Resultat från IVDM Stockholm den  11 januari


  Resultat IVDM 2014          
  Plats Sätra Friidrottshall         
  Datum 2014-01-11        
  Arrangör IFK Tumba        
  Tävlingsledare Roger Karlsson        
  Eltid Katrin Bevemyr Per Gyllenhammar    
  Starter Lars Ahlkvist Tom Börjesson      
  Resultat Mikael Magnusson        
  Sekretariat  Hannah Rossland Mikael Magnusson    
             
  Följande korrigerangar av resultatlistan är gjorda.          
  M40 60m final är korrigerad           
  Redskapsvikter är ifyllda          
  Häckhöjder är ifyllda          
  400m K40-K45 är nu inlagda          
  K45 längd har 1:an och 2:an bytt plats          
  Ändrat alla 400 lopp från minuter till sekunder          
  Joakim Sigvald är född 1977          
  Längd M35 Henrik Friberg skall ha 4.79          
  M50 Heat 2 har Anders Berg och Mats Röhr bytit plats med varandra          
  M55 kula Torbjörn Persson klubb skall vara Huddinge AIS          
             
  M35  60 M       2014-01-11  
1 Fotios Makrostergios -75 Huddinge AIS 7.68      
2 Elvis Alemán -77 IFK Lidingö 8.22      
3 Per Sandell -76 FK Studenterna 8.24      
4 Palle Storm -77 FK Studenterna 8.33      
5 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 8.76      
             
  M35  200 M       2014-01-11  
1 Fotios Makrostergios -75 Huddinge AIS 25.87      
2 Elvis Alemán -77 IFK Lidingö 26.51      
3 Palle Storm -77 FK Studenterna 27.19      
             
  M35  400 M       2014-01-11  
1 Per Sandell -76 FK Studenterna 57.35      
2 Joakim Pihlstrand Trulp -77 Flemingsbergs SK 58.05      
             
  M35  800 M       2014-01-11  
1 Joakim Pihlstrand Trulp -77 Flemingsbergs SK 2.21.98      
2 Joakim Sigvald -77 Fredrikshofs IF 2.23.29      
             
  M35  3000 M       2014-01-11  
1 Brian Nielsen -76 Fredrikshofs IF 9.28.09      
2 Andrew Maier -77 Huddinge AIS 10.13.26      
3 Joakim Sigvald - Fredrikshofs IF 10.49.66      
4 Björn Jonsson -78 Runday IF 10.58.74      
5 Joakim Pihlstrand Trulp -77 Flemingsbergs SK 11.19.08      
             
  M35  HÖJD       2014-01-11  
1 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FK 1.54      
2 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 1.39      
3 Palle Storm -77 FK Studenterna 1.33      
4 Magnus Jergander -76 Ösmo Nynäs FK 0,00      
             
  M35  LÄNGD       2014-01-11  
1 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FK 4.79      
2 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 4.36      
             
  M35  KULA 7.26kg       2014-01-11  
1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 10.39      
2 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FK 8.92      
3 Palle Storm -77 FK Studenterna 8.70      
             
  M35 VIKT 15.88kg       2014-01-11  
1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 9.45      
2 Palle Storm -77 FK Studenterna 7.08      
             
  M40  60 M HEAT 1     2014-01-11  
1 Angel Galán -72 Danderyds SK 7.54 Final    
2 Peter Wallin -71 IFK Märsta 7.65 Final    
3 Jonas Asplund -73 IFK Märsta 7.68 Final    
4 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 8.16 Final    
5 Henrik Arnedal -74 Ösmo Nynäs FK 8.29      
6 Erik Åhlin -71 Turebergs FK 8.36      
7 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 8.44      
             
  M40  60 M HEAT 2     2014-01-11  
1 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 7.75 Final    
2 Dick Levin -72 IFK Lidingö 8.08 Final    
3 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 8.10 Final    
4 Jens Falk -72 IFK Lidingö 8.20 Final    
5 Marcus Grindange -72 Turebergs FK 8.53      
6 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 8.62      
7 Urban Evjen -73 Danderyds SK 8.73      
             
