Slutliga resultat från IVSM



RESULTAT mellan 25 jul och 27 jul
Veteran-SM 2014-07-25--27
Källbrinks IP
Huddinge AIS
Uppdaterad: 2014-07-31 18:49
Resultatlänk fredag  lördag  söndag   
 


 
M35 100m    
Final 2,9 25 jul    
Lion Martinez 78 SWE Huddinge AIS 11.43      
Daniel Goldman 79 SWE Turebergs FK 12.05      
Fotios Makrostergios 75 SWE Huddinge AIS 12.19      
Jonas Bergqvist 75 SWE Danderyds SK 12.29      
Richard Walger 76 SWE Duvbo IK 12.57      
Tobias Ulegård 75 SWE Västerås FK 13.38      
Jonny Yousef 78 SWE FK Studenterna 21.47      
Kristian Petersson 75 SWE Huddinge AIS ej start      

 

 
M35 200m    
Final 1,6 26 jul    
Jonas Bergqvist 75 SWE Danderyds SK 25.35      
Fotios Makrostergios 75 SWE Huddinge AIS 25.37      
David Ingnäs 78 SWE IFK Lidingö 26.43      
Henrik Eriksson 77 SWE Västerås FK 26.71      
Tobias Ulegård 75 SWE Västerås FK 27.14      

 

 
M35 400m    
Final   27 jul    
Johan Flygare 75 SWE IFK Lund 56.10      
Per Sandell 76 SWE FK Studenterna 56.40      
Andreas Lindström 79 SWE Kils AIK 57.29      
David Ingnäs 78 SWE IFK Lidingö 57.89      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 SWE Flemingsbergs SK 59.27      
Henrik Eriksson 77 SWE Västerås FK 60.00      

 

 
M35 800m    
Final   25 jul    
Daniel Karlberg 77 SWE Ljusdals RC 2:03.86      
Mikael Fågelborg 78 SWE Ryssbergets IK 2:07.93      
Andreas Lindström 79 SWE Kils AIK 2:08.64      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 SWE Flemingsbergs SK 2:14.92      
Fabrice Odille 76 SWE Enhörna IF 2:15.14      

 

 
M35 1500m    
Final   26 jul    
Andreas Lundqvist 79 SWE Tranås AIF 4:14.68      
Daniel Karlberg 77 SWE Ljusdals RC 4:15.65      
Mikael Fågelborg 78 SWE Ryssbergets IK 4:17.28      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 SWE Flemingsbergs SK 4:55.27      
Anders Soovik 76 SWE Kongahälla AIK bröt      
Fabrice Odille 76 SWE Enhörna IF bröt      

 

 
M35 5000m    
Final   25 jul    
Fredrik Uhrbom 77 SWE Spårvägens FK 15:13.02      
Andreas Lundqvist 79 SWE Tranås AIF 15:49.10      
Patrik Wrigfeldt 78 SWE SOK Knallen 15:57.54      
Jens Jonasson 79 SWE FK Studenterna 16:14.89      
Fredrik Lundqvist 77 SWE IK Sisu 16:17.72      
Rickard Pell 79 SWE Hammarby IF 16:26.75      
Nicklas Tollesson 77 SWE Hälle IF 16:36.27      
Björn Johnsson 78 SWE Runday IF 19:44.40      

 

 
M35 10000m    
Final   27 jul    
Patrik Wrigfeldt 78 SWE SOK Knallen 34:01.54      
Fredrik Lundqvist 77 SWE IK Sisu 34:15.97      
Jens Jonasson 79 SWE FK Studenterna 34:35.96      
Daniel Karlberg 77 SWE Ljusdals RC 34:43.69      
Frans Heijbel 77 SWE IF Linnéa 35:14.70      
Daniel Allard 76 SWE Eskilstuna FI bröt      

 

 
M35 3000m hinder 91 cm  
Final   26 jul    
Andreas Lundqvist 79 SWE Tranås AIF 10:15.98      
Anders Soovik 76 SWE Kongahälla AIK 10:43.32      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 SWE Flemingsbergs SK 12:53.97      

 

 
M35 Häck 110m 100 cm  
Final 0,0 27 jul    
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 SWE Flemingsbergs SK 31.11      

 

 
M35 Häck 400m 91 cm  
Final   25 jul    
Johan Flygare 75 SWE IFK Lund 63.81      
Joakim Pihlstrand-Trulp 77 SWE Flemingsbergs SK 94.49      

 

 
M35 Stav    
Final   26 jul    
Pär Berglin 75 SWE Järvsö IF 400      

 
  340 350 360 370 380 390 400 410                            
P.Berglin xo - o o xo o o xx-                            

 

 
M35 Längd    
Final   25 jul    
Fotios Makrostergios 75 SWE Huddinge AIS 6,12      
Tobias Ulegård 75 SWE Västerås FK 4,90      
Palle Storm 77 SWE FK Studenterna 4,63      
Kristian Petersson 75 SWE Huddinge AIS 4,26      

 
  1   2   3   4   5   6  
T.Ulegård 4,68 +1,2 4,84 -0,0 4,90 +0,9 4,86 -2,2 -   4,86 +0,0
P.Storm 4,17 +1,1 4,55 +0,0 4,50 +2,1 4,63 -1,4 4,46 +0,0 4,51 -0,1
K.Petersson X +0,0 4,26 -1,0 X +0,0 4,15 -0,7 X -0,9 4,10 +1,7
F.Makrostergios 6,12 +1,2 X -0,3 X +0,0 -   4,93 -0,9 X +0,0

 

 
M35 Tresteg    
Final   27 jul    
Fotios Makrostergios 75 SWE Huddinge AIS 12,76      
Lion Martinez 78 SWE Huddinge AIS 10,38      
Palle Storm 77 SWE FK Studenterna 10,15      
Mikael Wirstedt 78 SWE Huddinge AIS X      

 
  1   2   3   4   5   6  
L.Martinez X +0,0 X +0,0 10,38 +0,0 9,85 +0,0 X +1,0 X +0,0
M.Wirstedt -                      
F.Makrostergios 12,11 +0,0 9,77 +0,1 12,61 +0,0 12,42 +0,0 12,76 +0,4 12,63 +0,0
P.Storm 9,16 +0,3 9,34 +0,0 9,09 +0,8 10,15 +0,0 9,16 +0,8 9,25 +0,0

 

 
M35 Kula 7.26 kg  
Final   26 jul    
Stellan Back 75 SWE Turebergs FK 13,59      
Lennie Helander 75 SWE Ullevi FK 12,43      
Kristian Petersson 75 SWE Huddinge AIS 10,52      
Palle Storm 77 SWE FK Studenterna 8,91      

 
  1   2   3   4   5   6  
L.Helander 12,02   12,13   12,43   12,14   12,00   X  
S.Back 13,55   13,52   12,96   12,99   13,59   13,56  
K.Petersson 9,54   9,87   10,15   10,52   X   X  
P.Storm X   8,69   X   8,88   8,64   8,91  

 

 
M35 Diskus 2.0 kg  
Final   25 jul    
Stellan Back 75 SWE Turebergs FK 41,87      
Lennie Helander 75 SWE Ullevi FK 39,53      
Kristian Petersson 75 SWE Huddinge AIS 31,03      
Lars-Göran Nylén 75 SWE Kils AIK 28,35      
Palle Storm 77 SWE FK Studenterna 22,43      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Storm X   20,13   17,19   22,43   19,57   18,77  
S.Back 41,87   X   37,91   39,21   32,15   38,19  
L.Nylén X   X   22,51   27,31   28,35   X  
L.Helander 36,16   X   38,03   38,02   39,53   X  
K.Petersson 30,03   X   30,18   X   X   31,03  

 

 
M35 Slägga 7.26 kg  
Final   26 jul    
Lennie Helander 75 SWE Ullevi FK 47,54      
Stellan Back 75 SWE Turebergs FK 36,25      
Lars-Göran Nylén 75 SWE Kils AIK 31,93      
Kristian Petersson 75 SWE Huddinge AIS 31,47      
Palle Storm 77 SWE FK Studenterna 18,38      
Mikael Johansson 78 SWE Oskarshamns SK 16,84      

 
  1   2   3   4   5   6  
M.Johansson 16,84   X   X   16,80   X   16,81  
L.Nylén 31,77   X   28,33   31,93   27,96   28,18  
S.Back 31,70   35,22   33,98   34,69   36,25   34,84  
K.Petersson 26,45   31,47   30,50   29,88   X   29,14  
L.Helander 45,81   46,70   46,60   46,15   47,11   47,54  
P.Storm 17,60   X   18,38   X   X   X  

 

 
M35 Spjut 800 g  
Final   27 jul    
Stellan Back 75 SWE Turebergs FK 57,16      
Lars-Göran Nylén 75 SWE Kils AIK 50,74      
Kristian Petersson 75 SWE Huddinge AIS 47,86      
Pär Berglin 75 SWE Järvsö IF 41,64      
Palle Storm 77 SWE FK Studenterna 17,97      

 
  1   2   3   4   5   6  
L.Nylén 42,91   44,15   43,65   46,85   50,74   49,49  
S.Back 54,82   51,02   57,16   52,61   54,73   55,14  
K.Petersson 40,75   46,35   41,14   44,76   47,54   47,86  
P.Berglin 38,16   37,95   41,64   41,40   X   36,99  
P.Storm X   17,97   X   X   X   X  

 

 
M35 Vikt 15.88 kg  
    25 jul    
Lennie Helander 75 SWE Ullevi FK 15,18      
Stellan Back 75 SWE Turebergs FK 13,15      
Kristian Petersson 75 SWE Huddinge AIS 8,62      
Palle Storm 77 SWE FK Studenterna 6,58      

 
  1   2   3   4   5   6  
S.Back 10,16   11,58   12,59   13,15   11,49   X  
L.Helander 14,79   14,50   15,18   15,14   14,65   15,17  
P.Storm X   6,22   X   X   6,37   6,58  
K.Petersson 7,79   8,55   8,62   8,20   X   X  

 

 
M40 100m    
Försök heat 1 0,0 25 jul    
Jan Erlandsson 72 SWE Villstads GIF 11.88 Q    
Magnus Nilsson 72 SWE IFK Lidingö 12.10 Q    
Tobias Rauch 74 SWE Bromma IF 12.53 q    
Johan Wibäck 71 SWE Huddinge AIS 12.68 q    
Paul Money 71 SWE Varbergs GIF 12.78      
Joakim Larsson 72 SWE Västerås FK 12.90      
Anders Pihl 70 SWE Lerum Friidrott 13.21      

