Svenska veteranrekord inomhus


SVENSKA VETERANREKORD I FRIIDROTT INOMHUS
modifierad 2013-05-30

sammanställt av Sven Gärderud med kompletteringar av Johan Löfstedt

Endast resultat där alla uppgifter rapporterats (födelsedatum, ålder och datum för tävlingen) är giltiga som officiella rekord. Endast elektrisk tidtagning godtages för distanser upp till och med 400m. För distanser från 200m och uppåt måste rundbanan vara max 220 yards (201.168m).

ANM.:  Om varvlängden överstiger 220 yards (201,168 m.) är resultat i löpningar (200 m.eller längre) ej giltiga som inomhusrekord.

* Nya uppgifter i denna lista (senaste säsongen + rättelser)

Nordiska banors varvlängder:

SVERIGE           

FINLAND

Bollnäs              200 m

Espoo                154 m

Borlänge           193 m

Heinola              189,68 m

Borås                200 m

Helsinki                200 m*

Eskilstuna         200 m

Jyväskylää           200 m

Falun, Friidr      200 m

Kokkola                120 m

Falun, Lugnet   200 m

Kotka                    283 m

Gävle               125 m

Kuopio                  336 m

Göteborg/Fh    200 m

Kouvala                261 m

Göteborg/Sc   193,4 m

Kourtane              200 m

Haparanda      175 m

Lahti                    400 m

Helsingborg    180 m

Laukkaa              194 m

Huddinge        200 m

Mustasaari           400 m

Karlstad          200 m

Otaniemi             170 m

Karlskrona      200m

Oulu                 304,1 m

Lidingö/B        200 m

Pori                 400 m

Linköping       200 m

Rovaniemi            195 m

Luleå              353,87 m

Tampere              300 m

Malmö/A        200 m

Turku                170 m

Motala            200 m*

 Vaasa                400 m

Norrköping/St 200 m*

Vierumäki              200 m

Nyköping/M    200 m

 

Piteå               180 m

NORGE

Skellefteå        200 m

Askim               167 m

Solna              180 m

Drammen             200 m

Stockholm/G   200 m

Oslo                200 m

Stockholm/Sä 200 m

Stange              200 m

Sundsvall        306,66 m

 

Södertälje/Sc     283,5 m

 

Uddevalla/R  200 m

ISLAND

Umeå            200 m

Reykjavik     200 m

Västerås        200 m

 

Växjö/Tk        200 m

 

Växjö (normalt) 357 m

   

Ås, Krokom    200 m

   

Örebro/T          200 m

   

DANMARK                 

 

Köpenhamn       200 m

 

60m

M35   6.99  Robert Kronberg, IF Kville  15aug76                    Göteborg/Fh  11-08-19
M40   7.04  Mattias Sunneborn, Spårvägens FIK  27sep70      San Sebastian, ESP  13-03-20
M45   7.59  Åke Larsson, IKS FI Umeå  11jun57                    Bollnäs  05-02-12  VSM
M50   7.61  Ulf Sjöberg, IK Ymer  26okt61                            Karlskrona  11-03-05  VSM
M55   7.91  Anders Olsson, Huddinge AIS                             1okt56                   Stockholm/Sä  11-01-16   VDM
M60   8.08  Uno Nicklasson, Trångsvikens IF  7jul44             Ås  05-01-29
M65   8.27  Curt Carlsson, IFK Linköping FIK  31jan32           Eskilstuna  98-02-08
M70   8.64  Lars Wennblom, Hässelby SK-FI  28okt34           Västerås  04-02-07  VSM
M75   9.03  Arnold Mullaert, Vittsjö GoIK  8mar24                  Malmö/A  99-03-05  VEM
M80   9.62  Göte Lindblad, Högsbo AIK  16okt23                   Göteborg/Fi  03-02-22
M85 10.37  Herbert Liedtke, Fredrikshofs FI  29apr16             Stockholm/Sä  01-01-21  VDM
M90 10.96  Herbert Liedtke, Fredrikshofs FI  29apr16             Linz, AUT  06-03-18  VVM

K35    7.66  Lena Berntsson, Ullevi FK  4nov78                     Göteborg/Fi  13-02-23  
K40    8.12  Anna Sunneborn, Spårvägens FIK  15apr70          Stockholm/G  13-02-21
K45    8.28  Carina Palmquist, Villstads GoIF  29maj62           Malmö/A  07-01-27
K50    8.55  Elizabeth Helger, Nyköpings BIS  5dec60            Eskilstuna  10-01-17  VDM
K55    9.02  Kerstin Henmyr, UF Contact  20nov36                Göteborg/Fh  91-03-16
K60    9.34  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Solna  92-02-29
K65    9.34  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Malmö/A  97-02-01
K70  10.00  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Lund  01-02-04  VDM
K75  10.44  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Malmö/A  06-01-28
K80  11.68  Gunni Svensson, IK Pallas  17nov20                   Lund  00-02-06  VDM
K85+ 12.57  Nora Wedemo, Fredrikshofs FI  19apr13             Stockholm/Sä  01-01-21  VDM  

