Resultat från Majspelen i Oskarshamn den 11 maj


  Resultat Oskarshamnsspelen             
  Datum: 11:e maj 2014              
  Plats: Arena Oskarshamn              
  Arrangör: Oskarshamns SK              
  Tävlingsledare: Ann-Lis Hellsten            
  Väder: 12°C, växlande väder, tidvis regn            
                 
M 100 m Heat 1            
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 11,6m 0,3        
2 Victor Lorenzon-96 Oskarshamns SK 11,6m 0,3        
3 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 11,8m 0,3        
4 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 11,9m 0,3        
5 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 12,6m 0,3        
                 
M 100 m Heat 2            
1 Emil Quick-95 Kalmar SK 12,2m 0,4        
2 Karl Almelid-95 Kalmar SK 12,9m 0,4        
                 
M 100 m Resultatsammanställning          
1 Jacob Folkesson-96 Oskarshamns SK 11,6m 0,3        
2 Victor Lorenzon-96 Oskarshamns SK 11,6m 0,3        
3 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 11,8m 0,3        
4 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 11,9m 0,3        
5 Emil Quick-95 Kalmar SK 12,2m 0,4        
6 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 12,6m 0,3        
7 Karl Almelid-95 Kalmar SK 12,9m 0,4        
                 
M 400 m              
1 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 51,83          
                 
M 3000 m              
1 Sture Åhs-56 FGF Gotland 11:56,02          
                 
M Diskus 2,0              
1 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 39,34          
                 
M Kula 7,26              
1 Oskar Nordborg-93 FIK Färjestaden 12,38          
dns Peter Nilsson-79 Södra Vi IF            
                 
P17 100 m              
1 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 11,8m 0,4        
2 Albin Suljov-97 FIK Färjestaden 12,1m 0,4        
3 Adam Friberg-98 Eksjö Södra IK 12,2m 0,4        
4 Emil Östergren-98 IFK Växjö 12,5m 0,4        
                 
P17 400 m              
1 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 57,36          
                 
P17 Diskus 1,5              
1 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 37,66          
2 Ivan Rabljenovic-98 Oskarshamns SK 17,41          
                 
P17 Spjut 0,7              
1 Jan Jakoubek-97  IK Hinden 54,90          
2 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 48,69          
                 
P17 Kula 5,0              
1 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 13,53          
2 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 10,57          
3 Ivan Rabljenovic-98 Oskarshamns SK 8,90          
4 Emil Östergren-98 IFK Växjö 8,89          
                 
P15 80 m              
1 Ervin Rahmanovic-99 Oskarshamns SK Eltid ur funktion        
? Jacob Roström-99 IFK Växjö Eltid ur funktion        
? Lukas Sjökvist-99 IFK Växjö Eltid ur funktion        
? Jacob Ståhl-00 IFK Växjö Eltid ur funktion        
? Olle Johansson-00 IFK Växjö Eltid ur funktion        
                 
P15 80 m häck 84,0              
1 Albin Månsson-99 IFK Växjö 12,02          
2 Jacob Roström-99 IFK Växjö 13,02          
3 Anton Winroth-00 IFK Växjö 14,35          
4 Jonathan Hagehed-00 IFK Växjö 14,57          
                 
P15 800 m              
1 Viktor Magnusson-99 FIK Färjestaden 02:22,04          
                 
P15 Längd              
1 Albin Månsson-99 IFK Växjö 5,82 1,4        
2 Jonathan Hagehed-00 IFK Växjö 4,49 0,9 4,47 1,2    
3 Jacob Ståhl-00 IFK Växjö 4,49 1,3 4,41 0,9    
4 Anton Winroth-00 IFK Växjö 4,37 1,2        
dns Lukas Sjökvist-99 IFK Växjö            
dns Jacob Roström-99 IFK Växjö            
dns Andre Magnusson-99 IFK Växjö            
dns Olle Johansson-00 IFK Växjö            
                 
P15 Höjd              
1 Jacob Roström-99 IFK Växjö 157          
2 Olle Johansson-00 IFK Växjö 150          
3 Jonathan Hagehed-00 IFK Växjö 135          
                 
P15 Diskus 1,0              
1 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 43,25          
2 Alex Wisme-00 IFK Växjö 34,35          
                 
