Svenska Veteranrekord utomhus


Svenska Veteranrekord utomhus

SVENSKA VETERANREKORD, Arena
Uppdaterad 2012-04-15  av Börje Andersson

Röd text = nya rekord

 

100 m. VSM-gren

 

M35       10.69      +1,5    Henrik Olausson           IK Ymer                      18sep73       Västerås                08-08-03  SM

M40       11.03      +2,0    Mattias Sunneborn       Spårvägens FK           27sep70       Sierra Nevada     10-07-10

M45       11.79      +1,7    Ingemar Ztorm             FIK Studernterna       09feb60       Söderhamn          06-08-18  VSM

M50       11.80      +1,0    Dennis Reece                 IFK Västerås              04apr28       Västerås                81-07-04 VRM

M55       12.01      -0,5     Dennis Reece                 IFK Västerås              04apr28       Västerås                83-05-15   

M60       12.81      -1,4     Uno Niklasson               Trångsvikens IF         07jul44        Århus DEN           04-07-24  VEM

M65       13.10      +1,41  Jan Söderström             Bromma IF                 15aug42      Ystad                     08-06-27  VSM

M70       13.69      -0,4     Göte Lindblad               Högsbo AIK               16okt23       Huddinge              93-07-03  VNM

M75       14.45      +1,9    Göte Lindblad               Högsbo AIK             16okt23         Löttorp                  98-08-08  VSM

M80       15.27      -0,4     Göte Lindblad               Högsbo AIK             16okt23         Lahti, FIN             03-06-14  VNM

M85       17.01      +0,6    Herbert Liedtke             Fredrikshofs IF           29apr16       Huddinge              01-08-04 VSM

M90+     18.43      +1,0    Herbert Liedtke             Fredrikshofs IF           29apr16       Söderhamn          06-08-18  VSM

K35        11.58      -1,5     Lena Aruhn                    Ume IF                        22apr70       Nice FRA              05-05-13

K40        12.81      +1,2    Anna Sunneborn          Spårvägens FK           15apr70       Sundsvall              11-07-31

K45        13.23      -0,7     Carina Palmquist,         Villstads GoIF            29maj62     Ljubljana SLO    08-07-30  VEM

K50        13.82      +1,0    Kerstin Henmyr             UF Contact                 20nov36      Nyköping              87-08-22 VSM

K55        14.54      -1,2     Kerstin Henmyr             UF Contact                 20nov36      Glostrup, DEN     91-06-28  VNM

K60        14.97      +0,5    Kerstin Henmyr             UF Contact                 20nov36      Lund                      97-06-07   

K65        15.20      +1,5    Asta Larsson                  IFK Lund                 23okt31          Malmö/S              96-07-21  VEM

K70        16.38      -1,4     Kerstin Henmyr            UF Contact                 20nov36      Värnamo              07-08-17  VSM

K75        17.05      +1,3    Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Poznan POL         06-07-22 VEM

K80        19.41      +1,0    Nora Wedemo               Fredrikshofs FI           19apr13       Miyazaki, JPN     93-10-15  VVM

K85        21.18      +0,3    Nora Wedemo               Fredrikshofs IF           19apr13       Norrtälje               99-08-21  VSM

K90        23.18      +0,7    Nora Wedemo               Fredrikshofs FI           19apr13       Eksjö                     03-08-09  VSM

 

200 m. VSM-gren

 

M35       21.86      +0,0    Mattias Sunneborn       Spårvägens FK           27sep70       Helsingborg         05-08-20  SM

M40       22.18      +0,8    Mattias Sunneborn      Spårvägen FK            27sep70       Stockholm            11-06-07

M45       23.64      +0,4    Ingemar Ztorm              FK Studenterna          09feb60        Söderhamn         06-08-20  VSM
M50       24.72      +1,1    Dennis Reece                 IFK Västerås              04apr28       Västerås                81-07-05 VRM
M55       25.45      -3,6     Dennis Reece                 IFK Västerås              04apr28       Malmö/S              83-07-24 VSM
M60       25.97      +-0,0   Uno Niklasson               Trångsvikens IF         07jul44        Århus DEN           04-07-31 VEM
M65       27.18      +1,5    Göte Lindblad               IFK Lund                    16okt23       Glostrup, DEN     91-06-28 VNM
M70       27.78      +1,2    Göte Lindblad               Högsbo AIK               16okt23       Huddinge              93-07-02 VNM
M75       29.50      +-0      Göte Lindblad               Högsbo AIK               16okt23       Gateshead,GBR 99-08-01 VVM
M80       31.61      -0,7     Göte Lindblad               Högsbo AIK               16okt23       Lahti, FIN             03-06-13 VNM
M85       37.68      +0,1    Herbert Liedtke             Fredrikshofs IF           29apr16       Potsdam, GER     02-08-24 VEM
                36.05      x          Herbert Liedtke             Fredrikshofs FI           29apr16       Brisbane, AUS     01-07-09 VVM
                x = vinduppgift saknas från VVM
M90       39.82      +1,0    Herbert Liedtke             Fredrikshofs IF           29apr16       Söderhamn          06-08-20  VSM
K35        23.47      +0,2    Lena Aruhn                   Ume IF                        22apr70       Donnas ITA         05-07-13

K40        26.22      +0,0    Carina Palmquist          Villstads GoIF            29maj62     Århus DEN           04-07-29  VEM

K45        26.91      +1,4    Elizabeth Helger           Nyköpings BIS           05dec60      Ljubljana SLO    08-08-02  VEM

K50        28.69      +1,2    Kerstin Henmyr             UF Contact                 20nov36      Kil                          86-07-13 VSM
K55        29.64      +0,3    Ulla Littenheim             Uddevalla IS              23jul47        Potsdam               02-08-24 VEM
K60        30.15      -0,2     Ulla Littenheim             Uddevalla IS              23jul47        Ljubljana SLO    08-08-02  VEM
K65        31.35      +0,7    
Ulla Littenheim             Uddevalla IS              23jul47         Uddevalla              12-06-30
K70        34.06      -2,3     Kerstin Henmyr            UF Contact                 20nov36      Värnamo              07-08-19  VSM

K75        38.41      +2,0    Gunni Svensson            IK Pallas                      17nov20      Buffalo, USA       95-07-19 VVM
K80        45.11      +1,2    Gunni Svensson            IK Pallas                      17nov20      Göteborg/S           00-08-13 VSM
K85+      49.83      -0,3     Nora Wedemo               Fredrikshofs IF           19apr13       Norrtälje               99-08-22 VSM

 

 300 m. EJ VSM-gren

 

M35     34.30                Mattias Sunneborn          Spårvägens FK           27sep70       Visby                     07-07-21
M40     34.82               Mattias Sunneborn           Spårvägens FK           27sep70       Kville                     10-06-01
M45     37.55                Ingemar Ztorm                 FIK Studenterna        09feb60       Sätra                      07-06-09
M50     40.67                Lennart Andersson           Råby-Rekarne FI      13mar42     Nyköping              92-09-12
M55     40.35                Tor Trondset                      Södertörns FF             16nov35      Nyköping              91-09-14
M60     41.42                Tor Trondset                      Södertörns FF             16nov35      Nyköping              96-09-08
M65     44.66                Göte Lindblad                   IFK Lund                    16okt23       Nyköping              91-09-14
M70     48.44                Ingemar Berg                    Spårvägens FIK         27nov26      Nyköping              97-09-07
M75     55.96              Herbert Liedtke                   Fredrikshofs IF           29apr16       Nyköping              91-09-14
M80     55.45                Herbert Liedtke                 Fredrikshofs IF           29apr16       Nyköping              97-09-07
M85     Ej något resultat

K35      42.89                Görel Manners                  Fredrikshofs IF           31mar63     Stockholm/S        00-05-13
K40      44.19              Görel Kroné                          Fredrikshofs IF           31mar63     Uppsala                07-07-08
K45      43.88              Görel Kroné                          Fredrikshofs IF           31mar63     Täby                      10-08-21 

K50      46.99              Lilly Wizén                           FGF Gotland               11mar55     Visby                     07-07-21

K55      48.24                Ulla Littenheim                 Uddevalla IS              23juli47       Arvika                   03-07-27
K60      49.10                Ulla Littenheim                 Uddevalla IS              23jul47        Alingsås                08-08-24
K65      51.62               
Ulla Littenheim                 Uddevalla IS              23jul47            Kungälv              12-06-24
K70      Ej något resultat
K75      Ej något resultat
K80      Ej något resultat
K85+                            Ej något resultat

 

400 m. VSM-gren

 

M35       47.86                  Mattias Sunneborn      Spårvägens FK           27sep70       Stockholm/S        06-07-25

M40       48.99                  Mattias Sunneborn      Spårvägens FK           27sep70       Stockholm/S         11-07-29
M45       51.74                  Ingemar Ztorm             FIK Studenterna        09feb60       Sätra / Sthlm        06-08-15

M50       55.53                  Franco Bianchessi        IFK Lidingö                17apr30       Göteborg/S           80-09-13 VRM
M55       57.25                  Tor Trondset                  Södertörns FF             16nov35      Miyazaki JPN      93-10-16 VVM
M60       58.50                  Tor Trondset                  Södertörns FF             16nov35      Visby                     96-08-25

M65       61.15                  Arne Pettersson             Fredrikshofs IF           24mar23     Göteborg/S           88-09-03
M70       63.09                  Göte Lindblad               Högsbo AIK               16okt23       Huddinge              93-07-04 VNM

M75       68.49                  Göte Lindblad               Högsbo AIK               16okt23       GatesheadGBR        99-08-07       VVM
M80       72.69                  Göte Lindblad               Högsbo AIK               16okt23       Lahti FIN              03-06-15 VNM
M85       87.11                  Herbert Liedtke             Fredrikshofs IF           29apr16       Eskilstuna             01-08-19 VNM

M90       99.77                  Herbert Liedtke             Fredrikshofs IF           29apr16       Söderhamn          06-08-19  VSM

K35        52.40                  Lena Aruhn                   Ume IF                        22apr70       Gävle                     05-06-18
K40        59.68                  Carina Palmquist          Villstads GoIF            29maj62     Århus DEN           04-07-28 VEM

