Nordiska veteranmästerskapsrekord utomhus är uppdaterade


Nordiska Mästerskapsrekord Veteraner Utomhus            
Uppdaterad 2013-09-01 av Mikael Magnusson              
Uppdateringar i röd text                  
1979 Finland  Turku 1997 Norge  Lillehammer        
1981 Norge  Larvik 1999 Danmark  Odense        
1983 Danmark  Köpenhamn 2001 Sverige  Eskilstuna        
1985 Sverige  Helsingborg 2003 Finland  Lahti        
1987 Finland  Pori 2005 Norge  Brumunddal        
1989 Norge  Larvik 2007 Danmark  Århus        
1991 Danmark  Glostrup 2009 Sverige  Huddinge        
1993 Sverige  Huddinge 2011 Finland  Lappeenranta        
1995 Finland  Kajaani 2013 Norge  Moss        
                 
ANM.                  
Saknar resultatlista från 1979 Finland                 
och från 1997 Norge resultat från kvinnornas 100m och spjut              
                 
100m                  
M35 11.19 0,3 Arto Lehtimäki, FIN 03-jul-67 Lahti 2003  
11.1m 1,5 Aldwyn Mollineau, SWE 12-aug-44 Larvik 1981  
M40 11.69 -0,1 Mauno Leskelä, FIN 03-jul-62 Lahti 2003  
11.0m 1,5 Pekka Metsähuone, FIN 27-sep-43 Köpenhamn 1983  
M45 11.68 0,7 Jorma Ehrström, FIN 06-feb-40 Björneborg 1987  
11.5m 1,1 Torsti Helminen, FIN 16-okt-36 Köpenhamn 1983  
M50 11.85 1,9 Risto Laihorinne, FIN 09-sep-51 Eskilstuna 2001  
11.8m 1,2 Dennis Reece, SWE 04-apr-28 Larvik 1981  
M55 12.20 2 Jorma Ehrström, FIN 06-feb-40 Kajaani 1995  
11.8m 2,8 Dennis Reece, SWE 04-apr-28 Köpenhamn 1983  
M60 12.62 0,8 Arne Tangen, NOR -- Lillehammer 1997  
M65 13.22 2 Curt Carlsson, SWE 31-jan-32 Lillehammer 1995  
13.2m 1,7 Yngve Brange, SWE 07-feb-13 Larvik 1981  
M70 13.63 +0.9 Aimo Mikkola, FIN 09-feb-39 Huddinge 2009  
13.49 2,8 Terho Välimäki, FIN 19-nov-29 Eskilstuna 2001  
13.4m 0,5 Yngve Brange, SWE 07-feb-13 Köpenhamn 1983  
M75 14.49 0,6 Rudolf Ahrenkiel, DEN 16-jul-20 Kajaani 1995  
M80 15.27 -0,4 Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Lahti 2003  
M85 17.56 1,7 Ahti Pajunen, FIN 03-dec-09 Kajaani 1995  
16.55 3,7 Herbert Liedtke, SWE 29-apr-16 Eskilstuna 2001  
M90 18.54 -0,4 Torgeir Brandvold, NOR 17-okt-13 Lahti 2003  
M95 35.48 -1.9 Ilmari Koppinen FIN xxxx-18 Moss 2013  
                 
K35 12.77 +1.2 Anna Sunneborn, SWE 15-apr-70 Huddinge 2009  
12.5m 0,4 Annika Folcke, SWE 26-mar-44 Larvik 1981  
K40 12.98 -1.3 Mette Brynjolf Jepsen DEN xxxx-70 Moss 2013  
12.8m 0,7 Vivi Markussen, DEN 24-okt-39 Larvik 1981  
K45 13.31 +0.5 Elizabeth Helger, SWE 05-dec-60 Huddinge 2009  
K50 13.45 1,6 Ingela Bluhm, DEN 05-jan-46 Lillehammer 1997  
K55 14.35 -0,9 Ingela Bluhm, DEN 05-jan-46 Brumunddal 2005  
K60 14.41 +1.3 Vivi Wilhjelm, DEN 24-maj-47 Århus 2007  
K65 15.71 -0,8 Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Odense 1999  
K70 16.39 -0.6 Kerstin Henmyr, SWE 20-nov-36 Århus 2007  
K75 17.58 -1,4 Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Huddinge 2009  
K80 19.83 -3.0 Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Moss 2013  
19.8m -1,5 Irja Sarnama, FIN 27-sep-05 Helsingborg 1985  
K85 21.38 -0,8 Nora Wedemo, SWE 19-apr-13 Odense 1999  
K90+ 23.78 0,3 Nora Wedemo, SWE 19-apr-13 Lahti 2003  
                 
