Resultat från Stockholms Öppna DM den 17-18 maj


  Resultat  VDM          
  Arrangör IFK Tumba        
  Plats Sätra IP        
  Datum 2014-05-17-18        
  Tävlingsledare Roger Karlsson        
  Eltid Gunnar Olausson        
  Starter Lördag Mikael Johansson        
    Fredrik Jurstrand        
  Starter söndag Bo Wallsten        
    Rickard Bellander        
  Resultat Mikael Magnusson        
  Väder  Sol, 20-22 grader, växlande vindar    
             
  Ändringar från den preliminära listan        
  Vikter och häckerhöjder samt datum är inlagt        
  M85 skall vara M90          
  M40 100m Dick Levin skall ha 12,82 istället för 12,84          
  M60 Diskus skall Alpo och Lars-Henrik byta plats med varandra    
  M50 Kula Patrick Ekström-Jöe skall ha 11,95 och inte 11,66      
             
  M35  100 M   Vind -0,4   2014-05-17  
1 Per Sandell -76 FK Studenterna 12,94      
             
  Utom Tävlan       2014-05-17  
1 Thomas Yemane -95 Hässelby SK 11,25      
2 Patrik Sjöö -92 Hässelby SK 11,50      
             
  M35  200 M Ingen vindmätning, uppskattad ok vind.     2014-05-18  
1 Jonas Bergqvist -75 Danderyd SK 25,44      
             
  M35  400 M       2014-05-17  
1 Martin Theander -77 IFK Lidingö 54,03      
2 Per Sandell -76 FK Studenterna 55,82      
3 Joakim Pihlstrand-Trulp -77 Flemmingsbergs SK 57,55      
4 David Ingnäs -78 IFK Lidingö 58,33      
             
  Utom Tävlan       2014-05-17  
1 Mattias Claesson -86 Hässelby SK 48,81      
2 Patrik Sjöö -92 Hässelby SK 50,73      
             
  M35  800 M       2014-05-18  
1 Martin Theander -77 IFK Lidingö 2.08,62      
2 Joakim Pihlstrand-Trulp -77 Flemmingsbergs SK 2.16,30      
3 Jonas Bergqvist -75 Danderyd SK 2.21,60      
             
  M35  1500 M       2014-05-17  
1 Joakim Pihlstrand-Trulp -77 Flemmingsbergs SK 4.52,34      
             
  M35  400 M HÄCK 91.4cm       2014-05-18  
1 Joakim Pihlstrand-Trulp -77 Flemmingsbergs SK 1.14,96      
             
  M35  HÖJD       2014-05-18  
1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 1,30      
             
  M35  LÄNGD       2014-05-18  
1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 4,25 +2,8    
             
  M35  TRESTEG       2014-05-17  
1 Palle Storm -77 FK Studenterna 9,85 +0,2    
             
  M35  KULA 7.26kg       2014-05-18  
1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 9,55      
2 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FK 9,03      
3 Palle Storm -77 FK Studenterna 8,79      
             
  M35  DISKUS 2.0kg       2014-05-17  
1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 30,58      
2 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FK 26,89      
3 Palle Storm -77 FK Studenterna 17,30      
             
  M35  SPJUT 800g       2014-05-17  
1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 49,34      
2 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FK 34,76      
3 David Ingnäs -78 IFK Lidingö 22,65      
             
  M40  100 M   Vind -2,2   2014-05-17  
1 Angel Galán -72 Danderyd SK 11,90      
2 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 12,25      
3 Dick Levin -72 IFK Lidingö 12,82      
4 Jens Falk -72 IFK Lidingö 12,94      
5 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 12,95      
6 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 13,45      
7 Urban Evjen -73 Danderyd SK 14,14      
             
  M40  200 M Ingen vindmätning, uppskattad ok vind.     2014-05-18  
1 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 24,82      
2 Dick Levin -72 IFK Lidingö 26,14      
3 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 26,15      
4 Henrik Arnedal -74 Ösmo Nynäs FK 26,75      
             