K45        59.38                  Elizabeth Helger           Nyköpings BIS           05dec60      Ljubljana SLO    08-07-30  VEM

K50        62.66                  Elizabeth Helger           Nyköpings BIS           05dec60      Townsville AUS   10-06-13
K55        66.43                  Ulla Littenheim             Uddevalla IS              23jul47        Potsdam               02-08-21 VEM
K60        68.73                  Ulla Littenheim             Uddevalla IS              23ju47         Riccione ITA       07-09-14   VVM

K65        77.48                  Aino Holm                     Torshälla FiFö            06sep38       Århus DEN           04-07-28 VEM

K70        83.10                  Kristina Carlsson          IFK Tumba                 12aug40      Löttorp                  10-08-08  VSM
K75        95.45                  Britta Tibbling               IFK Västerås SK        19mar18     Miyazaki JPN      93-10-16 VVM
K80        109.86                Britta Tibbling               IFK Västerås SK        19mar18     GatesheadGBR   99-08-07      VVM
K85+      Ej något resultat

 

600 m. EJ VSM-gren

 

M35       1.22.71               Per Synnerman             Hammarby IF            13dec71      Hässelby               08-05-19
M40       1.24.99               Mattias Sunneborn      Spårvägens FK           27sep70       Bromma               10-05-26
M45       1.29.20               Gunnar Durén               Hässelby SK               16sep63       Hanviken             11-09-18

M50       1.34.38               Hans Tove                     Oskarshamns SK       24feb57       Oskarshamn        07-05-05

M55       1.35.60               Ulf Johansson               Stenungsunds FI        03jun51       Stenungsund        07-06-17
M60       1.44.84               Nils Nestor                    Hässelby                     22nov52       Uppsala                12-06-30
M65       1.52.2m             Esbjörn Wiberg            Sundsvalls FI              05jul36        Sundsvall              02-07-17
M70       2.25.17               Kaj Annebrant              Hemlingby LK          09okt32       Gävle                     03-06-25
M75       Ej något resultat

M80       Ej något resultat
M85+     Ej något resultat

K35        1.38.74               Görel Manners              Fredrikshofs FI           31mar63     Enskede                00-05-11
K40        1.58.2m             Ann Hellgren                 IF Kville                       30aug67      Kungälv                08-08-11

K45        1.52.8m             Gunnel Tolfes                IFK Tumba                 25jan58       Sätra Sthlm          06-05-17

K50        1.50.45               Lilly Wizén                     FGF Gotland               11mar55     Visby                     07-07-22

K55        2.11.37               Ewa Wahlberg               Uppsala LK                24feb55       Uppsala                10-07-10
K60        2.01.95               Ulla Littenheim             Uddevalla IS              23jul47        Uddevalla             08-07-06
K65        2.04.42              
Ulla Littenheim             Uddevalla IS              23jul47        Uddevalla            12-07-01
K70        Ej något resultat
K75        Ej något resultat
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

800 m. VSM-gren           (Fr o m 2010-01-01 är det eltidskrav för rekord som gäller. Manuella tider redovisas som vanligt)

 

M35       1.49.79               Rizak Dirshe                  Malmö AI                   05jan72       Doha QAT            10-06-11
M40       1.55.20               Birger Ohlsson               (Råby-Rekarne SK)  08aug68      Princeton USA    08-04-18
M45       2.01.28               Gunnar Durén               Hässelby SK               16sep63       Gävle                     11-07-23

M50       2.03.7m            Harry Lindell                 Trollhättans IF          08maj34      Crawley GBR      84-08-23    VEM
M55       2.13.38               Kenneth Ivehag            Främmestads IK       11nov43      Brisbane AUS      01-07-09     VVM
M60       2.16.31               Alpo Yli-Luopa             Borås FiFö                 23mar23      Roma ITA            85-06-26    VVM
M65       2.21.63               Rune Bergman              Wärnamo SK              08okt24      Malmö/H             89-08-20    VSM
M70       2.32.10               Rune Bergman              Wärnamo SK              08okt24      Stockholm/K       94-08-07    VSM
M75       2.40.57               Rune Bergman              Wärnamo SK              08okt24      Löttorp                  99-07-04    VDM
M80       3.08.03               Holger Josefsson           Uppsala LK                 04okt18      Löttorp                  98-08-09     VSM

M85       3.20.82               Rune Bergman              Wärnamo SK              08okt24      Löttorp                  10-08-06    VSM
M90       4.04.85               Holger Josefsson           Uppsala LK                 04okt18      Lahtis FIN            09-08-02     VVM

K35        2.11.8m            Siv Larsson                    IFK Umeå                   27okt39      Borås                     74-06-16
K40        2.18.43               Katarina Wikander      IFK Helsingborg        10aug67      Helsingborg          08-07-12
K45        2.14.62               Karin Wåhlstedt            Järvsö IF                      13apr60      Stockholm/S       07-08-07    

K50        2.21.84               Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Krokom                97-06-29    VSM
K55        2.33.85               Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Huddinge              01-08-05    VSM
K60        2.47.83               Birgitta Eklund              Skellefteå AIK            03feb38      Löttorp                  98-08-09    VSM
K65        2.53.52               Birgitta Eklund              Skellefteå AIK            03feb38      Caroline PUR       03-07-08    VVM
K70        3.14.90               Britta Tibbling               IFK Västerås             19mar18      Eugene USA         89-08-01    VVM

K75        3.42.86               Britta Tibbling               IFK Västerås SK       19mar18      Miyazaki JPN      93-10-10     VVM

K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

1000 m. EJ VSM-gren

 

M35       2.18.92               Rizak Dirshe                  Malmö AI                   05jan72       Stockholm/S        07-07-08

M40       2.35.48               Per Björkman                Stockholms FTF        02mar65     Sätra                      08-06-24

M45       2.38.87               Gunnar Durén               Hässelby SK               16sep63       Stokholm/S          11-07-14

M50       2.40.47               Bill Krohn                       Huddinge AIS            09mar58     Stockholm/S        10-06-22         

M55       2.59.41               Ulf Johansson               Steningsunds FI         03jun51       Uddevalla             08-05-31

M60       3.09.04               Lars-Erik Sellberg         Stångenäs AIS           28nov49        Uddevalla          09-06-13

M65       3.22.46               Esbjörn Wiberg             Sundsvalls FI              05jul36        Sundsvall              03-07-26

M70       3.53.64+            Miles Fleetwood            Uppsala LK                19jan41       Norrtälje               11-06-15

M75       3.50.27               Åke Jonsson                  Järfälla Skidklubb     26apr26       Östhammar          02-08-13

M80       4.48.4m             Gösta Paulsson             Fredrikshofs FI           05nov21      Norrtälje               01-08-22

M85+     Ej något resultat                                                                                                                                            

K35        2.54.14               Anette Fischer               Örgryte IS                    06aug56      Göteborg/S           93-09-26

K40        3.06.4m+           Marie Söderström-L.    Hässelby                     21okt60       Stockholm/S        00-08-08

K45        3.07.24               Karin Wåhlstedt            Järvsö IF                     13apr60       Järvsö                    09-06-01

K50        3.15.5m+           Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Kvarnsveden       97-09-16

K55        3.53.6m             Lena Linder                   Solvikingarna             28jan49       Göteborg               05-09-06   

K60        3.52.89               Ulla Littenheim             Uddevalla IS              23jul47        Uddevalla             11-06-18  VDM

K65        4.55.3m             Måd Thorsell                 Växjö LK                    03jan45       Växjö                    10-08-04

K70        6.50.9m             Kerstin Holmstrand      Heleneholms IF         12jul37        Malmö/He           08-08-18           

K75        Ej något resultat
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

1500 m. VSM-gren

 

M35       3.39.30               Rizak Dirshe                  Malmö AI                   05jan72       Heusden- Z BEL 07-07-28

M40       3.59.7m             Harry Lindell                 Trollhättans IF           08maj34     Göteborg/S           77-08-11    VVM
M45       4.06.4m             Harry Lindell              Trollhättans IF              08maj34     Larvik NOR         81-08-09    VNM
M50       4.12.0m             Harry Lindell                 Trollhättans IF           08maj34     Brighton GBR      84-08-25    VEM
M55       4.33.94               Curt Borglund               Högsbo AIK               18apr50       Sävedalen           05-07-26
M60       4.36.6m             Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Oskarshamn       85-08-31    VDM
M65       4.45.83               Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Jönköping             90-09-05
M70       5.05.74               Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Stockholm/K      94-08-06    VSM
M75       5.24.42               Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Nässjö                   99-07-11    VDM
M80       6.19.03               Holger Josefsson           Uppsala LK                04okt18       Löttorp                  98-08-08    VSM
M85       6.59.58               Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Löttorp                  10-08-07     VSM
M90       8.07.17               Holger Josefsson           Uppsala LK                04okt18       Lahtis FIN            09-08-06     VVM

K35        4.20.23               Birgit Bringslid               Skellefteå AIK           06dec45      Skövde                  81-08-09
K40        4.33.09               Birgit Bringslid               Skellefteå AIK           06dec45      Pello FIN               85-07-13
K45        4.34.93               Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Gävle                     92-07-17
K50        4.38.53               Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Malmö/S              96-07-19    VEM
K55        5.04.31               Jutta Pedersen               Enshörna IF                06dec46      Kvarnsveden      01-06-16
K60        5.42.02               Birgitta Eklund              Skellefteå AIK-FIK   03feb38       GatesheadGBR     99-08-07     VVM
K65        5.59.73               Birgitta Eklund              Skellefteå AIK-FIK   03feb38       Carolina PUR     03-07-12    VVM
K70        6.34.48               Britta Tibbling               IFK Västerås              19mar18     Verona ITA          88-06-29    VEM
K75        7.30.76               Britta Tibbling               IFK Västerås SK        19mar18     Miyazaki JPN     93-10-16    VVM
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 


 

1 mile (1609,344 m.) EJ VSM-gren

 

