Resultat från Öppna VDM i Dalarna den 3 juni


Resultat Öppna DM 2014

Arrangör: Dalarnas Friidrottsförbund
Datum: 3 jun 2014
Plats: Lugnets friidrottsarena
Ort: Falun
Tävlingsledare: Erik-Åke Tranberg
 

Listan skapad: 2014-06-04 20:54:21

 


 
MS 100 m Deltagare 3/6  18:00
        Vind: +0,8    
1 Adam Nygårds Jacobson 1996 Falu IK 11,99    
2 Jens Persson   IK Heros 13,19    
3 Erik-Åke Tranberg 1941 Sälens IF 18,88    

 
MS 200 m Deltagare 3/6  19:00
             
1 Emil Uhlin 2000 Falu IK 29,31    
2 Erik-Åke Tranberg 1941 Sälens IF 40,87    

 
MS Tresteg Deltagare 3/6  18:30
             
1 Adam Nygårds Jacobson 1996 Falu IK 9,13 +0,4  
2 Erik-Åke Tranberg 1941 Sälens IF 5,09 +1,5  

 
MS Tresteg Deltagare  1 2 3 4 5 6
Adam Nygårds Jacobson 9,13 +0,4                    
Erik-Åke Tranberg 5,09 +1,5                    

 
MS Slägga Deltagare 3/6  18:15
             
1 Tim Wunger 1994 Falu IK 47,55  
2 Erik-Åke Tranberg 1941 Sälens IF 7,95  

 
MS Slägga Deltagare  1 2 3 4 5 6
Tim Wunger 45,57   46,86   47,12   45,06   47,50   47,55  
Erik-Åke Tranberg 7,95   -   -   -   -   -  

 
M 22 Diskus Deltagare 3/6  19:00
             
1 Oscar Törnros 1992 Falu IK 44,89   Placering DM 1
2 Mats Olsson 1986 Hässelby SK 44,88   Utom tävlan DM
3 Tim Wunger 1994 Falu IK 42,63   Placering DM 2
4 Andreas Eriksson   IK Heros 36,54   Placering DM 3
  Anton Larsson 1993 Järvsö IF x  

 
M 22 Diskus Deltagare  1 2 3 4 5 6
Andreas Eriksson x   35,17   36,54   x   x   34,46  
Tim Wunger 35,17   x   35,94   38,09   41,86   42,63  
Oscar Törnros 43,05   x   x   42,42   43,45   44,89  
Anton Larsson x   x   x   x   x   x  
Mats Olsson 42,18   4,93   44,88   42,91   x   43,71  

 
P 19 Längd Deltagare 3/6  20:00
             
  Adam Nygårds Jacobson 1996 Falu IK 4,67 +0,7  
  Jon Klasér 1996 Falu IK  
  Fran Ude 1996 Falu IK  
  Samuel Ingvarsson 1996 Falu IK  

 
P 19 Längd Deltagare  1 2 3 4 5 6
Adam Nygårds Jacobson 4,67 +0,7 x   x   -   -   -  

 
P 17 Längd Deltagare 3/6  20:00
             
1 Andreas Gustfsson 1997 Falu IK 6,39 +0,0  
2 Lin Lu 1997 IK Stål 5,69 +0,9  

 
P 17 Längd Deltagare  1 2 3 4 5 6
Andreas Gustfsson 6,02   4,60   6,05 +0,3 6,27 +0,0 6,15 +0,0 6,39 +0,0
Lin Lu 5,58   5,69 +0,9 -   -   5,32 +0,5 5,40 -0,5

 
P 17 Diskus Deltagare 3/6  19:00
             
1 Andreas Gustfsson 1997 Falu IK 34,19  
  Hugo Norberg 1998 IK Stål    

 
P 17 Diskus Deltagare  1 2 3 4 5 6
Andreas Gustfsson 34,19   x   x   x   x   x  
Hugo Norberg                        

 
P 17 Spjut Deltagare 3/6  18:00
             
1 Hugo Norberg 1998 IK Stål 35,09  
2 Lin Lu 1997 IK Stål 33,95  
  Tarley Allison 1997 Järvsö IF 26,35   Utom tävlan

 
P 17 Spjut Deltagare  1 2 3 4 5 6
Lin Lu x   x   23,31   24,75   29,30   33,95  
Hugo Norberg x   34,06   33,24   31,89   35,09   x  
Tarley Allison x   x   26,35   x   x   x  