200m

M35  22.00  Mattias Sunneborn, Spårvägen FIK  27sep70       Göteborg/Fh  07-02-24  SM
M40  22.34  Mattias Sunneborn, Spårvägen FIK  27sep70       Karlskrona 13-02-10 VSM
M45  24.22  Ingemar Ztorm, FIK Studenterna  9feb60             Eskilstuna  05-03-13  VEM
M50  24.63  Åke Larsson, Umedalens IF  11jun57                  Helsingfors, FIN  07-03-24  VEM
M55  25.45  Anders Olsson, Huddinge AIS  1okt56                 Stockholm/Sä  11-01-29
M60  26.58  Uno Nicklasson, Trångsvikens IF  7jul44             Bollnäs  05-02-13  VSM
M65  27.36  Göte Lindblad, IFK Lund  16okt23                       Göteborg/Fh  91-03-16
  tang.   27.36  Lars Wennblom, Hässelby SK-FI  28okt34       Stockholm/Sä  99-01-10
M70  28.69  Bertil Hedström, SWE  26feb34                          Västerås  04-02-08  VSM  
M75  29.95  Göte Lindblad, Högsbo AIK  16okt23                   Malmö/A  99-03-07  VEM
M80  32.36  Göte Lindblad, Högsbo AIK  16okt23                   Sindelfingen, GER  04-03-10  VVM
M85  36.19  Herbert Liedtke,Fredrikshofs FI  29apr16             Bollnäs  01-02-11  VSM
M90  39.63  Herbert Liedtke,Fredrikshofs FI 29apr16              Linz, AUT  06-03-16  VVM

K35  24.06  Lena Aruhn, Ume FI  22apr70                             Malmö/A  05-02-13  SM
K40  26.94  Carina Palmquist, Villstads GoIF  29maj62           Bollnäs  05-02-13  VSM
K45  27.08  Carina Palmquist, Villstads GoIF  29maj62           Helsingfors  07-03-25  VEM
K50  28.40  Elizabeth Helger, Nyköpings BIS  5dec60             Norrköping/St  13-01-05
K55  29.78  Ulla Littenheim, Uddevalla IS  23jul47                  Göteborg/FI  03-02-22
K60  31.20  Ulla Littenheim, Uddevalla IS  23jul47                  Göteborg/Fh  09-02-07
K65  32.11  Ulla Littenheim, Uddevalla IS  23jul47                  Uddevalla  12-01-21  VDM
K70  34.61  Kerstin Henmyr, UF Contact  20nov36                Karlskrona  06-02-19  VSM
K75  37.82  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Malmö/A  06-03-04  VNM
K80  45.16  Gunni Svensson, IK Pallas  17nov20                   Göteborg/Fh  01-02-24
K85+ 51.80  Nora Wedemo, Fredrikshofs FI  19apr13             Bollnäs  01-02-11  VSM

400m

M35   48.93  Mattias Sunneborn, Spårvägen FIK  27sep70      Malmö/A  06-01-28
M40   50.04  Mattias Sunneborn, Spårvägen FIK  27sep70      Stockholm/Sä  10-12-11
M45   53.06  Ingemar Ztorm, FIK Studenterna  9feb60            Stockholm/Sä  07-01-27  DM  
M50   55.57  Bengt Jalmselius, IF Hagen  6sep50                  Göteborg/Fh  00-03-12  VNM
M55   57.85  Kenneth Ivehag, Främmestads IK  11nov43        Malmö/A  99-03-06  VEM
M60   61.16  Tor Trondset, Södertörns FF  16nov35               Göteborg/Fh  97-03-23  VSM
M65   63.74  Kenneth Ivehag, Främmestads IK  11nov43        Reykjavik, ISL  08-03-02  VNM
M70   67.77  Göte Lindblad, Högsbo AIK  16okt23                  Malmö/A  96-02-03
M75   69.59  Göte Lindblad, Högsbo AIK  16okt23                  Malmö/A  99-03-07  VEM
M80   77.97  Göte Lindblad, Högsbo AIK  16okt23                  Sindelfingen, GER  04-03-14  VVM
M85   89.29  Herbert Liedtke,Fredrikshofs FI  29apr16            Stockholm/Sä  01-01-21  VDM
M90 102.33  Herbert Liedtke,Fredrikshofs FI  29apr16            Malmö/A  06-03-05  VNM

K35   52.77  Lena Aruhn, Ume FI  22apr70                            Stockholm/G  05-02-15
K40   61.04  Carina Palmquist, Villstads GoIF  29maj62          Malmö/A  06-03-05  VNM
K45   60.76  Elizabeth Helger, Nyköpings BIS  5dec60            Pal di Ancona, ITA  09-03-26  VEM
K50   63.12  Elizabeth Helger, Nyköpings BIS  5dec60            Eskilstuna  10-01-17  VDM
K55   67.48  Ann-Britt Eriksson, IF Start  31mar49                 Västerås  04-02-07  VSM
K60   70.14  Ulla Littenheim, Uddevalla IS  23jul47                 Clermont-Ferrand, FRA  08-03-22  VVM
K65   74.38  Ulla Littenheim, Uddevalla IS  23jul47                 Huddinge  12-02-11  VSM
K70   85.10  Astrid Nilsson, IFK Lund  14jan36                      Linz, AUT  06-03-20  VVM
K75  113.86  Gunni Svensson, IK Pallas  17nov20                  Göteborg/Fh  96-03-23  VRM
K80    Ej något resultat
K85+  Ej något resultat

600m  Ej VSM-gren

M35  1.29.57    Magnus Nilsson, IFK Linköping  11jan73         Linköping  10-11-20
M40  1.24.31    Mattias Sunneborn, Spårvägens FIK  27sep70 Stockholm/Sä  10-12-04
M45  1.33.33m Johan Engholm, Hässelby SK-FI  7feb62        Huddinge  09-01-11
M50  1.34.46    Björn Hellgren, IF Kville  22feb62                   Göteborg/Fh  12-03-12
M55  1.58.58    Anders Eriksson, Majornas IK  30okt55          Göteborg/Fh  12-03-12  
M60  1.43.9m   Nils Nestor, Hässelby SK  22nov52               Falun  13-01-27

M65  1.56.73    Nils Olsson, Huddinge AIS  24sep44              Huddinge  10-11-21

M70  2.07.6m   Henry Kallioniemi, Täby IS  12maj43              Falun  13-01-27

 

