Resultat från Vällingby Marathon den 27 mars


Ladda ner filen som *.pdf

 

RESULTAT-

LISTA

 

VÄLLINGBY

MARATHON

 

OCH

 

SPRING STAR

 

2004-03-27

 

Arrangör         : Duvbo IK Friidrott

 

 

Väder: ca 4 plusgrader, en molnig dag med en lätt bris och en hög luftfuktighet.
 

 

RESULTATLISTA SPRINGSTAR 2004

 

 

PLACERING      NAMN                               KLUBB                      KLASS     INDEX           TID

          1             Magnus Michelsson           Collingwood                M35            88,37%       30.31

          2             Gudrun Fleetwood              Uppsala Löparklubb     K61            87,11%       43.42

          3             Alfred Shemweta                Hässleby SK              M34            83,49%       32.18

          4             Ulrika Janemon                  Hässelby SK              K37            81,53%       37.22

          5             Tage Winter                       Flemingsbergs SK      M57            79,93%       39.52

          6             Mauri Männikkö                 Kungsörs SK              M56            79,19%       39.53

          7             Marianne Fricke                 Hässelby SK              K41            77,86%       40.26

          8             Hans Kåsjö                       Team Skavsåret IF      M48            76,93%       38.26

          9             Stefan Hall                        Enhörna IF                 M36            76,86%       35.18

        10             Peter Englund                    Östersund                  MS             75,61%       35.40

        11             Petri Helminen                   FK Studenterna          M39            74,92%       36.57

        12             Anders Hult                       Skarpnäcks OL           M50            74,74%       40.11

        13             Tommy Hållstam                Vägverkets FF            M64            74,26%       45.54

        14             Clarence Ärlebrink              Von Ärle TC                M34            72,10%       37.24

        15             Nils Westman                    Pressens morgontj.     M33            71,21%       37.52

        16             Åke Andersson                  Mälarö SOK               M62            70,82%       47.11