  M40  400 M       2014-05-17  
1 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 54,79      
2 Peter Nilsson -70 Stockholms FTF 58,62      
3 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 59,63      
4 Jens Falk -72 IFK Lidingö 60,84      
5 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 62,89      
6 Martin Larsson -71  Huddinge AIS 80,72      
             
  M40  800 M       2014-05-18  
1 Daniel Stenflo -73 Team Skavsåret IF 2.24,43      
2 Martin Larsson -71  Huddinge AIS 2.58,63      
             
  M40  1500 M       2014-05-17  
1 Martin Larsson -71  Huddinge AIS 5.57,10      
             
  M40  5000 M     3000m 2014-05-18  
1 Ulf Eriksson -74 Huddinge AIS 17.33,67 (10.25,34)    
2 Martin Larsson -71  Huddinge AIS 22.28,93 (13.29,22)    
             
  M40  110 M HÄCK  99.1cm   Vind -1,6   2014-05-17  
1 Urban Evjen -73 Danderyd SK 20,40      
             
  M40  400 M HÄCK 91.4cm       2014-05-18  
1 Urban Evjen -73 Danderyd SK 1.15,82      
             
  M40  HÖJD       2014-05-18  
1 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 1,67      
2 Fredrik Jergander -73 Ösmo Nynäs FK 1,39      
             
  M40  LÄNGD       2014-05-18  
1 Dick Levin -72 IFK Lidingö 5,47 +3,0 (4,83  +1,9)  
2 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 5,08 +2,4 (4,98  +2,0)  
             
  M40  KULA 7.26kg       2014-05-18  
1 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FK 9,31      
2 Urban Evjen -73 Danderyd SK 8,03      
             
  M40  DISKUS 2.0kg       2014-05-17  
1 Anders Bäckman -71 Danderyd SK 26,10      
2 Peter Nilsson -70 Stockholms FTF 25,82      
3 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FK 24,94      
4 Urban Evjen -73 Danderyd SK 23,81      
5 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 21,57      
             
  M40  SPJUT 800g       2014-05-17  
1 Peter Oldin -71 Hellas FK 47,77      
2 Anders Bäckman -71 Danderyd SK 38,91      
3 Jens Falk -72 IFK Lidingö 32,20      
4 Urban Evjen -73 Danderyd SK 30,87      
             
  M45  100 M   Vind -0,4   2014-05-17  
1 Jan Berneryd -66 Danderyd SK 13,14      
2 Johan Danforth -67 Huddinge AIS 13,45      
             
  M45  200 M Ingen vindmätning, uppskattad ok vind.     2014-05-18  
1 Lars Wåhlander -66 IF Triangeln 25,58      
2 Mårten Skogman -67 Bromma IF 26,31      
3 Peter Söderqvist -69 Tullinge-Tumba FF 28,96      
             
  M45  400 M       2014-05-17  
1 Jan Berneryd -66 Danderyd SK 60,04      
             
  M45  800 M       2014-05-18  
1 Simon Lefvert -66 FK Studenterna 2.17,66      
             
  M45  1500 M       2014-05-17  
1 Jan Berneryd -66 Danderyd SK 5.26,79      
2 Mårten Skogman -67 Bromma IF 5.28,60      
             
  M45  LÄNGD       2014-05-18  
1 Peter Söderqvist -69 Tullinge-Tumba FF 4,37 -0,8    
             
  M45  KULA 7.26kg       2014-05-18  
1 Hunter S Mabon FK Studenterna 11,21      
             
  M45  DISKUS 2.0kg       2014-05-17  
1 Michael Welin -67 IFK Lidingö 35,11      
2 Bengt Rilegård -67 Spårvägens FK 30,16      
3 Hans Nordberg -65 Huddinge AIS 26,70      
4 Mårten Skogman -67 Bromma IF 21,18      
             