 
P 15 Längd Deltagare 3/6  20:00
             
1 Johan Nordström 1999 Falu IK 4,99 +1,2  
2 Emil Uhlin 2000 Falu IK 4,90 +0,0  
  Viktor Wiberg 1999 IK Stål      

 
P 15 Längd Deltagare  1 2 3 4 5 6
Johan Nordström 4,99 +1,2 -   -   -   -   -  
Emil Uhlin 4,73   4,70   2,53   4,90 +0,0 x   x  
Viktor Wiberg                        

 
P 15 Diskus Deltagare 3/6  19:00
             
1 Ragnar Carlsson 2000 Falu IK 42,44  
2 Johan Nordström 1999 Falu IK 17,68  

 
P 15 Diskus Deltagare  1 2 3 4 5 6
Johan Nordström 16,07   17,38   16,96   15,60   17,60   17,68  
Ragnar Carlsson x   40,16   42,44   x   x   x  

 
P 15 Spjut Deltagare 3/6  18:00
             
1 Holger Norberg 1999 IK Stål 36,72  
2 Ragnar Carlsson 2000 Falu IK 34,55  
3 Emil Uhlin 2000 Falu IK 30,20  
4 Johan Nordström 1999 Falu IK 29,96  
  Viktor Wiberg 1999 IK Stål -  

 
P 15 Spjut Deltagare  1 2 3 4 5 6
Johan Nordström 26,93   29,96   x   29,12   29,28   29,89  
Emil Uhlin 30,20   27,34   x   28,62   26,60   -  
Ragnar Carlsson 30,91   34,55   33,70   -   -   -  
Viktor Wiberg -   -   -   -   -   -  
Holger Norberg x   x   32,44   36,72   36,06   x  

 
P 13 Längd Deltagare 3/6  20:00
             
1 Zion Eriksson 2002 IK Stål 5,13 +0,7  
2 Joel Andersson 2002 Leksands FIK 3,65 +0,5  

 
P 13 Längd Deltagare  1 2 3 4 5 6
Joel Andersson 3,50   3,65 +0,5 3,38   3,44   3,31   3,32  
Zion Eriksson 5,13 +0,7 4,97   -   -   -   -  

 
P 13 Spjut Deltagare 3/6  18:00
             
1 Zion Eriksson 2002 IK Stål 22,66  
2 Joel Andersson 2002 Leksands FIK 16,42  

 
P 13 Spjut Deltagare  1 2 3 4 5 6
Joel Andersson 14,20   14,89   16,42   13,03   12,69   12,68  
Zion Eriksson 15,12   21,46   22,54   19,23   19,81   22,66  

 
K 22 Diskus Deltagare 3/6  20:00
             
1 Lydia Sundin 1994 IFK Mora FIK 42,19  
2 Marielle Bengtsson 1993 Trolhättans Friidrottsklubb 35,79   Utan tävlan DM

 
K 22 Diskus Deltagare  1 2 3 4 5 6
Lydia Sundin 39,09   40,95   42,19   39,08   40,16   41,59  
Marielle Bengtsson 32,83   30,70   35,06   x   33,29   35,79  

 
F 19 Spjut Deltagare 3/6  19:00
             
1 Ellinor Englund 1996 Säters IF FIK 36,61  

 
F 19 Spjut Deltagare  1 2 3 4 5 6
Ellinor Englund 36,28   x   -   36,61   34,88   x  

 
F 17 Längd Deltagare 3/6  18:00
             
1 Frida Drakes 1997 Säters IF FIK 4,88 +0,4  
2 Felicia Engberg 1998 Leksands FIK 4,75 +0,8  
3 Fanny Eriksson 1997 Djurmo Sifferbo IF 4,63 +0,8  

 
F 17 Längd Deltagare  1 2 3 4 5 6
Felicia Engberg 3,57   4,62   4,64   -   4,53   4,75 +0,8
Frida Drakes 4,57   4,57   4,71   4,72   4,84   4,88 +0,4
Fanny Eriksson -   4,39   4,62   4,59   4,63 +0,8 4,56  