 
Försök heat 2 1,4 25 jul    
Mattias Sunneborn 70 SWE Spårvägens FK 11.80 Q    
Jonas Asplund 73 SWE IFK Märsta 11.94 Q    
Håkan Setthammar 72 SWE Västerås FK 12.23 q    
Jens Falk 72 SWE IFK Lidingö 12.67 q    
Martin Rudberg 73 SWE Linköpings GIF 12.82      
Urban Evjen 73 SWE Danderyds SK 13.40      
Niclas Lindholm 72 SWE Mälarö SOK 13.52      

 
Final 0,7 25 jul    
Mattias Sunneborn 70 SWE Spårvägens FK 11.10      
Jan Erlandsson 72 SWE Villstads GIF 11.74      
Håkan Setthammar 72 SWE Västerås FK 11.82      
Magnus Nilsson 72 SWE IFK Lidingö 11.92      
Jonas Asplund 73 SWE IFK Märsta 11.94      
Tobias Rauch 74 SWE Bromma IF 12.46      
Johan Wibäck 71 SWE Huddinge AIS 12.57      
Jens Falk 72 SWE IFK Lidingö 12.75      

 

 
M40 200m    
Försök heat 1 0,0 26 jul    
Mattias Sunneborn 70 SWE Spårvägens FK 24.97 Q    
Sergej Nikolajev 73 SWE Hässelby SK 25.31 Q    
Johan Wibäck 71 SWE Huddinge AIS 25.92 q    
Jens Falk 72 SWE IFK Lidingö 26.47 q    
Anders Pihl 70 SWE Lerum Friidrott 27.26      

 
Försök heat 2 1,0 26 jul    
Jan Erlandsson 72 SWE Villstads GIF 24.52 Q    
Magnus Nilsson 72 SWE IFK Lidingö 24.77 Q    
Jonas Asplund 73 SWE IFK Märsta 24.78 q    
Tobias Rauch 74 SWE Bromma IF 25.44 q    
Joakim Larsson 72 SWE Västerås FK 26.48      
Henning Eriksson 71 SWE Nord-Upplands AIF-79 28.59      

 
Final 0,0 26 jul    
Mattias Sunneborn 70 SWE Spårvägens FK 22.49      
Jan Erlandsson 72 SWE Villstads GIF 23.80      
Jonas Asplund 73 SWE IFK Märsta 24.26      
Magnus Nilsson 72 SWE IFK Lidingö 24.51      
Tobias Rauch 74 SWE Bromma IF 25.14      
Sergej Nikolajev 73 SWE Hässelby SK 25.90      
Johan Wibäck 71 SWE Huddinge AIS 25.93      
Jens Falk 72 SWE IFK Lidingö 26.81      

 

 
M40 400m    
Finalheat 1   27 jul    
Jan Erlandsson 72 SWE Villstads GIF 53.30   1  
Magnus Nilsson 72 SWE IFK Lidingö 54.49   2  
Sergej Nikolajev 73 SWE Hässelby SK 55.64   3  
Tobias Rauch 74 SWE Bromma IF 56.21   4  
Tobias Illeboo 73 SWE Malmö AI ej start   -  

 
Finalheat 2   27 jul    
Peter Schmitt 71 SWE Huddinge AIS 56.82   5  
Jonas Petersson 73 SWE Stockholm FTF 57.60   6  
Fredrik Skagervik 71 SWE IFK Skövde FIK 73.24   7  
Martin Larsson 71 SWE Huddinge AIS 80.44   8  
Johan Wibäck 71 SWE Huddinge AIS bröt   -  
Henning Eriksson 71 SWE Nord-Upplands AIF-79 ej start   -  

 

 
M40 800m    
Final   25 jul    
Magnus Wallenius 73 SWE Västerås FK 2:03.56      
Tobias Illeboo 73 SWE Malmö AI 2:04.65      
Peter Schmitt 71 SWE Huddinge AIS 2:05.81      
Jonas Petersson 73 SWE Stockholm FTF 2:08.28      
Mattias Jonsson 70 SWE Heleneholms IF 2:09.37      
Mikael Johansson 74 SWE Brittatorps TK 2:29.83      
Fredrik Skagervik 71 SWE IFK Skövde FIK 2:35.12      
Henning Eriksson 71 SWE Nord-Upplands AIF-79 2:40.77      
Martin Larsson 71 SWE Huddinge AIS 3:00.05      

 

 
M40 1500m    
Final   26 jul    
Magnus Wallenius 73 SWE Västerås FK 4:21.25      
Mattias Jonsson 70 SWE Heleneholms IF 4:26.80      
Henrik Reintz 71 SWE För. Gotländsk Friidrott 4:29.56      
Jonas Petersson 73 SWE Stockholm FTF 4:30.03      
Mats Kollbrink 70 SWE Hässelby SK 4:58.54      
Fredrik Skagervik 71 SWE IFK Skövde FIK 5:22.30      
Martin Larsson 71 SWE Huddinge AIS 6:02.97      
Jonas Rosengren 72 SWE KFUM Örebro bröt      
Tobias Illeboo 73 SWE Malmö AI bröt      

 
Final   26 jul    

 

 
M40 5000m    
Final   25 jul    
Erik Framme 73 SWE Hälle IF 16:14.38      
Cédric Schwarttzler 74 SWE Runners Store LK 16:29.66      
Robert Holmgren 72 SWE Huddinge AIS 17:16.85      
Mattias Anglemark 74 SWE Eskilstuna FI 17:36.73      
Ulf Eriksson 74 SWE Huddinge AIS 17:41.81      
Jens Svensson 74 SWE IF Mantra Sport 19:16.54      
Daniel Förberg 74 SWE Fredrikshofs FI 19:33.00      
Fredrik Skagervik 71 SWE IFK Skövde FIK 20:36.06      
Martin Larsson 71 SWE Huddinge AIS 22:53.84      

 

 
M40 10000m    
Final   27 jul    
Erik Framme 73 SWE Hälle IF 34:19.07      
Andreas Andersson Nyhlén 71 SWE IF Linnéa 34:39.67      
Cédric Schwarttzler 74 SWE Runners Store LK 34:58.01      
Henrik Ljungel 72 SWE Fredrikshofs FI 36:39.24      
Mattias Anglemark 74 SWE Eskilstuna FI 36:46.66      
Staffan Westerdahl 70 SWE Fredrikshofs FI 36:55.79      
Antonio Lavecchia 72 SWE Huddinge AIS 37:07.58      
Herman Degselius 73 SWE FK Studenterna 37:20.70      
Tomas Andersson 70 SWE IF Göta Karlstad 37:51.77      
10  Michael Westin 72 SWE Öbacka LK 38:46.05      
11  Daniel Förberg 74 SWE Fredrikshofs FI 41:23.29      
12  Fredrik Skagervik 71 SWE IFK Skövde FIK 44:02.08      
Ulf Eriksson 74 SWE Huddinge AIS bröt      

 

 
M40 3000m hinder 91 cm  
Final   26 jul    
Anders Pihl 70 SWE Lerum Friidrott 11:54.80      

 

 
M40 Häck 110m 100 cm  
Final 0,0 27 jul    
Brian Predstrup 74 DEN Amager AC 16.37      
Roland Sundqvist 71 SWE Örbyhus IF 18.09      
Urban Evjen 73 SWE Danderyds SK 19.35      
Henrik Arnerdal 74 SWE Ösmo Nynäs FK 20.36      

 

 
M40 Häck 400m 91 cm  
Final   25 jul    
Anders Pihl 70 SWE Lerum Friidrott 68.31      
Constantin Ilic 70 SWE Spårvägens FK 68.72      
Peter Nilsson 70 SWE Stockholm FTF bröt      

 

 
M40 Höjd    
Final   27 jul    
Hans Eriksson 74 SWE Spårvägens FK 171      
Mats Kollbrink 70 SWE Hässelby SK 162      
Martin Rudberg 73 SWE Linköpings GIF 162      
Erik Hagström 73 SWE IF Kville 162      
Björn Eriksson 71 SWE Huddinge AIS 162      
Anders Pihl 70 SWE Lerum Friidrott 162      
Markus Holmgren 74 SWE KA 2 IF 150      
Fredrik Jergander 73 SWE Ösmo Nynäs FK 135      

 
  135 142 150 158 162 166 171 174                            
M.Rudberg - - o xo xo xxx                                
E.Hagström - - o xo xo xxx                                
A.Pihl o o o xo xxo xxx                                
F.Jergander o xxx                                        
M.Kollbrink - - o o o xxx                                
M.Holmgren - - o xxx                                    
H.Eriksson - - - o o xxo xxo xxx                            
B.Eriksson - - o xo xxo xxx                                

 

 
M40 Stav    
Final   26 jul    
Erik Hagström 73 SWE IF Kville 390      
Bo Jacobsson 72 SWE För. Gotländsk Friidrott 370      
Sergej Nikolajev 73 SWE Hässelby SK 370      

 
  240 260 280 300 310 320 340 350 360 370 380 390 400 410                
E.Hagström - - - - - - - - o o - o - xxx                
B.Jacobsson - - - - - - xo - o o xxx                      
S.Nikolajev - - - - - - - - xo xo xxx                      

 

 
M40 Längd    
    25 jul    
Mattias Sunneborn 70 SWE Spårvägens FK 6,67      
Håkan Setthammar 72 SWE Västerås FK 6,33      
Håkan Ohlsson 74 SWE Gefle IF 5,89      
Martin Rudberg 73 SWE Linköpings GIF 5,77      
Paul Money 71 SWE Varbergs GIF 5,51      
Mats Kollbrink 70 SWE Hässelby SK 5,36      
Erik Åhlin 71 SWE Turebergs FK 5,33      
Jens Falk 72 SWE IFK Lidingö 5,11      
Anders Pihl 70 SWE Lerum Friidrott 5,08      
10  Tobias Rauch 74 SWE Bromma IF 4,84      
11  Urban Evjen 73 SWE Danderyds SK 4,74      