P15 Spjut 0,6              
1 Alex Wisme-00 IFK Växjö 46,52          
2 Albin Månsson-99 IFK Växjö 30,76          
3 Ludvig Jönsson-00 IFK Växjö 23,05          
dns Andre Magnusson-99 IFK Växjö            
                 
                 
                 
P15 Kula 4,0              
1 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 13,80          
2 Axel Wisme-00 IFK Växjö 11,54          
3 Ludvig Jönsson-00 IFK Växjö 6,78          
dns Andre Magnusson-99 IFK Växjö            
dns Albin Månsson-99 IFK Växjö            
                 
P13 60 m              
1 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 8,81          
2 Casper Bäcklupa-01 FIK Färjestaden 9,26          
3 Alexander Muhr-02 Kalmar SK 9,78          
dns Aron Östangård-02 Västervik IF            
                 
P13 600 m              
1 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK 01:55,95          
2 Casper Bäcklupa-01 FIK Färjestaden 02:18,04          
dns Aron Östangård-02 Västervik IF            
                 
P13 Längd zon              
1 Martin Wallén-01 FIK Färjestaden 4,13 0,9        
2 Casper Bäcklupa-01 FIK Färjestaden 3,99 0,4        
dns Aron Östangård-02 Västervik IF            
                 
P13 Diskus 0,6              
1 Martin Wallén-01 FIK Färjestaden 21,20          
2 Johannes Gunnarsson-02 Kalmar SK 17,51          
                 
P13 Kula 3,0              
1 Johannes Gunnarsson-02 Kalmar SK 7,19          
2 Martin Wallén-01 FIK Färjestaden 6,61          
3 Casper Bäcklupa-01 FIK Färjestaden 5,09          
                 
P11 60 m Heat 1            
1 Rasmus Lundberg-03 FIK Färjestaden 10,08 0,7        
2 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 10,78 0,7        
3 Benjamin Holmdahl-04 Kalmar SK 11,50 0,7        
                 
P11 60 m Heat 2            
1 Lucas Tinnert-04 FIK Färjestaden 9,78 1,5        
2 Carl Rollbert-04 Kalmar SK 10,18 1,5        
3 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 10,84 1,5        
4 Simon Keller-04 Oskarshamns SK 11,27 1,5        
                 
P11 60 m Resultatsammanställning          
1 Lucas Tinnert-04 FIK Färjestaden 9,78 1,5        
2 Rasmus Lundberg-03 FIK Färjestaden 10,08 0,7        
3 Carl Rollbert-04 Kalmar SK 10,18 1,5        
4 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 10,78 0,7        
5 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 10,84 1,5        
6 Simon Keller-04 Oskarshamns SK 11,27 1,5        
7 Benjamin Holmdahl-04 Kalmar SK 11,50 0,7        
                 
                 
P11 600 m              
1 Lucas Tinnert-04 FIK Färjestaden 02:09,20          
2 Rasmus Lundberg-03 FIK Färjestaden 02:16,41          
3 Carl Rollbert-04 Kalmar SK 02:20,06          
4 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 02:25,65          
5 Simon Keller-04 Oskarshamns SK 02:28,68          
6 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 02:30,66          
7 Benjamin Holmdahl-04 Kalmar SK 02:36,51          
                 
P11 Längd zon              
1 Rasmus Lundberg-03 FIK Färjestaden 3,52 1,1        
2 Carl Rollbert-04 Kalmar SK 3,14 1,4        
3 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 3,03 0,9 2,94 1,1    
4 Lucas Tinnert-04 FIK Färjestaden 3,03 0,9 2,93 1,2    
5 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 2,95 2,0        
6 Benjamin Holmdahl-04 Kalmar SK 2,86 1,0        
7 Simon Keller-04 Oskarshamns SK 2,78 0,1        
                 
P11 Kula 2,0              
1 Lucas Tinnert-04 FIK Färjestaden 6,76          
2 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 6,18          
3 Rasmus Lundberg-03 FIK Färjestaden 5,71          
4 Benjamin Holmdahl-04 Kalmar SK 5,57          
5 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 5,40          
6 Simon Keller-04 Oskarshamns SK 5,32          
7 Carl Rollbert-04 Kalmar SK 4,36          
                 