M35       4.13.6m             Gunnar Ekman             Mälarhöjdens IK   18jun43            Norrköping           78-09-04
M40       4.32.43               Per Björkman                Stockholms FTF    02mar65          Sätra                      07-06-20
M45       4.38.09               Gunnar Durén               Hässelby SK            16sep63          Huddinge              11-06-
11

M50       4.35.73               Bill Krohn                       Huddinge AIS            09mar58     Huddinge              10-06-19         

M55       5.10.3m             Esbjörn Wiberg             Sundsvalls FI              05jul36        Sundsvall              94-08-31
M60       5.04.36               Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       MelbourneAUS   87-12-07
M65       5.46.56               Miles Fleetwood            Uppsala LK                19jan41       Huddinge              06-06-11

M70       6.33.1m             Gunnar Nilsson             Heleneholms IF         23jul33        Heleneholm         04-09-13

M75       7.04.8m             Gunnar Nilsson             Heleneholms IF         23jul33        Malmö/He           09-08-31

M80       7.08.83               Torsten Ståle                 Fredrikshofs IF           06apr17       Norrtälje               97-09-17
M85+     Ej något resultat

K35        4.46.06               Birgit Bringslid               Skellefteå AIK           06dec45      Stockholm/S        81-07-08
K40        5.32.70               Marainne Fricke           Hässelby SK-FI          11maj62     Stockholm/K       04-06-16
K45        5.17.63               Karin Wåhlstedt            Järvsö IF                     13apr60       Bollnäs                  09-07-28

K50        5.54.96               Ewa Wahlberg               Uppsala LK                24feb55       Stockholm            05-06-22
K55        7.00.9m             Britt-Marie Mellgården Växjö LK                   22apr51       Växjö                    07-08-07

K60        6.27.10               Gudrun Fleetwood        Uppsala LK                24feb43       Enskede                03-06-25
K65        7.50.2m             Måd Thorsell                 Växjö LK                    03jan45       Växjö                    10-08-04
K70        Ej något resultat
K75        Ej något resultat
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

2000 m. EJ VSM-gren

 

M35       5.18.2m             Dan Glans                      SK-69 Tyringe            02maj47     Hvidovre DEN     82-07-27
M40       5.53.5m             Johan Norberg               Gefle IF                       08okt61       Sundsvall              03-07-23
M45       5.55.7m             Gunnar Durén               Hässelby SK               16sep63       Stockholm/S        11-08-23           

M50       5.57.18               Bill Krohn                       Huddinge AIS            09mar58     Stockholm/S        08-08-26           

M55       6.42.5m             Pertti Anterow               IF Göta FI                   05jun44       Karlstad                99-09-28
M60       6.47.29               Esbjörn Wiberg             Sundsvalls FI              05jul36        Sundsvall              98-06-22
M65       7.17.00               Miles Fleetwood            Uppsala LK                19jan41       Sätra Sthlm          06-08-15

M70       7.35.5m             Miles Fleetwood            Uppsala LK                19jan41       Stockholm/s         11-08-23

M75       8.36.5m             Gunnar Nilsson             Heleneholms IF         23jul33        Malmö/He           10-08-16

M80       15.39.5m           Werner  Ahlqvist           Helenholms IF           04apr26       Malmö/He           10-07-16
M85+     Ej något resultat

K35        6.21.9m+           Anette Fischer               Örgryte IS                    06aug56      Kvarnsveden       93-07-23
K40        6.21.3m+           Marie Söderström-L.    Hässelby                     21okt60       Stockholm/S        00-08-08
K45        6.23.9m+           Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Stockholm/S        91-08-13
K50        6.49.0m+           Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Enskede                97-05-27
K55        7.01.6m             Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Kvarnsveden       01-09-04
K60        8.30.13               Gudrun Fleetwood        Uppsala LK                24feb43       Sätra / Sthlm        06-08-25

K65      9.50.8m               Måd Thorsell                 Växjö AIS                   03jan45       Växjö                    11-07-16


K70        Ej något resultat
K75        Ej något resultat
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 


 

3000 m. EJ VSM-gren

 

M35     8.00.18                 Dan Glans                      SK-69 Tyringe        02maj47        Göteborg/S           83-08-16
M40       8.33..83              Gert-Inge Nilsson          Enhörna IF                 13dec51      Hässleholm          93-05-04

M45       8.51.63               Anders Dahl                   Högbo AIK                 23dec64      Gävle                     09-07-19

M50       9.09.6m             Stig Jonsson                   Kisa SK                        20feb43       Norrköping           93-07-14
M55       9.44.6m             Stig Jonsson                   Kisa SK                        20feb43       Mjölby                  98-09-08
M60       9.55.5m             Svenn Eriksen               Högsbo AIK               20aug34      Göteborg/S           94-10-27
M65       10.48.1m           Lars Strandh                  IFK Linköping FIK    21jun30       Mjölby                  97-09-02
M70       11.00.0m           Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Göteborg/S           94-10-27
M75       12.36.30            Torsten Ståle                 Fredrikshofs IF           06apr17       Norrtälje               92-06-18
M80       13.47.95            Torsten Ståle                 Fredrikshofs IF           06apr17       Norrtälje               97-05-28
M85+     Ej något resultat

K35        9.05.71               Birgit Bringslid               Skellefteå AIK           06dec45      Oslo NOR             81-06-26
K40        9.22.47               Evy Palm                       Mölndals AIK            31jan42       Göteborg/S           86-05-31
K45        9.31.38               Evy Palm                       Mölndals AIK            31jan42       Malmö                  87-07-07
K50        9.56.81               Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Hässleholm          96-07-28
K55        10.26.42            Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Sollentuna            01-06-02
K60        12.07.76            Birgitta Eklund              Skellefteå AIK           03feb38       Skellefteå             98-08-12
K65        12.38.7m           Birgitta Eklund              Skellefteå AIK           03feb38       Umeå                    03-06-24
K70        Ej något resultat
K75        Ej något resultat
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

2 miles (3218,688 m) EJ VSM-gren

 

M35       9.48.0m             Ulf Andersson               Järla IF                        16jun44       Hallunda              79-09-07
M40       9.57.95               Johan Norberg               Gefle IF                       08okt61       Gävle                     02-09-18
M45       10.14.17            Anders Lindqvist          Sandviks IK                28nov48      Umeå                    95-06-11
M50       10.37.3m           Urban Bengtsson          Jalles TC Umeå          04mar45     Umeå                    95-06-11
M55       12.28-04            Kjell Björk                     Hemlingby LK           15jun46       Gävle                     02-09-18
M60       12.40.7m           Folke Lindqvist             Eksjö Södra IK          05jan47       Växjö                    08-08-07

M65       12.38.3m           Esbjörn Wiberg             Sundsvalls FI             05jul36        Sundsvall              03-07-23
M70       15.25.29            Kaj Annebrant              Hemlingby LK         09okt32        Gävle                     02-09-18
M75       14.38.24            Gunnar Nilsson             Heleneholms IF           23jul33      Ystad                     09-09-22

M80       18.39.47            Runar Waller                 Hemlingby LK           02dec22      Gävle                     03-05-28

K40        11.21.96            Julie Leonard                 Högbo GIF                 24jul59        Gävle                     03-05-28

K45        14.08.27            Carina Lloyd                 Ystads IF                     17nov64      Ystad                     09-09-22

K50        15.05.7m           Kerstin Sandh                Växjö LK                    08jun58       Växjö                    08-08-07

K60        16.25.3m           Måd Thorssell               Växjö LK                    03jan45       Växjö                    08-08-07
Övriga K-klasser EJ NÅGOT RESULTAT  

  

5000 m. VSM-gren

 

M35       13.25.37            Erik Sjöqvist                  Enhörna IF                 04dec72      Heusden-Z BEL  07-07-28
M40       14.38.65            Nils Björk                       Järvsö IF                     03feb44       Hudiksvall            84-07-04
M45       15.08.47            Lars Axelsson                Brittatorps TK            01maj58     Jönköping             03-06-18  VDM
M50       15.42.3m+         Kjell-Erik Ståhl              Enhörna IF                 17feb46       Karlskrona           96-08-09
M55       16.28.9m           Stig Jonsson                   Kisa SK                        20feb43       Mjölby                  98-08-11 VDM
M60       16.48.0m           Lars Strandh                  Linköpings GIF          21jun30       Mjölby                  91-08-13

M65       17.13.8m           Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Högby                    90-08-25  VDM
M70       18.36.0m           Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24      Göteborg/S             94-09-03
M75       20.32.83            Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Norrtälje                99-08-20   VSM

M80       23.33.4m           Torsten Ståle                 Fredrikshofs IF           06apr17       Hallunda              97-05-27 VDM
M85+     30.42.70            Joel Larsson                   P7 SKIF                       03feb25       Eslöv                     10-06-02  VDM

K35        15.50.68            Lilian Magnusson         Spårvägens FK           18okt68       Sollentuna            11-06-28
K40        16.02.88            Evy Palm                       Mölndals AIK            31jan42       Oslo NOR             85-07-17
K45        16.17.5m           Evy Palm                       Mölndals AIK            31jan42       Oslo NOR             87-07-04
K50        17.17.02            Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Enskede                97-05.27
K55        18.26.14            Jutta Pederasen             Enhörna IF                 06dec46      Huddinge              01-08-03 VSM
K60        20.00.20            Eva Söderström            Högsbo AIK               17mar36     Malmö/S              96-07-25 VEM
K65        22.09.37            Ruth Svensson              IFK Nora                     02jun35       Sundsvall              02-07-26 VSM
K70        24.46.27            Ruth Svensson              IFK Nora                     02jun35       Glanshammar     05-06-29
K75        28.37.4m           Ruth Svensson              IFK Nora                     02jun35       Glanshammar     11-06-22  VDM
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

10000 m. VSM-gren

 

M35       29.09.65            Erik Sjöqvist                  Enhörna IF                 04dec72      Västerås                08-08-01  SM

