Resultat från Storängsös 7 i Huddinge den 17 januari


Huddinge AIS serietävling ”Storängsös 7”              
Det här var denna säsongens sjunde serietävling.               
tid Tisdagen 17 januari 2012.                
plats Storängshallen i Huddinge                
vädret  När vi kom och när vi slutade, kallt och blött, tänker på våra kamrater som skall hem 
till Gävle, Östhammar, Örebro och Nynäshamn, kör försiktigt.      
Tävlingsledare Hans S,   070- 375 42 70                 
Funktionärer:   Anders Bergström, Jöran W, Gunnar, Mats Ahlberg/ Tony Lindqvist, Robert Eliasson, 
Bosse J. och sen Kjell L, Janne S, Olof R och Anders R som gjorde den här tävlingen möjlig att 
genomföra. Till alla tävlande, förlåt tidsöverdragen.          
Allmänt: Det blev en stor tävling. Flaskhalsen blev i kast och stav. Vi skall försöka få lite struktur på det
 hela. Den 24, startar vi med kula 17.00 och stav kl 18.00. Vikt startar kl 19.00.       
Skrytrad. Flera nya klubb- och personligarekord ,samt två hallrekord, vet inte om jag fick med allt.
Nästa tävling: Nästa tisdag, den 24 januari kl 17.00 håller vi ett nytt Ös.        
Samlingsplats/anmälan: Bordet i kasthörnan.           utgåva 1 Hsk
                       
Stående Höjd   Grenledare:  Gunnar Olausson          
                       
K45   1 Tina Trensmar   66 Huddinge AIS 1.05  
                       
M65   1 Anders Tollstern   47 KFUM Örebro 1.15  
                       
M50   1 Tomas Bengtsson   61 IFK Märsta   1.42  
                       
Hoppserie   1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.42 1.44  
Tina Trensmar   0 xxx                  
                       
Anders Tollstern 0 0 0 xxx              
                       
Tomas Bengtsson         0 0 0 xx0 x0 xx-  
                       
                       
Stående Längd   Grenledare:  Gunnar Olausson          
                       
K45   1 Tina Trensmar   66 Huddinge AIS ´2.29  
                       
K45   2 Annelie Schöldström   67 Huddinge AIS ´2.28  
                       
M65   1 Anders Tollstern   47 KFUM Örebro ´2.30  
                       
M50   1 Tomas Bengtsson   61 IFK Märsta   ´2.82  
                       
Hoppserie   1 2 3 4 5 6          
Tina Trensmar   2.17 2.06 2.19 2.18 2.29 2.29          
                       
Annelie Schöldström x 2.16 2.19 2.26 2.15 2.28          
                       
Anders Tollstern x 2.17 2.20 2.19 2.30 -          
                       
Tomas Bengtsson 2.68 2.69 2.76 2.82 - -          
                       
                       
                    Res  
Stav grupp 1     Grenledare:  Toni Lindqvist,  från kl 17.00- 21.00  
                       
F16   1 Agnes Moberg   96 Tyresö FK   3.06  
                       
M65   1 Anders Tollstern   47 KFUM Örebro 2.96  
                       
M50   1 Robert Eliasson   59 Huddinge AIS 3.26 Kl.rek
                       
P17   1 Andreas Almlöf   95 Hammarby IF 3.26 PB
                       
P15   1 Alex Appelgren   97 Tyresö FK   3.06  
                       
                       
Grupp 1 höjsc 2.96 3.06 3.16 3.26 3.36 3.46 3.56 3.66 3.76 3.86 3.96
Agnes Moberg   - 0 xxx                
                       