K35   2.09.0m   Cecilia Heine, Tingbergs AIS  26feb74           Uddevalla  11-12-27
K40   2.04.99    Catarina Hillblom, Uppsala LK  25mar66         Stockholm/Sä  09-01-20
K50   1.48.29    Gunnel Tolfes, Huddinge AIS  25jan58           Stockholm/Sä  08-02-03
K55   2.12.51    Ewa Wahlberg, Uppsala LK  24feb55             Eskilstuna  12-01-06
K60   2.06.2m   Ulla Littenheim, Uddevalla IS  23jul47            Uddevalla/R  11-04-04
K65   2.05.77    Ulla Littenheim, Uddevalla IS  23jul47            Uddevalla  12-02-18

800m

M35  1.50.72   Rizak Dirshe, Malmö AI  5jan72                     Karlskrona/SuH  09-02-22
M40  1.55.7m  Birger Ohlsson, Hässelby SK-FI  8aug68         New York, USA  09-01-22
M45  2.01.14   Gunnar Durén, Hässelby SK-FI  16sep63         Jyväskylä, FIN  12-04-04  WMA
M50  1.59.99   Gunnar Durén, Hässelby SK-FI  16sep63         Stockholm/G  13-02-21
M55  2.10.88   William Krohn, Huddinge AIS  9apr58              Huddinge/Sä  13-02-26
M60  2.22.89   Hans Södergren, Oskarshamns SK  4okt51      Malmö/A  12-02-06
M65  2.27.17   Kenneth Ivehag, Främmestads IK  11nov43     Örebro  08-04-05
M70  2.38.43   Gunnar Lotsberg, Täby LLK  28nov24              Göteborg/Fh  95-03-25  VRM
M75  2.47.35   Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Göteborg/Fh  00-03-11  VNM
M80  3.08.88   Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Eskilstuna  05-03-13  VEM
M85+ 3.30.95  Holger Josefsson, Uppsala LK  4okt18            Västerås  04-02-08  VSM

 

K35   2.16.64   Anette Fischer, Örgryte IS  6aug56                 Göteborg/Fh  93-02-14
K40   2.20.84   Katarina Wikander, IFK Helsingborg  10aug67  Borås  07-02-18  VSM
K45   2.18.16   Karin Wåhlstedt, Järvsö IF  13apr60               Bollnäs  07-03-03
K50   2.27.25   Karin Wåhlstedt, Järvsö IF  13apr60               Bollnäs  10-02-14
K55   2.37.5m  Majvi Wijk, Trelleborg  16jul57                        Helsingborg  12-02-20  VDM
K60   2.52.79   Birgitta Eklund, Skellefteå  3feb38                  Malmö/A  99-03-07  VEM
K65   3.00.23   Birgitta Eklund, Skellefteå AIK  3feb38            Sindelfingen, GER  04-03-12  VVM
K70   3.17.5m  Britta Tibbling, IFK Västerås  19mar18            Lidingö/B  88-02-27
K75   4.11.9m  Nora Wedemo, Fredrikshofs IF  19apr13         Lidingö/B  88-02-27
K80  Ej något resultat
K85  Ej något resultat

1000m   Ej VSM-gren

M35   2.22.27  Rizak Dirshe, Malmö/A  5jan72                      Malmö/A  07-01-20
M40   2.37.9m Sören Persson, IF Göta Karlstad  17dec65       Karlstad  09-12-22
M45   2.40.24  Johan Engholm, Hässelby SK-FI  7feb62         Stockholm/Sä  09-02-10
M50   2.42.06  William Krohn, Huddinge AIS  9apr58              Stockholm/Sä  09-02-10
M55   2.48.98  William Krohn, Huddinge AIS  9apr58              Stockholm/Sä  13-02-09
M60   3.06.74  Lars-Erik Bränfeldt, Täby IS  3jul47                 Stockholm/Sä  07-03-04
M65   3.25.10  Miles Fleetwood, Uppsala LK  19jan41            Stockholm/Sä  07-03-04
M70   3.53,4m Henry Kallioniemi, Täby IS  12maj43               Falun  13-02-03
M75   5.18.80  Tor Trondset, Ösmo-Nynäs FIK  16nov35        Jyväskylä, FIN  12-04-03  WMA 5K
M80   7.56.47  Axel Fernaeus, Järvsö IF  18okt28                 Jyväskylä, FIN  12-04-03  WMA 5K
M85+  Ej något resultat

K35   2.55.3m  Pia Thomasson, IF Göta FI  1jul65                 Karlstad  04-01-31
K40   3.03.5m  Pia Thomasson, IF Göta FI  1jul65                 Karlstad  07-02-10
K45   3.04.33   Karin Wåhlstedt, Järvsö IF  13apr60               Bollnäs  09-03-21
K50   3.19.57   Gunnel Tolfes, Huddinge AIS  25jan58            Stockholm/Sä  08-02-02
K55   3.40.25   Gunnel Tolfes, Huddinge AIS  25jan58            Huddinge  13-01-20
K60   3.56.57   Gudrun Fleetwood, Uppsala LK  24feb43         Stockholm/Sä  07-03-04
K65   Ej något resultat
K70   Ej något resultat
K75   Ej något resultat
K80   Ej något resultat
K85+  Ej något resultat

1500m

M35   3.41.57  Rizak Dirshe, Malmö/A  5jan72                      Stuttgart, GER  07-02-03
M40   4.09.38  Per Björkman, Stockholms FTF  2mar65         Stockholm/Sä  06-01-22
M45   4.10.15  Sören Persson, IF Göta Karlstad  14dec65       Karlstad  10-01-24
M50   4.13.45  Gunnar Durén, Hässelby SK-FI  16sep63         Stockholm/Sä  13-02-03
M55   4.24.99  William Krohn, Huddinge AIS  9apr58              Huddinge  13-03-24
M60   4.47.44  Magnus Säveros, Nilivaara IS  14dec46           Piteå  06-02-04  VDM
M65   4.55.25  Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Örebro  92-03-22
M70   5.24.51  Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Karlstad  98-03-22
M75   5.34.06  Åke Kant, Fredrikshofs FI  25sep25                Stockholm/Sä  00-02-05  VDM
M80   6.29.95  Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Eskilstuna  05-03-13  VEM
M85+  7.18.32  Holger Josefsson, Uppsala LK  4okt18           Västerås  04-02-07  VSM