  M40  60 M FINAL     2014-01-11  
1 Angel Galán -72 Danderyds SK 7.50      
2 Peter Wallin -71 IFK Märsta 7.58      
3 Jonas Asplund -73 IFK Märsta 7.73      
4 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 7.76      
5 Dick Levin -72 IFK Lidingö 8.09      
6 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 8.09      
7 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 8.11      
8 Jens Falk -72 IFK Lidingö 8.33      
             
  M40  200 M HEAT 1     2014-01-11  
1 Peter Wallin -71 IFK Märsta 24.12      
2 Dick Levin -72 IFK Lidingö 25.91      
3 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 26.44      
             
  M40  200 M HEAT 2     2014-01-11  
1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 25.48      
2 Henrik Arnedal -74 Ösmo Nynäs FK 27.23      
3 Jens Falk -72 IFK Lidingö 28.04      
             
  M40  200 M HEAT 3     2014-01-11  
1 Angel Galán -72 Danderyds SK 24.00      
2 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 24.93      
             
  M40  200 M SAMLAD LISTA     2014-01-11  
1 Angel Galán -72 Danderyds SK 24.00      
2 Peter Wallin -71 IFK Märsta 24.12      
3 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 24.93      
4 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 25.48      
5 Dick Levin -72 IFK Lidingö 25.91      
6 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 26.44      
7 Henrik Arnedal -74 Ösmo Nynäs FK 27.23      
8 Jens Falk -72 IFK Lidingö 28.04      
             
  M40  400 M HEAT 1     2014-01-11  
1 Marcus Grindange -72 Turebergs FK 65.15      
2 Mats Kolbrink -70 Hässelby SK 69.59      
3 Martin Larsson -71 Huddinge AIS 81.94      
             
  M40  400 M HEAT 2     2014-01-11  
1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 56.78      
2 Peter Nilsson -70 Stockholm FTF 60.28      
3 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 62.39      
             
  M40  400 M SAMLAD LISTA     2014-01-11  
1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 56.78      
2 Peter Nilsson -70 Stockholm FTF 60.28      
3 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 62.39      
4 Marcus Grindange -72 Turebergs FK 65.15      
5 Mats Kolbrink -70 Hässelby SK 69.59      
6 Martin Larsson -71 Huddinge AIS 81.94      
             
  M40  800 M       2014-01-11  
1 Peter Schmitt -71 Huddinge AIS 2.08.34      
2 Martin Larsson -71 Huddinge AIS 3.00.56      
             
  M40  3000 M       2014-01-11  
1 Ulf Eriksson -74 Huddinge AIS 9.50.33      
2 Antonio Lavecchia -72 Huddinge AIS 10.05.11      
3 Robert Holmgren -72 Huddinge AIS 10.09.10      
4 Jonas Petersson -73 Stockholm FTF 10.18.47      
5 Lars Svärd -73 IF Triangeln 10.22.24      
6 Jonas Rehn -72 Huddinge AIS 10.57.47      
7 Marcus Grindange -72 Turebergs FK 11.05.82      
             
  M40  60 M HÄCK 99.1cm       2014-01-11  
1 Jonas Asplund -73 IFK Märsta 9.70      
2 Roland Sundqvist -71 Örbyhus 9.79      
3 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 10.89      
4 Urban Evjen -73 Danderyds SK 10.99      
             
  M40  HÖJD       2014-01-11  
1 Roland Sundqvist -71 Örbyhus 1.69      
2 Jonas Asplund -73 IFK Märsta 1.66      
3 Mats Kolbrink -70 Hässelby SK 1.66      
4 Hans Westerholm -74 Spårvägens FK 1.63      
5 Fredrik Jergander -73 Ösmo Nynäs FK 1.45      
             
  M40  STAV       2014-01-11  
1 Jonas Asplund -73 IFK Märsta 4.61      
2 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 0,00      
             