200m                  
M35 22.74 1,7 A.F. Mathisen, DEN -55 Glostrup 1991  
22.61 5,2 Stefan Tomai, SWE 04-mar-65 Eskilstuna 2001  
22.6m 1 Aldwyn Mollineau, SWE 12-aug-44 Larvik 1981  
M40 23.42 -1 Mauno Leskelä, FIN 03-jul-62 Lahti 2003  
23.3m 1,3 Sven-Olof Björnholm, SWE 01-apr-41 Larvik 1981  
M45 23.68 0 Jorma Ehrström, FIN 06-feb-40 Björneborg 1987  
23.6m 4 Torsti Helminen, FIN 16-okt-36 Köpenhamn 1983  
M50 24.92 -1,2 Torsti Helminen, FIN 16-okt-36 Björneborg 1987  
24.49 4,4 Pentti Karppinen, FIN 18-nov-47 Eskilstuna 2001  
24.2m 1,4 Dennis Reece, SWE 04-apr-28 Larvik 1981  
M55 25.35 +1.8 Kjeld Christoffersen, DEN -52 Århus 2007  
(24.8 3 Dennis Reece, SWE 04-apr-28 Köpenhamn 1983  
M60 25.98 +-0.0 Freddy Hörven NOR xxxx-53 Moss 2013  
M65 27.18 1,5 Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Glostrup 1991  
M70 27.78 1,2 Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Huddinge 1993  
M75 29.82 -0,7 Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Odense 1999  
M80 31.61 -0,7 Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Lahti 2003  
M85+ 37.88 -0,7 Torgeir Brandvold, NOR 17-okt-13 Odense 1999  
36.16 5,5 Herbert Liedtke, SWE 29-apr-16 Eskilstuna 2001  
                 
K35 26.29 -0,5 Inger Baekken-Kulstad, NOR 11-apr-48 Björneborg 1987  
25.8m 1,1 Annika Folcke, SWE 26-mar-44 Larvik 1981  
K40 26.74 +0.1 Mette Brynjolf Jepsen DEN xxxx-70 Moss 2013  
25.6m 1,9 Vivi Markussen, DEN 24-okt-39 Larvik 1981  
K45 27.14 +0.1 Maria Jonasson SWE xxxx-68 Moss 2013  
K50 28.35 0,2 Ingela Bluhm, DEN 05-jan-46 Lillehammer 1997  
K55 29.68 -1.6 Anny Undheim, NOR 31-aug-56 Lappeenranta 2011  
K60 29.98 +1.1 Vivi Wilhjelm, DEN 24-maj-47 Århus 2007  
K65 32.51 -1.3 Ingela Bluhm, DEN 05-jan-46 Lappeenranta 2011  
K70 35.45 +0.7 Kerstin Henmyr, SWE 20-nov-36 Århus 2007  
K75 36.67 -1.1 Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Huddinge 2009  
K80 40.59 +1.3 Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Moss 2013  
K85+ 51.70 -0,9 Nora Wedemo, SWE 19-apr-13 Odense 1999  
                 
400m                  
M35 51.20   Jorma Hietamäki, FIN 18-nov-55 Glostrup 1991  
50.6m   Raimo Haanpää, FIN 14-dec-45 Larvik 1981  
M40 51.32   Jorma Hietamäki, FIN 18-nov-55 Kajaani 1995  
M45 53.69   Mauri Lyytikäinen, FIN 07-feb-50 Kajaani 1995  
53.69   Asle Offerdal NOR xxxx-66 Moss 2013  
M50 54.96   Gerhard Kruse Hansen, DEN 16-maj-38 Larvik 1989  
M55 57.72   Erkki Knapp, FIN 01-jan-34 Larvik 1989  
M60 59.10   Unto Mattsson, FIN 29-okt-29 Larvik 1989  
M65 61.53   Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Glostrup 1991  
M70 63.09   Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Huddinge 1993  
M75 70.42   Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Odense 1999  
M80 72.69   Göte Lindblad, SWE 16-okt-23 Lahti 2003  
M85 87.11   Herbert Liedtke, SWE 29-apr-16 Eskilstuna 2001  
M90 105.00   Viiljo Tuovinen FIN xxxx-20 Lappeenranta 2011  
                 