M40       29.48.9m           Gert-Inge Nilsson          Härlövs IF                   13dec51      Lund                      93-09-01 DM
M45       31.21.62            Kjell-Erik Ståhl              Enhörna IF                 17feb46       Göteborg               95-07-01
M50       31.42.61            Kjell-Erik Ståhl              Enhörna IF                 17feb46       Karlskrona           96-08-09 SM
M55       33.45.9m           Stig Jonsson                   Kisa SK                        20feb43       Mjölby                  98-09-01 VDM
M60       34.43.8m           Lars Strandh                  Linköpings GIF          21jun30       Mjölby                  91-08-20 VDM
M65       36.09.82            Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Värnamo              89-06-09

M70       40.16.11            Rune Bergman              Wärnamo SK             08okt24       Buffalo USA        95-07-13  VVM
M75       45.54.2m           Torsten Ståle                 Fredrikshofs IF           06apr17       Stockholm/K       92-09-14
M80       49.04.0m           Torsten Ståle                 Fredrikshofs IF           06apr17       Hallunda              97-05-13 VDM
M85+     Ej något resultat

K35        33.15.52            Midde Hamrin              Mölndals AIK            19apr57       Helsinki FIN         92-06-30
K40        32.47.25            Evy Palm                       Mölndals AIK            31jan42       Oslo NOR             86-07-05
K45        32.34.05           Evy Palm                       Mölndals AIK            31jan42       Helsinki FIN         88-09-04
K50        35.55.11            Jutta Pedersen               Enhörna IF                 06dec46      Malmö/He           96-07-21  VEM
K55        40.35.20            Maj-Britt Sundqvist     Skellefteå IF               22okt45       Skellefteå             00-09-06 DM
K60        43.29.22            Birgitta Eklund              Skellefteå AIK           03feb38       Löttorp                  98-08-09 VSM
K65        45.17.02            Ruth Svenson                IFK Nora                     02jun35       Garphyttan          02-08-07 VDM
K70        50.36.93            Ruth Svensson              IFK Nora                     02jan35       Örebro                   05-08-16 

K75        60.20.59            Ruth Svensson              IFK Nora                     02jun35      Hallsberg             10-08-11   VDM


K80      Ej något resultat
K85+   Ej något resultat

 

ENTIMMESLÖPNING EJ VSM-gren

 

M35       18 980 m           Stig Jönsson                   Malmö AI                   25okt28       Malmö                  64-10-03

M40       17 754 m           Erik Larsson                  IFK Norrköpin            31okt07       Norrköping           48-08-18

M45       15.743 m           Arne Mårtensson          Björnstorps IF            28apr60       Ystad                     09-10-10

M50       15 200 m           Karl-Alb Söderström    Roma IF                      11mar21     Visby                     75-06-04

M55       15 268 m           Karl-Alb Söderström    Roma IF                      11mar21     Visby                     76-10-09

M60       13 789 m           Magnus Berg                 Heleneholms IF         18jan49       Ystad                     09-10-10

M65       13 456 m           Bengt Andersson          IK Wilske                    02mar41     Alingsås                08-11-22

M70        10 383 m             Ulf Agrell                         Heleneholms IF             26dec39         Ystad                      09-10-10

M75       12 087 m           Gunnar Nilsson             Heleneholms IF         23jul33        Ystad                     08-10-04

M80       Ej något resultat
M85+ Ej något resultat

K35        16 860 m           Midde Hamrin              Mölndals AIK            19apr57       Göteborg/S           94-10-23

K40        13 004 m           Anna Hull                      Ystads IF                     29dec67      Ystad                     09-10-10

K45        11 678 m           Kerstin Sandhs              Växjö LK                    08jun58       Växjö                    07-08-07

K50        13 442 m           Eva Lönnqvist              Ystads IF                     25apr56       Ystad                     09-10-10
K55        12.557 m           Jette Meyer                    Ystads IF                     ddmm53     Ystad                     08-10-04  
K60        11 544 m           Måd Thorssel                Växjö LK                    03jan45       Växjö                    07-08-07

K65        Ej något resultat
K70        8.087 m             Kerstin Holmstrand      Heleneholms IF         12jul37        Ystad                     08-10-04
K75        Ej något resultat

 

 

 STAFETT 4 x 100 m. VSM-gren
KLUBBLAG.

I laget skall ingå fyra tävlande, varav minst två skall tillhöra M50/K50 eller äldre klass.

 

MÄN

 

 47.81                              FK STUDENTERNA                                   Norrköping                                           11-08-20

                                         (Hunter S Mabon 69, Henrik Bergkvist 73, Ingemar Ztrom 60, Johan Helenius 60)

 

 STAFETT 4 x 100m.
NATIONSLAG
Enl. WMA:s handbok gäller vid VVM femårsklasser, M/K-40, M/K-45, M/K-50 o.s.v.
Vid VNM gäller tioårsklasser, vilka dock noteras som rekord i ex.vis M/K-40, M/K-50, M/K-60 trots att äldre deltagare finns med i laget. Samma gäller även för tidiga VEM.

 

M35       45.86                  SVERIGE                                                   Helsingborg                             85-08-04         VNM                                
                                            (Börje Andersson  49, Åke Edelborg 48 , Joel Svensson 50, Börje Nordin 50)
M40       45.68                  SVERIGE                                                   Helsingborg                             85-08-04         VNM
                                            (Conny Gustavsson  43, Lennart Andersson 42 , Göthe Larsson 43 , Aldwyn Mollineau 44)
M45       47.08                  SVERIGE                                                   Riccione  ITA                         07-09-15         VVM

                                            (Åke Larsson -57, Kenneth Jonsson – 57, John Helenius -60, Ingemar Ztorm -60)

M50       47.77                  SVERIGE                                                   K-sand, NOR                          92-07-03         VEM
                                            (Ove Edlund 39 , Bengt Karlsson 42 , Bengt Öster39 , Lennart Andersson 42)
M55       51.35                  SVERIGE                                                   CesenaticoITA                       98-09-19         VEM
                                            (Lars Stenberg 43 , K-G Holmberg , Bengt Karlsson 42, Lennart Andersson42)
M60       52.31                  SVERIGE                                                   Malmö/S                                 96-07-27         VEM
                                            (Rolf Norman 30 , Lars Wennblom 34 , Curt Carlsson32  , Tor Trondset 35)
M65       59.01                  SVERIGE                                                   Durban, RSA                          97-07-27         VVM
                                            (Rolf Norman 30 , Ingemar Månsson 29 , Roland Johansson 27 , Ingemar Berg 26)
M70       59.00                  SVERIGE                                                   Athen, GRE                             94-06-11         VEM
                                            (Alpo Yli-Luopa 23 , Axel Magnusson 21 , Gösta Paulsson 21 , Göte Lindblad 23)
M75       70.08                  SVERIGE                                                   Jyväskylä,FIN                        00-07-15         VEM
                                            (Axel Magnusson 21 , Günther Lindgren 23 , Rudolf Blixt 22 , Herbert Liedtke 16)

 

 

KLUBBLAG
samma bestämmelser som för MÄN. VSM-gren

 KVINNOR

 
57.35                IFK Lund                                                                          Malmö/Hä     95-06-17               VSM
                            (Siv Olsson 44 , Karin Randerz 59 , Asta Larsson 31, Barbro Ljungberg 52)

 

4 x 100 m
NATIONSLAG
Enl. WMA:s handbok gäller vid VVM femårsklasser, M/K-40, M/K-45, M/K-50 o.s.v.
Vid VNM gäller tioårsklasser, vilka dock noteras som rekord i ex.vis M/K-40, M/K-50, M/K-60 trots att äldre deltagare finns med i laget. Samma gäller även för tidigare VEM.

 

K35        56.50                  SVERIGE                                                                                   Malmö/S              86-08-01            VEM
                                            (Annika Folcke 44 , Birgitta Strand 47 , Vanja Davidsson 48 , Lillemor Rönnbrandt 51)

K40        52.84                  SVERIGE                                                                                   Århus DEN           04-08-01            VEM

                                            (Anita Norr-Ericsson  60 Carina Palmqvist  62, Carina Söderman  64 , Lena Sundberg  61 )

K45        55.35                  Sverige                                                        Lahtis FIN                                            09-08-08            VVM

                                            (Lena Sundberg 66, Barbro Bondesson  60,Karin Wåhlstedt  60,Carina Palmqvist 62)

 

K50           57.71               SVERIGE                                                                            Verona, ITA                     88-07-01     VEM
                                            (Astrid Nilsson 36 , Margareta Jacobson 38  , Asta Larsson 31  , Kerstin Henmyr 36)
K55           63.36                SVERIGE                                                                           Potsdam, GER                 02-08-25     VEM
                                            (Ulla Littenheim 47  , Gudrun Kinger 42  , Kerstin Nilsson 45  , Kristina Carlsson 49)
K60           63.46               SVERIGE                                                                            Kristiansand NOR           92-07-03     VEM

                                            (Gunni Svensson 20 , Ulla Seger 30 ,Elsa Enarsson30 , Asta Larsson 31)

K65           69.65               SVERIGE                                                                            Ljubljana SLO           08-08-03            VEM

                                            (Astrid Nilsson 36, Sonja Nilsson 39, Kristina Karlsson 40, Kerstin Nilson 45)              
K70           Ej något resultat
K75 ,         Ej något resultat

 

SVENSK STAFETT 1000 m. (100-200-300-400 m.) EJ VSM-gren

MÄN
NATIONSLAG

 

M35       2.14.30               Sverige                                                        Huddinge                                 09-06-27         VNM

                                            (Sergej Nikolajev 73, Johan Wibäck 71, Fredrik Ingemarsson 73, Henrik Bergquist 73)