K35   4.11.52  Ulrika Johansson, Rånäs4H  9feb75                Stockholm/Gl  10-02-10
K40   4.56.7m Pia Thomasson, IF Göta FI  1jul65                  Karlstad  09-01-10
K45   4.47.43  Karin Wåhlstedt, Järvsö IF  13apr60                Bollnäs  09-02-28  SM
K50   4.56.24  Karin Wåhlstedt, Järvsö IF  13apr60                Bollnäs  10-02-13
K55   5.35.84  Lilly Wizén, F Gotländsk FI  11mar55              Bollnäs  10-02-13
K60   5.44.69  Gudrun Fleetwood, Uppsala LK  24feb43          Eskilstuna  03-02-15  VSM     
K65   6.18.06  Birgitta Eklund, Skellefteå AIK  3feb38             San Sebastian, ESP  03-03-09  VEM
K70   7.05.41  Birgitta Eklund, Skellefteå AIK  3feb38             Huddinge  09-05-14
K75   Ej något resultat
K80   Ej något resultat
K85+  Ej något resultat

1 mile (1609,344m) EJ VSM-gren

M35  4.49.70  Lennart Nilsson, Björnstorps IF  1mar54           Malmö  92-01-26
M40  4.54.13  Peter Johansson, Tingbergs AIS  17dec70        Göteborg/Fh  12-03-19
M45  4.36.48  Göran Sander, Solvikingarna  19maj67              Göteborg/Fh  12-03-19
M50  4.57.22  Björn Hellgren, IF Kville  22feb62                     Göteborg/Fh  12-03-19
M55  5.56.6m Peter Jaktlund, Borlänge LK  1jan55                 Falun/Lu  13-03-17  VDM
M60  5.35.6m Jörgen Thorsell, Borlänge LK  24nov52             Falun/Lu  13-03-17  VDM
M65  6.12.9m Hans Sundgren, Dalregementets IF  28apr45    Falun/Lu  12-04-01  VDM
M70  8.11.4m Erik-Åke Tranberg, Sälens IF  18jan41              Falun/Lu  13-03-17  VDM

K35  6.27.6m Annika Björk, Falu IK  1mar76                          Falun/Lu  13-03-17  VDM

Övriga klasser EJ NÅGOT RESULTAT

2000m  Ej VSM-gren

M35  5.20.08+ Erik Sjöqvist, Enhörna IF  4dec72                   Stockholm/GI  08-02-21
M40  5.39,18   Kristoffer Österlund, IFK Umeå  2mar65          Umeå/No  12-03-03
M45  5.55.54   Johan Engholm, Hässelby SK  7feb62             Stockholm/Sä  07-01-20
M50  6.00.00   William Krohn, Huddinge AIS  9apr58              Stockholm/Sä  09-01-17
M55  6.12.26   William Krohn, Huddinge AIS  9apr58              Huddinge/St  13-04-16
M60  6.59.8m  Jörgen Thorsell, Borlänge LK  24nov52            Falun/Lu  13-03-17
M65  7.42.56   Sture Bodare, Glanshammars IF  13okt44        Stockholm/Sä  10-01-23
M70 10.07.6m Erik-Åke Tranberg, Sälens IF  18jan41             Falun/Lu  13-03-17  VDM
M75  9.08,85   Bernt Magnusson, IK Akele  25maj33              Linköping/Cp  08-12-07

K35  6.11.89    Ulrika Johansson, Rånäs 4H  9feb75              Stockholm/Sä  11-01-18
K40  7.06.12+  Catharina Sundelöf, Huddinge AIS  14sep66     Stockholm/Sä  09-02-21  DM
K45  7.57.51    Anna-Sofie Bark, IK Akele  23jun66                 Linköping  12-12-16
K50  7.43.24    Ewa Wahlberg, Uppsala LK  24feb55              Örebro  05-12-03
K55  7.43.34    Lilly Wizén, F Gotländsk FI  11mar55             Stockholm/Sä  10-01-23

Övriga klasser EJ NÅGOT RESULTAT

3000m

M35   7.49.27  Erik Sjöqvist, Enhörna IF  4dec72                   Stockholm/Gl  07-02-20
M40   8.38.80  Bjarne Thysell, Ärla IF  14jul64                       Eskilstuna  06-01-06
M45   8.54.89  Göran Sander, Solvikingarna  19maj67             Göteborg/Fh  12-02-04
M50   9.13.18  Stig Jonsson, Kisa SK  20feb43                      Örebro  94-02-13
M55   9.30.99  Tore Axelsson, IK Hakarpspojkarna  17sep57   San Sebastian, ESP  13-03-19  VEM
M60   9.56.66  Svenn Eriksen, Högsbo AIK  20aug34             Göteborg/Fh  94-03-05
M65  10.17.02  Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Göteborg/Fh  90-03-17
M70  11.05.23  Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Göteborg/Fh  94-03-05
M75  12.15.76  Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Stockholm/Sä  00-03-18  VSM
 (LB) 12.05.83  Rune Bergman, Wärnamo SK  8okt24             Växjö  00-01-23  VDM
M80  14.01 52  Gunnar Nilsson, Heleneholms IF  23jul33        Karlskrona  13-02-10  VSM
M85+ 17.27.29 Torsten Ståle, Fredrikshofs FI  6apr17            Malmö/A  02-02-10  VSM