P11 4-Kamp   60m 600m Längd Kula Summa  
1 Lucas Tinnert-04 FIK Färjestaden 7 7 4 7 25  
2 Rasmus Lundberg-03 FIK Färjestaden 6 6 7 5 24  
3 Andreas Johansson-03 FIK Färjestaden 3 4 5 6 18  
4 Carl Rollbert-04 Kalmar SK 5 5 6 1 17  
5 Måns Hellberg-04 Kalmar SK 4 2 3 3 12  
6 Benjamin Holmdahl-04 Kalmar SK 1 1 2 4 8  
7 Simon Keller-04 Oskarshamns SK 2 3 1 2 8  
                 
P9 60 m Heat 1            
1 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 10,25 1,6        
2 Sture Brodin-05 Oskarshamns SK 10,88 1,6        
3 Hampus Tinnert-07 FIK Färjestaden 11,79 1,6        
4 Vilgot Tyrberg-08 Oskarshamns SK 12,58 1,6        
                 
P9 60 m Heat 2            
1 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK 10,52 -0,4        
2 Liam Lundberg-05 FIK Färjestaden 11,16 -0,4        
3 William Kun Sabo-05 Oskarshamns SK 12,84 -0,4        
                 
                 
                 
                 
                 
                 
P9 60 m Resultatsammanställning          
1 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 10,25 1,6        
2 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK 10,52 -0,4        
3 Sture Brodin-05 Oskarshamns SK 10,88 1,6        
4 Liam Lundberg-05 FIK Färjestaden 11,16 -0,4        
5 Hampus Tinnert-07 FIK Färjestaden 11,79 1,6        
6 Vilgot Tyrberg-08 Oskarshamns SK 12,58 1,6        
7 William Kun Sabo-05 Oskarshamns SK 12,84 -0,4        
                 
P9 600 m              
1 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK 02:13,86          
2 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 02:43,24          
3 William Kun Sabo-05 Oskarshamns SK 02:48,97          
dns Vilgot Tyrberg-08 Oskarshamns SK            
                 
P9 Längd zon              
1 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 3,16 0,3        
2 Liam Lundberg-05 FIK Färjestaden 2,89 1,3        
3 Sture Brodin-05 Oskarshamns SK 2,87 0,8        
4 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK 2,70 2,0        
5 William Kun Sabo-05 Oskarshamns SK 2,46 0,6        
6 Vilgot Tyrberg-08 Oskarshamns SK 1,74 1,3        
dns Hampus Tinnert-07 FIK Färjestaden            
                 
P9 Kula 2,0              
1 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK 5,21          
2 Liam Lundberg-05 FIK Färjestaden 4,94          
3 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 3,99          
4 William Kun Sabo-05 Oskarshamns SK 3,81          
5 Vilgot Tyrberg-08 Oskarshamns SK 2,32          
                 
P9 4-Kamp   60m 600m Längd Kula Summa  
1 Alfred Tyrberg-05 Oskarshamns SK 4 3 4 3 14  
1 Erik Jonsson-05 Oskarshamns SK 3 4 3 4 14  
3 William Kun Sabo-05 Oskarshamns SK 1 2 2 2 7  
4 Vilgot Tyrberg-08 Oskarshamns SK 2 0 1 1 4  
                 
K 100 m              
1 Jonna Lindén-96 Kalmar SK 13,40 0,2        
                 
K 600 m     Sprang tillsammans med F13 och P13  
1 Lilly Wizén-55 FGF Gotland 01:56,53          
                 
K 3000 m     Sprang tillsammans med M    
1 Erika Lindeblad-93 Kalmar SK 10:38,11          
2 Julia Arvidsson-98 IFK Växjö 11:24,63          
3 Ida Kellström-97 FGF Gotland 11:24,88          
                 
K Diskus 1,0              
1 Lisa Johansson-96 Kalmar SK 25,66          
                 
K Kula 4,0              
1 Lisa Johansson-96 Kalmar SK 9,14          
2 Jonna Lindén-96 Kalmar SK 8,88          
3 Anna Ekberg-74 Ruda IF 7,42          
                 
F17 100 m              
1 Sofie Borssén-98 Kalmar SK 12,97 0,2        
2 Isabelle Joelsson-98 IFK Växjö 13,15 0,2        
3 Emilia Muhr-97 Kalmar SK 14,00 0,2        
                 
F17 400 m     Sprang tillsammans med P17 och M  
1 Nermina Culesker-98 IFK Växjö 73,81          
                 
F17 Diskus 1,0              
1 Mikaela Linnér-98 IFK Växjö 32,26          
2 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 23,04          
dns Emilia Muhr-97 Kalmar SK            
                 