Anders Tollstern xx0 - xxx                
                       
Robert Eliasson - - 0 0 xxx            
                       
Andreas Almlöf xx0 0 0 0 xxx            
                       
Alex Appelgren 0 x0 - xxx              
                       
Grupp 2                        
                       
M40   1 Bo Jacobsson   71 F Gotlänsk FI 3.76  
                       
M   1 Lasse Ohtamaa   80 Väsby IF   3.76  
                       
M22   1 Jens Boström     90 Huddinge AIS 3.86  
                       
P18   1 Fredrick Ekholm   94 Huddinge AIS 4.06  
                       
P17   1 Fredrik Samuelsson   95 Hässelby SK 4.06 Pb
                       
P15   1 Sebastian Ruthström   97 Danderyds SK 3.76 Pb
                       
  3.46 3.56 3.66 3.76 3.86 3.96 4.06 4.16      
Bo Jacobsson         x0 - xxx          
                       
Lasse Ohtamaa - 0 - xx0 xxx            
                       
Jens Boström           0 - xxx        
                       
Fredrick Ekholm       0 - xx0 0 xxx      
                       
Fredrik Samuelsson       xx0 - 0 x0 xxx      
                       
Sebastian Ruthström x0 - x0 0 xxx            
                       
                       
Kula kg   Grenledare: Anders Bergström/ Mats Ahlberg fr kl 1720-20.50
                       
F17 3,0 1  Emma Kullin     95 Huddinge AIS 11.64  
                       
F14 3,0 1 Grete Ahlberg     98 Hammarby IF 10.02  
                       
F12 2,0 1 Viktoria Holmqvist   2000 Huddinge AIS 6.98  
F12 2,0 2 Viktoria Lagerberg   2000 Huddinge AIS 6.55  
                       
M70 4,0 1 Kalle Auvinen     40 Huddinge AIS 9.52  
                       
M65 5,0 1 Jöran Westberg   47 Huddinge AIS 12.61  
M65 5,0 2 Anders Tollstern   47 KFUM Örebro 9.69  
                       
M60 5,0 1 Stig-Arne Mattsson   51 Fredrikshofs IF 10.58  
                       
M55 6,0 1 Alpo Tornikoski   54 Huddinge AIS 11.17  
M55 6,0 2 Alf Nede     53 IFK Linköping 9.06  
                       
M50 6,0 1 Bengt Pettersson   61 Huddinge AIS 15.46  
M50 6,0 2 Johan Löfstedt   59 Huddinge AIS 10.39  
                       
M40 7.26 1 Fred Stenberg   70 Gefle IF   12.87  
M40 7.26 2 Johan Jergander   70 Ösmo- Nynäs FI 9.45  
                       
M35 7.26 1 Antonio Rodriges   76 Huddinge AIS 10.30  
M35 7.26 2 Kristian Hedman   75 Huddinge AIS 9.66  
                       
M 7.26 1 Lasse Ohtamaa   80 Väsby IF   14.06  
                       
P17 5,0 1 Alexander Persson   95 Huddinge AIS 13.95  
                       
P15 4,0 1 Sebastian Ruthström   97 Danderyds SK 13.22  
                       
P10 2,0 1 Patrik Hedman   2002 Huddinge AIS 5.57  
P10 2,0 2 Erik Sedell     2002 Huddinge AIS 5.12  
P10 2,0 3 Felix Rodriges   2002 Huddinge AIS 5.05  
P10 2,0 4 Daniel Sedell     2002 Huddinge AIS 4.76  
                       
Av sekreteraren glömd serie från Storängsös 6 den 10/1        
M 7.26 x Lasse Ohtamaa   80 Väsby IF   13.96  
                       