 
  1   2   3   4   5   6  
U.Evjen X +2,5 4,74 +1,8 4,71 +0,4            
M.Sunneborn 6,42 +0,0 6,52 +1,5 6,50 +1,3 6,57 +0,0 6,58 +0,0 6,67 +1,1
H.Ohlsson X +0,4 5,57 +1,2 5,80 +0,0 5,70 -0,9 5,89 +1,2 5,66 +1,6
E.Åhlin 5,30 +0,0 5,33 +0,1 5,21 +1,6 -   X +1,0 X +1,6
T.Rauch 4,84 +0,1 4,42 +0,0 4,62 +0,5            
P.Money 5,38 +0,0 X +0,0 5,51 +0,8 5,33 +0,1 5,49 +1,3 5,34 +1,4
M.Rudberg 5,61 +1,4 5,67 +0,0 5,71 +1,6 5,69 +0,9 X +0,0 5,77 +1,0
H.Setthammar X +1,4 6,33 +0,1 X -0,3 X +1,4 X +0,4 X +0,4
J.Falk 5,11 +1,0 5,10 +0,9 4,85 +1,8 4,86 -0,6 5,05 +0,9 -  
M.Kollbrink 5,29 +0,4 -   X +0,0 5,36 +0,0 -   X +1,1
A.Pihl 4,89 +1,7 5,08 +1,8 4,76 +2,0            

 

 
M40 Tresteg    
Final   27 jul    
Sergej Nikolajev 73 SWE Hässelby SK 11,47      
Jonas Asplund 73 SWE IFK Märsta 11,14      
Anders Pihl 70 SWE Lerum Friidrott 10,83      
Roland Sundqvist 71 SWE Örbyhus IF 10,57      
Erik Åhlin 71 SWE Turebergs FK 10,36      
Urban Evjen 73 SWE Danderyds SK 9,82      
Markus Holmgren 74 SWE KA 2 IF 9,77      

 
  1   2   3   4   5   6  
M.Holmgren 9,49 +0,7 9,72 +0,0 9,77 +0,0 -   9,44 +0,2 9,64 +0,0
R.Sundqvist 10,26 +0,0 X +0,0 10,57 +0,0 10,56 +0,0 10,51 +0,0 10,39 +0,0
U.Evjen 9,82 +0,3 9,52 +0,3 9,51 +0,0 9,72 +0,0 9,45 +0,0 9,52 +0,0
S.Nikolajev 11,03 +0,3 11,16 +0,1 11,28 +0,0 11,38 +1,0 11,47 +0,0 X +1,1
A.Pihl X +0,0 10,24 +0,0 10,23 +0,0 10,83 +0,0 10,18 +0,1 10,40 +0,3
J.Asplund 10,78 +0,2 10,97 +0,0 11,14 +0,0 10,88 +0,0 10,72 +0,0 10,91 +0,0
E.Åhlin 9,95 +0,0 10,23 +0,4 10,36 +0,1 X +0,0 X +0,0 10,00 +0,0

 

 
M40 Kula 7.26 kg  
    26 jul    
Mattias Sunneborn 70 SWE Spårvägens FK 13,06      
Peter Fritz 74 SWE IK Sisu 12,71      
Fred Stenberg 70 SWE Gefle IF 12,63      
Håkan Setthammar 72 SWE Västerås FK 12,19      
Axel Bernhult 71 SWE Huddinge AIS 11,74      
Mats Matsson 72 SWE Västerås FK 10,61      
Peter Nilsson 70 SWE Stockholm FTF 10,33      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Fritz X   11,70   12,14   12,04   12,71   X  
H.Setthammar 11,50   12,14   12,19   X   X   X  
A.Bernhult 11,62   11,63   11,74   X   X   11,63  
F.Stenberg 12,39   12,07   X   12,24   12,63   12,45  
M.Sunneborn 12,23   12,38   X   12,40   X   13,06  
M.Matsson 10,61   10,43   10,40   10,60   10,51   10,30  
P.Nilsson 10,33   9,94   10,14   9,76   -   -  

 

 
M40 Diskus 2.0 kg  
Final   25 jul    
Axel Bernhult 71 SWE Huddinge AIS 42,50      
Håkan Setthammar 72 SWE Västerås FK 35,18      
Fred Stenberg 70 SWE Gefle IF 34,69      
Erik Hagström 73 SWE IF Kville 32,71      
Peter Fritz 74 SWE IK Sisu 28,96      
Peter Nilsson 70 SWE Stockholm FTF 26,77      
Per Svensson 73 SWE Varbergs GIF 24,76      
Urban Evjen 73 SWE Danderyds SK 24,10      
Anders Bäckman 71 SWE Danderyds SK 23,30      

 
  1   2   3   4   5   6  
U.Evjen 24,09   X   23,31   24,10   21,90   21,97  
E.Hagström X   30,16   31,98   31,75   32,71   32,66  
P.Nilsson 23,80   24,41   25,58   23,48   26,77   25,21  
F.Stenberg X   32,23   30,14   34,69   33,68   33,78  
A.Bäckman X   X   23,30              
P.Fritz X   X   28,96   X   X   X  
H.Setthammar 34,00   34,71   34,42   X   31,99   35,18  
A.Bernhult 38,59   X   41,27   42,34   40,13   42,50  
P.Svensson 20,97   X   24,76   X   X   X  

 

 
M40 Slägga 7.26 kg  
Final   26 jul    
Mikael Nyström 71 SWE IF Linnéa 40,87      
Robert Fabian 72 SWE Herrljunga SK 38,36      
Fred Stenberg 70 SWE Gefle IF 35,12      
Johan Jergander 70 SWE Ösmo Nynäs FK 33,56      
Henrik Arnerdal 74 SWE Ösmo Nynäs FK 31,75      
Peter Fritz 74 SWE IK Sisu 30,00      
Per Svensson 73 SWE Varbergs GIF 29,64      
Roger Karlsson 71 SWE IFK Tumba 28,31      

 
  1   2   3   4   5   6  
H.Arnerdal 28,67   31,75   29,33   29,41   28,99   30,17  
P.Fritz 27,98   28,29   X   28,71   27,89   30,00  
P.Svensson 29,03   28,56   26,63   26,69   26,25   29,64  
J.Jergander 33,56   X   X   X   X   32,91  
R.Fabian 38,36   37,02   37,13   X   36,40   36,77  
R.Karlsson 28,31   X   27,44   X   -   -  
F.Stenberg X   31,09   29,89   X   X   35,12  
M.Nyström X   37,88   40,08   40,65   40,61   40,87  

 

 
M40 Spjut 800 g  
Final   27 jul    
Pär Wisme 72 SWE IFK Växjö 52,97      
Magnus Olsson 74 SWE Söderhamns IF 50,75      
Martin Rudberg 73 SWE Linköpings GIF 50,39      
Fredrik Burman 73 SWE Gefle IF 49,47      
Anders Bäckman 71 SWE Danderyds SK 40,12      
Erik Hagström 73 SWE IF Kville 39,35      
Henrik Arnerdal 74 SWE Ösmo Nynäs FK 34,10      
Urban Evjen 73 SWE Danderyds SK 28,81      

 
  1   2   3   4   5   6  
M.Rudberg 46,94   49,36   50,39   49,73   X   50,38  
E.Hagström 37,54   X   X   38,72   X   39,35  
P.Wisme 48,76   X   49,79   52,68   52,97   50,22  
A.Bäckman 37,23   39,94   36,17   36,27   40,12   39,57  
M.Olsson 48,99   48,22   45,41   49,73   50,75   48,71  
F.Burman 40,10   44,86   49,09   44,38   X   49,47  
H.Arnerdal 30,27   30,52   X   34,10   33,17   X  
U.Evjen X   27,33   28,11   26,93   28,81   28,31  

 

 
M40 Vikt 15.88 kg  
    25 jul    
Mikael Nyström 71 SWE IF Linnéa 12,99      
Robert Fabian 72 SWE Herrljunga SK 12,84      
Johan Jergander 70 SWE Ösmo Nynäs FK 11,45      
Fred Stenberg 70 SWE Gefle IF 11,13      
Per Svensson 73 SWE Varbergs GIF 9,92      
Roger Karlsson 71 SWE IFK Tumba 8,45      

 
  1   2   3   4   5   6  
J.Jergander 10,06   X   11,45   11,35   11,44   10,72  
M.Nyström X   12,04   11,52   12,99   X   X  
R.Fabian 12,36   12,31   11,79   12,84   12,65   12,44  
F.Stenberg 10,55   X   X   10,85   10,43   11,13  
R.Karlsson 8,12   X   X   7,62   X   8,45  
P.Svensson X   9,92   9,66   8,84   X   X  

 

 
M45 100m    
Försök heat 1 0,2 25 jul    
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 12.93 Q    
Lars-Göran Wiik 67 SWE Varbergs GIF 13.11 Q    
Jan Berneryd 66 SWE Danderyds SK 13.17 q    
Per Almqvist 69 SWE Östhammar FI 13.86 q    
Anders Lindgren 68 SWE Nyköpings BIS 14.33      

 
Försök heat 2 2,0 25 jul    
Kolê Lleshi 68 SWE IFK Nora 12.17 Q    
Dag Dacke 65 SWE Rånäs 4H 12.17 Q    
Tomas Fanta 68 SWE Oskarshamns SK 12.42 q    
Anssi Lehtevä 66 SWE Huddinge AIS 12.59 q    

 
Final -1,0 25 jul    
Kolê Lleshi 68 SWE IFK Nora 12.30      
Dag Dacke 65 SWE Rånäs 4H 12.34      
Tomas Fanta 68 SWE Oskarshamns SK 12.44      
Anssi Lehtevä 66 SWE Huddinge AIS 12.48      
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 12.61      
Jan Berneryd 66 SWE Danderyds SK 13.03      
Lars-Göran Wiik 67 SWE Varbergs GIF 13.07      
Per Almqvist 69 SWE Östhammar FI 13.59      

 

 
M45 200m    
Försök heat 1 0,0 26 jul    
Kolê Lleshi 68 SWE IFK Nora 25.47 Q    
Tomas Fanta 68 SWE Oskarshamns SK 25.58 Q    
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 25.79 q    
Jan Berneryd 66 SWE Danderyds SK 26.51 q    
Lars-Göran Wiik 67 SWE Varbergs GIF 26.98 q    
Per Bergqvist 68 SWE Tidaholm SOK Sisu 30.28      

