Slutliga resultat från IVSM i Huddinge 7-9 februari


RESULTAT mellan 07 feb och 09 feb                            
IVSM 2014 2014-02-07--09                        
Storängshallen                            
Huddinge AIS                            
Uppdaterad: 14-02-10 20:37                            
Resultatlänk fredag  lördag  söndag                             
               
               
               
               
                       
                   
                       
                             
M35 60m                              
Final       08-feb                      
Daniel Goldman 79 Turebergs FK 7.62                      
Fotios Makrostergios 75 Huddinge AIS 7.72                      
Martin Pålsson 75 Heleneholms IF 7.78                      
Fredrik Karlsson 78 Vittsjö GIK 7.94                      
Tobias Ulegård 75 Västerås FK 8.32                      
Dag Dacke 65 Rånäs 4H 7.69     u.t.                
                       
                             
M35 200m                    
Finalheat 1       09-feb                      
Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad 26.60   4                
Tobias Ulegård 75 Västerås FK 27.42   5                  
                             
Finalheat 2   09-feb                      
Klas Skarin 77 Hellas FK 23.81   1                  
Martin Pålsson 75 Heleneholms IF 25.51   2                  
Fotios Makrostergios 75 Huddinge AIS 25.97   3                  
                       
                             
M35 400m                    
Finalheat 1       08-feb                      
Mateusz Stec 79 Hässelby SK 56.08   1                  
André Lembke 78 Nyköpings BIS 56.27   2                
Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad 57.68   5                  
                             
Finalheat 2   08-feb                      
Per Sandell 76 FK Studenterna 56.94   3                  
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 Flemingsbergs SK 57.00   4                  
                       
                             
M35 800m                    
Final       09-feb                      
Daniel Norberg 78 Spårvägens FK 2:00.68                      
Daniel Karlberg 77 Ljusdals RC 2:08.94                      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 Flemingsbergs SK 2:11.03                      
Per Sandell 76 FK Studenterna 2:11.21                      
Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad 2:21.97                      
Joakim Sigvald 77 Fredrikshofs FI 2:25.67                
                       
                             
M35 1500m                          
Final       08-feb                      
Daniel Norberg 78 Spårvägens FK 4:19.00                      
Anders Herrmann 76 Rånäs 4H 4:28.45                      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 Flemingsbergs SK 4:56.56                      
Joakim Sigvald 77 Fredrikshofs FI 4:57.46                
                       
                             
M35 3000m                          
Final       07-feb                      
Anders Herrmann 76 Rånäs 4H 9:20.82                      
Jens Jonasson 79 FK Studenterna 9:24.78                      
Christian Dahlman 75 Rånäs 4H 9:29.36                      
Patrik Wrigfeldt 78 SOK Knallen 9:29.36                      
Tobias Brohlin 79 SLK Oxelösund 9:46.18                      
Joakim Sigvald 77 Fredrikshofs FI 10:50.52                      
Björn Jonsson 78 Runday IF 11:05.33                      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 Flemingsbergs SK 11:35.33                      
Daniel Karlberg 77 Ljusdals RC bröt                
                       
                             
M35 Häck 60m 100 cm                        
Final       09-feb                      
Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad 10.26                      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 Flemingsbergs SK 13.04                
                       
                             
M35 Höjd                          
      09-feb                      
Peter Össmar 79 Högby IF 166                      
Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad X                      
                             
  150 158 166 170 174 178 182 186 190 194          
                             
P.Össmar o xo xxo xxx                      
                             
M.Thorstensson xxx                            
                             
                             
M35 Stav                    
  08-feb                    
Stefan Jeppsson 75 Vittsjö GIK 450     MR                
Fredrik Karlsson 78 Vittsjö GIK 420                      
Pär Berglin 75 Järvsö IF 0                      
                             
  340 350 360 370 380 390 400 410 420 430 440 450 460 470  
                             
S.Jeppsson - - - - - - - o o - - o - xxx  
                             
P.Berglin - xx- x                        
                             
F.Karlsson - - - xo - - xo xxo xxo xxx          
                             
                             
M35 Längd                    
  09-feb                    
Fotios Makrostergios 75 Huddinge AIS 5,82                      
                             
  1   2   3   4   5   6        
                             
F.Makrostergios 5,76   5,72   X   5,82   -   -        
                             
                             
M35 Tresteg                    
  07-feb                    
Fotios Makrostergios 75 Huddinge AIS 12,3                      
Palle Storm 77 FK Studenterna 9,42                      
                             
  1   2   3   4   5   6        
                             
P.Storm 8,23   9,04   9,01   9,11   9,32   9,42        
                             
F.Makrostergios 11,51   11,4   11,9   12,3   -   -        
                             
                             
M35 Kula 7.26 kg                  
  08-feb                    
Philip Åman 77 IF Kville 14,19     MR                
Stellan Back 75 Turebergs FK 13,3                      
Kristian Petersson 75 Huddinge AIS 10,06                      
Martin Pålsson 75 Heleneholms IF 9,36                      
Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad 8,96                      
Jonas Hedén 79 Östhammar FI 8,5                      
                             