  M45  SPJUT 800g       2014-05-17  
1 Bengt Rilegård -67 Spårvägens FK 52,77      
2 Michael Welin -67 IFK Lidingö 40,33      
3 Hans Nordberg -65 Huddinge AIS 35,23      
4 Mårten Skogman -67 Bromma IF 33,76      
             
  M50  100 M   Vind +1,1   2014-05-17  
1 Thomas Larm -64 Stockholms FTF 12,95      
2 Mats Röhr -60 Ystads IF 13,71      
3 Dan Norrå -63 IFK Lidingö 14,00      
4 Anders Toll -61 Uppsala LK 14,20      
             
  M50  200 M   Vind +0,2   2014-05-18  
1 Thomas Larm -64 Stockholms FTF 26,51      
2 Mats Röhr -60 Ystads IF 27,52      
3 Anders Berg -62 Bromma IF 28,00      
4 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 30,34      
             
  M50  400 M       2014-05-17  
1 Anders Toll -61 Uppsala LK ej start      
             
  M50  800 M       2014-05-18  
1 Anders Toll -61 Uppsala LK 2.26,88      
             
  M50  1500 M       2014-05-17  
1 Anders Toll -61 Uppsala LK 4.52,74      
             
  M50  5000 M     3000m 2014-05-18  
1 Jonas Hellström -61 Danderyd SK 17.55,25 (10.45,44)    
2 Roland Lycksel -64 IFK Lidingö 18.34,53 (11.08,50)    
3 Anders Toll -61 Uppsala LK 18.49,78 (11.08,10)    
             
  M50  HÖJD       2014-05-18  
1 Mats Nagle -60 Huddinge AIS 1,67      
2 Anders Toll -61 Uppsala LK 1,45      
3 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 1,39      
             
  M50  LÄNGD       2014-05-18  
1 Mats Nagle -60 Huddinge AIS 5,11 +1,1    
2 Lars Fyhr -61 Huddinge AIS 5,00 +2,0    
3 Anders Toll -61 Uppsala LK 4,24 +0,9    
4 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 3,86 +1,4    
             
  M50  TRESTEG       2014-05-17  
1 Anders Toll -61 Uppsala LK 9,87 +0,5    
2 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 8,04 +0,7    
             
  M50  KULA 6,0kg       2014-05-18  
1 Bengt Pettersson -61  Huddinge AIS 15,70      
2 Patrick Ekström-Jöe -63  Älta IF 11,95      
3 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 10,35      
4 Jan Åkerblom -62 IFK Lidingö 8,53      
             
  M50  DISKUS 1,5kg       2014-05-17  
1 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 31,30      
             
  M50  SPJUT 700g       2014-05-17  
1 Anders Walther -64  Bromma IF 43,51      
2 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 33,54      
             
  M55  100 M   Vind +1,1   2014-05-17  
1 Hans Krylander -59 Bromma IF 13,75      
             
  M55  200 M   Vind +0,2   2014-05-18  
1 Hans Krylander -59 Bromma IF 27,65      
             
  M55  400 M       2014-05-17  
1 Hans Krylander -59 Bromma IF 64,12      
             
  M55  800 M       2014-05-18  
1 Sture Åhs -56  FGF Gotland 2.45,57      
             
  M55  1500 M       2014-05-17  
1 Sture Åhs -56  FGF Gotland 5.33,00      
             
  M55  5000 M     3000m 2014-05-18  
- Kalle Svensson -59 Uppsala LK Bröt (12.25,29)    
             
  M55  HÖJD       2014-05-18  
1 Anders Ekwall -56 Bellevue IK 1,48      
             
  M55  LÄNGD       2014-05-18  
1 Anders Olsson -56 Huddinge AIS 5,84 +2,9 (5,66  +0,1)  
             