Stötserie   1 2 3 4 5 6          
 Emma Kullin   x 10.71 11.64 11.11 10.81 x          
                       
Grete Ahlberg   x 10.02 9.74 8.63 9.31 9.62          
                       
Viktoria Holmqvist 6.40 x 6.98 6.97 - -          
                       
Viktoria Lagerberg 6.38 6.55 5.68 6.53 - -          
                       
Kalle Auvinen   x 9.30 x 9.52 x x          
                       
Jöran Westberg 12.61 12.43 x x x x          
                       
Anders Tollstern 9.24 x 9.37 9.49 9.69 9.50          
                       
Stig-Arne Mattsson 9.49 10.04 10.45 x 10.58 x          
                       
Alpo Tornikoski 11.14 x 11.17 x x x          
                       
Alf Nede   9.06 x 8.87 x x x          
                       
Bengt Pettersson 14.93 x x 15.46 x x          
                       
Johan Löfstedt   10,39 x x x x x          
                       
Fred Stenberg   x 12.77 12.87 12.33 x 12.45          
                       
Johan Jergander 9.45 9.18 9.11 8.66 8.51 8.49          
                       
Antonio Rodriges 10.30 x - - - -          
                       
Kristian Hedman 9.24 9.56 9.66 8.99 x x          
                       
Lasse Ohtamaa x x 13.82 13.88 x 14.06          
                       
Alexander Persson 13.91 13.74 13.11 13.71 13.72 13.95          
                       
Sebastian Ruthström 12.31 x x 12.30 13.22 x          
                       
Patrik Hedman 4.96 4.77 5.57 5.18 - -          
                       
Erik Sedell   4.71 5.10 5.12 4.49 - -          
                       
Felix Rodriges   4.58 5.05 4.28 4.79 - -          
                       
Daniel Sedell   4.67 4.76 4.74 3.62 - -          
                       
Lasse Ohtamaa 10/1 x 13.24 x x 13.96 x          
                       
                       
Ej åldersbundna kulvikter                    
F17 4,0 1  Emma Kullin     95 Huddinge AIS 9.78  
                       
M65 7,26 1 Jöran Westberg   47 Huddinge AIS 10.69  
                       
M 7,26 1 Fred Stenberg   70 Gefle IF   12.55  
                       
P17 6,0 1 Fredrik Samuelsson   95 Hässelby IKS 12.24  
                       
Stötserie   1 2 3 4 5 6          
 Emma Kullin   9.61 9.62 9.25 8.55 9.49 9.78          
                       
Jöran Westberg x 10.64 10.50 10.69 10.61 10.48          
                       
Fred Stenberg   12.55 x x 12.27 x 12.48          
                       
Fredrik Samuelsson 12.20 12.18 12.24 x 12.21 x          
                       
                       
Vikt kg   Grenledare: Anders Bergström/ Mats Ahlberg      
                       
F19 9.08 1 Eleni Larsson     93 Huddinge AIS 18.42  
                       
F16 9.08 1 Amanda Karlsson   96 Huddinge AIS 12.93  
                       
F14 7.26 1 Grete Ahlberg     98 Hammarby IF 11.86  
                       
M65 9,08 1 Jöran Westberg   47 Huddinge AIS 15,79  
                       
M50 11.34 1 Johan Löfstedt   59 Huddinge AIS 11,60  
                         
M40 15.88 1 Fredrik Nyman   71 Östhammars FK 12.02  
                         
M40 15.88 2 Fred Stenberg   70 Gefle IF   11.21  
                         
M40 15.88 3 Johan Jergander   70 Ösmo- Nynäs FI 9.27  
                         
M 15.88 1 Robert Alneroth   84 Gefle IF   19.92  
                         
M 15.88 2 Jonas Birgersson   83 Nyköpings BIS 18.19  
                         
M 15.88 3 Karl-Erik Ludvigsson   88 Spårvägens FK 17.64  
                       
M 15.88 4 Joakim Axelsson   86 Nyköpings BIS 16.29  
                       
M22 15.88 1 David Nyman     92 Östhammars FK 17.00  
                       
P17 11,34 1 Alexander Persson   95 Huddinge AIS 14.15  
                       
P12 5,45 1 Ivar Moisander   2000 Huddinge AIS 8.29  
                       
Kastserie   1 2 3 4 5 6          
Eleni Larsson   16.67 17.96 x x 18.42 x          
                       
Amanda Karlsson x 12.93 11.07 12.35 11.99 12.81          
                       
Grete Ahlberg   11.85 11.86 x x 11.82 x          
                       
Jöran Westberg x x x 15.79 x x          
                       
Johan Löfstedt   11.27 x x 11.60 x x          
                       
Fredrik Nyman   x 12.02 x - - -          
                       
Fred Stenberg   10.19 10.26 x 11.21 x 10.70          
                       
Johan Jergander 8.41 9.27 x 8.82 8.14 x          
                       
Robert Alneroth 19.92 x x - - - Hallrekord