K35   9.05.2m  Ulrika Johansson, Rånäs 4H  9feb75              Birmingham, GBR  10-02-20
K40   9.44.18   Midde Hamrin, Hässelby SK-FI  19apr57         Göteborg/Fh  98-01-31
K45  10.54.67  Karin Wåhlstedt, Järvsö IF  13apr60               Bollnäs  08-01-05  DM
K50  11.00,80  Karin Schön, IF Kville  17maj62                      Karlskrona  13-02-10  VSM
K55  11.46.5m Eva Söderström, Högsbo AIK  17mar36           Göteborg/Fh  92-03-07
K60  12.20.94  Gudrun Fleetwood, Uppsala LK  24feb43         Eskilstuna  03-02-15  VSM
K65  13.13.89  Birgitta Eklund, Skellefteå AIK  3feb38             Sindelfingen, GER  04-03-11  VVM
K70  15.33.34  Viveka Rüffel, Hargs BK Runners  12sep39     Nyköping  09-02-22
K75  Ej något resultat
K80  Ej något resultat
K85+ Ej något resultat

2 miles (3218,668m)

M35   8.36,74    Erik Sjöqvist, Enhörna IF  4dec72                 Birmingham, GBR  08-02-16

K35    9.48.85    Ulrika Johansson, Rånäs 4H  9feb75            Birmingham, GBR  10-02-20

5000m

M35  15.27.0m Steven Hale, IF Göta FI  9sep63                   Karlstad  00-02-29
M40  16.19.26  Christer Ryman, Skillingaryds FK  19apr66      Stockholm/Sä  07-01-20
M45  16.06.20  Håkan Eriksson, Malungs IF  20aug61            Stockholm/Sä  09-01-17
M50  20.12,4m Jan-Olov Andersson, Hargs BK  12feb52         Nyköping  04-12-16
   L.B.19.25,3m Hans Karlsson, Växjö LK  7 jun55                  Växjö  08-03-11

M55  17.17.96  Joel Bengtsson, Trångsvikens IF  19sep51     Ås  07-02-06
M60  19.38.0m Lars Dennevi, Hargs BK  12okt42                  Eskilstuna  03-01-25

M65  -

   L.B. 21.40.5m Stig Hörberg, Växjö Norra IF  43                  Växjö  08-03-11

M70  -

   L-B. 23.23.3m Ingvar Fransson, Växjö LK  21mar36            Växjö  06-03-14

M75  -

   L.B. 24.41.2m Ingmar Nordström, Växjö LK  5 jul31             Växjö  07-03-13

K35  17.19.75  Lisa Wiklund, Spårvägen FIK  17aug70            Stockholm/Sä  05-01-22

K45  21.03.80  Åsa Nylander, IFK Tumba  19dec67                Huddinge/St  13-04-16

STAFETT 4 x 200m   
(I laget skall ingå fyra tävlande varav minst två skall tillhöra M50/K50 eller äldre klass. Anm.: Lag skall alltså i princip bestå av två 35- och två 50-åringar med möjlighet att ersätta en eller flera med äldre tävlande). OBS!  Gäller endast för klubblag.

MÄN  

 

 

1.41.50  FIK Studenterna

Bollnäs    10-02-13

(Eklundh -73, Ztorm -60, Helenius -60, Bergqvist -73)

NATIONSLAG

 

 

M35         2.18.07

Reykjavik, ISL  08-03-01 VNM

Namnuppgifter saknas

M40-49   1.38.24

Malmö/A  06-03-04  VNM

(Peter Hellgren -64 + Per Björkman -65 + Johan Helenius-60 + Ingemar Ztorm -60)

M45         1.40.95

Eskilstuna  05-03-13  VEM

(Åke Larsson -57 + Rezze Aboreslan-57 + Majid Elfaderi + Ingemar Ztorm -60)

M50-59   1.43.86

Göteborg/Fh  00-03-12 VNM 

(Uno Niklasson-44 + Börje Andersson-49 + Bengt Karlsson-42 + Bengt Jalmselius-50)

M60         1.56.84

Eskilstuna  05-03-13 VNM

(Kenneth Ivehag-43 + Eric-Åke Tranberg-41 + Bengt Karlsson-42 + Uno Niklasson-44)

M60-69   1.56.57

Göteborg/Fh  00-03-12 VNM 

(Curt Carlsson + Stan Jarog-38 + K-G Holmgren-36 + Tor Trondset-35)

M70-79   2.02.26 

Malmö/A  06-03-04 VNM  

 (namn saknas)

M80-89   Ej något resultat

 

 

    

 

 

KVINNOR  Gäller samma som för MÄN klubblag

 

 

2.03.05  IFK LUND lag 1

Göteborg/Fh  96-03-23 VRM

(Siv Olsson-44 + Karin Randerz-59 + Asta Larsson-31 + Barbro Ljungberg-52)

NATIONSLAG

 

 

K35      1.54.94  

Göteborg/Fh  00-03-12 VNM

(Ann-Britt Jakobsson -64 + Karin Wåhlstedt-60 + Katarina Jakobsson-58 + Görel Manners -63)

K40      1.55.22

Malmö/A  06-03-04 VNM   

(Barbara Bondesson-60 + Lena Sundberg-61 + Karin Wåhlstedt-60 + Carina Palmquist-62)

 

K45      2.15.20

Eskilstuna  05-03-13 VEM

(namn saknas)

 

K50      2.06.94

Göteborg/Fh  00-03-12 VNM

(Barbro Lindgren-48 + Ulla Littenheim-47 + Gudrun Kinger-42 + Kerstin Kvist-49)

K55      2.15.20

Eskilstuna  05-03-13 VEM

 

(Ulla Boden-42 + Kerstin Boström-42 + Ulla Littenheim-47 + Ann-Britt Eriksson-49)

 

K60-69      2.21.21

Malmö/A  99-03-07 VEM 

(Aino Holm-38 + Asta Larsson-31 + Eva Söderström-36 + Birgitta Eklund-38)