        17             Kaapo Röör                       Järfälla SK                  M64            70,37%       48.26

        18             Jesper Lindgren                 IFK Sala                     M31            70,23%       38.24

        19             Tomas Hansson                 FK Studenterna          M32            69,15%       39.00

        20             Jorma Pitkänen                  Tullinge-Tumba FF      M51            69,09%       43.50

        21             Lena Skymne                    Fredrikshofs FI            K63            68,52%       56.52

        22             Per Ekström                      FK Studenterna          M33            68,30%       39.29

        23             Tommy Wallentin               Vallentuna FK             M58            68,21%       47.08

        24             Stig Graméus                    Vällingby                    M60            68,11%       48.05

        25             Hans Bergholtz                  Stockholm                  M61            66,21%       49.58

        26             Alf Klein                            SPIK                          M44            66,19%       43.20

        27             Ulf Lännerberg                   IFK Kristinehamna      M57            65,61%       48.34

        28             Lasse Hansson                  Högby IF                    M61            64,93%       50.57

        29             Rune Stjernström               Hässelby SK              M38            64,63%       42.33

        30             Pirjo Ala-Uotila                   Sundbybergs IK          K49            64,09%       52.38

        31             Ronnie Eriksson                Sundbybergs IK          MS             64,08%       42.05

        32             Kurt Johannesson              Hässelby SK              M67            64,04%       55.01

        33             Lennart Wahlgren               Nordea                       M57            64,03%       49.46

        34             Erik Krantz                        Mälarö SOK               MS             63,88%       42.13

        35             Hans-Göran Mattsson        Sollentuna                  M53            63,73%       48.18

        36             Lars-Göran Berggren          Team Skavsåret IF      M46            63,64%       45.45

PLACERING      NAMN                               KLUBB                      KLASS        INDEX       TID

        37             Bengt Lindgren                  Norden                       M56            63,46%       49.46

        38             Martin Henriksson              Arlanda Märsta SK      M81            62,79%       68.10

        39             Leif Malmgren                    Norsborg                    M56            62,27%       50.43

        40             Per-Erik Melander              Vilsta IK                     M54            62,17%       49.55

        41             Sverker Unnes                   Fredrikshof                 M60            61,60%       53.10

        42             Rolf Ternström                   Överums OK               M72            60,99%       61.19

        43             Annika Holmström             Järfälla                       K34            60,16%       49.52

        44             Leif Ericsson                     Sorunda IF                 M62            59,14%       56.30

        45             Magdalena Grunder            Järfälla                       K30            58,82%       51.00

        46             Ingemar Andersson            Kungsängen               M47            58,39%       50.14

        47             Sanna Persson                  Åkersberga                 K40            56,98%       54.47

        48             Lennart Öberg                    Åkersberga                 M57            55,87%       57.02

        49             Erik Lager                         Ericsson AB               M39            55,72%       49.41

        50             Lennart Carlander               Sundbybergs IK          M72            55,48%       67.25

        51             Anders Sätterberg              Vällingby                    M54            55,37%       56.03

        52             Patrik Lännerberg               Stockholm                  M34            55,30%       48.46

        53             Thomas Olsson                 Hässelby                    M42            54,41%       51.57

        54             Olof Kollinius                     Sundbybergs IK          MS             54,10%       49.51

        55             Henrik Karlsson                 Stockholm                  MS             53,75%       50.10

        56             Jörg Hofmann                    Spånga                      M38            53,14%       51.45

        57             Charlotta Lundin                 AXA SK                     K52            49,50%       70.06

        58             Tommy Hultberg                Spårvägen                  M62            48,63%       68.43

        59             Reino Hiltunen                   Kista                          M67            47,58%       74.03

        60             Bo Engstrand                    Hammarby Friidrott     M48            46,23%       63.57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RESULTATLISTA VÄLLINGBY MARATHON 2004

 

HERRAR SENIORER

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID   

             1                  Pär Mattsson                           Roslagsbro IF                 2.46.31

             2                  Mats Liljegren                          Nordstjernan                    3.04.32

             3                  Fredrik Lundström                  Luleå LDK                        3.11.48

             4                  Johan Vik                                  Stockholms Klätterkl    3.22.46

             5                  Jonas Davidsson                     FK Studenterna              3.24.06

             6                  Johan Larsson                         VeganRunners                3.24.49

             7                  Christer Gidewall                     IFK Tumba                       3.25.23

             7                  Martin Gidewall                        IFK Tumba                       3.25.23

             9                  Henrik Nilsson                         FK Studenterna              3.28.20

          10                  Marcus Hyyryläinen               SLDK                                 3.33.34

          11                  Emil Näsman                           Stockholm                       4.11.42

          12                  Karl Petersson                         Katedralsskolans IF      4.39.09

          13                  Elias Bröms                              Vegan Runners              4.41.14

          14                  Henrik Hasselqvist                  Katedralsskolans IF      5.04.43

 

DAMER SENIORER

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID   

        1                   Jennie Karlsson                          Hultsfreds LK               3.39.56

 

M35

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID   

          1             Hans Dahlén                             Fredrikhofs FI                  2.52.07

             2                  Krister Hällgren                        SPIF Triathlon                 3.03.46

             3                  Jonas Håkansson                   Kyrkhults SK                  3.08.12

             4                  Johan Sone                               Västerortspolisen          3.22.32

             5                  Timo Marjomäki                       HÄJYT                               3.36.54

 

K35

 

PLACERING          NAMN                                         KLUBB                             TID

        1                      Kajsa Friström                         Fredrikshofs FI            3.05.34

 

M40

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID   

             1                  Mårten Westberg                    Fredrikshofs FI               2.43.18

             2                  Uhlie Evertsson                       Boo IF                               2.50.38

             3                  Tommy Nordsten                    Fredrikshofs FI               2.52.22

             4                  Peter Östman                          Exudo                                3.04.23

             5                  Patrik Karlsson                        Team Skavsåret IF        3.05.29

             6                  Mats Brunnstedt                     IBM                                    3.09.29

             7                  Philip Hurst                               Upplands Väsby            3.09.52

             8                  Ingvar Khan                               Ericsson IK                      3.20.03

             9                  Dante Ogebratt                        Hässelby                          3.22.32

             9                  Mikael Smedjegården            Mälarö SOK                    3.22.32

          11                  Ruben Maldonado                   Mexico                              3.33.31

          12                  Tommy Kjellsson                    Team Skavsåret IF        3.36.43

          13                  Bengt Göransson                    Falu IK                              3.38.06

          14                  Jan Rosenström                      Årsta                                  3.51.27

          15                  Mikael von Delwig                   Vällingby                          4.50.03

 