M40     2.11.26                 SVERIGE                                                   Eskilstuna                                01-08-18         VNM
                                            (Jörgen Åkerström 60 , Tomas Pettersson 61 , Majid Al-Jaderi 59 , Kenneth Johnsson 61)
M45     2.13.65                 SVERIGE                                                   Lahti, FIN                                03-06-14         VNM
                                            (Rezze Aboreslan 57, Åke Larsson 57 , Jörgen Lindholm 57, Kenneth Jonsson 57)
M50     2.15.93                 SVERIGE                                                  Huddinge                                 03-07-04         VNM
                                            (Lars Wennblom 34 , Hans Lagerqvist 40 , Lennart Andersson 42 , Bengt Karlsson 42)
M55     2.20.59                 SVERIGE                                           Eskilstuna                                        01-08-18         VNM
                                            (Göte Hinders 46 , Lennart Andersson 42 , Uno Niklasson  44 , Kenneth Ivehag 43)
M60     2.25.57                 SVERIGE                                                   Lillehammer                           97-08-16         VNM
                                            (Curt Carlsson 32 , Lars Wennblom 34 , Karl-Gustav Holmgren 36 , Tor Trondset 35)
M65     2.34.27                 SVERIGE                                                   Eskilstuna                                01-08-18         VNM
                                            (Lars Wennblom 34 , Lars-Åke Hedlund , Karl-Gustav Holmgren 36 , Tor Trondset)
M70     2.40.06                 SVERIGE                                                   Huddinge                                 93-07-04         VNM
                                            (Herbert Liedtke 16 , Erik Blomqvist 20 , Alpo Yli-Luopa 23 , Göte Lindblad 23)
M75     3.24.61                 SVERIGE                                                   Lahti, FIN                                03-06-14         VNM
                                            (Bertil Unnelid 25 , Roland Johansson 27 , Axel Fernaeus 28, Sten Medelius  28)

M80 , Ej något resultat

 

 

K35      2.26.82                 SVERIGE                                                   Odense, DEN                          99-09-04         VNM
                                            (Carina Söderman 64 , Ann-B. Jacosson 64 , Karin Wåhlstedt 60 , Görel Manners 63)
K40      2.26.97                 SVERIGE                                                   Brumunddal                           05-07-02         VNM

                                            (Lena Sundberg 61,  Annelie Seidl 63 , Carina Palmquist 62 , Karin Wåhlstedt 60)            

K45      2.42.02                 SVERIGE                                                   Lahti, FIN                                03-06-14         VNM
                                            (Ann-Britt Eriksson 49 , Gunnel Tolfest 58 , Rose-Marie Enmalm 54 , Lilly Wizén 55)
K50      2.41.19                 SVERIGE                                                   Brumunddal                           05-07-02         VNM

                                            (Ann-Britt Eriksson 49 , Ulla Littenheim 47, Ulla Karnebäck 53 , Lilly Wizén 55 )

K55        2.55.26               SVERIGE                                                   Eskilstuna                                01-08-18         VNM
                                            (Ene Säinas 42 , Kerstin Nilsson 42, Ulla Bodén 42 , Jutta Pedersen  46)
K60        3.01.4m             SVERIGE                                                   Lahti, FIN                                03-06-14         VNM
                                            (Kerstin Nilsson 42 , Gudrun Kinger 42, Ulla Bodén 42 , Kristina Carlsson 40)
K65        3.13.0m             SVERIGE                                                   Lahti, FIN                                03-06-14         VNM
                                            (Eva Söderström 36 , Aino Holm 38 , Astrid Nilsson  36 , Birgitta Eklund 38)
K70+      Ej något resultat

 


 

STAFETT 4 x 400 m. VSM-gren

KLUBBLAG.
I laget skall ingå fyra tävlande, varav minst två skall tillhöra M50 eller äldre klass.

 

MÄN
 3.52.14                             RÅNÄS 4-H                                      Malmö/H                                         89-08-20         VSM
                                            (Erik Hafström 38, Henry Huldén 37, Börje Andersson 49, Håkan Jansson 54)

 

KVINNOR.  

4.39.96                     IFK Tumba                                  Söderhamn                    06-08-19     VSM

                                 (Gunnel Tolfes 58 , Ulla Karnebäck 53 , Kristina Carlsson 40 , Lena Sundberg 61 )

 

NATIONSLAG
Enl. WMA:s handbok gäller vid VVM femårsklasser, M/K-40, M/K-45, M/K-50 o.s.v.
Vid VNM gäller tioårsklasser, vilka dock noteras som rekord i ex.vis M/K-40, M/K-50, M/K-60 trots att äldre deltagare finns med i laget. Fr.o.m. VEM 1998 samma indelning som vid VVM.

 

MÄN

M35       3.36.48               SVERIGE                                                   Helsingborg                             85-08-04         VNM
                                            (Kent Jensen , Erik Norén , Börje Nordin , Joel Svensson)
M40       3.33.6m             SVERIGE                                           Köpenhamn                                    83-07-31         VNM
                                            (Hans Lagerqvist , Rolf Nilsson , Lennart Andersson , Sven-Olof Björnholm)
M45       3.56.17               SVERIGE                                                   Århus  DEN                             04-08-01         VEM

                                            (Anders Wifvesson  57 , Lars Jansson  57 , Kenneth Jonsson  57 , Åke Larsson 57

M50     3.48.42                 SVERIGE                                                   K-sand, NOR                          92-07-03         VNM
                                            (Bengt Karlsson , Sven-Olof Björnholm , Tor Trondset , Lennart Andersson)
M55     Ej något resultat
M60     4.11.50                 SVERIGE                                                   Malmö/S                                 86-08-02         VEM
                                            (Bertil Unnelid , Jens Erlandsson , Nils Roupé , Arne Pettersson)
M65     4.37.71                 SVERIGE                                                   Miyazaki JPN                         93-10-17         VVM
                                            (Gert Ekman , Gösta Paulsson , Roland Johansson , Alpo Yli-Luopa)
M70    
4.48.71                 SVERIGE                                                   Ricrinne  ITA                          07-09-15         VVM

                                            (Åke Holm 36, Hans Bruno 36, Karl-Gustav Holmgren 36, Tor Trondset 35)

M75       5.42.83               SVERIGE                                                   Cesenatico,ITA                      98-09-19         VVM                                
                                            (Rudolf Blixt , Torsten Ståle , Günther Lindgren , Gösta Paulsson)
M80+     Ej något resultat

 


 

KVINNOR

K35        4.37.99             SVERIGE                                                     Budapest, HUN                      90-07-06         VEM
                                            (Gerd Eriksson  43 , Gun Eriksson  43, Christina Hildesson  , Maj-Britt Karlsson)
K40        4.16.72               SVERIGE                                                   Århus DEN                              04-08-01         VEM

                                            (Anita Norr-Ericsson 60 , Lilly Wizèn 55  , Ulla Karnebäck 51  , Carina Palmqvist 62

K45        4.24.59             SVERIGE                                                     Riccione  ITA                         07-09-15         VVM
                                      (Lilly Wizen 55, Gunnel Tolfes 58, Julie Leonard 59, Karin Wåhlstedt 60)
K50        4.32.97             SVERIGE                                           San Sebast. ESP                               05-09-03 VVM

                                      ( Ann-Britt Eriksson 49 ,Ulla Karnebäck 53 ,Ewa Wahlberg 55, Lilly Wizen 55 )

K55      4.59.46             SVERIGE                                                       Potsdam, GER                        02-08-25         VEM
                                            (Ulla Littenheim  , Gerd Eriksson  , Kristina Carlsson , Jutta Pedersen)
K60        5.14.26               SVERIGE                                                   Riccione ITA                          07-09-15         VVM

                                            (Ulla Littenheim 47, Gun Eriksson 43, Gerd Eriksson 43, Kristina Carlsson 40)

 

K65        Ej något resultat
K70 ,      Ej något resultat

 

KORTA HÄCKEN 80 m. VSM-gren

 

(häckhöjd 76,2 cm.)

M70       13.91      +0,5    Lars-Åke Hedlund        IK Stål                         04nov33      San Sebast. ESP  05-08-31  VVM
M75       15.96      -1,3     Axel Fernaeus               Järvsö IF                     18okt28       Lahti, FIN             03-06-13 VNM

(häckhöjd 68,6 cm.)
M80     18.88        +0,2    Sten Medelius                Högby IF                     12jul28        Ljubljana SLO    08-08-01  VEM
M85+     21.60      +1,6    Axel Magnusson           IFK Lund                    24apr21       Lund                      07-08-01  VDM

 

(häckhöjd 76,2 cm.)
K40        12.10      +2,0    Anita Norr-Ericson       GoIF Tjalve                15jan60       Århus DEN           04-07-30  VEM
K45        12.46      -0,5     Anita Norr-Ericson       GoIF Tjalve                15jan60       Västerås                05-07-29
K50        13.02      -0,1     Anita Norr-Ericson      GoIF Tjalve                15jan60       Löttorp                  10-08-08  VSM
K55        14.25      -2,0     Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Lund                      89-06-03

(häckhöjd 68.6 cm.+)
K60        14.36      +1,7    Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Lund                      92-08-18 VDM
K65        14.92      -2,2     Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Lund                      96-08-20 VDM
K70        15.33      +1,4    Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Lund                      01-08-14 VDM
K75        20.08      +0,3    Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Århus DEN         07-07-01  VNM
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

KORTA HÄCKEN 100 m. 

 

(häckhöjd 91,4 cm.)

M50       15.95      +0,6    Lars Lindhe                   Vretstorps IF               21maj36     Göteborg/S           90-08-18 VSM
M55       15.98      +0,4    Lars Lindhe                   Vretstorps IF               21maj36     Turku, FIN           91-07-21 VVM

(häckhöjd 84,0 cm.)
M60       16.14      +1,0    Jan Söderström             Bromma IF                 15aug42      Söderhamn          06-08-19  VSM
M65       15.82      -0,3     Jan Söderström             Bromma IF                 15aug42      Ljubljana SLO    08-08-01  VEM

K35        12.47      +0,7    Ludmila Engquist         IFK Lidingö FIK        21apr64       Sevilla, ESP          99-08-28 VM

 

KORTA HÄCKEN 110 m.