60m HÄCK
(Häckhöjd 99,1 cm. eller högre) 
M35   7.56  Robert Kronberg, IF Kville  15aug76                    Göteborg/Fh  11-08-19
M40   8.38  Mattias Sunneborn, Spårvägens FIK  27sep70      San Sebastian, ESP  13-03-22  IVEM
M45   9.25  Inge Hermansson, Hässelby SK  16aug45            Solna  90-02-13

(Häckhöjd 91,4 cm.)   
M50   9.33  Ulf Sjöberg, IK Ymer  26okt61                                                         Karlskrona  11-03-06  VSM
M55   9.69  Ove Edlund, Nyköpings BIS  24okt39                  Lidingö/B  94-02-05

(Häckhöjd 84,0 cm.) 
M60   9.66  Jan Söderström, Bromma IF  15aug42                 Linz, AUT  06-03-19  VVM
M65  9.43   Jan Söderström, Bromma IF  15aug42                 Stockholm/Sä  09-01-18  VDM

(Häckhöjd 76,2 cm.) 
M70  9.98   Jan Söderström, Bromma IF  15aug42                 Huddinge  12-01-28  VDM
M75  10.94 Lars-Åke Hedlund, IK Stål  4nov33                      Huddinge  08-02-10  VSM

(Häckhöjd 68,6 cm.)
M80  13.82 Sten Medelius, Högby IF  12jul28  Huddinge         08-02-10  VSM
M85+ 15.79 Axel Magnusson, IFK Lund  24apr21                   Helsingfors, FIN  07-03-25  VEM

(Häckhöjd 84,0 cm.) 
K35   8.99  Åsa Carlsson, Spårvägens FIK  19dec72              Stockholm/Sä  08-02-23

(Häckhöjd 76,2 cm.) 
K40   9.13  Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve  15jan60              Bordeaux, FRA  01-03-09  VEM
K45   9.41  Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve  15jan60              Örebro  05-01-29
K50   9.99  Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve  15jan60              Örebro  11-03-27
K55  11.20  Gudrun Kinger, Göteborgs Kv.IK  6maj42             Göteborg/Fh  99-02-13

(Häckhöjd 68,6 cm.)
K60  10.86  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Malmö/A  93-03-13
K65  11.24  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Birmingham,GBR  97-02-28  VEM
K70  11.37  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Lund  02-02-02  VDM
K75+ 13.78  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                       Karlskrona  06-02-18  VSM  

HÖJD

M35  223  Stefan Karlsson, Solna FIK  16dec58                     Malmö/A  93-02-21
M40  202  Stefan Karlsson, Bellevue IK  16dec58                   Stockholm/Sä  99-02-28  VDM
    tang.  202  Stefan Karlsson, Bellevue IK  16dec58              Stockholm/Sä  00-02-12
M45  190  Stefan Fougman, Gefle IF  5jul56                          Bollnäs  01-02-10  VSM
M50  184  Stefan Karlsson, Bellevue IK  16dec58                   Huddinge  08-02-10  VSM
M55  173  Stefan Fougman, Gefle IF  5jul56                          Huddinge  12-02-12  VSM
M60  160  Nils-Bertil Nevrup, IFK Trelleborg  29nov26            Lidingö/B  89-02-26
M65  159  Carl-Erik Särndal, IFK Lund  17jul37                      Stockholm/Sä  05-02-27
M70  159  Carl-Erik Särndal, IFK Lund  17jul37                      Pal. di Ancona, ITA  09-03-27  VEM
M75  152  Carl-Erik Särndal, IFK Lund  17jul37                      Malmö/A  13-01-20
M80  131  Nils-Bertil Nevrup, Ljungby FIK  29nov26               Borås  07-02-17  VSM
M85  122  Nils-Bertil Nevrup, Elmhults SC  29nov26               Jyväskylä, FIN  12-04-07  WMA
M90+ 102  Axel Magnusson, IFK Lund  24apr21                     Helsingborg  11-02-19  VDM

K35  168  Meike Traxler, Filipstads IF-FIK   21apr62              Göteborg/Fh  97-03-22  VSM
K40  158  Ann Carlsson, Bollnäs FIK  2aug63                        Bollnäs  05-02-12  VSM
K45  149  Ann Carlsson, Bollnäs FIK  2aug63                        Bollnäs  10-02-13
K50  140  Inga Stenbrink, Åsbro GoIF  5nov39                       Örebro  92-03-22
K55  125  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                           Malmö  86-03-01
  tang.  125  Lou Falk, IFK Lund  4dec39                              Göteborg/Fh  96-03-23
K60  125  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                           Göteborg/Fh  91-03-16
K65  123  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                           Malmö/A  95-02-04
K70  120  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                           Göteborg/Fh  00-03-11  VNM
K75  110  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                           Karlskrona  06-02-19  VSM
K80  100  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                           Malmö/A  12-01-21
K85+  Ej något resultat

STAV

M35  555  Oscar Jansson, Ullevi FIK  22jul75                        Göteborg  10-02-02
M40  505  Kjell Isaksson, Södertörns FF  28feb48                  Solna  89-02-16
M45  460  Kjell Isaksson, Södertörns FF  28feb48                  Haninge  94-01-30
M50  418  Hans Lagerqvist, Duvbo IK  28apr40                     Solna  94-02-09
M55  405  Hans Lagerqvist, Duvbo IK  28apr40                     Malmö/A  99-03-06  VEM
M60  350  Hans Lagerqvist, Duvbo IK  28apr40                     Stockholm/Sä  00-03-18  VSM
  tang. 350  Hans Lagerqvist, Duvbo IK  28apr40                   Sindelfingen, GER  04-03-13  VVM
M65  322  Hans Lagerqvist, Duvbo IK  28apr40                     Clermont-Ferrand, FRA  08-03-20  VVM
M70  305  Hans Lagerqvist, Duvbo IK  28apr40                     Kamloops, CAN  10-03-05  VVM
M75  270  Lars Wennblom, Hässelby SK-FI  28okt34             Huddinge  09-02-15
M80  250  Olaf Johansson, GIF Manhem  14mar26                Göteborg/Fh  07-01-14
M85+ 220 Olaf Johansson, GIF Manhem  14mar26                Göteborg/Fh  11-02-06

