Svenska medaljer i VVM i Porto Alegre - slutställning


Tore Axelsson , SK Bore, dubbel världsmästare i M55. Första dagen vann han överlägset terräng 8 km och sista dagen övertygande han på halvmarathon.

Här överst på prispallen  för terrängsegern.
Foto: Peter Hackenschmidt

Gunnar Durén, Hässelby SK t v vann 800 m i M50 med  2:02.12 och Sören Persson, IF Göta segrade lika övertygande på 800 m i M45 med  2:02.75.
Foto. Ove Edlund

 

Svenska medaljer vid VVM i Porto Alegre 16-27 oktober
sammanställt av Ivar Söderlind
 

Vid VVM i Porto Alegre har Sverige totalt tagit hem 35 medaljer (13 guld, 10 silver och 12 brons). Vi slutar därmed någonstans mellan 10:e och 13:e plats i medaljligan bland 82 deltagande länder.

Det är ett betydligt bättre facit jämfört med senaste VVM i Sacramento, USA 2011 då det totalt blev 10 svenska medaljer (0 guld, 7 silver och 3 brons) och ligger faktiskt nära nivån på ”hemmaplan” från VVM i Lahtis 2009 då det blev 37 svenska medaljer (18 guld, 8 silver och 11 brons).  I Lahtis var det 114 deltagande svenskar jämför med 40 här i Porto Alegre. Och som jag tidigare konstaterat är konkurrensen i många grenar vid årets VVM inte lika hård som vi varit vana vid från tidigare VVM.
 

Guld
17/10  Tore Axelsson, SK Bore: M55 terräng 8 km, 27:31
17/10  Fredrik Uhrbom, Spårvägens FK: M35 terräng 8 km, 24:39
19/10  Fredrik Uhrbom, Spårvägens FK: M35 5000 m, 14:56.63
21/10  Mattias Sunneborn, Spårvägens FK: M40 längd, 6.96  +4.4 (i ösregn)
21/10  Gunnar Durén, Hässelby SK: M50 800 m, 2:02.12
21/10 Sören Persson, IF Göta: M45 800 m, 2:02.75
22/10  Fredrik Uhrbom, Spårvägens FK: M35 10 000 m, 31:10.94
22/10  Jonas Asplund, IK Märsta: M40 Stav, 4.10
22/10 Mattias Sunneborn, Spårvägens FK: M40 200 m, 22.50
24/10  Carl-Erik Särndal, IFK Lund: M75 höjd, 1.46
24/10  Mattias Sunneborn, Spårvägens FK: M40 tresteg, 13.99
27/10 Tore Axelsson, SK Bore: M55 halvmarathon, 1.17:20
27/10 Britt Hellmark, Lidköpings IS: K60 halvmarathon, 1.46:56

Silver
17/10 Erik Hagström, IF Kville: M40 tiokamp, 5861 poäng
18/10 Axel Magnusson, IFK Lund: M90 spjut, 13.90
18/10 Gunnevi Magnusson, Varbergs GIF: K55 viktkastning, 12.42
19/10 Anna Sunneborn, Spårvägens FK: K40 längd 5.15
22/10 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna: M70 viktkastning, 18.06
26/10 Axel Magnusson, IFK Lund: M90 kastfemkamp, 1269 poäng
26/10 Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna: M70 kastfemkamp, 4213 poäng
26/10 Christer Svensson, Växjö AIS: M 40 20 km gång, 1.45:12
27/10  Maud Thorssell, Växjö LK: K65 halvmarathon, 1.58:37  
27/10  Sverige, K70: stafett 4 x 100 m, 73.68  (Astrid Nilsson, Sonja Nilsson, Kerstin Nilsson, Kristina Carlsson)

Brons
19/10  Kerstin Nilsson, IFK Lund: K70 100 m, 17.28 +0,1
21/10 Kerstin Nilsson, IFK Lund: K70 200 m häck, 45.87
21/10 Axel Magnusson, IFK Lund: M90 kula, 5.91
21/10 Bengt Rilegård, Spårvägens FK: M45 spjut, 55.96
21/10 Gunnevi Magnusson, Varbergs GIF: K55 slägga, 37.45
22/10 Christer Svensson, Växjö AIS: M 40 10 km gång, 51.55
22/10 Ulla Karnebäck, IFK Tumba FK: K 60 800 m, 2:51.76
22/10  Erik Hagström, IF Kville: M40 stav, 3.70
24/10 Axel Magnusson, IFK Lund: M90 diskus, 12.77
25/10 Anna Ek, IK Hakarpspojkarna: K40 Kastfemkamp, 3202 poäng
26/10 Gunnevi Magnusson, Varbergs GIF: K55 kastfemkamp, 3713 poäng
27/10 Sverige, K60 stafett 4 x 400 m, 5:50.70 (Kristina Carlsson, Gerd Eriksson, Gun Eriksson, Ulla Karnebäck)