F17 Kula 3,0              
1 Mikaela Linnér-98 IFK Växjö 9,56          
2 Evelinn Hammarström-97 Kalmar SK 9,45          
3 Isabelle Joelsson-98 IFK Växjö 9,12          
4 Nermina Culesker-98 IFK Växjö 8,49          
                 
F15 80 m Heat 1            
1 Julia Frisk-99 IFK Växjö 10,8m 0,4        
2 Ellen Hultemark-99 IFK Växjö 11,4m 0,4        
3 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK 11,7m 0,4        
4 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 11,8m 0,4        
                 
F15 80 m Heat 2            
1 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 10,8m 0,3        
2 Emma Petersson-00 IFK Växjö 11,3m 0,3        
3 Matilda Fröberg-00 IFK Växjö 14,5m 0,3        
                 
F15 80 m Final            
1 Julia Frisk-99 IFK Växjö 10,84 1,3        
2 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 11,26 1,3        
3 Emma Petersson-00 IFK Växjö 11,37 1,3        
4 Ellen Hultemark-99 IFK Växjö 11,45 1,3        
5 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK 11,85 1,3        
6 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 11,94 1,3        
                 
F15 80 m häck 76,2              
1 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,95 2,1        
2 Mea Natvig-99 IFK Växjö 13,15 2,1        
3 Julia Frisk-99 IFK Växjö 13,25 2,1        
4 Ellen Hultemark-99 IFK Växjö 13,84 2,1        
5 Sara Johansson-00 IFK Växjö 15,29 2,1        
6 Matilda Fröberg-00 IFK Växjö 20,13 2,1        
                 
F15 800 m     Sprang tillsammans med P15    
1 Hanna Westhoff-99 IFK Växjö 02:34,36          
2 Mimmi Andersson-00 Hultsfreds LK 02:50,91          
                 
F15 Längd              
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,00 1,6        
2 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 4,91 1,6        
3 Emma Joabsson-00 IFK Växjö 4,87 1,5        
4 Julia Frisk-99 IFK Växjö 4,80 0,0        
5 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 4,75 1,6        
6 Ellen Hultemark-99 IFK Växjö 4,21 1,2        
7 Anna Juhlin-00 Oskarshamns SK 4,12 2,0        
8 Hanna Westhoff-99 IFK Växjö 4,02 1,6        
9 Ebba Andersson-99 Oskarshamns SK 3,91 1,7        
dns Mea Natvig-99 IFK Växjö            
dns Sara Johansson-00 IFK Växjö            
                 
F15 Höjd              
1 Emma Joabsson-00 IFK Växjö 156          
2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 153          
3 Mea Natvig-99 IFK Växjö 145          
4 Hanna Westhoff-99 IFK Växjö 145          
5 Erica Honeth-00 IFK Växjö 135          
6 Sara Johansson-00 IFK Växjö 130          
  Wilma Lundberg-00 IFK Växjö dns          
                 
F15 Diskus 0,75              
1 Evelina Eklund-99 IK Hinden 32,54          
2 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 25,07          
                 
F15 Spjut 0,5              
1 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 31,38          
2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 24,73          
3 Mea Natvig-99 IFK Växjö 22,80          
4 Hanna Ronneteg-00 Oskarshamns SK 17,26          
5 Wilma Lundberg-00 IFK Växjö 17,02          
                 
F15 Kula 3,0              
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 10,13          
2 Emma Joabsson-00 IFK Växjö 9,83          
3 Ebba Carlsson-99 IK Hinden 9,78          
4 Wilma Lundberg-00 IFK Växjö 9,21          
5 Matilda Fröberg-00 IFK Växjö 4,66          
                 
F13 60 m Heat 1            
1 Irmelin Olsson-01 FIK Färjestaden 8,940 1,8        
2 Wilma Rydberg-01 Oskarshamns SK 9,17 1,8        
3 Elin Tinnert-01 FIK Färjestaden 9,45 1,8        
                 
F13 60 m Heat 2            
1 Agnes Palmgren-01 Ruda IF 8,936 1,1        
2 Sophia Sundström-01 FIK Färjestaden 8,99 1,1        
3 Sofia Petersson -02 FIK Färjestaden 9,37 1,1        
4 Nadja Rugland-01 Kalmar SK 9,38 1,1        
                 
                 
                 
F13 60 m Final            
1 Irmelin Olsson-01 FIK Färjestaden 8,84