K35  375  Maria Mossberg, Malmö AI  2feb71                        Karlskrona  06-02-18  VSM
K40  300  Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve  15jan60                Bordeaux, FRA  01-03-11  VEM
K45  279  Anna Norr-Ericson, GoIF Tjalve  15jan60                Norrköping/Star  09-04-26
K50  281  Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve  15jan60                Norrköping  10-01-04
K55  215  Marianne Sullivan, Solvikingarna  27okt43               Malmö/A  02-02-10  VSM
K60  225  Marianne Sullivan, Solvikingarna  27okt43               Drammen, NOR  04-03-21  VNM
K65  211  Marianne Sullivan, Solvikingarna  27okt43               Göteborg/Fh  08-01-12  VDM
K70  Ej något resultat
K75+ Ej något resultat

LÄNGD

M35  740  Mattias Sunneborn, Spårvägen FIK  27sep70          Stockholm/Sä  08-02-03
M40  759  Mattias Sunneborn, Spårvägen FIK  27sep70          Stockholm/Sä  13-02-03
M45  589  Ulf Sjöberg, IK Ymer  28okt61                              Borås  08-01-20  VDM
M50  596  Anders Olsson, KFUM:s1A Örebro  1okt56             Clermont-Ferrand, FRA  08-03-22  VVM
    tang. 596  Anders Olsson, Huddinge AIS  1okt56               Pal. di Ancona, ITA  09-03-28  VEM
    tang. 596  Anders Olsson, Huddinge AIS  1okt56               Bollnäs  10-02-13
M55  605  Anders Olsson, Huddinge AIS  1okt56                   Gent, BEL  11-03-18  VEM
M60  538  Sture Holmberg, Huddinge AIS  27jun51                 Huddinge  12-01-21
M65  497  Lars Wennblom, Hässelby SK-FI  28okt34             Bollnäs  01-02-10  VSM
M70  462  Lars Wennblom, Hässelby SK-FI  28okt34             Drammen, NOR  04-03-20  VNM
M75  413  Tor Trondset, Nynäshamns FIK  16nov35              Bollnäs  10-02-13
M80  349  Axel Magnusson, IFK Lund  24apr21                     San Sebastian, ESP  03-03-07  VEM
M85  318  Axel Magnusson, IFK Lund  24apr21                     Lund  07-01-14  VDM
M90+  261  Axel Magnusson, IFK Lund  24apr21                    Lund  11-01-14  VDM

K35  526  Cathrine Hedkvist, Luleå FI  23dec59                     Luleå  94-01-09
K40  535  Carina Palmqvist, Villstads GoIF  29maj62              Malmö/A  06-01-28
K45  519  Carina Palmquist, Villstads GoIF  29maj62              Helsingfors, FIN  07-03-23  VEM
K50  473  Carina Palmquist, Villstads GoIF  29maj62              Örebro  12-03-24
K55  429  Gudrun Kinger, Göteborgs Kv IK  6maj42                Eskilstuna  99-01-30  VSM
K60  404  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                           Lund  91-06-01
K65  392  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                           Malmö/S  96-11-17
K70  357  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                           Lund  01-02-04  VDM
  tang.  357  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                       Bordeaux, FRA  01-03-08  VEM5k
K75  338  Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                           Malmö/A  06-03-04  VNM
K80+  264  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                          Malmö/A  12-01-22

TRESTEG

M35  1697  Arne Holm, Ullevi FIK  22dec61                          Borlänge  96-02-22
M40  1473  Mattias Sunneborn, Spårvägens FIK  27sep70      Karlskrona 13-02-10  VSM
M45  1286  Kurt Engman, Riviera FI  6jul41                           Haparanda  88-02-26
M50  1164  Mats Nagle, Huddinge AIS  1apr60                      Huddinge  10-03-09
M55  1147  Vaclav Bartl, Örgryte IS  5mar26                         Malmö/K  85-03-16
M60  1139  Vaclav Bartl, Örgryte IS  5mar26                         Göteborg  87-03-07
M65  1010  Gunnar Ekstedt, Hässelby SK-FI  31dec43           Stockholm/Sä  08-01-20  VDM
M70   999   Vaclav Bartl, Högsbo AIK  5mar26                      Göteborg/Fh  96-03-23  VRM
M75   904   Werner Magnusson, Båstads GoIF  9nov34          Huddinge  09-02-15  VSM
M80   738   Kurt Caspersson, GIF Manhem  21dec27             Borås  07-02-18  VSM
M85   632   Wiktor Burgren, SKF:s FK  14apr12                     Göteborg/Fh  98-03-07
M90   447   Axel Magnusson, IFK Lund  24apr21                   Helsingborg  11-02-19  VDM

K35   1055  Åsa Hedström, Alingsås IF  5jun75                     Karlskrona  11-03-05  VSM
K40   1022  Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve  15jan60              Norrköping  00-04-18
K45    974   Carina Palmqvist, Villstads GoIF  29maj62           Karlskrona  11-03-05  VSM
K50    918   Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve  15jan60             Norrköping  10-01-07
K55    772   Kerstin Henmyr, UF Contact  20nov36                Göteborg/Fh  94-03-05
K60    805   Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                        Göteborg/Fh  94-03-05
K65    787   Elsa Enarsson, IF Udd Karlshamn  30aug30         Göteborg/Fh  96-03-23  VRM
K70    799   Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        San Sebastian, ESP  03-03-09  VEM
K75    715   Asta Larsson, IFK Lund  23okt31                        Malmö/A  06-03-03  VNM
K80+  633   Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                         Karlskrona  11-03-05  VSM

