Svenska medaljer vid IVEM


Svenska medaljer vid IVEM i Torun, Polen – slutlig lista efter sex dagar
av Ivar Söderlind
Efter sjätte och sista tävlingsdagen noterar vi att Sverige tog hem 38 medaljer: 14 guld, 17 silver och sju brons.  I medaljligan slutade Sverige på 10:e plats bland de 45 deltagande länderna.  Insatsen här i Torun är ”all time high” med fler medaljer än vid något av de tio tidigare Europamästerskapen inomhus (premiär i Birmingham, Storbritannien 1997). Tidigare rekord noterades vid förra IVEM i San Sebastian, Spanien 2013 då det blev det 37 medaljer till Sverige (14 guld, 11 silver och 12 brons) och 8:e plats i medaljligan. Jag återkommer med en fylligare summering av tävlingarna i Torun inom kort

Guld (14)
24/3 Östen Edlund, M80 slägga, 37.89
24/3 Linda Åkerman, K40 spjut, 35.86
24/3 Kenneth Jansson, M65 slägga, 51.37
25/3 Jonas Asplund, M40 stav, 4.60
25/3 Lars Wennblom, M80 60 m, 9.50
25/3 Barbro Bobäck, K70 60 m, 9.91
26/3 Östen Edlund, M80 diskus, 38.99
26/3 Mattias Sunneborn, M40 femkamp, 4023 poäng
26/3 Lars Wennblom, M80 stav, 250
26/3 Gunnar Durén, M50 800 m, 2:02.91
26/3 Lilly Wizén, K60 800 m, 2:52.17 (svenskt rekord)
27/3 Lilly Wizén, K60 1500 m, 5:48.11
28/3 Kenneth Jansson, M65 vikt, 17.09
28/3 Östen Edlund, M80 vikt, 17.82

Silver (17)
23/3 Lars Wennblom, M80 höjd, 1.21
23/3 Sonja Nilsson, K75 höjd, 0.99
24/3 Lars Wennblom, M80 längd, 3.60
24/3 Sonja Nilsson, K75 längd, 2.41
24/3 Ulla Littenheim, K65 400 m, 1:17.15
24/3 Lilly Wizén, K60 400 m, 1:09.76
24/3 Peter Wallin, M40 400 m, 52.86
25/3 Mattias Sunneborn, M40 60 m, 7.25
26/3 Erika Bergenz, K40 800 m, 2:20.94
26/3 Östen Edlund, M80 kula. 11.89
27/3 Fredrik Uhrberg, M35 4 km terräng, 12:50.16
27/3 Ulla Littenheim, K65 200 m, 32.97
27/3 Gunnar Durén, M50 1500 m, 4:17.20
27/3 Lars Wennblom, M80 200 m, 33.72
27/3 Erika Bergenz, K40 1500 m, 4:36.61 (svenskt rekord)
28/3 Kerstin Nilsson, K70 60 m häck, 14.18
28/3 Sverige, K60 stafett 4x200 m, 2:15.76

Brons (7)
25/3 Sonja Nilsson, K75 60 m, 12.30
26/3 Peter Hackenschmidt, M70 diskus, 36.94
26/3 Ulla Karnebäck, K60 800 m, 2:55.98
27/3 Lars Wennblom, M80 tresteg, 7.28
27/3 Tage Isaksson, M70 200 m, 29.62
28/3 Bengt Pettersson, M50 kula, 15.22
28/3 Linda Åkerman, 60 m häck, 9.55