 

(häckhöjd 99.1 cm., from 070101)
M35       13.38      +1,3    Robert Kronberg           IK Kville                      15aug76      Stenkullen            11-08-23

M40       15.09      +0,4    Mattias Sunneborn      Spårvägens FK           27sep70       Sollentuna            10-06-13

M45       16.58      +1,4    Lars Lindhe                   Vretstorps IF               21maj36     Västerås                81-07-04  VRM

 

 

LÅNGA HÄCKEN 300 m. VSM-gren
 

(häckhöjd 7,62 cm.)
M60       45.70                  Tor Trondset                  Södertörns FF             16nov35      Malmö                  96-07-20 VEM
M65       47.82                  Arne Pettersson             Fredrikshofs IF           24mar23     Verona FIN          88-06-27  VEM

(häckhöjd 6,86 cm.)
M70       50.07                  Tor Trondset                  IK Heros FIK             16nov35      Riccione ITA     07-09-09   VVM

M75       56.18                  Lars-Åke Hedlund        IK Stål                         04nov33      Lahtis FIN            09-08-02  VVM
M80       75.37                  Sten Medelius                Högby IF                     12jul28        Ljubljana SLO    08-07-27  VEM
M85+     Ej något resultat

(häckhöjd 7,62 cm.)
K50        52.93                  Anita Norr-Eriksson     GoIF Tjalve                15jan60       Löttorp                  10-08-06  VSM
K55        54.05                  Gudrun Kinger               Göteborgs Kv.IK        06maj42     Löttorp                  98-08-07  VSM

(häckhöjd 6,86 cm.)
K60        58.59                  Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Miyazaki JPN      93-10-13 VVM
K65        62.12                  Kristina Carlsson          IFK Tumba FIK         12aug40      Poznan POL         06-07-23  VEM
K70        Ej något resultat
K75        Ej något resultat
K80        Ej något resultat
K85        Ej något resultat

 

LÅNGA HÄCKEN 400 m.

 

(häckhöjd 9,14 cm. samma som för seniorer)
M35       49.75                  Sven Nylander              Malmö AI                   01jan62       Luzern SUI           97-06-24
M40       53.36                  Mattias Sunneborn      Spårvägens FK           27sep70       Gävle                     11-07-23

M45       58.16                  Sven-Olof Björnholm Oskarshamns SK       01apr41       Malmö/S              86-08-01  VEM

(häckhöjd 8,40 cm.)
M50       61.86                  Hans Stickler                 IK VIK FI                    23aug30      Brighton GBR      84-08-25  VEM
M55       63.19                  Tor Trondset                  Södertörns FF             16nov35      Miyazaki JPN      93-10-13 VVM

(häckhöjd ,762 cm. samma som seniorer)
K35        63.86                  Katarina Wikander     IFK Helsingborg         10aug67      Karlskrona           02-05-25
K40        63.52                  Katarina Wikander     IFK Helsingborg         10aug67      Helsingborg         07-05-26

K45        70.39                  Gunnel Tolfes                IFK Tumba                 25jan58       Riccione ITA       07-09-09  VVM
               

 

2000 m. HINDER VSM-gren

 (23 hinder varav 5 med vattengrav samma höjd på bockarna som för seniorer) Fr.o.m. 1998 skall bockhöjden vara 7,62 cm. Resultat gjorda med bockhöjd samma som för seniorer är markerade med  efter tiden.

 

M60       7.29.99               Svenn Eriksen               Högsbo AIK               20aug34      Stockholm/K      94-08-07   VSM
M65       8.04.75               Esbjörn Wiberg             Sundsvalls FI              05jul36        Brisbane AUS     01-07-14   VVM
M70       8.42.97               Esbjörn Wiberg             Sundsvalls Fri.            05jul36        Söderhamn         06-08-19   VSM

M75       12.05.55            John-Olof Dackebro    Sundbybergs IK         07dec35      Skellefteå                    2011
M80       Ej något resultat´
M85+     Ej något resultat

K35        7.43.76               Katarina Johansson     IF Kville                       15dec71      Kungälv                06-06-25
K40        8.50.27               Anna Hull                      Ystads IF                     29dec67      Norrtälje               09-08-22  VSM
K45        7.16.89               Julie Leonard                 Högbo GoIF               24jul59        Århus DEN           04-08-01  VEM
K50        8.04.14               Julie Leonard                 Högbo GoIF               24jul59        Lahtis FIN            09-08-08  VVM
K55        Ej något resultat
K60        Ej något resultat
K65        11.56.57            Ulla Seger                       IS Göta                        17sep30       Durban RSA        97-07-27 VVM
K70+      Ej något resultat

 

 


 

3000 m. HINDER VSM-gren
(35 hinder varav 7 med vattengrav samma som för seniorer)

 

M35       9.01.64               Dan Glans                      Malmö AI                   02maj47     Södertälje             84-06-04
M40       9.38.27               Jan-Erik Karlsson         IK Helios                     03okt39       Göteborg/S           82-06-22  DM
M45       9.57.03               Björn-Erik Franzén      IK Tjelvar                   17jan47       Norrtälje               92-08-09  VSM
M50       10.23.6e             Stig Jonsson                   Kisa SK                        20feb43       Huddinge              93-07-03 VNM
M55+     10.57.91            Svenn Eriksen               Högsbo AIK               20aug34      Huddinge              93-07-03 VNM

K35        9.53.63               Ulrika Johansson          Rånäs 4H                    09feb75       Oslo NOR             10-06-04

K40        12.16.4m           Eleonor Öström             IF Kville                       15maj55     Göteborg               00-08-22

 

HÖJD VSM-gren

M35       2.16                    Stefan Karlsson            Solna FIK                    16dec58      Boo                        93-06-20
M40       2.05                    Egon Nilsson                  Ljungby IF                  07aug26      Ljungby                66-09-25
M45       1.88                    Olov Johansson            Örgryte IS                    29nov39      Malmö/S              86-08-01  VEM
SR          1.77                    Mats Nagle                    Huddinge AIS            01apr60       Huddinge              10-06-19

M55       1.76                    Olov Johansson            Örgryte IS                    29nov39      Malmö                  96-07-22 VEM
M60       1.65                    Olov Johansson            Örgryte IS                    29nov39      GatesheadGBR   99-08-07 VVM
M65       1.61                    Carl-Erik Särndal          IFK Lund                    17jul37        Århus DEN           04-07-26 VEM
M70       1.59                    Carl-Erik Särndal          IFK Lund                    17jul37        Värnamo              07-08-18  VSM
M75       1.41                    Nils-Bertil Nevrup         Ljungby FIK               29nov26      Lund                      01-06-09
M80       1.28                    Nils-Bertil Nevrup         Ljungby FIK               29nov26      Värnamo              07-08-17  VSM

M85       1.18                    Nils-Bertil Nevrup         Elmuts  SC                  29nov26      Skellefteå             11-08-07  VSM

M90       0.98                    Herbert Liedtke             Fredrikshof FIF          29apr16       Söderhamn          06-08-18  VSM

K35        1.67                    Carina Madsen             IK Finish                      09feb57       Staffanstorp        96-06-16
K40        1.59                    Anna-Ewa Thörnhammar  Visby IF/Gute     01apr55       Södertälje             95-05-25
K45        1.48                    Anneli Brångård           Fjugesta IF                  10okt59       Huddinge              04-08-20  VSM
K50        1.40                    Inga Stenbrink              Åsbro GoIF                 05nov39      Larvik NOR         89-07-02 VNM
K55        1.30                    Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      Olofström             88-05-14
K60        1.27                    Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      Turku FIN            91-07-23  VVM
K65        1.25                    Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      Göteborg/S           95-09-09
K70        1.19                    Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      Brisbane AUS      01-07-06 VVM
K75        1.10                    Elsa Enarsson                IF UDD                        30aug30      Karlshamn           06-05-14
K80        1.06                    Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      Löttorp                  10-08-08  VSM
K85+      Ej något resultat

 

STAV VSM-gren

 

M35      5.51                    Oscar Jansson               Ullevi IK                      22jul75        Stockholm/S           10-08-31  L-SM

M40       5.21                    Kjell Isaksson                Södertörns FF             28feb48       Ljusdal                     89-06-23
M45       4.65                    Kjell Isaksson                Södertörns FF             28feb48       Spånga                     93-09-23
M50       4.40                    Hans Lagerqvist           Duvbo IK                    28apr40       Budapest HUN       90-07-05 VEM
M55       4.26                    Hans Lagerqvist           Duvbo IK                    28apr40       Visby                        96-08-25
M60       3.70                    Hans Lagerqvist           Duvbo IK                    28apr40       JyväskyläFIN         00-07-13 VEM
M65       3.35                    Bernt Jonsson                IFK Lund                    30dec28      Värnamo                 93-08-07 VSM
M70      3.20                    Hans Lagerqvist           Duvbo IK                    28apr60       Örebro                      11-05-29
M75     2.75                    Lars Wennblom            Hässelby SK               28okt34       Huddinge                 09-06-26  VNM
M80       2.33                    Olaf Johansson             GIF Manhem             14mar26     Århus DEN              07-06-29  VNM
M85       2.01                    Olaf Johansson             GIF Manhem             14mar26     Lerum                       11-08-21  1.40

K35        3.51                    Maria Mossberg            Malmö AI                   02feb71       Malmö/He               08-09-20  EMG

K40        2.91                    Anita Norr-Ericson       GoIF Tjalve                15jan60       Motala                     04-06-23 DM

K45        2.86                    Anita Norr-Ericson       GoIF Tjalve                15jan60      Norrköping              05-06-22  DM
K50        2.92                    Anita Norr-Ericson  GoIF Tjalve           15jan60     Karlshamn     10-06-19

K55        2.10                    Marianne Sullivan        Solvikingarna             27okt43       Sundsvall                 02-07-27 VSM

                2.10                    Marianne Sullivan        Solvikingarna             27okt42       Potsdam GER         02-08-22 VEM
K60        2.30                    Marianne Sullivan        Solvikingarna             27okt43       Lahti FIN                 03-06-14 VNM

 

 LÄNGD VSM-gren

 

M35       7.51        +1,2    Mattias Sunneborn      Spårvägen FK            27sep70       Karlstad                08-07-28 

M40       7.55        +0,0    Mattias Sunneborn      Spårvägen FK            27sep70       Falun                     10-08-21  SM

M45       6.37        +0,3    Kent Nygren                  IK Hakarpspojkarna  14apr64       Lahtis FIN       09-08-02            VVM
M50       6.03        +0,5    Anders Ohlsson             KFUM Örebro            01okt56       Ljubljana SLO    08-07-27  VEM