 
F 17 Diskus Deltagare 3/6  20:00
             
1 Fanny Eriksson 1997 Djurmo Sifferbo IF 24,22  

 
F 17 Diskus Deltagare  1 2 3 4 5 6
Fanny Eriksson x   24,22   x   22,12   x   23,65  

 
F 17 Spjut Deltagare 3/6  19:00
             
1 Frida Drakes 1997 Säters IF FIK 32,35  
2 Fanny Eriksson 1997 Djurmo Sifferbo IF 29,32  

 
F 17 Spjut Deltagare  1 2 3 4 5 6
Frida Drakes 27,64   30,45   30,33   28,35   30,43   32,35  
Fanny Eriksson 27,03   29,32   27,29   26,17   27,31   x  

 
F 15 800 m Deltagare 3/6  20:30
             
1 Hannah Hellbom 2000 Falu IK 2,31,39    

 
F 15 Längd Deltagare 3/6  18:00
             
1 Linn Svärdhagen 1999 Falu IK 4,92 +0,8  
2 Hannah Hellbom 2000 Falu IK 4,85 +1,1  
3 Elin Bärjegård 1999 Leksands FIK 4,76 +1,2  
4 Ylwa Haglund 2000 Falu IK 4,40 +0,3  
5 Lina Larsson 2000 Säters IF FIK 4,12 +0,2  
6 Elin Haglund 2000 Falu IK 3,99 +0,5  
  Moa Floridan 2000 Stora Skedvi IK Friidrott      
  Jonna Claesson 2000 Stora Skedvi IK Friidrott      
  Ida Thunberg 1999 IK Stål      
  Lisa Lorenz 1999 Djurmo Sifferbo IF      

 
F 15 Längd Deltagare  1 2 3 4 5 6
Moa Floridan                        
Elin Bärjegård 4,20   4,59   4,68   -   4,76 +1,2 -  
Jonna Claesson                        
Hannah Hellbom 4,62   -   -   4,63   4,85 +1,1 4,83  
Linn Svärdhagen 4,73   4,76   -   4,57   4,92 +0,8 -  
Ylwa Haglund 4,29   4,40 +0,3 3,80   3,87   3,64   4,15  
Elin Haglund 3,69   3,86   3,66   3,99 +0,5 -   3,94  
Ida Thunberg                        
Lina Larsson 3,98   3,93   2,32   4,12 +0,2 -   4,11  
Lisa Lorenz                        

 
F 15 Diskus Deltagare 3/6  20:00
             
1 Amanda Lejros 1999 Djurmo Sifferbo IF 36,30  
2 Lina Larsson 2000 Säters IF FIK 25,39  
3 Elin Bärjegård 1999 Leksands FIK 22,38  

 
F 15 Diskus Deltagare  1 2 3 4 5 6
Elin Bärjegård 18,80   16,85   21,31   21,25   x   22,38  
Lina Larsson 23,77   23,56   25,39   21,53   23,43   22,87  
Amanda Lejros 36,30   x   26,20   x   29,53   x  

 
F 15 Spjut Deltagare 3/6  19:00
             
1 Ida Thunberg 1999 IK Stål 41,76  
2 Lina Larsson 2000 Säters IF FIK 31,97  
3 Jonna Claesson 2000 Stora Skedvi IK Friidrott 30,21  
4 Moa Floridan 2000 Stora Skedvi IK Friidrott 29,68  
5 Elin Bärjegård 1999 Leksands FIK 25,28  

 
F 15 Spjut Deltagare  1 2 3 4 5 6
Moa Floridan 28,87   29,68   25,78   21,71   29,03   28,67  
Elin Bärjegård 23,90   22,84   21,18   24,76   25,28   22,66  
Jonna Claesson 25,92   30,21   x   x   26,61   x  
Ida Thunberg 38,52   41,76   40,81   38,35   -   -  
Lina Larsson 31,97   30,67   31,76   28,75   30,42   28,08  

 
F 13 600 m Deltagare 3/6  20:15
             
1 Linn Tapani 2001 Falu IK 1,49,00    
2 Wilma Björkman 2001 IFK Mora FIK 1,56,20    
3 Saga Peters Wengrud 2002 Djurmo Sifferbo IF 2,00,25    
4 Linn Jansson 2002 Falu IK 2,07,38    

