Resultat från Öppna ISDM-IVDM Västerbotten i Umeå


    Resultat Öppna ISDM / VDM för Västerbotten  
    Datum: 2014-01-12, 11.00 - 14.00        
    Arrangör: IFK Umeå          
    Plats: Dragonens friidrottshall, Umeå         
    Arrangör: IFK Umeå          
    Tävlingsledare: Hans Nilsson         
    Sekretariat: Åsa Rohlén, Ann-Kristin Wiklund        
    Eltid: Ulrik Sandgren          
    Starter: Jonas Sundström          
               
    MÄN  60 M          
  1 Daniel Eriksson-96 IF Vingarna 7,56   (Öppna SDM)  
  2 Andreas Rosén -92 IFK Umeå 7,61      
  3 Lars Kolmodin-84 IFK Umeå 7,92      
  4 Simon Hällman -96 IFK Umeå 7,97      
  5 Linus Kapstad-00 Umedalens IF 7,99      
  6 Jesper Rönnlund -96 IFK Umeå 8,00      
  7 Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 8,45      
  8 Sebastian Nilsson-97 IFK Umeå 8,98      
               
    MÄN  200 M HEAT 1 13:50      
  1 Markus Johansson  -90 IFK Umeå 23,16 Final    
  2 Lars Kolmodin-84 IFK Umeå 25,39      
  3 Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 27,97      
               
    MÄN  200 M HEAT 2        
  1 Daniel Eriksson-96 IF Vingarna 24,06 Final (Öppna SDM)  
  2 Linus Kapstad-00 Umedalens IF 25,80      
  3 Björn Fessé-89 IFK Umeå 25,86      
               
    MÄN  200 M HEAT 3        
  1 Eric Hallquist-96 Östersunds GIF 24,88 Final (Öppna SDM)  
  2 Jesper Rönnlund -96 IFK Umeå 25,12 Final    
  3 Simon Hällman -96 IFK Umeå 25,77      
               
    MÄN  200 M FINAL        
  1 Daniel Eriksson-96 IF Vingarna 24.15   (Öppna SDM)  
  2 Jesper Rönnlund -96 IFK Umeå 25.78      
    Eric Hallquist-96 Östersunds GIF DNS      
    Markus Johansson-90 IFK Umeå DNS      
               
    MÄN  3000 M          
  1 Tony Berglund-75 IFK Umeå 8,51,94      
  2 Stefan Gavril-89 IFK Umeå 8,54,49      
  3 Jan Westerberg -80 IFK Umeå 8,58,64      
  4 Kristoffer Österlund-72 IFK Umeå 8,59,55      
  5 Niklas Berglund-79 IFK Umeå 9,19,00      
  6 Robert Gachonjo-95 Umedalens IF 9,25,63      
  7 Tomas Mikaelsson-83 Dalasjö 9,37,72      
    Oskar Bäckström-97 IFK Umeå DNF      
               
    M40 3000 M          
  1 Eric Degerman-72 IFK Umeå 9,41,20      
  2 Isak Hermansson -70 IFK Umeå 10,29,24      
               
    M45 3000 M          
  1 Lars Mattsson -68 Stöcke TS Järnet 10,13,54      
  2 Anders Hofer -69 IFK Umeå 10,29,54      
  3 Pär Markström -69 Jalles TC 11,09,34      
               
    M50 3000 M          
  1 Ulf Wiklund -62 IKSU 11,10,12      
               
    MÄN  HÖJD          
  1 Fredrik Konradsson -94 IFK Umeå 2,05      
  2 Anton Andersson-96 Umedalens IF 1,55      
               
    MÄN  STAV          
  1 Hannes Burman-96 Skellefteå AIK 4,06      
  2 Gustav Burman-96 Skellefteå AIK 3,95      
  3 Anton Sjöström -97 IFK Umeå 3,70      
               
    MÄN  LÄNGD          
  1 Issa Nduwimana-94 Brännans FF 6,25   (Öppna SDM)  
  2 Eric Hallqvist -96 ÖGIF 5,68   (Öppna SDM)  
  3 Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 4,40      
               
    MÄN  KULA          
  1 Tomas Hammarsten-66 IFK Umeå 13,46      
  2 Tor Lindberg-95 IFK Umeå 12,69      
  3 Mattias Lindberg- Skellefteå AIK 11,44      
  4 Mattias Nilsson--96 Luleå FIF 10,62   (Öppna SDM)  
  5 Urban Lindberg-55 Skellefteå AIK 9,21      
  6 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 8,29      
  7 Tomas Björklund-70 IFK Umeå 7,50      
               
    P19  KULA (EJ DM-gren)          
  1 Tor Lindberg-95 IFK Umeå 13,97      
  2 William Ullberg-96 Riviera Friidrott 13,90      
               
    M55 60 M          
  1 Åke Larsson -57 IFK Umeå 8,33      
               
    M60 60 M          
  1 Mats Höglund - 51 Järvsö FF 9,74   (Öppna VDM)  
               
    M55  200 M          
  1 Åke Larsson -57 IFK Umeå 26.93      
               
    M55  KULA          
  1 Roger Boström-59 IFK Umeå 12,20      
  2 Urban Lindberg-55 Skellefteå AIK 9,95      
               
    M65  HÖJD          
  1 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 1,30      
               
    M65  STAV          
  1 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 2,70      
               
    M65  KULA          
  1 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 10,00      
               
    M75  KULA          
  1 Douglas Eriksson-35 IFK Umeå 5,98      
               
    KVINNOR  60 M          
  1 Paula Israelsson -96 Umedalens IF 8,38      
  2 Karolina Holmlund-97 Brännans FF 8,45   (Öppna SDM)  
  2 Zabibu Nduwimana-99  Brännans FF 8,45   (Öppna SDM)  
  4 Anna Hillbom-97 Gällivare SK 8,65   (Öppna SDM)  
               
    KVINNOR  200 M          
  1 Anna Hillbom-97 Gällivare SK 28.27   (Öppna SDM)  
               
    KVINNOR  800 M          
  1 Lina Alainentalo-92 Hässelby SK 2.20.97   (Öppna SDM)  
  2 Jessica Edlund-95 Umedalens IF 2.22.78      
  3 Angelica Strandberg-96 IFK Umeå 2.30.55      
               
    KVINNOR  3000 M (sprang med männen)        
  1 Tsega Fsiha Teweide-96 Brännans FF 10,46,33   (Öppna SDM)  
               
    KVINNOR  HÖJD          
  1 Vendela Wikström-96 Brännans FF 1,60   (Öppna SDM)  
               
    KVINNOR  KULA          
  1 Ronja Fredriksson -95 IFK Umeå 9,87      
  2 Kerstin Jonsson-39 IFK Umeå 4,74      
               
    K75  KULA          
  1 Kerstin Jonsson-39 IFK Umeå 5,71