 
Försök heat 2 3,0 26 jul    
Dag Dacke 65 SWE Rånäs 4H 24.59 Q    
Lars-Ove Wåhlander 66 SWE IF Triangeln 25.26 Q    
Mårten Skogman 67 SWE Bromma IF 25.43 q    
Johan Wikström 68 SWE Ystads IF 28.33      
Anders Lindgren 68 SWE Nyköpings BIS 28.95      

 
Final 1,3 26 jul    
Dag Dacke 65 SWE Rånäs 4H 24.46      
Tomas Fanta 68 SWE Oskarshamns SK 25.01      
Kolê Lleshi 68 SWE IFK Nora 25.11      
Lars-Ove Wåhlander 66 SWE IF Triangeln 25.12      
Mårten Skogman 67 SWE Bromma IF 25.37      
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 25.47      
Jan Berneryd 66 SWE Danderyds SK 26.19      
Lars-Göran Wiik 67 SWE Varbergs GIF 27.00      

 

 
M45 400m    
Finalheat 1   27 jul    
Dag Dacke 65 SWE Rånäs 4H 56.28   1  
Lars-Ove Wåhlander 66 SWE IF Triangeln 57.28   3  
Anders Johansson 66 SWE Karlskoga FI 58.07   4  
Mikael Nilsson 66 SWE Linköpings GIF 58.61   5  
Morten Linnes 67 SWE IFK Märsta 61.99   6  

 
Finalheat 2   27 jul    
Mårten Skogman 67 SWE Bromma IF 57.12   2  
Lennart Svanstöm 69 SWE Nord-Upplands AIF-79 65.02   7  
Patrick Neuendorff 66 SWE IFK Märsta 68.52   8  
Per Bergqvist 68 SWE Tidaholm SOK Sisu 69.84   9  

 

 
M45 800m    
Final   25 jul    
Sören Persson 65 SWE IF Göta Karlstad 2:09.02      
Mikael Nilsson 66 SWE Linköpings GIF 2:14.59      
Simon Lefvert 66 SWE FK Studenterna 2:15.99      
Morten Linnes 67 SWE IFK Märsta 2:19.05      
Lennart Svanstöm 69 SWE Nord-Upplands AIF-79 2:23.56      
Per Bergqvist 68 SWE Tidaholm SOK Sisu 2:46.23      
Mats Wahlström 67 SWE Nord-Upplands AIF-79 3:02.73      

 

 
M45 1500m    
Final   26 jul    
Sören Persson 65 SWE IF Göta Karlstad 4:24.07      
Stefan Pettersson 69 SWE Ystads IF 4:28.33      
Börje Holst 66 SWE Borlänge LK 4:36.86      
Mikael Nilsson 66 SWE Linköpings GIF 4:38.56      
Mounir Touzani 69 SWE Hemlingby LK 4:42.24      
Morten Linnes 67 SWE IFK Märsta 5:10.27      

 

 
M45 5000m    
Final   25 jul    
Stefan Pettersson 69 SWE Ystads IF 17:10.38      
Börje Holst 66 SWE Borlänge LK 17:19.58      
Mounir Touzani 69 SWE Hemlingby LK 17:24.01      
Anders Edvinsson 69 SWE Uppsala LK 17:37.78      
Mikael Forsling 66 SWE Järvsö IF 18:19.03      
Anders Rehn 66 SWE Huddinge AIS 18:23.50      
Mats Wahlström 67 SWE Nord-Upplands AIF-79 24:14.16      

 

 
M45 10000m    
Final   27 jul    
Sören Persson 65 SWE IF Göta Karlstad 34:14.63      
Leif Sjöström 68 SWE IF Göta Karlstad 34:59.04      
Lorenzo Nesi 65 SWE FK Studenterna 35:18.82      
Johan Malmberg 65 SWE Fredrikshofs FI 35:22.74      
Börje Holst 66 SWE Borlänge LK 35:31.95      
Kalle Wrane 69 SWE IK Ymer 35:52.26      
Mounir Touzani 69 SWE Hemlingby LK 36:40.21      
Jörgen Lindh 69 SWE Rånäs 4H 37:15.31      
Patrik Pring 65 SWE Tullinge-Tumba FF 37:19.10      
10  Anders Rehn 66 SWE Huddinge AIS 38:12.95      
11  Magnus Dahlin 69 SWE FK Studenterna 38:34.06      
12  Lennart Eriksson 66 SWE IF Göta Karlstad 39:00.42      
13  Kim Karlsen 68 SWE Huddinge AIS 41:48.07      

 

 
M45 3000m hinder 91 cm  
Final   26 jul    
Göran Widström 69 SWE Vallentuna FK 11:42.33      
Mikael Forsling 66 SWE Järvsö IF 11:56.23      

 

 
M45 Häck 110m 100 cm  
Final 0,0 27 jul    
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 18.17      
Erik Li 68 SWE Järvsö IF 19.59      
Mikael Magnusson 66 SWE IFK Tumba 22.25      
Urban Håkansson 69 SWE Falköpings AIK 28.94      

 

 
M45 Häck 400m 91 cm  
Final   25 jul    
Dag Dacke 65 SWE Rånäs 4H 66.45      
Johan Wikström 68 SWE Ystads IF 74.02      
Per Bergqvist 68 SWE Tidaholm SOK Sisu 87.53      
Lars Diechle 69 SWE Sävedalens AIK bröt      

 

 
M45 Höjd    
Final   27 jul    
Urban Gustafsson 69 SWE Upsala IF 170      
Anders Silén 65 SWE Iggesunds SK 170      
Jouni Widberg 69 SWE Enköpings AI 162      
Erik Li 68 SWE Järvsö IF 162      
Magnus Haettner 67 SWE Mälarö SOK 158      
Johan Wikström 68 SWE Ystads IF 142      
Henrik Larsson 69 SWE Bålsta IK 142      

 
  134 142 150 154 158 162 166 170 174                          
M.Haettner - - - - xo xxx                                
E.Li - - o - xxo o xxx                              
U.Gustafsson - - - - - o - xo xxx                          
H.Larsson o o xxx                                      
J.Widberg - - - - o o xx- x                            
J.Wikström - o xxx                                      
A.Silén - - - - o o xo xo xxx                          

 

 
M45 Stav    
Final   26 jul    
Anders Silén 65 SWE Iggesunds SK 350      
Erik Li 68 SWE Järvsö IF 350      
Tomas Fanta 68 SWE Oskarshamns SK 340      
Sven Bolmblad 68 SWE Huddinge AIS 240      

 
  220 240 260 280 290 300 320 330 340 350 360                      
S.Bolmblad o o xxx                                      
E.Li - - - - - - - - o xo xxx                      
A.Silén - - - - - - - xo o o xxx                      
T.Fanta - - - o - o o - xo xxx                        

 

 
M45 Längd    
    25 jul    
Christer Ek 68 SWE Varbergs GIF 6,15      
Tomas Fanta 68 SWE Oskarshamns SK 5,87      
Anders Silén 65 SWE Iggesunds SK 5,63      
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 5,51      
Dag Dacke 65 SWE Rånäs 4H 5,40      
Henrik Larsson 69 SWE Bålsta IK 4,39      
Lars-Göran Wiik 67 SWE Varbergs GIF X      
Johan Wikström 68 SWE Ystads IF X      

 
  1   2   3   4   5   6  
C.Ek 6,03 -1,6 -   X -1,4 X +0,3 5,92 -1,5 6,15 -0,6
L.Wiik X -1,8 X +0,0 X -2,0 X +0,0 X -1,2 X -0,1
J.Wikström X -0,3 X -0,3 X -0,4 X -0,8 X -1,0 X -1,4
D.Dacke 5,11 -1,5 5,16 +0,0 5,33 -1,0 X -0,9 5,14 -0,9 5,40 -0,9
H.Mabon X -0,7 X +0,3 5,42 +0,0 5,51 -1,8 X -2,0 X -0,7
H.Larsson X +0,0 X -1,5 X +0,0 X +0,0 4,39 -0,6 X -1,9
A.Silén 5,46 +0,0 X -1,3 5,45 +0,0 X +0,2 5,63 -0,8 5,22 -2,4
T.Fanta 5,20 -0,9 5,63 -1,0 5,87 +1,3 5,77 +0,5 5,63 +0,0 5,73 -1,2

 

 
M45 Tresteg    
Final   27 jul    
Christer Ek 68 SWE Varbergs GIF 12,45      
Dag Dacke 65 SWE Rånäs 4H 11,65      
Anders Silén 65 SWE Iggesunds SK 11,42      
Johan Wikström 68 SWE Ystads IF 10,17      
Urban Håkansson 69 SWE Falköpings AIK 9,07      
Per Bergqvist 68 SWE Tidaholm SOK Sisu 8,91      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Bergqvist 8,69 +0,7 8,66 +0,0 7,71 -0,4 8,83 +0,0 8,43 +0,0 8,91 -0,2
D.Dacke 10,57 +0,9 9,70 +0,0 11,40 -0,9 11,05 +0,0 11,22 -1,0 11,65 -1,0
J.Wikström 10,07 +1,1 10,12 +0,0 10,17 -0,8 X +0,0 9,94 -0,4 10,17 -0,4
C.Ek 12,07 +0,4 -   X +0,0 -   X -0,1 12,45 +0,0
U.Håkansson 9,03 +0,8 8,93 +0,0 9,07 -0,8 -   -   -  
A.Silén 9,91 +0,7 10,78 -0,4 10,88 -0,3 X +0,3 10,52 -0,2 11,42 -0,3

 

 
M45 Kula 7.26 kg  
Final   26 jul    
Mats Olsson 65 SWE Kyrkhults SK 12,67      
Bengt Rilegård 67 SWE Spårvägens FK 11,66      
Patrik Pettersson 69 SWE Vittsjö GIK 11,02      
Mikael Leindahl 65 SWE GoIF Tjalve 10,98      
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 10,89      
Timo Martin 67 SWE Nord-Upplands AIF-79 10,15      
Juha Salmi 69 SWE Herrljunga SK 10,11      
Henrik Larsson 69 SWE Bålsta IK 9,72      
Mikael Welin 67 SWE IFK Lidingö 9,51      
10  Anders Silén 65 SWE Iggesunds SK 9,41      
11  Lars Diechle 69 SWE Sävedalens AIK 9,25      
12  Urban Håkansson 69 SWE Falköpings AIK 8,89      
13  Lars-Göran Wiik 67 SWE Varbergs GIF 8,66      
14  Johan Wikström 68 SWE Ystads IF 8,59      
15  Mats Lundström 65 SWE IF Göta Karlstad 7,29      