 
F 13 Längd Deltagare 3/6  18:00
             
1 Fanny Östman 2001 Säters IF FIK 4,71 +0,8  
2 Wilma Björkman 2001 IFK Mora FIK 4,57 +0,5  
3 Tilde Larsen 2001 IK Stål 4,25 +0,2  
4 Linn Jansson 2002 Falu IK 3,90 +0,6  
5 Saga Peters Wengrud 2002 Djurmo Sifferbo IF 3,53 +0,7  
  Anna Back Nilsson 2002 Leksands FIK      
  Nicolina Eriksson 2001 Djurmo Sifferbo IF      

 
F 13 Längd Deltagare  1 2 3 4 5 6
Anna Back Nilsson                        
Linn Jansson 3,86   3,68   3,85   3,90 +0,6 3,84   3,89  
Tilde Larsen 4,25 +0,2 4,08   4,24   -   4,19   2,04  
Fanny Östman 4,55   4,71 +0,8 4,64   4,61   4,61   4,63  
Nicolina Eriksson                        
Saga Peters Wengrud 3,47   3,14   3,53 +0,7 3,49   3,50   3,48  
Wilma Björkman 4,27   4,34   4,44   4,46   4,45   4,57 +0,5

 
F 13 Diskus Deltagare 3/6  20:00
             
1 Hillevi Carlsson 2002 Falu IK 29,61  
2 Nicolina Eriksson 2001 Djurmo Sifferbo IF 26,96  
3 Fanny Östman 2001 Säters IF FIK 25,18  
4 Tilde Eliasson 2001 IFK Mora FIK 20,05  
  Anna Back Nilsson 2002 Leksands FIK    
  MichelleEriksson 2001 Säters IF FIK    

 
F 13 Diskus Deltagare  1 2 3 4 5 6
Anna Back Nilsson                        
Hillevi Carlsson x   25,11   29,61   x   26,81   25,20  
Fanny Östman x   x   22,14   23,44   25,18   22,37  
MichelleEriksson                        
Nicolina Eriksson x   25,16   19,05   26,96   25,31   x  
Tilde Eliasson 18,69   17,70   18,55   x   20,05   20,03  

 
F 13 Spjut Deltagare 3/6  19:00
             
1 Fanny Östman 2001 Säters IF FIK 28,69  
2 Nicolina Eriksson 2001 Djurmo Sifferbo IF 28,68  
3 Hillevi Carlsson 2002 Falu IK 28,49  
4 Anna Back Nilsson 2002 Leksands FIK 25,10  
5 Wilma Björkman 2001 IFK Mora FIK 20,10  
6 MichelleEriksson 2001 Säters IF FIK 19,65  
7 Tilde Larsen 2001 IK Stål 19,04  
8 Tilde Eliasson 2001 IFK Mora FIK 18,78  
9 Saga Peters Wengrud 2002 Djurmo Sifferbo IF 15,83  

 
F 13 Spjut Deltagare  1 2 3 4 5 6
Anna Back Nilsson 24,25   24,76   x   25,10   24,82   23,52  
Hillevi Carlsson 25,23   25,62   25,21   26,71   28,49   27,18  
Tilde Larsen x   19,04   14,42   15,71   13,11   14,71  
Fanny Östman 25,84   23,55   28,69   25,75   21,80   28,18  
MichelleEriksson 15,96   18,50   x   19,65   16,70   x  
Nicolina Eriksson 28,68   26,49   28,11   25,24   26,07   28,50  
Saga Peters Wengrud 13,90   15,83   14,00   15,10   15,70   -  
Wilma Björkman 18,38   20,10   x   18,26   18,48   -  
Tilde Eliasson 17,13   17,36   18,78   18,00   16,99   18,78  

 
M 65 400 m Final  
             
1 Göte Hinders 1946 Säters IF FIK 1,15,46    

 
M 70 400 m Final  
             
1 Erik-Åke Tranberg 1941 Sälens IF 1,33,50    

 
M 75 400 m Final  
             
1 Fred Möller 1935 Sälens IF 2,42,78    

 
© Arena 2.0, RunPro Systems