K35 59.02   Birgitte Jennes, DEN 23-nov-53 Glostrup 1991  
57.5m   Else Katrin Systad, NOR 22-mar-54 Larvik 1989  
K40 59.12   Katrin Kreen, FIN 09-nov-66 Århus 2007  
K45 61.31   Elizabeth Helger, SWE 05-dec-60 Huddinge 2009  
K50 64.37   Lilly Wizén, SWE 11-mar-55 Brumunddal 2005  
K55 66.67   Anny Undheim NOR xxxx-56 Moss 2013  
K60 70.17   Ingerlise Villum Jensen, DEN 28-aug-49 Huddinge 2009  
K65 74.19   Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Odense 1999  
K70 85.87   Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Århus 2007  
K75 89.01   Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Huddinge 2009  
                 
800m                  
M35 1.56.50   Rex Hinchliffe, NOR 11-jan-62 Lillehammer 1997  
M40 1.58.2m   Kristoffer Velstad, NOR -- Larvik 1981  
M45 2.00.49   Paul Dahl, NOR 03-nov-44 Larvik 1989  
M50 2.06.98   Oddvar Tjelta, NOR -43 Huddinge 1993  
M55 2.10.03   Unto Mattsson, FIN 29-okt-29 Helsingborg 1985  
M60 2.14.48   Unto Mattsson, FIN 29-okt-29 Larvik 1989  
M65 2.26.70   Nils Roupe, SWE 07-maj-20 Helsingborg 1985  
M70 2.30.19   Ragnar Jakobsen NOR xxxx-43 Moss 2013  
M75 2.48.57   Kjell Odd Steinset NOR xxxx-36 Lappeenranta 2011  
M80 3.00.4m   Matti Korpela, FIN 25-sep-03 Köpenhamn 1983  
M85+ 4.11.46   Yrjö Torikka FIN xxxx-25 Lappeenranta 2011  
                 
K35 2.13.07   Kirsten Hausken, NOR 22-jun-48 Helsingborg 1985  
K40 2.18.08   Kirsten Hausken, NOR 22-jun-48 Larvik 1989  
K45 2.18.70   Karin Wåhlstedt, SWE 13-apr-60 Århus 2007  
K50 2.24.59   Ingerlise Jensen, DEN 28-aug-49 Odense 1999  
K55 2.32.71   Ingerlise Villum Jensen, DEN 28-aug-49 Brumunddal 2005  
K60 2.39.68   Ingerlise Villum Jensen, DEN 28-aug-49 Huddinge 2009  
K65 2.57.95   Åse Nyland, NOR 04-maj-33 Odense 1999  
K70 3.06.16   Inkeri Janhunen FIN xxxx-41 Lappeenranta 2011  
                 
1500m                  
M35 3.57.51   Roar Krogh, NOR 10-okt-56 Glostrup 1991  
M40 4.01.3m   Kristoffer Velstad, NOR -- Larvik 1981  
M45 4.04.8m   Paul Dahl, NOR 03-nov-44 Larvik 1989  
M50 4.20.30   Bill Krohn, SWE 09-mar-58 Huddinge 1958  
M55 4.25.85   Laurids Jakobsen, DEN 28-jul-52 Århus 2007  
M60 4.43.88   Rune Bergman, SWE 08-okt-34 Helsingborg 1985  
M65 4.50.4m   Rune Bergman, SWE 08-okt-24 Larvik 1989  
M70 5.22.18   Rune Bergman, SWE 08-okt-24 Lillehammer 1997  
M75 5.50.77   Åke Kant, SWE 25-sep-25 Eskilstuna 2001  
M80 6.26.1m   Matti Korpela, FIN 25-sep-03 Köpenhamn 1983  
M85+ 8.55.71   Yrjö Torikka FIN xxxx-25 Lappeenranta 2011  
                 
K35 4.37.64   Kirsten Hausken, NOR 22-jun-48 Helsingborg 1985  
K40 4.40.8m   Kirsten Hausken, NOR 22-jun-48 Larvik 1989  
K45 4.52.72   Karin Wåhlstedt, SWE 13-apr-60 Århus 2007  
K50 4.55.52   Ingerlise Jensen, DEN 28-aug-49 Odense 1999  
K55 5.14.60   Jutta Pedersen, SWE 06-dec-46 Eskilstuna 2001  
K60 5.30.14   Ingerlise Villum Jensen, DEN 28-aug-49 Huddinge 2009  
K65 6.08.45   Birgitta Eklund, SWE 03-feb-38 Lahti 2003  
K70 6.21.27   Riitta Rasimus FIN xxxx-41 Lappeenranta 2011  
K75 10.17.02   Hanna Laurila FIN xxxx-35 Lappeenranta 2011  
                 