  M40  LÄNGD       2014-01-11  
1 Mats Kolbrink -70 Hässelby SK 5.22      
2 Erik Åhlin -71 Turebergs FK 5.20      
3 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 5.16      
4 Dick Levin - 72 IFK Lidingö 5.02      
5 Jens Falk -72 IFK Lidingö 4.63      
6 Urban Evjen -73 Danderyds SK 4.55      
             
  M40  TRESTEG       2014-01-11  
1 Urban Evjen -73 Danderyds SK 9.86      
             
  M40  KULA 7.26kg       2014-01-11  
1 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 10.30      
2 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 9.22      
3 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FK 8.90      
4 Fredrik Jergander -73 Ösmo Nynäs FK 7.75      
             
  M40 VIKT 15.88kg       2014-01-11  
1 Johan Jegander -70 Ösmo Nynäs FK 11.07      
2 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 10.62      
3 Henrik Arendal -74 Ösmo Nynäs FK 8.46      
             
  M45  60 M       2014-01-11  
1 Anssi Lehtevä -66 Huddinge AIS 7.83      
2 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 7.88      
3 Lars-Ove Wåhlander -66 IF Triangeln 8.11      
4 Mårten Skogman -67 FK Studenterna 8.24      
5 Jan Berneryd -66 Danderyds SK ej start      
6 Vaibhav Vyas -68 Turebergs FK ej start      
7 Erik Sundström -67 Täby IS ej start      
             
  M45  200 M       2014-01-11  
1 Lars-Ove Wåhlander -66 IF Triangeln 26.01      
2 Fredrik Bjuhr - 68 FK Studenterna 27.98      
             
  M45  400 M       2014-01-11  
1 Anssi Lehtevä -66 Huddinge AIS 58.20      
2 Mårten Skogman -67 FK Studenterna 60.71      
3 Lars-Ove Wåhlander -66 IF Triangeln 60.95      
4 Jakob Kretschmer -69 Försvarets SK 61.90      
             
  M45  800 M       2014-01-11  
1 Simon Lefvert -66 FK Studenterna 2.19.89      
2 Fredrik Almberger -66 Ösmo Nynäs FK 2.33.76      
3 Henrik Rüffel -66 Nyköpings BIS 2.40.30   Sv. rekord i klass synskadad
             
  M45  3000 M       2014-01-11  
1 Patrick Pring -65 Tullinge-Tumba FF 10.26.10      
2 Anders Rehn -66 Huddinge AIS 10.38.29      
3 Henrik Rüffel -66 Nyköpings BIS 10.46.73   Sv. rekord i klass synskadad
4 Christer Hansson -69 Huddinge AIS 10.58.15      
5 Kim Karlsen -68 Huddinge AIS 11.13.97      
6 Tomas Widell -68 Huddinge AIS 11.26.50      
             
  M45  60 M HÄCK 99.1cm       2014-01-11  
1 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 9.64      
             
  M45  HÖJD       2014-01-11  
1 Jens Skaring -67 Täby IS 1.60      
2 Mårten Skogman -67 FK Studenterna 1.57      
             
  M45  LÄNGD       2014-01-11  
1 Mårten Skogman -67 FK Studenterna 4.95      
             
  M45  KULA 7.26kg       2014-01-11  
1 Mårten Skogman -67 FK Studenterna 8.90      
             
  M45 VIKT 15.88kg          
1 Mikael Leindahl -65 GoIF Tjalve 15.71   2014-01-11  
             
  M50  60 M       2014-01-11  
1 Peter Hellgren -64 Bålsta IK 8.15      
2 Magnus Angenfelt -61 IFK Lidingö 8.41      
3 Mats Röhr -60 Ystad IF 8.66      
4 Anders Berg -62 Bromma IF 8.83      
  Tomas Stjerngren -63 Danderyds SK ej start      
  Thomas Larm -64 Stockholm FTF ej start      
  Mikael Wallin -63 Spårvägens FK ej start      
             
  M50  200 M HEAT 1     2014-01-11  
1 Peter Hellgren -64 Bålsta IK 26,44      
2 Ingemar Ztorm -60 FK Studenterna 26.62      
             
