1 Uppland arena, Rånäs 4 H/Norrtälje
Lö 16 Tvärålundsskubbet (7.5km landväg), Tvärålunds IF/Tvärålund
Lö 16-sö 17 Götalandsmästerskapen och Ölandsmästerskapen för veteraner, Högby IF/Löttorp
Ti 19 VDM 1 Dalarna (800m,häck, höjd,tresteg), Kvarnsvedens FIK/Kvarnsveden
Ti 26 VDM 2 Dalarna (100m,200m,400m,längd,stav), Kvarnsvedens FIF/Kvarnsveden
On 27 VDM Uppland 10000m, Enköpings AIF/Enköping
To 28 VDM 3 Västerbotten (400m,3000m), Jalles TC/Umeå
Fr 29 Lapland Ultra (100km landsväg), Lönås IF
Lö 30 Marknadsmilen (10km landsväg), Storuman RC/Storuman

Juli
Ti 3
VDM 3 Dalarna (5000m), Dalregementets IF/Falun
Ti 3 Bjensjön Runt, Kasamarks IF/Kasamark
On 4-Lö 14 VVM, Brisbane, Australien
Sö 15 VDM-SDM marathon Norrbotten, Killingi AIF/Killingi
Lö 21 Örträsksjön Runt (kvartsmarathon), Örträsk SK/Örträsk
On 25-lö 28 Vindelälvsloppet, Vindelälvsloppets IF
Lö 28 VSM halvmarathon (Baltzarloppet), Motala AIF/Motala
Ti 31 VDM 4 Dalarna (1500m), Borlänge Löparklubb/Kvarnsveden

Augusti
Fr 3-sö 5
Stora VSM, Huddinge AIS/Huddinge
Lö 4 Lyckseleterrängen (10km terräng), Lycksele LK/Lycksele
Sö 5 Kågeluffen, Kågedalens SK/Skellefteå
Sö 12 Mullsjön Runt (7.5km landsväg), Mullsjö IK/Mullsjö
Ti 14 VDM 4 Västerbotten (800m,stav,tresteg,diskus), Skellefteå AIK/Skellefteå
On 15 VDM halvmarathon Dalarna, Gustavs IF/Gustavs
Lö 18 Hörneforsrundan (10km landsväg), Hörnefors IF/Hörnefors
Lö 18-sö 19 Stora VNM, Råby Rekarne FIF/Eskilstuna
Sö 19 VDM-UDM Norrbotten arena, Riviera FI/Piteå
Ti 21 Sävedalens hösttävling (veterangrenar 200,800m m fl), Sävedalens AIK/Göteborg
Ti 21 VDM 5 Västerbotten (100m, höjd,kula), Jalles TC/Umeå
Ti 21 VDM 5 Dalarna (10000m), Ludvika FFI/Ludvika
On 22 VDM 2 Uppland arena, Rånäs 4H/Norrtälje
To 23 VDM 6 Västerbotten (spjut,slägga), Skellefteå AIK/Skellefteå
Lö 25 VDM 6 Dalarna (kula,diskus,slägga,spjut), IK Stål/Avesta
Lö 25 Röbäckskneget (10km terräng), Röbäcks SK/Umeå

September
Sö 2
VDM Uppland marathon, Rånäs 4H/Knutby
On 5 VDM Västerbotten 10000m, Skellefteå AIK/Skellefteå
Lö 8 VSM marathon (Tibroloppet), Tibro AIF/Tibro
Lö 8 VSM kastmångkamp, Östhammars FI, Valö IK/Östhammar
Sö 9 VSM femkamp, Östhammars FI, Valö IK/Östhammar
Ti 18 SDM-VDM 10000m för Göteborg
Lö 22 VDM-SDM Västerbotten 8000m terräng (Gammliaterrängen), Jalles TC/Umeå
Lö 22 VDM-SDM-UDM Norrbotten terräng, SK Gränsen/Hedenäset
Lö 29 VDM-SDM Västerbotten 4000m terräng (Bothniaterrängen), Skellefteå AIK, Skellefteå IF/Skellefteå
Lö 29 VDM terräng Dalarna långa banan, Sälens IF/Sälen

Oktober
Lö 13
VDM Göteborg marathon (Göteborg Marathon), Solvikingarna/Göteborg
Lö 20 VDM-SDM Västerbotten marathon (Umemaran), Jalles TC/Umeå
Lö 20 VDM Uppland halvmarathon, Gottsunda IF/Uppsala

November
Lö 3
Granebergsvarvet (13 km landsväg), Uppsala IF/Uppsala

(Första sidan)