5000m                  
M35 14.39.76   Roar Krogh, NOR 10-okt-56 Glostrup 1991  
M40 15.02.0m   Tor Vevle, NOR 09-mar-40 Larvik 1981  
M45 15.26.50   Harald Ödegård, NOR 21-jan-46 Huddinge 1993  
M50 15.58.0m   Nils Undersåker, NOR 11-apr-39 Larvik 1989  
M55 16.36.12   Tom Axelsson SWE xxxx-57 Moss 2013  
M60 17.19.6m   Egon Nielsen, DEN 16-jun-29 Larvik 1989  
M65 17.30.4m   Rune Bergman, SWE 08-okt-24 Larvik 1989  
M70 19.33.7m   Gudmund Straume, NOR 30-okt-18 Larvik 1989  
M75 22.09.84   Gudmund Straume, NOR 30-okt-18 Huddinge 1993  
M80 22.32.19   Pentti Saukkosaari, FIN 12-maj-22 Lahti 2003  
M85+ 38.59.62   Holger Björck, SWE 10-dec-08 Huddinge 1993  
                 
K35 16.54.84   Kirrsten Hausken, NOR 22-jun-48 Helsingborg 1985  
K40 17.34.10   Seija Reko, FIN 26-maj-53 Kajaani 1995  
K45 18.12.56   Gitte Karlshöj, DEN 14-maj-59 Århus 2007  
K50 18.14.9m   Valborg Östberg, NOR 14-maj-31 Larvik 1981  
K55 18.50.67   Jutta Pedersen, SWE 06-dec-46 Eskilstuna 2001  
K60 21.07.73   Lis Christensen, DEN -- Odense 1999  
K65 22.11.08   Birgitta Eklund, SWE 03-feb-38 Lahti 2003  
K70 22.23.48   Rigmor Österlund DEN xxxx-43 Moss 2013  
                 
10000m                  
M35 30.40.83   Lars Axelsson, SWE 01-maj-58 Huddinge 1993  
M40 31.35.5m   Bjarne Bröndum, DEN 11-jan-43 Köpenhamn 1983  
M45 32.47.9m   Arne Moen, NOR -- Larvik 1989  
M50 33.40.2m   Lars Strandh, SWE 21-jun-30 Larvik 1981  
M55 34.58.03   Bent Lauridsen, DEN 27-maj-35 Glostrup 1991  
M60 36.34.0m   Egon Nielsen, DEN 16-jun-29 Larvik 1989  
M65 37.55.6m   Rune Bergman, SWE 08-okt-24 Larvik 1989  
M70 40.57.2m   Gudmund Straume, NOR 30-okt-18 Larvik 1989  
M75 46.47.01   Aimo Virolainen, FIN 24-aug-19 Kajaani 1995  
M80 51.41.25   Torsten Ståle, SWE 06-apr-17 Lillehammer 1997  
                 
K35 39.46.23   Mervi Perkkiö, FIN 12-mar-61 Lahti 2003  
K50 41.48.73   Mirjam Tynkkynen, FIN 28-maj-53 Lahti 2003  
K55 45.50.86   Mariann Stenbakk, NOR 17-dec-44 Lahti 2003  
K60 46.22.88   Tuula Tammisto, FIN -- Lahti 2003  
K70 51.15.67   Pirkko Kinnunen, FIN 31-dec-31 Lahti 2003  
                 
STAFETT 4x100m                
F.n. Ej VNM-gren, har dock varit med vid några tidigare tillfällen            
ENL WAVA:s handbok gäller vid VVM 5:årsklasser, M/K40, M/K45 osv            
Vid VNM gäller 10:årsklasser, vilka dock noteras som rekord i ex.vis            
M/K40,M/K50 trots att äldre deltagare finns med i laget.              
Samma gäller även för tidigare VEM.                
                 
