Svenska medaljer vid VEM i Izmir - slutsummering


Svenska medaljer vid VEM i Izmir, Turkiet - slutställning
sammanställt av Ivar Söderlind

Vid VEM i Izmir, Turkiet tog de svenska deltagarna totalt hem 36 medaljer (10 guld, 17 silver och 9 brons) och slutade på 16:e plats i medaljligan bland 42 deltagande länder. Tyskland vann överlägset med totalt 297 medaljer (121 guld) före Storbritannien med 158 medaljer (67 guld) och Italien på tredjeplats med 115 medaljer (42 guld). Finland blev imponerande fyra med 88 medaljer (36 guld). Under10:e och sista tävlingsdagen hade Sverige inga deltagare (stafetter och marathon) så medaljställningen för Sveriges del var klar redan efter nio tävlingsdagar. Vi konstaterar vidare att endast sju länder har fler medaljer totalt än Sverige (sammanlagt guld, silver och brons).

 

Guld
24/8 Henryk Plukarz, M80 vikt, 15.74
Peter Hackenschmidt, M70 diskus, 40.92
25/8 Ellinor Hogrell, K45 5 km bangång, 28:25.03
25/8 Kristina Ponton, K50 höjd, 1.48 (svenskt rekord och tangerat nordiskt rekord)
26/8 Ola Jörgen Karlsson, M35 höjd, 2.06
26/8 Gunnar Ekstedt, M70 höjd, 1.42
28/8 Axel Magnusson, M90 spjut, 13.54
29/8 Tore Axelsson, M55 5000 m, 17:09.24
30/8 Lilly Wizén, K55 800 m, 2:44.61
30/8 Axel Magnusson, M90 kastfemkamp, 1910 p

 

Silver
24/8 Kerstin Nilsson, K70 100 m, 17.58 -0.1
24/8 Lars Wennblom, M75 stav, 2.50
24/8 Axel Magnusson, M90 diskus, 11.24
25/8 Lilly Wizén, K55 1500 m, 5:42.14
25/8 Kerstin Nilsson, K70 200m häck, 46.13 +0.4
25/8 Vanessa de Luca, K40 400m häck, 1:13.90
25/8 Lena Kroon, K75, kula, 6.94
25/8 Mattias Sunneborn, M40 längd, 7.07 -1.4
27/8 Elizabeth Helger, K50 400m, 1:03.89
27/8 Peter Wallin, M40 400m, 52.02
27/8 Anna Ek, K40 diskus, 35.24
28/8 Anna Ek, K40 vikt, 12.38
28/8 Gunnevi Magnusson, K55 vikt, 12.38
28/8 Ellinor Hogrell, K45 10 km landsvägsgång, 1h01:32
28/8 Bengt Rilegård, M45, spjut, 54,64
29/8 Anna Ek, K40 kastfemkamp, 3136 p
30/8 Peter Hackenschmidt, M70 kastfemkamp, 4072 p
 

Brons
24/8 Sonja Nilsson, K75 100 m, 19.93 -0.6
25/8 Gunnevi Magnusson, K55 slägga, 36.33
26/8 Carina Palmquist, K50 längd, 4.62 +2.8
26/8 Henryk Plukarz, M80 slägga, 34.38
26/8 Kerstin Nilsson, K70 längd, 3.15  -1,4
27/8 Ulla Karnebäck, K60 400m, 1:15.04
29/8 Kerstin Nilsson, K70 80 m häck, 19.89 +2.6
29/8 Anders Herrman, M35 5000 m, 16:08.17
30/8 Astrid Nilsson, K70 200 m, 42.10 +0.3