K40

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID

          1                  Cecilia Petersson                   FK Studenterna              3.26.35

 

M45

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID

            1                  Thomas Malmgren                  Flemingsbergs SK        2.49.28

         2                  Peter Agélii                               Upplands Bro SS Tri.   3.05.31

            3                  Tony Hedlund                           Luleå LDK                        3.17.03

            4                  Roger Andersson                    IFK Sala                           3.22.05

            5                  Leif Julin                                     Team Skavsåret IF        3.33.53

            6                  Kjell Adolfsson                         Kumla SF                         3.40.09

            7                  Roger Lundström                    Månkarbo IF                    3.42.31

            8                  Gustaf Risling                          Järfälla                               4.03.13

            9                  Lars Olson                                Team Skavsåret IF        4.09.26

          10                  Bo Dahlström                           Sandviken                        4.14.51

          11                  Gunnar Nilsson                        Uppsala löparklubb       4.51.36

          12                  Magnus Hasselqvist               IFK Lammhult                 5.05.22

 

K45

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID

             1                  Agneta Jonsson                      Team Skavsåret IF        3.27.44

             2                  Boel De Geer                           Hultsfreds LK                  4.09.49

             3                  Monica Stavem                        Örebro AIK                       4.32.13

             4                  Barbro Paraniak                      IFK Strängnäs                4.42.48

 

M50

 

                                 PLACERING                            NAMN                               KLUBB                               TID

            1                  Torbjörn Karlsson                    Arvika LK                          3.19.25

            2                  Sten Axelsson                         Vilsta IK                            3.29.54

            3                  Bengt Petersson                     Malmö                               3.37.49

            4                  Lennart Elfström                      Vattenfall IF                     3.47.59

            5                  Jan Paraniak                            IFK Strängnäs                3.49.42

            6                  Lars Birgersson                       Team Skavsåret IF        3.50.42

            7                  Lars Gunnar Persson            Fredrikshofs FI               4.04.24

            8                  Göran Ingebrand                      Vattudalens LDK           4.19.46

            9                  Matti Pylkkänen                      Överums OK                   4.20.25

          10                  Stefan Karlsson                       Finspångs AIK                4.26.35

          11                  Bengt-Åke Skoglund              Postens IK Sandviken  4.35.18

          12                  Pekka Lehtisola                      HÄJYT                               5.22.53

 

K50

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID

             1                  Mariann Hamberg                   Mälarö SOK                    3.47.00

             2                  Susanne Nyberger                  SPIF                                  4.13.53

 

M55

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                               TID

            1                  Björn Suneson                         Majornas IK                     3.05.29

            2                  Mats Zetterlund                       Vattudalens LDK           3.05.56

            3                  Birger Karlsson                        Vattudalens LDK           3.17.33

            4                  Svante Mattsson                     Edsbro                              3.27.38

            5                  Mauri Volama                           HÄJYT                               3.28.33

            6                  Erik Östman                             Hedemora                        3.54.59

            7                  Björn Attersved                        Sv. Marathonsällsk.      3.57.37

            8                  Jan Röhdin                                IFK Strängnäs                4.01.51

            9                  Jack Larsson                            Vilsta IK                            4.05.50

          10                  Bengt-Åke Svensson             Team Blekinge               4.06.48

          11                  Lennart Skoog                         Stenungssunds OK      4.23.34

          12                  Kurt Gustavsson                     Hultsfreds LK                  4.29.14

          13                  Rolf Halde                                  Vi som springer              4.31.04

          14                  Hans Mannsten                       HÄJYT                               5.11.53

 

K55

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                                TID

            1                  Riitta Kooski                             HÄJYT                             4.32.49

            2                  Solweig Sjöö                            Knivsta                              4.55.14

 

 

M60

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                               TID