M55       5.93        +1,4    Anders Olsson               Huddinge AIS            01okt56       Huddinge              11-10-01

M60       5.44        +2,0    Sture Holmberg             Huddinge AIS            27jun51       Skellefteå             11-08-06  VSM
M65       5.10        +0,3    Lars Wennblom            Hässelby SK               28okt34       GatesheadGBR   99-07-29 VVM10k
M70       4.68        +1,6    Lars Wennblom.           Hässelby SK               28okt34       Huddinge              04-08-21 VSM
M75       4.16        +1,9    Rolf Gustavsson           GIF Manhem             07jan17       K-sand NOR        92-06-26 VEM
M80       3.61        +0,0    Axel Magnusson           IFK Lund                    24apr21       Potsdam GER      02-08-17 VEM
M85       3.38        +1,3    Axel Magnusson           IFK Lund                    24apr21       Poznan POL         06-07-23  VEM

M90       2.68        +1,6    Axel Magnusson           IFK Lund                    24apr21       Helsingborg          11-06-16

K35        5.15        +0,6    Cathrine Hedkvist        Luleå FI                       23dec59      Skellefteå             95-06-20
K40        5.60        +0,6    Carina Palmqvist          Villstads GoIF            29maj62     Villstad                  03-05-11
K45        5.33        +1,33  Carina Palmqvist          Villstads GoIF            29maj62     Ljubljana SLO    08-07-28  VEM
K50        4.85        +1,1    Inga Stenbrink              Åsbro GoIF                 05nov39      Örebro                   89-06-20 DM
K55        4.33        +0,4    Gudrun Kinger               Göteborgs Kv.IK        06maj42     Löttorp                  98-08-08 VSM
K60        4.08        +0,2    Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      Miyazaki JPN      93-10-09 VVM
K65        4.11        +1,3    Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Malmö/S              96-07-22 VEM
K70        3.52        +0,9    Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Huddinge              01-08-04 VSM
K75      3.20          +1,1    Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Riccione ITA       07-09-17  VVM

K80        2.67        +1,8    Elsa Enarsson,               IF Udd                         30aug30      Löttorp                  2010
K85+   Ej något resultat

  

TRESTEG VSM-gren

 

M35       16.28      +1,3   Arne Holm                     Ullevi FIK                    22dec61      Gävle                     96-07-02
M40       14.78      +0,8    Mattias Sunneborn      Spårvägens FIK         17sep70       Gävle                     11-08-14  SM

M45       13.08      +1,5   Villu Haavasalu            IF Kville                       01feb40       Hässleholm          85-06-29
M50       12.16      +0,5   Arne Eriksson                Varbergs GoIF            06sep35       Helsingborg          85-08-04  VNM
M55       11.51      -1,1    Vaclav Bartl                  Örgryte IS                    05mar26     Helsingborg          85-08-04 VNM
M60       11.49      +1,9   Vaclav Bartl                  Örgryte IS                    05mar26     Nyköping              87-08-22 VSM
M65       10.95      +1,8   Vaclav Bartl                  Örgryte IS                    05mar26     Glostrup DEN      91-06-30 VNM
M70       10.41      +1,9   Vaclav Bartl                  Högsbo AIK               05mar26     Malmö/S              96-07-24  VEM
M75       9.04        -1,0    Rolf Gustavsson           GIF Manhem             07jan17       K-sand NOR        92-07-01  VEM
M80       7.48        -1,0    Axel Magnusson           IFK Lund                    24apr21       Lund                      03-04-28

M85       6.07        -2,7    Bertil Larsson                Trollhättans IF           01jan24       Löttorp                  10-08-08 VSM

K35        10.85      +1,3    Petra Eklund                  Täby IS                       02jun74       Västerås                09-05-17 

K40        10.30      +1,7   Anita Norr-Ericson       GoIF Tjalve                15jan60       Linköping             00-06-19 DM
K45        9.67        +1,3    Carina Palmquist          Villstads GoIF            29maj62     Skellefteå             11-08-06  VSM
K50        9.17        +0,8   Marianne Stenholm     IFK Arboga                 19feb38       Larvik NOR         89-07-01 VNM
K55        8.69        +0,6   Kerstin Henmyr            UF Contact                 20nov36      Olofström             91-09-03 VDM
K60        8.25        +0,4   Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      Miyazaki JPN      93-10-13 VVM
K65        7.92        +1,4   Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      Visby                     96-08-25
K70        7.61        +-,0    Asta Larsson                 IFK Lund                    23okt31       Eskilstuna             01-08-19 VNM
K75        7.13        +0,0   Elsa Enarsson                IF Udd                         30aug30      San Sebasti. ESP 05-09.01   VVM

K80     6.55        -0,85      Elsa Enarsson                IF UDD                        30aug30      Olofström             10-09-11  VDM

K85+      Ej något resultat

 


 

KULA VSM-gren


(7.26 kg., samma som seniorer)

M35       19.57                  Sören Tallhelm              Spårvägens FIK         16feb64       Väddö                   01-09-01
M40       18.92                  Stefan Blomqvist         Örgryte IS                    07feb65       San Antonia TX  06-07-07
       

M45       16.26                  Yngve Wahlander        Broddetorps GoIF     15sep58       Sävedalens           10-06-06

(6.00 kg.)
M50       17.82                  Yngve Wahlander        Falköpings AIK          15sep58       Lilla Edet             09-08-02      VDM

M55       14.91                  Krister Wittbom            IK Pallas                      31aug38      Skurup                  93-05-13

(5.00 kg.)
M60       15.60                  Torsten v Wachenfeldt  Malmö AI                 24dec27      Lund/R                 90-08-30
M65       14.84                  Torsten v Wachenfeldt  Malmö AI                 24dec27      Lund                      92-05-30

(4.00 kg.)
M70       14.80                  Torsten v Wachenfeldt  Ystads IF                  24dec27      Helsingborg          00-04-29
M75       13.56                  Bernhard Karlsson       Valö IK                        18nov33      Valö                       08-09-15

K35        17.82                  Helen Engman              Riviera FI                    16jun76       Sävdelen               11-06-12           

K40        14.50                  Ingrid Miller                   Bellevue IK                 22nov41      Stockholm/S        85-06-11
K45        14.91                  Ingrid Miller                   Bellevue IK                 22nov41      Malmö/S              86-06-02

(3.00 kg+.)
M80       11.53                  Elof Wiklund                 IFK Helsingborg         13feb21       Malmö/S              01-05-05
M85       8.82                    Nils-Bertil Nevrup         Elmhults SC                29nov26      Ronneby               11-06-16  VDM

M90       7.64                    Axel Magnusson           IFK Lund                    24apr21       Lappeeranta FIN  11-07-02    VNM
K50        14.47                  Ingrid Miller                   Bellevue IK                 22nov41      Huddinge              93-07-04  VNM
K55        13.02                  Ingrid Miller                   Järvsö IF                     22nov41      GatesheadGBR   99-08-01  VVM
K60        11.90                  Ingrid Miller                   Järvsö IF                     22nov41      BatonRougeUSA 01-07-28
K65        10.03                  Rosemarie Persson       IFK Lund                    02maj37     Malmö/S              02-08-24

                10.03                  Rosemarie Persson       IFK Lund                    02maj37     Malmö/S              03-07-05
K70        9.45                    Rosemarie Persson       IFK Lund                    02maj37     Malmö/S-K          07-06-30

K75       8.57                    Kerstin Henmyr            UF Contact                 26nov36      Ronneby               11-06-16  VDM

K80+      7.27                    Birgit Nyhed                  IFK Lidingö FIK        30sep11       K-sand NOR        92-06-26  VEM
K85        4.47                    Nora Wedemo               Fredrikshofs FI           19apr13       Potsdam GER      02-08-16 VEM
K90        4.11                    Nora Wedemo               Fredrikshofs FI           19apr13       Lahti FIN              03-06-15  VNM

 

VIKT
 

(15,880 kg.)

M35       17.22                  Håkan Öberg                 Nyköping BIS            03aug61      Nyköping              00-09-10 VSM kmk

M40       15.61                  Mikael Leindahl           GoIF Tjalve                10sep65       Norrtälje               09-08-23  VSM
M45       15.44                  Mikael Leindahl           GoIF Tjalve                10sep65       Löttorp                  10-08-08  VSM

 (15.00 kg.)
M35       21.51                  Kjell Bystedt                  Västerås FIK              24maj60     Västerås                95-06-18
M40       18.31                  Per-Olow Pettersson     Nyköpings BIS           28jun33       Nyköping              76-06-23
M45       18.49                  Per-Olow Pettersson     Nyköpings BIS           28jun33       Nyköping              79-09-23

(11.340 kg.)
M50       18.41                  Eugen Waltercrantz     Helsingborg                 25jun39       Malmö/S              93-10-09
M55       18.26                  Kenneth Jansson          IFK Helsingborg         16nov49      Malmö                  06-07-02

 (9.072 kg.)
M60       21.10                  Eugen Waltercrantz     IFK Helsingborg         25jun39       Helsingborg          99-09-25
M65       18.58                  Eugen Waltercrantz     IFK Helsingborg         25jun39       Malmö/S              04-07-17

(7.258 kg.)
M70       17.63                  Erkki Tapaninen           IF Hälle                       19jun37       Århus DEN          
07-07-01  VNM

M75       16.32                  Henryk Plukarz             IFK Helsingborg         12feb33       Gent BEL             11-03-17 

 (5.449 kg.)
M80       12.34                  Ingvar Jonsson              GIF Manhem             13jun26      
Århus DEN           07-07-01  VNM
M85       10.51                  Bertil Larsson                Trollhättans IF           17jan24       Löttorp                  10-08-08  VSM

M90       8.90              Axel Magnusson           IFK Lund                    24apr21       Malmö/S              11-09-10

 

 (9.072 kg.)
K35        12.15                  Anna Ek                         IK Hakarpspojkarna    04jun73     Huddinge 09-06-29            VNMkmk

K40        13.22                  Ann-Britt Jakobsson   FGF Gotland               03jul64        Värnamo              07-08-17  VSM