 

KULA
(7,26 kg.)
M35  1916  Sören Tallhem, Spårvägens FIK  16feb64             Stockholm/Sä  00-02-12
M40  1544  Stig-Lennart Eriksson, Utby IK  3jan41                 Göteborg  84-02-05
M45+ 1607  Bengt Pettersson, Huddinge AIS  3jul61               Stockholm/Sä  10-02-28

(6,00 kg.)
M50  1798  Yngve Wahlander, Broddetorps GoIF  15sep58      Borås  10-01-24  VDM
M55  1434  Krister Wittbom, IK Pallas  31aug38                     Jablonec, TCH  93-03-13

(5,00 kg.)
M60  1489  Torsten von Wachenfeldt, Malmö AI  24dec27      Malmö  89-03-04
M65+ 1470  Torsten von Wachenfeldt, Malmö AI  24dec27      Lund  92-02-15

(4,00 kg.)
M70  1439  Torsten von Wachenfeldt, Ystads IF  24dec27      Karlstad  98-03-22  VSM
M75  1362  Bernhard Karlsson, Valö IK  18nov33                   Örebro  08-04-05

(3,00 kg eller tyngre)
M80  1130  Elof Wiklund, IFK Helsingborg  13feb21                Malmö/A  02-02-09  VSM
  tang.  1130  Elof Wiklund, IFK Helsingborg  13feb21             Helsingborg  02-03-09  VDM
M85   953   Nils-Bertil Nevrup, Elmhults SC  29nov26             Jyväskylä, FIN  12-04-06  WMA

M90+  800  Axel Magnusson, IFK Lund  24apr21                    Malmö/A  11-01-29

(4,00 kg.)
K35  1734  Helena Engman, Riviera FI  16jun76                     Göteborg/Sc  13-03-02  EM
K40  1377  Ingrid Miller, Bellevue IK  22nov41                        -    84-
K45+ 1488  Ingrid Miller, Bellevue IK  22nov41                       Lidingö/B  87-01-31

(3,00 kg.+)
K50  1371  Ingrid Miller, Bellevue IK  22nov41                        Lidingö/B  91-01-31
K55  1118  Rosemarie Persson, IFK Lund  2maj37                 Göteborg/Fh  96-03-23  VRM
K60  1197  Ingrid Miller, Järvsö IF  22nov41                          Boston, USA  03-03-28
K65  1019  Rosemarie Persson, IFK Lund  2maj37                 Helsinborg  02-03-09  VDM
K70   940   Rosemarie Persson, IFK Lund  2maj37                 Malmö/A  07-01-27

(2 kg eller tyngre)
K75   853   Rosemarie Persson, IFK Lund  2maj37                 Malmö/A  12-01-22
K80   631   Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                         Malmö/A  12-01-22
K85+  446  Nora Wedemo, Fredrikshofs IF  19apr13               Stockholm/Sä  01-01-21  VDM

VIKT
(15,88 kg. eller tyngre)

M35  1814  Per Karlsson, IFK Växjö  21apr67                        Karlstad  03-02-20
M40  1668  Håkan Öberg, Nyköpings BIS  3aug61                 Nyköping  01-02-07
M45  1659  Mikael Leindal, GoIF Tjalve  10sep65                   Huddinge  12-02-12  VSM

(11,34 kg.)
M50  2018  Håkan Fridhäller, Nyköpings BIS  3aug61             Huddinge  12-02-12  VSM
M55  1762  Kenneth Jansson, IFK Helsingborg  16nov49        Västerås  04-02-07  VSM

(9,08 kg.)
M60  1956  Kenneth Jansson, IFK Helsingborg  16nov49        Huddinge  09-02-15
M65  1864  Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna  30sep43  Huddinge  12-02-12  VSM

(7,26 kg.)
M70  1893  Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna  30sep43  Karlskrona  13-02-10  VSM
M75  1598  Östen Edlund, Ragunda IF  26nov34                    Huddinge  09-02-15

(5,45 kg.)
M80  1273  Henryk Plukarz, IFK Helsingborg  12feb33            Karlskrona  13-02-10  VSM
M85  1142  Bertil Larsson, Trollhättans IF  1jan24                  Bollnäs  10-02-14
M90    864  Idolf Sandahl, Stensjöns IF  17mar20                  Bollnäs  10-02-14

(9,08 kg.)
K35   1779  Anna Söderberg, Ullevi FIK  11jun73                    Göteborg/Fh  10-02-06  DM
K40   1300  Ann-Britt Jakobsson, F Gotländsk FI  3jul64         Huddinge  08-02-10  VSM
K45   1285  Ann-Britt Jakobsson, F Gotländsk FI  3jul64         Huddinge  09-02-15

(7,26 kg.)
K50   1108  Rose-Marie Blom, Järvsö IF  21jun60                  Bollnäs  10-02-14
K55   1176  Gunnevi Magnusson, Varbergs GIF  4jun57          Karlskrona  13-02-10  VSM

(5,45 kg.)
K60   1268  Ingrid Miller, Järvsö IF  22nov41                         Bollnäs  04-01-04  VDM
K65   1172  Rosemarie Persson, IFK Lund  2maj37                Karlskrona  06-02-17  VSM
K70   1123  Rosemarie Persson, IFK Lund  2maj37                Reykjavik, ISL  08-03-02  VNM

(4,00 kg eller tyngre)
*K75   1046  Rosemarie Persson, IFK Lund  2maj37               Karlskrona  13-02-10  VSM
*K80     669  Elsa Enarsson, IF Udd  30aug30                       Karlskrona  13-02-10  VSM
K85+  Ej något resultat