 
  1   2   3   4   5   6  
M.Olsson 12,37   X   12,27   12,67   12,08   11,75  
H.Mabon 10,88   10,89   10,74   X   X   X  
M.Lundström 7,21   7,29   7,09              
T.Martin 9,68   10,06   10,07   9,95   10,15   X  
J.Salmi 10,11   X   X   X   X   X  
B.Rilegård 10,39   10,62   11,13   11,11   X   11,66  
L.Wiik 8,41   8,42   8,66              
U.Håkansson 7,62   8,58   8,89              
L.Diechle 8,78   9,25   9,19              
J.Wikström 8,59   8,08   8,13              
M.Welin 9,38   X   9,51              
H.Larsson 8,93   9,65   9,27   9,72   9,71   X  
A.Silén 9,41   9,06   X              
M.Leindahl 10,12   10,56   10,75   10,98   10,66   X  
P.Pettersson 10,84   10,80   X   X   11,02   10,82  

 

 
M45 Diskus 2.0 kg  
Final   25 jul    
Mikael Welin 67 SWE IFK Lidingö 36,45      
Lars Karlsson 65 SWE Östhammar FI 32,93      
Bengt Rilegård 67 SWE Spårvägens FK 31,35      
Timo Martin 67 SWE Nord-Upplands AIF-79 31,28      
Johan Wikström 68 SWE Ystads IF 28,84      
Anders Silén 65 SWE Iggesunds SK 28,67      
Hans Nordberg 65 SWE Huddinge AIS 28,65      
Patrik Pettersson 69 SWE Vittsjö GIK 28,44      
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 27,99      
10  Juha Salmi 69 SWE Herrljunga SK 27,88      
11  Lars Diechle 69 SWE Sävedalens AIK 27,74      
12  Mats Lundström 65 SWE IF Göta Karlstad 23,67      
13  Per-Jonas Trollsås 65 SWE Danderyds SK 22,07      

 
  1   2   3   4   5   6  
T.Martin 22,30   30,60   X   30,32   31,28   30,81  
B.Rilegård 29,59   30,34   30,45   30,45   31,35   X  
P.Pettersson 26,20   25,87   28,44   26,91   26,83   27,44  
L.Diechle 27,52   27,74   26,23              
H.Mabon 27,99   X   X              
L.Karlsson 32,93   X   X   X   X   28,11  
M.Welin 33,43   32,01   32,97   36,45   33,69   30,38  
P.Trollsås 21,93   21,19   22,07              
M.Lundström 23,06   22,68   23,67              
J.Wikström 26,06   28,84   X   26,15   25,01   X  
J.Salmi X   27,88   X              
A.Silén 27,99   27,49   28,67   27,41   23,55   -  
H.Nordberg 27,79   28,65   X   X   27,98   26,76  

 

 
M45 Slägga 7.26 kg  
Final   26 jul    
Mikael Leindahl 65 SWE GoIF Tjalve 48,67      
Patrik Pettersson 69 SWE Vittsjö GIK 32,96      
Juha Salmi 69 SWE Herrljunga SK 31,21      
Mikael Welin 67 SWE IFK Lidingö 28,84      
Hunter S Mabon 69 SWE Danderyds SK 26,96      
Bengt Rilegård 67 SWE Spårvägens FK 22,30      
Mats Lundström 65 SWE IF Göta Karlstad 21,12      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Pettersson 32,96   X   X   26,33   -   -  
B.Rilegård 22,30   X   22,19   X   -   -  
H.Mabon X   26,96   X   X   X   X  
M.Lundström X   16,87   19,27   17,47   X   21,12  
M.Leindahl 46,17   X   46,98   48,67   X   X  
M.Welin X   X   X   27,20   X   28,84  
J.Salmi 28,69   31,21   30,13   28,94   X   X  

 

 
M45 Spjut 600 g  
Final   27 jul    
Bengt Rilegård 67 SWE Spårvägens FK 50,67      
Patrik Rostmark 67 SWE IFK Märsta 48,98      
Timo Martin 67 SWE Nord-Upplands AIF-79 46,24      
Rune Brandt 68 SWE Eslövs AI 42,32      
Tommy Karlsson 66 SWE Örgryte IS 40,63      
Anders Ryttermalm 66 SWE Stockholm FTF 39,01      
Henrik Larsson 69 SWE Bålsta IK 37,15      
Johan Wikström 68 SWE Ystads IF 36,59      
Urban Håkansson 69 SWE Falköpings AIK 32,29      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Rostmark 48,50   48,69   48,98   45,99   47,11   34,65  
A.Ryttermalm 34,65   33,11   37,61   37,10   39,01   33,68  
U.Håkansson 29,28   32,29   31,42              
T.Martin 44,72   46,24   45,50   44,43   46,15   45,71  
R.Brandt 37,78   X   41,00   42,32   38,25   35,83  
T.Karlsson 40,63   38,61   -   38,58   -   35,45  
J.Wikström 35,26   36,59   34,34   X   35,42   35,18  
H.Larsson 30,98   35,54   34,98   33,70   37,15   34,46  
B.Rilegård 50,34   X   X   50,67   50,01   X  

 

 
M45 Vikt 15.88 kg  
Final   25 jul    
Mikael Leindahl 65 SWE GoIF Tjalve 15,36      
Patrik Pettersson 69 SWE Vittsjö GIK 11,39      
Juha Salmi 69 SWE Herrljunga SK 10,09      
Mikael Welin 67 SWE IFK Lidingö 9,73      
Johan Wikström 68 SWE Ystads IF 9,02      
Lars Karlsson 65 SWE Östhammar FI 8,74      
Lars-Göran Wiik 67 SWE Varbergs GIF 7,68      
Urban Håkansson 69 SWE Falköpings AIK 6,48      
Mats Lundström 65 SWE IF Göta Karlstad X      

 
  1   2   3   4   5   6  
M.Lundström X   X   X              
M.Leindahl 15,08   15,36   14,92   X   X   15,06  
J.Salmi 9,13   10,09   9,40   9,81   X   9,64  
U.Håkansson X   X   5,64   5,98   X   6,48  
L.Karlsson X   8,56   X   X   7,39   8,74  
L.Wiik 7,43   7,68   6,99   X   6,35   6,77  
J.Wikström X   8,70   X   X   X   9,02  
P.Pettersson 11,39   10,79   11,03   10,48   10,99   X  
M.Welin 9,73   X   X   X   X   X  

 

 
M50 100m    
Försök heat 1 1,5 25 jul    
Peter Hellgren 64 SWE Bålsta IK 12.71 Q    
Eric Persson 63 SWE IF Kville 13.43 Q    
Mikael Wallin 63 SWE Spårvägens FK 13.84      
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 13.85      
Peter Lindgren 60 SWE IS Göta 14.17      
Robert Liljeroth 64 SWE Åkersberga SK 14.26      
Ola Bäckström 63 SWE Bergslagens FIK 14.73      
Bertil Dersén 62 SWE IFK Lund 14.95      

 
Försök heat 2 -1,6 25 jul    
Thomas Larm 64 SWE Stockholm FTF 12.77 Q    
Ingemar Pilgard 60 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 12.84 Q    
Svante Edvardsson 64 SWE Villstads GIF 13.25 q    
Mats Röhr 60 SWE Ystads IF 13.37 q    
Jörgen Åberg 62 SWE IFK Halmstad 13.46 q    
Lars Fyhr 62 SWE Huddinge AIS 13.56 q    
Kim Wahlfors 62 SWE IF Kville 13.65      
Peder Bengtsson 63 SWE Varbergs GIF 13.69      

 
Final 1,2 25 jul    
Peter Hellgren 64 SWE Bålsta IK 12.51      
Ingemar Pilgard 60 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 12.66      
Thomas Larm 64 SWE Stockholm FTF 12.68      
Svante Edvardsson 64 SWE Villstads GIF 13.10      
Mats Röhr 60 SWE Ystads IF 13.36      
Jörgen Åberg 62 SWE IFK Halmstad 13.40      
Lars Fyhr 62 SWE Huddinge AIS 14.03      
Eric Persson 63 SWE IF Kville bröt      

 

 
M50 200m    
Försök heat 1 2,8 26 jul    
Peter Hellgren 64 SWE Bålsta IK 26.62 Q    
Ingemar Pilgard 60 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 26.99 Q    
Svante Edvardsson 64 SWE Villstads GIF 27.12 q    
Mats Röhr 60 SWE Ystads IF 27.19 q    
Peter Lindgren 60 SWE IS Göta 28.72      

 
Försök heat 2 1,0 26 jul    
Sandy Bengtsson 63 SWE Oskarshamns SK 26.23 Q    
Thomas Larm 64 SWE Stockholm FTF 26.86 Q    
Bo Larsson 61 SWE IF Kville 27.31 q    
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 27.80 q    

 
Final 1,2 26 jul    
Peter Hellgren 64 SWE Bålsta IK 25.59      
Sandy Bengtsson 63 SWE Oskarshamns SK 26.23      
Thomas Larm 64 SWE Stockholm FTF 26.30      
Ingemar Pilgard 60 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 26.35      
Svante Edvardsson 64 SWE Villstads GIF 26.72      
Bo Larsson 61 SWE IF Kville 27.17      
Mats Röhr 60 SWE Ystads IF 27.20      
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 27.80      

 

 
M50 400m    
Final   27 jul    
Gunnar Durén 63 SWE Hässelby SK 55.39     MR SR
Sandy Bengtsson 63 SWE Oskarshamns SK 59.70      
Bo Larsson 61 SWE IF Kville 60.16      
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 61.55      
Johan Norberg 61 SWE Trångsvikens IF 64.16      
Peter Lindgren 60 SWE IS Göta 67.66      
Bertil Dersén 62 SWE IFK Lund 73.20      

 

 
M50 800m    
Final   25 jul    
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 2:20.02      
Ola Slättengren 63 SWE Högby IF 2:21.47      
Johan Norberg 61 SWE Trångsvikens IF 2:24.69      

 