M35 45.18       FIN   Helsingborg 1985  
Raimo Haanpää, Aimo Majuri, Juhani Ojala, Matias Lukkonen            
44.5m       FIN   Larvik 1981  
(Namnuppgifter saknas)                
M40 45.68       SWE   Helsingborg 1985  
Conny Gustavsson, Lennart Andersson, Göthe Larsson, Aldwyn Mollineau            
M50 48.21       NOR   Helsingborg 1985  
Tore Hansen, Svein Berg, Dalland, Nils A Balto                
47.7m       SWE   Larvik 1981)  
Axel Feraeus, Leif Ohlsson, Göte Lindblad, Dennis Reece              
M60 52.18       FIN   Björneborg 1987  
Erkki Jylhämäki, Pekka Pentilä, Hannu Suoknuutti, Matti Järvinen            
M70 64.79       FIN   Björneborg 1987  
Ahti Pajunen, Eino Salminen, Yrjö Hupponen, Hugo Mononen            
K35 54.41       NOR   Björneborg 1987  
Astrid Askvik, Oddbjörg Haakensveen, Trine Gootaas, Reidun Rushfeldt            
51.8m       NOR   Larvik 1981  
Reidun Corneliusson, Reidun Rushfeldt, Sissel Falch Jörgenssen, Gerd Honeröd            
K40 53.45       DEN   Helsingborg 1985  
Lisa Fischer, Marianne Söderberg, Annelise Olesen, Menja Stapelfeldt            
K50 59.97       NOR   Helsingborg 1985  
Grethe Bolstad, Unni Saetther, Gerd Mjelde, Kristen Hveem              
                 
                 
SVENSK STAFETT 1000m (100-200-300-400m)              
MÄN                  
M35 2.04.65       FIN   Glostrup 1991  
Juha Kapanen, Raimo Koskela, Janni Lappalainen, Jorma Hietamäki            
M40 2.07.31       NOR   Larvik 1989  
Trond Rosén, Jan Kaashagen, Stein Ohr, Einar Behms              
M45 2.13.65       SWE   Lahti 2003  
Rezze Aboreslan, Åke Larsson, Jörgen Lindholm, Kenneth Jonsson            
M50 2.11.20       DEN   Larvik 1989  
Heinrich Shel, Torben Jensen, Arne Jensen, Gerhardt Kruse              
M55 2.20.59       SWE   Eskilstuna 2001  
Göte Hinders, Lennart Andersson, Uno Niklasson, Kenneth Ivehag            
M60 2.25.28       FIN   Larvik 1989  
Erkki Fylhamäki, Terho Välimäki, Lars Ingves, Unto Mattsson            
M65 2.30.92       FIN   Lahti 2003  
Mikko Saarinen, Heikki Tuomi, Urpo Mikkonen, Paavo Kinnunen            
M70 2.39.98       FIN   Eskilstuna 2001  
Olavi Niemi, Terho Välimäki, Unto Mattsson J Nieminen              
M75 3.02.22       FIN   Lahti 2003  
Arvo Heininen, Eino Tuomisto, Pentti Saavalainen, Yrjö Torikka            
M80+ 3.47.64       FIN   Odense 1999  
Aaare Lehtimäki, Ilmari Koppinen, Reino Taskinen, Aimo Virolainen            
                 
Kvinnor                  
K35 2.26.82       SWE   Odense 1999  
Carina Söderman, Ann-Britt Jakobsson, Karin Wåhlstedt, Görel Manners            
K40 2.25.7m       NOR   Larvik 1989  
Grethe Rivenes, Solveig Dahl, Inger Baekken-Kulstad, Oddbjörg Haakensveen            
K45 2.42.02       SWE   Lahti 2003  
Ann Britt Eriksson, Gunnel Tolfes, Rose-Marie Enmalm, Lilly Wizén            
K50 2.41.19       SWE   Brumunddal 2005  
Ann-Britt Eriksson, Ulla Littenhim, Ulla Karnebäck, Lilly Wizén            
K55 2.55.26       SWE   Eskilstuna 2001  
Ene Säinas, Kerstin Nilsson, Ulla Bodén, Jutta Pedersen              
K60 2.56.11       NOR   Brumunddal 2005  
Trine Gtaas, Herborg Blakstad, Marie Lovise Svevad, Oddbjörg Haaensveen            
K65 3.13.0m       SWE   Lahti 2003  
Eva Söderström, Aino Holm, Astrid Nilsson, Birgitta Eklund              
K70 3.50.51       NOR   Moss 2013  
Åse Nyland, Heborg Blakstad, Eva Carlsen, Sofie Jakobsen              
                 
