Resultat VDM + Löparnas kväll i Karlstad den 17 juli


Ett soligt arrangemang ivrigt påhejade av "pröva-på-friidrotts"-barn.

Tävling              Löparnas Kväll + VDM 800m
Plats                Tingvalla IP, Karlstad/T
Tid                  140717, kl. 19:00/19.10
Tävlingsledare       Mats Lundström

800m, samlad lista
Pl. Kl.  Namn                  F-år  Klubb           Tid   Heat Pl.
1   MS   André Rangelind       -91   IF Göta       2.08,09   A   1
2   M35  Andreas Lindström     -79   Kils AIK      2.11,42   A   2
3   M35  Sören Kindlund        -75   IF Göta       2.13,36   A   3
4   MS   Samuel Johansson      -82   IF Göta       2.18,09   A   4
5   M35  Magnus Thorstensson   -77   IF Göta       2.19,26   A   5
6   M55  Gunnar Michold        -59   Set Sail IF   2.20,32   A   6
7   M40  Lars Olsson           -70   IF Göta       2.21,69   B   1
8   M45  Lars Lundegård        -65   IF Göta       2.24,38   B   2
9   MS   Johan Lindqvist       -85   IF Göta       2.27,14   B   3
10  M45  Lennart Eriksson      -66   IF Göta       2.28,81   B   4
11  M50  Per-Anders Ottersten  -61   IF Göta       2.35,15   B   5
12  KS   Emma Bäcker           -83   IF Göta       2.38,68   B   7
13  KS   Sigrid Josefsson      -85   Nilivaara IS  2.41,23   B   6

KS 800m, samlad lista
Pl. Kl.  Namn                  F-år  Klubb           Tid   Heat Pl.
1   KS   Emma Bäcker           -83   IF Göta       2.38,68   B   7
2   KS   Sigrid Josefsson      -85   Nilivaara IS  2.41,23   B   6

MS 800m, samlad lista
Pl. Kl.  Namn                  F-år  Klubb           Tid   Heat Pl.
1   MS   André Rangelind       -91   IF Göta       2.08,09   A   1
2   MS   Samuel Johansson      -82   IF Göta       2.18,09   A   4
3   MS   Johan Lindqvist       -85   IF Göta       2.27,14   B   3
                                
VDM M35 800m, samlad lista
Pl. Kl.  Namn                  F-år  Klubb           Tid   Heat Pl.
1   M35  Andreas Lindström     -79   Kils AIK      2.11,42   A   2
2   M35  Sören Kindlund        -75   IF Göta       2.13,36   A   3
3   M35  Magnus Thorstensson   -77   IF Göta       2.19,26   A   5

VDM M40 800m, samlad lista
Pl. Kl.  Namn                  F-år  Klubb           Tid   Heat Pl.
1   M40  Lars Olsson           -70   IF Göta       2.21,69   B   1

VDM M45 800m, samlad lista
Pl. Kl.  Namn                  F-år  Klubb           Tid   Heat Pl.
1   M45  Lars Lundegård        -65   IF Göta       2.24,38   B   2
2   M45  Lennart Eriksson      -66   IF Göta       2.28,81   B   4

VDM M50 800m, samlad lista
Pl. Kl.  Namn                  F-år  Klubb           Tid   Heat Pl.
1   M50  Per-Anders Ottersten  -61   IF Göta       2.35,15   B   5

VDM M55 800m, samlad lista
Pl. Kl.  Namn                  F-år  Klubb           Tid   Heat Pl.
1   M55  Gunnar Michold        -59   Set Sail IF   2.20,32   A   6