  1   2   3   4   5   6        
                             
J.Hedén 8,4   8   X   8,08   8,33   8,5        
                             
K.Petersson 9,74   9,83   X   X   10,06   X        
                             
P.Åman 13,99   14,18   X   13,95   14,19   X        
                             
M.Thorstensson 8,96   8,8   8,7   8,76   X   8,8        
                             
M.Pålsson 8,84   9,36   8,45   8,71   -   -        
                             
S.Back 12,27   X   X   12,17   12,55   13,3        
                             
                             
M35 Vikt 15.88 kg                  
  09-feb                    
Jörgen Viksell 79 Västerås FK 15,1                      
Lennie Helander 75 Ullevi FK 14,51                      
Stellan Back 75 Turebergs FK 12,67                      
Kristian Petersson 75 Huddinge AIS 9,91                      
Palle Storm 77 FK Studenterna 7,31                      
                             
  1   2   3   4   5   6        
                             
K.Petersson 9,05   9,91   X   X   9,76   X        
                             
S.Back 10,21   11,14   12,03   11,54   11,46   12,67        
                             
P.Storm 6,57   6,7   6,66   7,31   7,2   X        
                             
L.Helander 14,08   14,47   14,17   13,99   14,51   X        
                             
J.Viksell 15,1   14,44   X   X   X   14,37        
                             
                             
M40 60m                    
Försök heat 1   08-feb                    
Mattias Sunneborn 70 Spårvägens FK 7.57 Q                    
Peter Wallin 71 IFK Märsta 7.61 Q                    
Jonas Asplund 73 IFK Märsta 7.66 q                    
Joakim Larsson 72 Västerås FK 8.09 q                    
Johan Wibäck 71 Huddinge AIS 8.15                      
Anders Pihl 70 Lerum Friidrott 8.28                      
Dennis Due 73 IS Göta ej start                      
Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK ej start                      
                             
Försök heat 2   08-feb                    
Angel Galán 72 Danderyds SK 7.64 Q                    
Magnus Nilsson 72 IFK Lidingö 7.65 Q                    
Jan Erlandsson 72 Villstads GIF 7.82 q                    
Dick Levin 72 IFK Lidingö 8.08 q                    
Magnus Ingvarsson 70 Turebergs FK 8.30                      
David Gustafsson 73 Spårvägens FK 8.53                      
Urban Evjen 73 Danderyds SK 8.78                      
                             
Final   08-feb                    
Mattias Sunneborn 70 Spårvägens FK 7.21                      
Angel Galán 72 Danderyds SK 7.47                      
Peter Wallin 71 IFK Märsta 7.59                      
Magnus Nilsson 72 IFK Lidingö 7.62                      
Jonas Asplund 73 IFK Märsta 7.69                      
Jan Erlandsson 72 Villstads GIF 7.77                      
Dick Levin 72 IFK Lidingö 8.02                      
Joakim Larsson 72 Västerås FK 8.07                      
                             
                             
M40 200m                    
Finalheat 1   09-feb                    
Joakim Larsson 72 Västerås FK 26.24   9                  
Henrik Arnerdal 74 Ösmo Nynäs FK 26.98   11                  
                             
Finalheat 2   09-feb                    
Jonas Asplund 73 IFK Märsta 24.43   4                  
Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK 25.61   7                  
Dick Levin 72 IFK Lidingö 26.26   10                  
                             
Finalheat 3   09-feb                    
Peter Wallin 71 IFK Märsta 24.04   3                  
Magnus Nilsson 72 IFK Lidingö 24.91   6                  
Johan Wibäck 71 Huddinge AIS 25.64   8                  
                             
Finalheat 4   09-feb                    
Mattias Sunneborn 70 Spårvägens FK 22.57   1                  
Angel Galán 72 Danderyds SK 23.69   2                  
Jan Erlandsson 72 Villstads GIF 24.46   5                  
                             
                             
M40 400m                    
Finalheat 1   08-feb                    
Peter Wallin 71 IFK Märsta 52.52   1                  
Jan Erlandsson 72 Villstads GIF 54.18   2                  
Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK 57.23   4                  
                             
Finalheat 2   08-feb                    
Magnus Nilsson 72 IFK Lidingö 56.15   3                  
Fredrik Eriksson 70 IF Göta Karlstad 60.18   5                  
Mats Kollbrink 70 Hässelby SK 65.59   6                  
Martin Larsson 71 Huddinge AIS 79.08   7                  
                             
                             
M40 800m                    
Final   09-feb                    
Peter Schmitt 71 Huddinge AIS 2:07.01                      
Magnus Wallenius 73 Västerås FK 2:08.71                      
Jonas Petersson 73 Stockholm FTF 2:09.19                      
Tor Nordqvist 70 Bromma IF 2:10.79                      
Tobias Rauch 74 Bromma IF 2:11.64