  M55  KULA 6,0kg       2014-05-18  
1 Torbjörn Persson -59  Huddinge AIS 10,15      
2 Johan Löfstedt -59  Huddinge AIS 9,45      
             
  M55  DISKUS 1,5kg       2014-05-17  
1 Torbjörn Persson -59  Huddinge AIS 29,11      
2 Johan Löfstedt -59  Huddinge AIS 28,48      
             
  M55  SPJUT 700g       2014-05-17  
1 Torbjörn Persson -59  Huddinge AIS 32,49      
2 Johan Löfstedt -59  Huddinge AIS 31,58      
             
  M60  100 M   Vind +2,0   2014-05-17  
1 Tapio Kinnunen -54 Tullinge-Tumba FF 13,71      
             
  M60  HÖJD       2014-05-18  
1 Jan de Besche -50  Turebergs FK 1,37      
             
  M60  KULA 5,0kg       2014-05-18  
1 Alpo Tornikoski -54  Huddinge AIS 11,92      
2 Anders Källberg -54 Danderyd SK 10,67      
3 Alf Nede -53 IFK Linköping FK 9,70      
             
  M60  DISKUS 1,0kg       2014-05-17  
1 Lars-Henrik Stålmarck -53 IFK Linköping FK 36,86      
2 Alpo Tornikoski -54  Huddinge AIS 36,44      
             
  M60  SPJUT 600g       2014-05-17  
1 Lars-Henrik Stålmarck -53 IFK Linköping FK 39,80      
             
  M65  100 M   Vind +2,0   2014-05-17  
1 Börje Andersson -49 Rånäs 4H 14,77      
2 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 15,43      
             
  M65  200 M   Vind +0,2   2014-05-18  
1 Börje Andersson -49 Rånäs 4H 31,63      
2 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 33,67      
3 Evert Tegle -49 Danderyd SK 35,05      
             
  M65  400 M       2014-05-17  
- Börje Andersson -49 Rånäs 4H Bröt      
             
  M65  800 M       2014-05-18  
1 Lars-Erik Bränfeldt -47 Täby IS 2.47,15      
2 Raimo Mononen -47 Tullinge-Tumba FF 3.10,50      
             
  M65  1500 M       2014-05-17  
1 Raimo Mononen -47 Tullinge-Tumba FF 7.01,50      
- Lars-Erik Bränfeldt -47 Täby IS Bröt      
             
  M65  100 M HÄCK 84.0cm   Vind -1,6   2014-05-17  
1 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 22,78      
- Börje Andersson -49 Rånäs 4H Bröt      
             
  M65  300 M HÄCK 76.2cm       2014-05-18  
1 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 1.03,99      
             
  M65  HÖJD       2014-05-18  
1 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 1,24      
             
  M65  LÄNGD       2014-05-18  
1 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 3,94 +1,1    
             
  M65  KULA 5,0kg       2014-05-18  
1 Jöran Westberg -47  Huddinge AIS 12,51      
2 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 9,14      
             
  M65  DISKUS 1,0kg       2014-05-17  
1 Jöran Westberg -47  Huddinge AIS 41,89      
2 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 28,98      
             
  M65  SPJUT 600g       2014-05-17  
1 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 35,83      
2 Jöran Westberg -47  Huddinge AIS 28,16      
             
  M70  100 M   Vind +2,0   2014-05-17  
1 Roland Olsson -40 IFK Tumba 16,19      
             
  M70  200 M   Vind -1,7   2014-05-18  
1 Roland Olsson -40 IFK Tumba 32,90      
2 Per Öhrland -42 Huddinge AIS 40,37      
             
  M70  1500 M       2014-05-17  
- Arne Håkansson -41 Högby IF Bröt      
             
  M70  80 M HÄCK 76.2cm   Vind +0,6   2014-05-17  
1 Lars Stenberg -43 Älvsjö 17,30      
2 Björn Oback -44  IFK Tumba 20,50      
             
