Resultat inomhus och utomhus från Uddevalla 28/12


Resultattävling i Uddevalla

Tävlingsdatum: 2013-12-28

Arrangörer: IK Orient och veterankommittén i BDFIF

Tävlingsarenor: Rimnershallen och kastplanen invid Rimnersvallen

Tävlingsledare: Pekka Kantola, Stefan Meyer och Arno de Cloux

1000 meter

K65 Ulla Littenheim (-47) Uddevalla IS 3:54,6

K45 Simone Geerts (-69) Håfreströms IF 4:04,7

F14 Sofia Johansson (-00) Håfreströms IF 3:54,6

F11 Minna Geerts (-03) Håfreströms IF 4:26,5

M45 Jos Geerts (-66) Håfreströms IF 3:01,4

M40 Patrik Hägg (-72) Hälle IF 2:55,6

P13 Alexander Jonsson (-01) Brattås CK 3:31,2

P11 Joel Blom (-03) Håfreströms IF 3:52,5

!500 meter

M80 Lennart Back (-33) Uddevalla SK 9:03,3

M50 Lennart Björkman (-59) Håfreströms IF 5:17,9

Höjdhopp

F16 Svea Hagrydh (-97) Trollhättans FIK 166

F16 Frida Hansson (-97) Stenungsunds FI 154

F14 Sofia Johansson (-00) Håfreströms FF 122

F12 Elina Bergman (-01) Brattås CK 146

F12 Sofia Wingård (-02) IK Orient 134

F12 Linnéa Lindh (-01) IK Orient 122

F12 Hanna Hedin (-02) IK Orient 122

F11 Karoline Nettum (-03) Håfreströms IF 84

K35 Veronica Hägg (-74) Hälle IF 126

M55 Inge Jacobsson (-57) IK Orient 126

M50 Lars Frison (-62) Mölndals AIK 154

M45 Björn Wingård (-67) IK Orient 146

M40 Patrik Hägg (-72) Hälle IF 162

P19 Marcus Johansson (-94) Tanums IF 150

P16 Filip Augustsson (-97) Brattås CK 188

P15 Karl-Ludvig Patriksson (-98) Hälle IF 150

P15 Arvid Malmström (-98) Hälle IF 150

Höjdhopp utan ansats

M45 Björn Wingård (-67) IK Orient 135

Stavhopp

M50 Lars Frison (-62) Mölndals AIK 280

P17 Filip Augustsson (-97) Brattås CK 270

P13 Simon Häll (-01) IK Orient 201

K35 Veronica Hägg (-74) Hälle IF 270

F12 Sofia Wingård (-02) IK Orient 210

Längdhopp

F14 Elina Edsberger (-00) Håfreströms IF 339

F11 Minna Geerts (-03) Håfreströms IF 319

F11 Karoline Nettum (-03) Håfreströms IF 252

P12 Kristoffer Nettum (-02) Håfreströms IF 309

P11 Joel Blom (-03) Håfreströms IF 389

P11 Isak Blom (-03) Håfreströms IF 329

P9 Malte Geerts (-05) Håfreströms IF 248

Kulstötning

Män Jonas Meyer (-90) IK Orient 17,36 (7,26 kg)

Män Andreas Gustafsson (-94) Dals Södra FFI 10,32 (7,26 kg)

Män Marcus Johansson (-94) Tanums IF 9,55 (7,26 kg)

M50 Lars Frison (-62) Mölndals AIK 9,72 (6 kg)

M50 Bosse Johansson (-61) IK Orient ugf

F13 Daniella Persson (-00) IK Orient 8,99 (3 kg)

F17 Ebba Olsson (-97) Brattås CK 13,23 (3 kg)

F19 Maria Nilsson (-95) IK Orient 12,13 (4 kg)

K50 Marita Ekström-Nilsson (-60) IK Orient 7,94 (3 kg)

Viktkastning

F17 Ebba Olsson (-97) Brattås CK !2,95 (9,08 kg)

K50 Liselott Hermansson (-62) IK Orient 9,40 (7,26 kg)

M50 Ingvald Almfjärd (-59) IK Orient 8,50 (11,34 kg)

Släggkastning

M35 Per-Joan Lorentzon (-74) IK Orient 28,87 (7,26 kg)

P19 Tim Söderqvist (-95) Dals Södra FFI ugf