 
M50 1500m    
Final   26 jul    
Gunnar Durén 63 SWE Hässelby SK 4:24.00      
BG Nilensjö 63 SWE IS Göta 4:38.37      
Jonas Hellström 61 SWE Danderyds SK 4:50.38      
Ove Jacobsson 63 SWE IK Granit 4:50.94      
Ola Slättengren 63 SWE Högby IF 4:52.67      
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 4:55.66      
Sven Lindeberg 63 SWE IS Göta bröt      

 

 
M50 5000m    
Final   25 jul    
BG Nilensjö 63 SWE IS Göta 17:05.40      
Jonas Hellström 61 SWE Danderyds SK 17:58.53      
Fredrik Arthursson 63 SWE Hässelby SK 18:11.12      
Tommy Nordsten 63 SWE Fredrikshofs FI 18:16.77      
Ove Jacobsson 63 SWE IK Granit 18:25.96      
Mikael Tennare 61 SWE Rånäs 4H 19:02.55      
Per-Olov Åberg 61 SWE Eskilstuna FI 19:59.82      

 

 
M50 10000m    
Final   27 jul    
BG Nilensjö 63 SWE IS Göta 35:59.49      
Eskil Svensson 64 SWE Fredrikshofs FI 36:03.48      
Niklas Wikner 64 SWE Tranås AIF 36:14.29      
Roland Lycksell 64 SWE IFK Lidingö 38:57.00      
Sven Lindeberg 63 SWE IS Göta 41:07.00      
Per-Olov Åberg 61 SWE Eskilstuna FI 42:21.10      
Per-Anders Ottersten 61 SWE IF Göta Karlstad bröt      

 

 
M50 3000m hinder 91 cm  
Final   26 jul    
Sven Lindeberg 63 SWE IS Göta 11:54.76      
Anders Asterö 64 SWE IF Linnéa 14:12.29      

 

 
M50 Häck 100m 91 cm  
Final 0,0 27 jul    
Svante Edvardsson 64 SWE Villstads GIF 16.66      
Morgan Persson 64 SWE Angereds IS 17.67      
Lars Frison 62 SWE Mölndals AIK 18.74      
Peter Engström 63 SWE Huddinge AIS bröt      

 

 
M50 Häck 400m 84 cm  
Final   25 jul    
Sven Lindeberg 63 SWE IS Göta 1:16.84      

 

 
M50 Höjd    
Final   27 jul    
Michael Zazzio 60 SWE Skruvs IF 158      
Mats Nagle 60 SWE Huddinge AIS 158      
Tomas Bengtsson 61 SWE IFK Märsta 158      
Lars Frison 62 SWE Mölndals AIK 154      
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 150      

 
  126 134 142 146 150 154 158 162                            
M.Nagle - - - - - o o xxx                            
M.Zazzio - - - - o o o xxx                            
T.Bengtsson - - - - o o o xxx                            
A.Toll - - o o xxo xxx                                
L.Frison - - - - o o xxx                              

 

 
M50 Stav    
Final   26 jul    
Peter Gabrielsson 62 SWE Huddinge AIS 300      
Lars Fyhr 62 SWE Huddinge AIS 250      
Lars Frison 62 SWE Mölndals AIK 240      

 
  210 220 230 240 250 260 270 275 280 300 320                      
L.Frison - o - xo xxx                                  
P.Gabrielsson - - - - - - - - - o xxx                      
L.Fyhr - xo - - o xxx                                

 

 
M50 Längd    
    25 jul    
Eric Persson 63 SWE IF Kville 5,23      
Lars Fyhr 62 SWE Huddinge AIS 5,20      
Svante Edvardsson 64 SWE Villstads GIF 5,00      
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 4,88      
Lars Frison 62 SWE Mölndals AIK 4,85      

 
  1   2   3   4   5   6  
E.Persson 4,92 -0,1 5,12 -1,4 5,12 -1,2 - +1,7 5,21 +0,3 5,23 -0,8
A.Toll 4,51 +0,3 4,66 -1,9 4,88 -2,2 4,82 +0,0 - +0,2 4,65 +0,0
L.Fyhr 5,17 -0,5 5,09 +0,0 5,20 -1,8 5,00 +1,7 5,09 +0,0 5,20 -0,9
L.Frison 4,63 +0,8 - +0,0 4,67 -1,4 - +0,7 4,85 +0,1 - +2,6
S.Edvardsson 4,91 -1,3 4,91 -0,8 4,79 -1,0 4,70 +0,0 4,95 +2,2 5,00 +0,0

 

 
M50 Tresteg    
Final   27 jul    
Lars Frison 62 SWE Mölndals AIK 10,62      
Mats Nagle 60 SWE Huddinge AIS 10,53      
Anders Toll 61 SWE Uppsala LK 10,02      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Toll 9,75 +0,0 9,70 +0,0 10,02 +0,0 9,64 +0,7 9,95 +0,0 9,88 -0,5
M.Nagle 9,94 +0,5 10,22 +0,0 -   -   9,05 -0,4 10,53 +0,0
L.Frison 10,13 +1,0 10,06 +0,0 10,31 -0,8 10,62 +0,0 10,41 -0,8 X -0,4

 

 
M50 Kula 6.0 kg  
Final   26 jul    
Bengt Pettersson 61 SWE Huddinge AIS 14,10      
Rolf Österholm 61 SWE Timrå AIF 12,42      
Lars Gustafsson 64 SWE Säters IF 12,22      
Patrick Ekström-Jöe 63 SWE Älta IF 12,12      
Peder Bengtsson 63 SWE Varbergs GIF 11,91      
Mats Krönlein 64 SWE IFK Lidingö 11,42      
Mikael Wallin 63 SWE Spårvägens FK 10,81      
Torgny Lindkvist 62 SWE Wedevågs IF 10,19      
Lars Fyhr 62 SWE Huddinge AIS 9,75      
10  Morgan Persson 64 SWE Angereds IS 8,88      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Bengtsson 11,58   X   11,34   11,72   X   11,91  
L.Gustafsson 12,03   11,90   11,95   11,69   11,92   12,22  
R.Österholm X   11,25   12,42   11,78   X   12,03  
T.Lindkvist 10,19   10,01   10,07   X   X   X  
B.Pettersson X   X   14,10   X   X   X  
M.Persson 8,36   8,88   8,80              
P.Ekström-Jöe 11,72   11,98   12,12   X   X   X  
L.Fyhr 9,75   9,70   9,39              
M.Wallin 10,76   10,51   10,69   X   10,81   X  
M.Krönlein 11,11   10,10   10,98   10,56   11,42   10,25  

 

 
M50 Diskus 1.5 kg  
    25 jul    
Peder Bengtsson 63 SWE Varbergs GIF 41,78      
Lars Gustafsson 64 SWE Säters IF 40,83      
Jari Kuusisto 63 SWE Hällefors LK 40,65      
Tomas Classon 62 SWE Huddinge AIS 35,17      
Lars Frison 62 SWE Mölndals AIK 29,54      
Tomas Bengtsson 61 SWE IFK Märsta 29,52      
Ola Bäckström 63 SWE Bergslagens FIK 25,35      
Lars Fyhr 62 SWE Huddinge AIS 23,61      
Mikael Wallin 63 SWE Spårvägens FK 0,00      

 
  1   2   3   4   5   6  
L.Gustafsson 36,06   X   X   X   X   40,83  
M.Wallin X   X   X              
O.Bäckström X   22,81   25,35   23,27   X   22,16  
T.Bengtsson 25,07   27,77   X   29,52   27,68   X  
L.Fyhr 23,61   20,33   14,76   X   X   21,98  
P.Bengtsson X   X   25,09   41,78   40,27   37,69  
J.Kuusisto X   X   30,90   37,72   40,65   35,18  
L.Frison 29,54   X   X   X   X   26,85  
T.Classon 30,32   34,45   X   35,17   X   X  

 

 
M50 Slägga 6.0 kg  
Final   26 jul    
Fred Schumacher 61 SWE Västerås FK 52,24      
Tore Olofsson 61 SWE För. Gotländsk Friidrott 42,94      
Tomas Classon 62 SWE Huddinge AIS 40,33      
Krister Svensson 63 SWE Kyrkhults SK 39,12      
Lars Gustafsson 64 SWE Säters IF 36,61      
Torgny Lindkvist 62 SWE Wedevågs IF 32,10      
Lars Frison 62 SWE Mölndals AIK 31,34      
Peder Bengtsson 63 SWE Varbergs GIF 30,34      
Mikael Wallin 63 SWE Spårvägens FK 29,60      
10  Lars-Owe Mellberg 64 SWE Västerås FK 28,35      

 
  1   2   3   4   5   6  
M.Wallin X   27,59   29,60              
L.Gustafsson 34,41   X   36,61   X   X   X  
T.Olofsson 40,92   X   42,06   42,45   42,94   41,99  
L.Mellberg 28,35   X   27,63              
T.Lindkvist 30,85   X   29,19   31,24   32,10   31,20  
P.Bengtsson 28,57   30,34   29,92   28,74   X   X  
K.Svensson 39,12   38,63   X   X   39,12   X  
F.Schumacher 52,24   X   X   51,03   X   51,72  
T.Classon 36,84   36,36   35,55   38,96   36,93   40,33  
L.Frison X   31,34   X   31,33   29,84   X  

 

 
M50 Spjut 700 g  
Final   27 jul    
Bengt Loo 62 SWE UF Contact 49,06      
Reijo Kuha 63 SWE Djurmo Sifferbo IF 47,91      
Bengt Pettersson 61 SWE Huddinge AIS 41,66      
Svante Edvardsson 64 SWE Villstads GIF 40,18      
Lars Frison 62 SWE Mölndals AIK 39,35      
Mikael Wallin 63 SWE Spårvägens FK 34,52      
Mats Krönlein 64 SWE IFK Lidingö 32,90      

 
  1   2   3   4   5   6  
R.Kuha 47,91   44,14   X   44,64   X   43,79  
S.Edvardsson 35,78   39,27   36,22   38,02   40,18   36,39  
L.Frison 33,52   34,31   35,22   X   39,35   38,77  
B.Loo 49,06   X   46,33   -   -   -  
M.Krönlein 27,01   31,50   29,56   29,24   30,17   32,90  
B.Pettersson 40,11   41,66   38,66   38,14   X   40,42  
M.Wallin 32,33   34,52   X   33,82   34,15   X  

 