  M70  HÖJD       2014-05-18  
1 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 1,27      
             
  M70  TRESTEG       2014-05-17  
1 Lars Stenberg -43 Älvsjö AIK 8,32 0,0    
             
  M70  KULA 4,0kg       2014-05-18  
1 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 10,28      
2 Bo Sundström -40 Turebergs FK 8,86      
             
  M70  DISKUS 1,0kg       2014-05-17  
1 Bo Sundström -40 Turebergs FK 23,99      
2 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 23,75      
3 Douglas Ohlson -40 Huddinge AIS 22,34      
             
  M70  SPJUT 400g       2014-05-17  
1 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 23,71      
2 Bo Sundström -40 Turebergs FK 21,13      
3 Douglas Ohlson -40 Huddinge AIS 17,38      
             
  M75  100 M   Vind +2,0   2014-05-17  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 14,64      
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FK 15,40      
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 15,81      
             
  M75  200 M   Vind -1,7   2014-05-18  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 31,34      
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FK 32,13      
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 33,70      
             
  M75  400 M       2014-05-17  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 74,13      
2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 84,40      
             
  M75  800 M       2014-05-18  
1 Åke Leverin -39 Väsby IK 3.18,65      
             
  M75  5000 M       2014-05-18  
- Åke Leverin -39 Väsby IK Bröt      
             
  M75  LÄNGD       2014-05-18  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 4,20 +1,3    
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FK 3,62 +1,1    
             
  M75  KULA 4,0kg       2014-05-18  
1 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FK 10,50      
2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 8,38      
             
  M75  DISKUS 1,0kg       2014-05-17  
1 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FK 28,83      
             
  M75  SPJUT 400g       2014-05-17  
1 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FK 30,75      
             
  M80  100 M   Vind +2,0   2014-05-17  
1 Lars Wennblom -34  Hässelby SK 15,37      
             
  M80  200 M   Vind -1,7   2014-05-18  
1 Lars Wennblom -34  Hässelby SK 33,55      
             
  M80  LÄNGD       2014-05-18  
1 Lars Wennblom -34  Hässelby SK 3,79 +1,3    
             
  M80  KULA 3,0kg       2014-05-18  
1 Östen Edlund -34  Ragunda IF 12,74      
             
  M80  DISKUS 1,0kg       2014-05-17  
1 Östen Edlund -34  Ragunda IF 40,56      
2 Lars Wennblom -34  Hässelby SK 27,46      
             
  M90  KULA 3,0kg       2014-05-18  
1 Gunnar Kulleskog -23  JSK 7,08      
             
  M90  DISKUS 1,0kg       2014-05-17  
1 Gunnar Kulleskog -23  JSK 18,02      
             
  M90  SPJUT 400g       2014-05-17  
1 Gunnar Kulleskog -23  JSK 13,54      
             
  K35  200 M   Vind -3,7   2014-05-18  
1 Betty Kämpe -76 Team Skavsåret IF 30,08      
             
  K35  LÄNGD       2014-05-18  
1 Betty Kämpe -76 Team Skavsåret IF 4,66 -0,7    
             
  Utom Tävlan       2014-05-18  
1 Hannah Rossland -95 IFK Tumba 4,80 +1,5    
             
  K35  DISKUS 1,0kg       2014-05-17  
1 Lena Björk -76 IFK Lidingö 41,72      
             
  K40  100 M   Vind +1,8   2014-05-17  
1 Jenny Åkervall -72 IFK Stocksund 13,47      
2 Hanna Tegner -74 Bromma IF 13,54      
3 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 14,42      
             
  K40  200 M   Vind -3,7   2014-05-18  
1 Jenny Åkervall -72 IFK Stocksund 27,97      
2 Hanna Tegner -74 Bromma IF 28,79      
3 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 30,49      
             
  K40  400 M       2014-05-17  
1 Jenny Åkervall -72 IFK Stocksund 63,43      
2 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 69,17