             1                  Stig Söderström                      Kvarnsvedens GoiF       3.42.49

             2                  Kjell Hågestad                         IFK Borgholm                  3.52.57

             3                  P-O Hvitfeldt                             IFK Mora                          4.22.40

             4                  Anders Hidefjäll                       Västerås FK                    4.25.43

             5                  Bo Pelander                              Scania IF                          4.42.35

             6                  Håkan Sjöö                               Växjö LK                          4.42.54

             7                  Kalevi Saukkonen                   VSVU Turku                    5.22.53

 

M65

 

PLACERING        NAMN                                         KLUBB                             TID

             1                  Jörgen Larsson                        IFK Västerås                   3.31.52

             2                  Pertti Gustafsson                    Kankaanpään Urh.        3.37.10

             3                  Lars Vinger                               Östhammars friidrott     3.50.54

             4                  Karl-Johan Lundström           IF Åland                            3.52.07

             5                  Olle Åhman                               IFK Gnesta                      3.55.11

             6                  Evert Moberg                            IF Göta                              3.59.42

 

K65

 

PLACERING          NAMN                                         KLUBB                             TID

          1                      Maj Hedberg                             Fredrikshof                   4.14.15

 

 

M70

 

 

 

PLACERING          NAMN                                         KLUBB                             TID

          1               Gunnar Irvegård                        Arlanda-Märsta SK     4.57.16

 

 

 

 

 

 

Vandringspriser för bästa prestation i Springstar resp.

Vällingby Marathon tilldelades:

 

Springstar                              :

Magnus Michelsson

Vällingby Marathon, damer:

Kajsa Friström

Vällingby Marathon, herrar:

Mårten Westberg

 

 

 

 

 

RESULTATLISTA INTERSPORT MINIMARA 2004

PLACERING     NAMN                              KLUBB                     ÅLDER         TID

            1          Jim Moberg                      Mälarö SOK                 11             4.26

            2          Nicolai Nilsson                                                    11             4.51

            3          Hugo Nissar                     Hässelby SK                12             4.52

            4          Tobias Karlsson                Hässelby SK                12             4.55

            5          Emma Bivstedt                 Spånga                        9               4.56

            6          Jonathan Gunnarsson       Spånga                        11             5.03

            7          Tobias Lennmark              Vällingby                      11             5.04

            8          Robert Hjerpe                   BP 93-6                       11             5.08

            9          Björn Hugo                       Vällingby                      7               5.14

           10          Oskar Östling                   Bromma                       10             5.23

           11          Fredrik Rådh                    Brommapojkarna           8               5.35

           12          Wille Larsson                   Bromma                       10             5.39

           13          Filippa Richloow               STG                             11             5.40

           14          Fredrik Henriksson            BP                               9               5.47

           15          Eric Hacksell                    Vällingby                      7               5.50

           16          Axel Ohlsson                   Vällingby                      7               5.51

           17          Carolina Söderhäll             Bromma                       10             6.02

           18          Robin Johansson                                                 8               6.03

           19          Malin Östling                    Bromma                       10             6.06

           20          Jesper Persson                Vällingby                      8               6.21

           21          Natalie Salerian                Vällingby                      10             6.25

           22          Felicia Högberg                                                   11             6.52

           23          Tim Engqvist                    BP                               6               7.01

           24          David Jansson                  Bromma                       5               7.05

           25          Joacim Säll                                                         6               7.12

           26          Adam Tranblom                BP                               7               7.13

           27          Josefine Holmgren            Spånga handboll           10             7.14

           27          Anna Norman                   Rastborgs Ridkl.           6               7.14

           29          Paulina Nilsson                                                   9               7.19

           30          Emma Bergman               Spånga handboll           9               7.23

           31          Thomasine Chadaré                                             7               7.28

           32          Fredrik Hansson               Hässelby                      6               8.34

           33          Tobias Backlund               Bromma                       8               8.38

           33          Lovisa Öhrnell                   Bromma                       6               8.38

           35          Almida Öhrnell                  Bromma                       8               8.49

           36          Ida Lindström                   Bromma                       6               8.52

           37          Casper Snettz                  Hässelby                      5               8.59

           38          Rasmus Johansson                                             5               10.17

           39          Ludwig Johansson                                               6               12.10