  M50  200 M HEAT 2     2014-01-11  
1 Anders Berg -62 Bromma IF 27.75      
2 Mats Röhr -60 Ystad IF 27.88      
             
  M50  200 M SAMLAD LISTA     2014-01-11  
1 Peter Hellgren -64 Bålsta IK 26,44      
2 Ingemar Ztorm -60 FK Studenterna 26.62      
3 Anders Berg -62 Bromma IF 27.75      
4 Mats Röhr -60 Ystad IF 27.88      
             
  M50  400 M       2014-01-11  
1 Gunnar Durén -63 Hässelby SK 55.70      
2 Anders Berg -62 Bromma IF 60.95      
             
  M50  800 M       2014-01-11  
1 Christer Engström -63 IK Akele 2.24.90      
2 Bengt Jansson -61 IF Start 2.35.25      
3 Luis Soto - 69 Hässelby SK 2.54.66      
             
  M50  3000 M       2014-01-11  
1 Jonas Hellström -61 Danderyds SK 10.27.20      
2 Roger Reinhold -61 IF Linnea 10.32.49      
3 Roland Lycksell -64 IFK Lidingö 10.49.96      
4 Pär Holmgren -64 Huddinge AIS 12.37.39      
             
  M50  HÖJD       2014-01-11  
1 Mats Nagle -60 Huddinge AIS 1.67      
2 Tomas Bengtsson -61 IFK Märsta 1.60      
             
  M50  KULA 6,0kg       2014-01-11  
1 Bengt Pettersson -61 Huddinge AIS 16.35      
2 Patrick Ekström-Jöe -63 Älta IF 12.11      
3 Jan Åkerblom -62 IFK Lidingö 9.39      
             
  M55  60 M       2014-01-11  
1 Benny Carlsson -59 Täby IS 8.49      
2 Hans Krylander -59 Bromma IF 8.71      
3 Olof Engdahl -58 Danderyds SK 9.44      
             
  M55  200 M       2014-01-11  
1 Hans Krylander -59 Bromma IF 28.12      
2 Olof Engdahl -58 Danderyds SK 31.21      
3 Sture Åhs -56 FGF Gotland 31.56      
             
  M55  400 M       2014-01-11  
1 Bill Krohn -58 Huddinge AIS 62.10      
2 Hans Krylander -59 Bromma IF 63.84      
             
  M55  HÖJD       2014-01-11  
1 Anders Ekwall -56 Bellevue IK 1.48      
2 Hans Krylander -59 Bromma IF 1.45      
3 Johan Löfstedt -59 Huddinge AIS 1.24      
             
  M55  LÄNGD       2014-01-11  
1 Sture Åhs -56 FGF Gotland 4.04      
             
  M55  KULA 6,0kg       2014-01-11  
1 Torbjörn Persson -59 Huddinge AIS 10.62      
2 Johan Löfstedt -59 Huddinge AIS 9.81      
             
  M55 VIKT 11.34       2014-01-11  
1 Torbjörn Persson -59 Huddinge AIS 13.07      
2 Johan Löfstedt -59 Huddinge AIS 10.38      
             
  M60  60 M       2014-01-11  
1 Bo Frykman -51 Hammarby IF 9.05      
  Björn Bratt - Duvbo IK ej start      
             
  M60  400 M       2014-01-11  
1 Nils Nestor -52 Hässelby SK 65.69      
2 Greger Brodin -53 FK Studenterna 66.18      
  Sten Braesch-Andersson -54 FK Studenterna Bröt      
             
  M60  800 M       2014-01-11  
1 Sivert Lignell -53 IF Start 3.05.16      
             
  M60  3000 M       2014-01-11  
1 Bo C Bertilson -53 Fredrikshofs IF 10.43.69      
             
  M60  HÖJD       2014-01-11  
1 Jan de Besche -50 Turebergs FK 1.36      
             
  M60  KULA 5,0kg       2014-01-11  
1 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 12.33      
2 Anders Källberg -54 Danderyds SK 11.92      
3 Alf Nede -53 IFK Linköping 9.91      
  Åke Lundberg -53 Uppsala IF ej start      
             