K45        13.41                  Ann-Britt Jakobsson   FGF Gotland               03jul64        Norrtälje               09-08-23  VSM

                13.41                  Ann-Britt Jakobsson   FGF Gotland               03jul64        Löttorp                  10-08-08  VSM 

(7.258 kg.)
K50        14.14                  Ingrid Miller                   Bellevue IK                 22nov41      Göteborg/S           92-07-06  VEMkmk
K55        10.19                  Ingrid Miller                   Järvsö IF                     22nov41      Gateshead GBR  99-08-08 VVMkmk

(5.449 kg.)
K60        13.20                  Rosemarie Persson       IFK Lund                    02maj37     Malmö/S             00-09-17
K65        13.00                  Rose-Marie Persson     IFK Lund                    02maj37     Söderhamn         06-08-19   VSM
K70        12.33                  Rose-Marie Persson     IFK Lund                    02maj37     Malmö/S             07-07-14   VDM

K75        9.51                    Anna-Lisa Lind             IFK Lund                    01mar36     Malmö/S              11-07-07

K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

DISKUS VSM-gren


(2.00 kg. samma som seniorer)

M35       71.26                  Rickard Bruch               Malmö AI                   02jul46        Malmö/S              84-11-15
M40       62.02                  Rickard Bruch               Malmö AI                   02jul46        Lund/R                 86-06-05
M45       49.90                  Bertil Tallberg                IFK Hedemora           25feb32       Kvarnsveden       80-08-23

(1.5 kg.
M50       54.22                  Bertil Tallberg                IFK Hedemora           25feb32       -                              83-
M55       52.24                  Bertil Tallberg                IFK Hedemora           25feb32       Karlstad                87-09-26

 (1.0 kg.)
M60       54.66                  Bertil Tallberg                IFK Hedemora FIK   25feb32       K-sand NOR        92-07-01 VEM
M65       49.58                  Krister Wittbom            IKPallas                       31aug38      Malmö/S              03-10-11
M70       45.30                  Östen Edlund                 Ragunda IF                26nov34      Riccione ITA       07-09-07  VVM
M75       43.90                  Rolf Gustavsson           GIF Manhem             07jan17       Norrtälje               92-08-08 VSM
M80       31.60                  Werner Andersson        IFK Hedemora           07jan06       Malmö/S              86-07-25 VEM
M85       24.48                  Einar Andersson           Rånäs 4-H                  24aug18      Rimbo                   03-07-20
M90       18.99                  Idolf  Sandahl               Stensjöns IF                17mar20     Löttorp                  10-08-06

(1.0 kg. samma som seniorer)
K35        63.21                  Anna Söderberg            Ullevi FK                     11jun73       Helsingborg          08-09-06

K40        48.14                  Gun Johansson             IK Vikingen                06jan43       Helsingborg          83-05-07
K45        48.06                  Ingrid Miller                   Bellevue IK                 22nov41      Lidingö/V             90-06-05
K50        47.44                  Ingrid Miller                   Bellevue IK                 22nov41      Sollentuna            91-06-03
K55        38.96                  Ingrid Miller                   Turebergs IF               22nov41      Malmö/S              96-07-21  VEM
K60        34.90                  Ingrid Miller                   Järvsö IF                     22nov41      BatonRougeUSA  01-07-28
K65        28.15                  Ingrid Miller                   Järvsö IF                     22nov41      Värnamo              07-08-18  VSM

K70        22.56                  Rosemarie Persson       IFK Lund                    02maj37     Malmö /S             07-06-30

K75        22.37                  Kerstin Henmyr            UF Contact                 26nov36      Olofström             11-08-17  VDM

(0,750 kg+)

K80        20.50                  Birgit Nyhed                  IFK Lidingö FIK        30sep11       K-sandNOR         92-06-29  VEM
K85        10.27                  Nora Wedemo               Fredrikshofs FI           19apr13       Potsdam GER      02-08-19  VEM
K90+      9.61                    Nora Wedemo               Fredrikshofs FI           19apr13       Eksjö                     03-08-10  VSM

 


 

SLÄGGA VSM-gren

 

(7.26 kg. samma som seniorer)

M35       71.68               Juha Packalén                  Rånäs 4-H                  05aug59      Rimbo                   94-07-13
M40       66.43               Tore Gustavsson              Rånäs 4H                    11feb62       USA                       04-06-17
M45       60.34               Per-Olow Pettersson        Nyköping                    28jun33       Huddinge/G         78-10-07

(6.0 kg.)

M50       57.36                Eugen  v Waltercrantz   IFKHelsingborg          25jun39       Malmö/S              93-10-09
M55       58.54               Eugen v Waltercrantz     IFK Helsingborg         25jun39       Helsingborg          94-09-11

(5.0 kg.)
M60       61.70               Eugen v Waltercrantz    IFK Helsingborg         25jun39       Helsingborg          99-09-25
M65       55.70               Eugen v Waltercrantz     IFK Helsingborg         25jun39       Helsingborg          05-08-11  VDM

(4.0 kg.)
M70      52.77               Eugen Waltercrantz        IFK Helsingborg         25jun39       Malmö/S-K          09-09-19

M75       42.67               Östen Edlund                    Ragunda IF                26nov34      Gent BEL             11-03-20         

K35        53.38               Anna Söderberg               Ullevi IK                      11un73        Göteborg               08-09-17
K40        44.08               Taina Ståhl                       Spårvägens FIK         22mar60     Huddinge              01-08-16
K45        37.86               Ann-Britt Jacobsson       FGF Gotland               03jul64        Huddinge              09-09-12

(3.0 kg.+)

M80       29.97               Heino Poutianen              Nol                                10dec30      Skelleffteå            11-08-07  VSM
M85       27.72               Bertil Larsson                   Trollhättans IF           17jan24       Löttorp                  10-08-07  VSM
M90       18.70               Idolf Sandahl                   Stensjöns IF                17mar20     Skellefteå             11-08-07  VSM
K50        37.02               Gunnevi Magnusson       Varbergs GIF              04jun57       Löttorp                  10-08-07  VSM

K55        35.94               Ingrid Miller                      Järvsö IF                     22nov41      Löttorp                  98-08-08 VSM
K60        32.36               Ingrid Miller                      Järvsö IF                     22nov41      Huddinge              04-08-21  VSM
K65        30.33               Rosemarie Persson          IFK Lund                    02maj37     Malmö/S              03-06-14
K70        27.14               Rosemarie Persson          IFK Lund                    02maj37     Eksjö                     07-07-18  VSM kmk
K75        24.17               Anna-Lisa Lind                IFK Lund                    01mar36     Skellefteå             11-08-06  VSM

K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat

 

SPJUT VSM-gren
 

(800 g. samma som seniorer)

M35  *  74.82                  Risto Polvi                      Västerås FIK              27aug54      Handen                 89-07-23
M40  *  69.52                  Risto Polvi                      Västerås FIK              27aug54      Eskilstuna             95-06-04
M45 *   63.64                  Lauri Koski-Vähälä    Ragunda IF                23jun45       Timrå                    90-07-14

(700 g eller tyngre.)
M50 *   58.48                  Jan Smiding                   Gefle IF                       04feb32       Karlstad                86-06-15
M55       57.90                  Jan-Olof Damgren        IK Hakarpspojkarna  02apr51     Riccione ITA       07-09-12  VVM

(600 g.) Inom parentes () med gamla tyngdpunkten.
M60       57.95                  Jan-Olof Damgren        IK Hakarpspojkarna.                     02apr51                Malmö/S  11-09-10
M65       46.81                  Kenneth Arvidsson       Malmö AI                   12jun41      
Århus DEN           07-07-01  VNM                          
               (53.36                 Härje Noreborn               Westermalms IF        23nov26      Norrtälje               92-08-09 VSM)

(500 g. eller tyngre inom parentes () 600 g. spjut med gamla tyngdpunkten)
M70       48.34                  Härje Noreborn             Westermalms IF        23nov26      Gateshead GBR  99-08-04 VVM

                (54.24                 Härje Noreborn             Westermalms IF        23nov26      Karlstad                96-08-11  VSM)
M75       37.39                  Axel Rydström              IF Udd Karlshamn    22apr25       Lund                      00-06-03

(400 g.eller tyngre)
M80       31.82                  Alpo Yli-Luopa             IK Ymer                      23mar23     Eksjö                     03-08-08 VSM

                32.58                  Tord Johansson            Järfälla SK                  --------25       Visby                     05-08-04 VSM
M85       25.02                  Bertil Larsson                Trollhättans IF           17jan24       Lahtis FIN            09-08-02  VVM
M90+     16.97                  Axel Magnusson           IFK Lund                    24apr21       Lappeeranta FIN   11-07-01   VNM

 

 

 (600 g. samma som seniorer inom () med gamla tyngdpunkten)
K35        52.18                  Elisabeth Wahlander   Alingsås IF                  14mar60     Göteborg/U          99-09-04
                (58.00                 Elisabeth Wahlander   Alingsås IF                  14mar60     -                              96-06-09)
K40        53..02                 Elisabeth Wahlander   Alingsås IF                  14mar60     Uppsala                00-08-19 SM
K45        50.47                  Elisabeth Wallander     Alingsås                       14mar60     Helsingborg          05-08-20  SM

 (500 g. eller tyngre)
K50        31.45                  Anne-Marie ElBaba     IFK Lund                    17sep47       Lund                      01-06-09
K55        27.85                  Anne-Marie ElBaba     IFK Lund                    17sep47       Lund                      02-06-08

(400 g. eller tyngre)
K60        30.96                  Kerstin Henmyr                UF Contact              20nov36      Olofström             00-06-21 VDM
K65        30.66                  Kerstin Henmyr                UF Contact              20nov36      Olofström             02-06-19 VDM
K70        28.85                  Kerstin Henmyr                UF Contact              20nov36      Löttorp                  10-08-08  VSM

K75        23.24                  Kerstin Henmyr            UF Contact                 26nov36      Karlshamn           11-05-07
K80        Ej något resultat
K85+      Ej något resultat