STAFETT 4x400m                
F.n. Ej VNM-gren har  dock varit med vid några tidgare tillfällen            
Enl. WAVA:s handbok gäller vid VVM 5:årsklasser M/K40, /K45 osv            
Vid VNM gäller  10:årsklasser vilka dock  noteras som rekord            
i ex.vis  M/K40 M/K50 osv trots att  äldre deltagare finns            
med i laget                  
Fr.om, VEM 1998 samma indelning  som vid  VNM            
                 
M35 3.29.2m       FIN   Köpenhamn 1983  
Seppo Elomää, Matti Liatala, Seppo Putkinen, Raimo Haanpää            
M40 3.33.6m       SWE   Köpenhamn 1983  
Hans Lagerqvist, Rolf Nilsson, Lennart Andersson, Sven-Olf Björnholm            
M50 3.50.3m       NOR   Larvik 1981-08-09  
Petter Kojen, Svein Höilo, Harald Aanerud, Arfinn Haugland              
M60 4.20.1m       FIN   Larvik 1981-08-09  
Atti, Porkka, Eero Santala, Viljo Verounen, Eino Salminen              
M70+ 5.04.75       FIN   Pori 1987  
Veikko Suomela, Yrjö Hupponen, Eero Santala, Eino Salminen            
                 
KORTA Häcken                  
80m (76.2cm)                  
(76.2cm)                  
M70 14.05 -1,9 Tor Trondset, SWE 16-nov-35 Brumunddal 2005  
M75 15.59 0,7 Reino Taskinen, FIN 18-jan-16 Huddinge 1993  
                 
(68.6cm)                  
M80 18.79 0,9 Reino Taskinen, FIN 18-jan-16 Lillehammer 1997  
M85+ 20.44 +1.2 Kurt Byggmästar FIN xxxx-25 Lappeenranta 2011  
19.72 4,8 Reino Taskinen, FIN 18-jan-16 Eskilstuna 2001  
                 
(76.2cm)                  
K40 12.53 0,2 Grete Rivenes, NOR 18-mar-48 Larvik 1989  
K45 13.24 -2.0 Kirsti Siekkinen FIN xxxx-65 Lappeenranta 2011  
12.88 3,5 Anny Undheim, NOR 31-aug-56 Eskilstuna 2001  
K50 13.67 1,2 Grethe Rivenes, NOR 18-mar-48 Odense 1999  
K55 14.69 +1.1 Anny Undheim, NOR 31-aug-56 Moss 2013  
                 
(68.6cm eller högre)                  
K60 14.65 1 Asta Larsson, SWE 23-okt-31 Glostrup 1991  
K65 15.88 1,2 Asta Larsson, SWE 23-okt-31 Odense 1999  
K70 16.69 -0,4 Asta Larsson, SWE 23-okt-31 Lahti 2003  
15.57 4 Asta Larsson, SWE 23-okt-31 Eskilstuna 2001  
K75 20.08 +0.3 Asta Larsson, SWE 23-okt-31 Århus 2007  
K80+                  
                 
100m                  
(91.4cm)                  
M50 15.27 -1.5 Timo Rajamäki, FIN -57 Lappeenranta 2011  
M55 14.96 +2.0 Timo Rajamäki, FIN -57 Moss 2013  
                 
(84.0cm)                  
M60 15.70 1,3 Olavi Niemi, FIN 07-nov-31 Glostrup 1991  
M65 17.21 -1.8 Seppo Putkinen FIN xxxx-46 Lappeenranta 2011  
                 
(84.0cm, samma som seniorer)                
K35 15.28 1,6 Lisbeth Pedersen, DEN -56 Glostrup 1991  
                 
110m                  
(106.7cm samma som seniorer)                
M35 16.10 1,1 Martin Bruce, DEN -52 Glostrup 1991  
15.7m 0,5 Fredrik Lorenzen, NOR -- Larvik 1981  
(99.1cm)                  
M40 15.85 0,6 Torben Kristiansen, DEN 01-apr-55 Kajaani 1995  
M45 16.37 -0,6 Veikko Tolvanen, FIN 31-aug-36 Helsingborg 1985  
16.1m 4 Lars Lindhe, SWE 21-maj-36 Köpenhamn 1983  
                 
LÅNGA Häcken                  
200m                  
(68.6cm)                  
M85+ 50.09 -1.8 Kurt Byggmästar FIN xxxx-25