  M60  VIKT 9.08kg       2014-01-11  
1 Åke Ruus -53 Spårvägens FK 16.37      
2 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 12.99      
3 Åke Lundberg -53 Uppsala IF 12.96      
             
  M65  60 M       2014-01-11  
1 Inge Hermansson -45 Danderyds Ahtletics 10.68      
  Börje Andersson -49 Rånäs 4H ej start      
             
  M65  200 M       2014-01-11  
1 Inge Hermansson -45 Danderyds Ahtletics 32.72      
2 Evert Tegle -49 Fredrikshofs IF 33.11      
             
  M65  400 M       2014-01-11  
1 Inge Hermansson -45 Danderyds Ahtletics 77.37      
             
  M65  800 M       2014-01-11  
1 Bengt Lindgren -47 Vallentuna FK 3.20.69      
             
  M65  3000 M       2014-01-11  
1 Bengt Lindgren -47 Vallentuna FK 13.29.26      
2 Raimo Mononen -47 Tullinge-Tumba FF 13.56.26      
             
  M65  60 M HÄCK 84.0cm       2014-01-11  
1 Inge Hermansson -45 Danderyds Ahtletics 13.69      
2 Börje Andersson -49 Rånäs 4H ej start      
             
  M65  HÖJD       2014-01-11  
1 Hans Karlbom -45 IFK Tumba FK 1.42      
2 Inge Hermansson -45 Danderyds Ahtletics 1.18      
             
  M65  STAV       2014-01-11  
1 Inge Hermansson -45 Danderyds Ahtletics 2.01      
             
  M65  LÄNGD       2014-01-11  
1 Inge Hermansson -45 Danderyds Ahtletics 3.41      
             
  M65  TRESTEG       2014-01-11  
1 Inge Hermansson -45 Danderyds Ahtletics 7.04      
             
  M65  KULA 5,0kg       2014-01-11  
1 Jöran Westberg -47 Huddinge AIS 12.52      
  Kjell Larnesjö -49 Nyköpings BIS ej start      
             
  M65  VIKT 9.08kg       2014-01-11  
1 Kjell Larnesjö -49 Nyköpings BIS 15.45      
2 Jöran Westberg -47 Huddinge AIS 15.32      
             
  M70  60 M       2014-01-11  
1 Leif Chu -43 Huddinge AIS 10.22      
2 Jan Söderström -42 Bromma IF ej start      
             
  M70  60 M HÄCK 76.2cm       2014-01-11  
1 Björn Oback -44 IFK Tumba FK 12.12      
2 Jan Söderström -42 Bromma IF ej start      
             
  M70  HÖJD       2014-01-11  
1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 1.30      
             
  M70  LÄNGD       2014-01-11  
1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 3.31      
             
  M70  TRESTEG       2014-01-11  
1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 7.02      
             
  M70  KULA 4,0kg       2014-01-11  
1 Håkan Jocobsson -44 FGF Gotland 11.61      
2 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 10.83      
3 Douglas Ohlsson -40 Huddinge AIS 8.83      
4 Bo Sundström -40 Turebergs FK 8.69      
             
  M70 VIKT 7.26kg       2014-01-11  
1 Håkan Jocobsson -44 FGF Gotland 15.16      
2 Douglas Ohlsson -40 Huddinge AIS 10.65      
3 Bo Sundström -40 Turebergs FK 8.93      
             
  M75  60 M       2014-01-11  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 9.04      
2 Gustav Genetzius - IFK Lidingö 9.99      
3 Ove Edlund -39 Nyköpings BIS 11.50      
             
  M75  200 M       2014-01-11  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 30.78      
2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 34.10      
3 Åke Leverin -39 Väsby IK 40.91      
             
  M75  400 M       2014-01-11  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 75.86      
2 Åke Leverin -39 Väsby IK 91.53      
             
  M75  800 M