 
M50 Vikt 11.34 kg  
Final   25 jul    
Tomas Classon 62 SWE Huddinge AIS 15,30      
Krister Svensson 63 SWE Kyrkhults SK 14,14      
Tore Olofsson 61 SWE För. Gotländsk Friidrott 13,93      
Mikael Wallin 63 SWE Spårvägens FK 12,39      
Svante Edvardsson 64 SWE Villstads GIF 11,74      
Peder Bengtsson 63 SWE Varbergs GIF 11,65      

 
  1   2   3   4   5   6  
T.Classon 13,71   X   14,30   13,44   15,30   X  
P.Bengtsson 11,36   X   X   11,65   X   X  
K.Svensson X   X   14,14   X   X   X  
M.Wallin 11,80   X   X   11,42   X   12,39  
T.Olofsson 12,99   X   13,48   X   13,93   X  
S.Edvardsson 10,19   10,99   X   11,02   11,04   11,74  

 

 
M55 100m    
Final -0,1 25 jul    
Tony Jonasson 58 SWE IFK Märsta 12.91      
Benny Carlsson 59 SWE Täby IS 13.46      
Anders Lind 59 SWE AIK Friidrott 13.56      
Hans Krylander 59 SWE Bromma IF 13.62      
Ove Persson 58 SWE Ryssbergets IK 14.33      
Bjarne Andreassen 59 SWE IK Akele 14.48      
Olof Engdahl 58 SWE Danderyds SK 14.81      
Patrik Söderqvist 59 SWE Lerum Friidrott 15.66      

 

 
M55 200m    
Final 0,4 26 jul    
Hans Krylander 59 SWE Bromma IF 27.18      
Benny Carlsson 59 SWE Täby IS 28.05      
Ove Persson 58 SWE Ryssbergets IK 28.72      
Bengt Dahlblom 55 SWE Lulekamraternas MLK 29.64      
Anders Lind 59 SWE AIK Friidrott 29.86      
Olof Engdahl 58 SWE Danderyds SK 30.79      

 

 
M55 400m    
Final   27 jul    
Bill Krohn 58 SWE Huddinge AIS 61.01      
Hans Krylander 59 SWE Bromma IF 63.46      
Bert Elmqvist 59 SWE Heleneholms IF 64.36      
Göran Lindqvist 57 SWE Hemlingby LK 64.76      
Ove Persson 58 SWE Ryssbergets IK 65.99      
Bengt Dahlblom 55 SWE Lulekamraternas MLK 69.13      
Martin Svensson 56 SWE IFK Trelleborg 69.78      
Sture Åhs 56 SWE För. Gotländsk Friidrott 70.19      

 

 
M55 800m    
Final   25 jul    
Bill Krohn 58 SWE Huddinge AIS 2:16.35      
Gunnar Michold 59 SWE Set Sail IF 2:18.61      
Göran Lindqvist 57 SWE Hemlingby LK 2:25.64      
Bert Elmqvist 59 SWE Heleneholms IF 2:30.30      
Erik von Essen 56 SWE Orrvikens IK 2:31.87      
Martin Svensson 56 SWE IFK Trelleborg 2:43.57      
Bengt Dahlblom 55 SWE Lulekamraternas MLK bröt      

 

 
M55 1500m    
Final   26 jul    
Bill Krohn 58 SWE Huddinge AIS 4:38.44      
Tore Axelsson 57 SWE SK Bore 4:39.87      
Gunnar Michold 59 SWE Set Sail IF 4:43.72      
Göran Lindqvist 57 SWE Hemlingby LK 5:06.62      
Lars Lundqvist 55 SWE IK Sisu 5:11.21      
Sture Åhs 56 SWE För. Gotländsk Friidrott 5:27.76      
Martin Svensson 56 SWE IFK Trelleborg 5:35.56      
Bjarne Andreassen 59 SWE IK Akele 5:38.10      
Nils-Göran Hasselkvist 55 SWE Högbo GIF 5:43.91      
10  Kenneth Nyberg 58 SWE Hemlingby LK 5:46.29      

 

 
M55 5000m    
Final   25 jul    
Tore Axelsson 57 SWE SK Bore 16:42.02      
Göran Lindqvist 57 SWE Hemlingby LK 18:59.54      
Lars Lundqvist 55 SWE IK Sisu 19:04.69      
Mikael Karlsson 56 SWE Björnstorps IF 19:26.81      
Roger Styrbjörn 57 SWE Finspångs AIK 19:58.85      
Kenneth Nyberg 58 SWE Hemlingby LK 20:57.29      
Bjarne Andreassen 59 SWE IK Akele 21:48.80      
Örjan Wedin 55 SWE Östhammar FI 27:12.52      
Lars-Erik Liljebäck 58 SWE Hammarby IF bröt      

 

 
M55 10000m    
Final   27 jul    
Leif Larsson 56 SWE Rånäs 4H 36:47.23      
Göran Lindqvist 57 SWE Hemlingby LK 39:12.40      
Mikael Karlsson 56 SWE Björnstorps IF 40:41.13      
Roger Styrbjörn 57 SWE Finspångs AIK 41:14.86      

 

 
M55 Häck 100m 91 cm  
Final 0,0 27 jul    
Ove Persson 58 SWE Ryssbergets IK 20.05      

 

 
M55 Häck 400m 84 cm  
Final   25 jul    
Ove Persson 58 SWE Ryssbergets IK 1:13.63      

 

 
M55 Höjd    
Final   27 jul    
Peter Höglund 59 SWE IFK Kristinehamn 168      
Håkan Josefsson 57 SWE Stensjöns IF 156      
Bert Elmqvist 59 SWE Heleneholms IF 146      
Stefan Julsgård 57 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 146      
Hans Krylander 59 SWE Bromma IF 136      
Ove Persson 58 SWE Ryssbergets IK 136      

 
  120 124 128 132 136 138 140 142 144 146 148 152 156 160 162 168 174          
H.Josefsson - - - - - - - - - xo o xo xxo xxx                
P.Höglund - - - - - - - - - - - - - - o o xxx          
O.Persson o o o o xo xxx                                
S.Julsgård - - - o o - o o xxo o xxx                      
B.Elmqvist - - - o - - o - o o xxx                      
H.Krylander - - - o o - xxx                              

 

 
M55 Stav    
    26 jul    
Patrik Söderqvist 59 SWE Lerum Friidrott 260      

 
  200 210 220 230 240 250 260 265 270                          
P.Söderqvist xo - xo o - o o - xx-                          

 

 
M55 Längd    
Final   25 jul    
Stefan Julsgård 57 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 4,51      
Sture Åhs 56 SWE För. Gotländsk Friidrott 3,99      
Bert Elmqvist 59 SWE Heleneholms IF 3,95      
Johan Löfstedt 59 SWE Huddinge AIS 3,56      

 
  1   2   3   4   5   6  
S.Julsgård 4,30 -1,0 4,51 +0,0 X +0,0 X +0,0 4,49 +0,0 X -1,0
S.Åhs X +0,0 3,80 -1,6 3,78 -0,3 3,86 -0,5 3,99 -0,1 3,84 -1,2
J.Löfstedt 3,56 -0,1 3,56 -0,8 -   -   -   -  
B.Elmqvist 3,84 -0,0 3,95 +0,0 X +0,0 X -0,5 3,91   X +0,0

 

 
M55 Tresteg    
Final   27 jul    
Patrik Söderqvist 59 SWE Lerum Friidrott 9,41      
Bert Elmqvist 59 SWE Heleneholms IF 9,34      
Stefan Julsgård 57 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 8,75      
Anders Melkersson 57 SWE Varbergs GIF 8,05      

 
  1   2   3   4   5   6  
S.Julsgård X -0,9 X +0,0 X +0,0 X -0,1 8,75 -0,6 X -1,0
B.Elmqvist X -1,0 8,48 -1,8 9,34 +0,0 -   X -0,5 X +0,0
A.Melkersson 8,05 -0,3 X -0,6 X -1,4 -   -   -  
P.Söderqvist 9,09 -0,6 X +0,0 9,22 -1,3 X -0,6 9,41 -1,7 9,33 +0,0

 

 
M55 Kula 6.0 kg  
Final   26 jul    
Torbjörn Persson 59 SWE Huddinge AIS 10,69      
Östen Eriksson 56 SWE Valö IK 10,55      
Per-Gunnar Berglund 57 SWE Gefle IF 9,84      
Johan Löfstedt 59 SWE Huddinge AIS 9,84      
Anders Lind 59 SWE AIK Friidrott 9,60      
Peter Dersén 58 SWE IFK Lund 9,18      
Ramon Bengtsson 58 SWE Varbergs GIF 8,86      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Berglund 9,78   9,69   9,66   9,71   9,84   9,46  
T.Persson 10,24   10,36   10,65   10,69   10,61   10,41  
Ö.Eriksson 10,28   X   10,55   X   X   10,14  
J.Löfstedt 9,37   9,77   9,74   9,84   9,63   9,59  
A.Lind 9,26   7,51   9,07   8,66   9,20   9,60  
P.Dersén 7,91   8,38   8,75   8,89   9,01   9,18  
R.Bengtsson 8,20   8,83   8,81   8,86   8,65   X  

 

 
M55 Diskus 1.5 kg  
Final   25 jul    
Per-Gunnar Berglund 57 SWE Gefle IF 33,71      
Torbjörn Persson 59 SWE Huddinge AIS 32,73      
Bengt Nyström 56 SWE Timrå AIF 31,73      
Östen Eriksson 56 SWE Valö IK 30,88      
Ingvald Almfjärd 59 SWE IK Orient 28,68      
Johan Löfstedt 59 SWE Huddinge AIS 27,47      
Ramon Bengtsson 58 SWE Varbergs GIF 26,90      
Peter Dersén 58 SWE IFK Lund 25,75      
Patrik Söderqvist 59 SWE Lerum Friidrott 22,06      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Dersén 24,39   20,41   X   X   25,75   20,09  
J.Löfstedt 25,95   26,48   26,41   27,09   27,47   26,62  
P.Söderqvist X   X   22,06              
B.Nyström 30,00   X   29,09   31,73   30,65   31,24  
R.Bengtsson 25,56   23,33   25,38   21,61   24,45   26,90  
Ö.Eriksson 24,59   29,05   30,43   30,88   29,17   29,71  
I.Almfjärd 27,62   28,68   27,40   X   26,68   X  
T.Persson 30,61   32,73   28,83   27,51   29,73   31,05  
P.Berglund X   X   28,64   33,27   X   33,71  

 

 
M55 Slägga 6.0 kg  
Final   26 jul    
Evert Kvist 56 SWE Alvesta FI 39,93      
Torbjörn Persson 59 SWE Huddinge AIS 39,29      
Martin Särman 58 SWE IFK Helsingborg 38,19      
Östen Eriksson 56 SWE Valö IK 29,42      
Anders Andersson 58 SWE Villstads GIF 28,42      
Per-Gunnar Berglund 57 SWE Gefle IF 27,81      
Johan Löfstedt 59 SWE Huddinge AIS 27,44      

 
  1   2   3   4   5   6  
E.Kvist 38,87   38,84   39,65   39,43   39,93   X  
Ö.Eriksson 28,99   28,06   29,34   28,62   29,40   29,42  
J.Löfstedt 25,93   25,67   26,99   27,22   27,44   26,53  
A.Andersson 28,42   X   X   X   27,58   X  
P.Berglund X   26,91   27,81   X   26,48   X  
M.Särman 37,30   38,19   37,74   X   35,56   X  
T.Persson 39,29   X   37,09   36,59   37,26   X  

 

 
M55 Spjut 700 g  
Final   27 jul    
Anders Andersson 58 SWE Villstads GIF 42,92      
Håkan Josefsson 57 SWE Stensjöns IF 41,58      
Johan Löfstedt 59 SWE Huddinge AIS 31,93      
Ingvald Almfjärd 59 SWE IK Orient 29,97      
Jan Hedlund 59 SWE Gefle IF 27,50      

 
  1   2   3   4   5   6  
J.Löfstedt X   X   31,93   X   X   X  
H.Josefsson 38,22   -   35,19   40,86   41,58   39,42  
I.Almfjärd 29,81   X   X   29,97   X   X  
A.Andersson 41,91   X   42,92   X   40,94   40,35  
J.Hedlund X   27,50   26,22   26,59   X   25,03  

 

 
M55 Vikt 11.34 kg  
Final   25 jul    
Torbjörn Persson 59 SWE Huddinge AIS 13,96      
Ingvald Almfjärd 59 SWE IK Orient 11,05      
Östen Eriksson 56 SWE Valö IK 10,91      
Johan Löfstedt 59 SWE Huddinge AIS 10,02      
Ramon Bengtsson 58 SWE Varbergs GIF 7,41      

 
  1   2   3   4   5   6  
Ö.Eriksson 9,96   10,25   X   10,22   10,91   X  
T.Persson 13,10   13,79   13,21   13,96   X   13,58  
I.Almfjärd X   9,27   9,75   X   11,05   9,88  
J.Löfstedt 8,87   9,58   X   X   10,02   X  
R.Bengtsson 6,81   7,10   X   7,33   7,34   7,41  

 

 
M60 100m    
Final 0,8 25 jul    
Tapio Kinnunen 54 SWE Tullinge-Tumba FF 13.48      
Tomas Eriksson 51 SWE KFUM Örebro 14.73      
Mats Höglund 51 SWE Järvsö IF 14.87      
Leif Johansson 50 SWE Kils AIK 18.39      
Thomas Wellsfält 54 SWE Varbergs GIF 22.20      

 

 
M60 200m    
Final 0,3 26 jul    
Lennart Nyberg 52 SWE Västerås FK 28.05      
Hans Erixon 53 SWE Karlskoga FI 28.91      
Mats Höglund 51 SWE Järvsö IF 30.26      

 

 
M60 400m    
Final   27 jul    
Nils Nestor 52 SWE Hässelby SK 66.28      
Mats Höglund 51 SWE Järvsö IF 74.32      

 

 
M60 800m    
Final   25 jul    
Bo Bertilson 53 SWE Fredrikshofs FI 2:31.10      
Nils Nestor 52 SWE Hässelby SK 2:32.87      
Halvard Sundström 54 SWE IF Vingarna 2:38.85      
Leif Andersson 54 SWE Borlänge LK 2:43.75      

 

 
M60 1500m    
Final   26 jul    
Jörgen Thorsell 52 SWE Borlänge LK 5:01.01      
Tommy Karlsson 52 SWE Hässleholm Freeflow AC 5:02.66      
Jan Hagelbrand 54 SWE Hagens AIK 5:10.69      
Leif Andersson 54 SWE Borlänge LK 5:29.07      
Christer Wernersson 50 SWE FK Snapphanarna 5:48.73      
Nils Nestor 52 SWE Hässelby SK bröt      

 

 
M60 5000m    
Final   25 jul    
Tommy Karlsson 52 SWE Hässleholm Freeflow AC 18:31.71      
Jörgen Thorsell 52 SWE Borlänge LK 18:40.60      
Christer Wernersson 50 SWE FK Snapphanarna 21:10.97      
Bo Andersson 52 SWE Björnstorps IF 21:15.75      

 

 
M60 10000m    
Final   27 jul    
Jörgen Thorsell 52 SWE Borlänge LK 39:29.67      
Bo Andersson 52 SWE Björnstorps IF 44:17.33      

 

 
M60 Hinder 2000m 76 cm  
Final   26 jul    
Bo Bertilson 53 SWE Fredrikshofs FI 7:47.38      

 

 
M60 Höjd    
Final   27 jul    
Bengt Myrberg 51 SWE Fredrikshofs FI 150      
Radim Lichy 54 SWE Alingsås IF 146      
Stig-Arne Mattsson 51 SWE Järvsö IF 134      
Jan de Besche 50 SWE Turebergs FK 134      

 
  122 126 130 132 134 136 138 140 142 144 146 148 150 153                
B.Myrberg - - - - - - - - - o - xo o xxx                
S.Mattsson o o o - o xxx                                
J.de Besche o o o o xo xxx                                
R.Lichy - - - - - - - - o - xxo - xxx                  

 

 
M60 Stav    
Final   26 jul    
Björn Bratt 51 SWE Åkersberga SK 300      

 
  270 300 310                                      
B.Bratt o o xx-                                      

 

 
M60 Tresteg    
Final   27 jul    
Radim Lichy 54 SWE Alingsås IF 9,67      
Hans Erixon 53 SWE Karlskoga FI 9,59      
Stig-Arne Mattsson 51 SWE Järvsö IF 6,51      

 
  1   2   3   4   5   6  
R.Lichy 9,44 +0,0 8,93 -1,0 9,29 +0,0 9,67 -1,4 9,56 +0,0 8,94 -0,5
S.Mattsson 6,04 -0,1 6,47 -1,0 6,39 +0,0 5,52 +0,0 X -0,3 6,51 -0,7
H.Erixon 8,77 -1,3 9,16 -0,2 9,23 -1,1 9,31 -0,1 9,38 -0,2 9,59 +0,2

 

 
M60 Kula 5.0 kg  
Final   26 jul    
Tapio Kinnunen 54 SWE Tullinge-Tumba FF 12,74      
Kalle Zerpe 52 SWE Gefle IF 12,09      
Alpo Tornikoski 54 SWE Huddinge AIS 12,03      
Stig-Arne Mattsson 51 SWE Järvsö IF 11,15      
Anders Källberg 54 SWE Danderyds SK 10,94      
Bosse Nilsson 54 SWE FIF Gnistan 10,88      
Lars-Henrik Stålmarck 53 SWE IFK Linköping 10,71      
Pentti Kuusisto 50 SWE Gefle IF 10,61      
Alf Nede 53 SWE IFK Linköping 9,98      

 
  1   2   3   4   5   6  
B.Nilsson 10,57   10,61   10,88   10,52   10,67   10,74  
A.Nede 9,63   9,98   X              
L.Stålmarck 9,60   10,03   10,31   10,18   10,71   X  
K.Zerpe X   10,53   12,09   11,79   X   12,00  
S.Mattsson 10,71   10,62   11,15   10,76   X   X  
A.Källberg 9,54   10,85   10,66   10,57   10,53   10,94  
P.Kuusisto 10,15   10,22   10,35   10,17   10,61   X  
T.Kinnunen 12,54   12,74   X   X   X   X  
A.Tornikoski 11,59   11,68   12,03   X   11,89   11,84  

 

 
M60 Diskus 1.0 kg  
Final   25 jul    
Per Wiberg 54 SWE UF Contact 44,39      
Åke Ruus 53 SWE Spårvägens FK 43,73      
Pentti Kuusisto 50 SWE Gefle IF 40,43      
Kalle Zerpe 52 SWE Gefle IF 38,30      
Alpo Tornikoski 54 SWE Huddinge AIS 37,51      
Bosse Nilsson 54 SWE FIF Gnistan 36,87      
Carl Anders Fens 51 SWE Kils AIK 34,90      
Stig-Arne Mattsson 51 SWE Järvsö IF 33,35      
Lars-Henrik Stålmarck 53 SWE IFK Linköping 33,34      
10  Åke Lundberg 53 SWE Upsala IF 33,30      
11  Anders Källberg 54 SWE Danderyds SK 29,79      

 
  1   2   3   4   5   6  
K.Zerpe 36,12   38,30   37,19   X   X   37,71  
P.Wiberg 39,64   41,33   X   44,39   -   -  
A.Källberg X   X   29,79              
Å.Ruus 41,23   X   43,37   43,73   41,17   X  
C.Fens 29,60   34,90   X   X   33,21   X  
Å.Lundberg 33,30   X   X              
S.Mattsson 32,74   32,56   33,35   X   X   X  
L.Stålmarck X   32,04   33,34              
B.Nilsson X   34,18   36,87   X   X   34,62  
A.Tornikoski 34,33   X   36,21   36,00   X   37,51  
P.Kuusisto 36,85   36,68   36,00   36,60   X   40,43  

 

 
M60 Slägga 5.0 kg  
Final   26 jul    
Alpo Tornikoski 54 SWE Huddinge AIS 32,45      
Pentti Kuusisto 50 SWE Gefle IF 31,72      
Åke Lundberg 53 SWE Upsala IF 31,54      
Stig-Arne Mattsson 51 SWE Järvsö IF 27,34      
Alf Nede 53 SWE IFK Linköping 26,02      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Tornikoski 28,57   30,80   32,45   31,16   30,84   X  
S.Mattsson 19,96   26,08   X   27,34   26,87   X  
A.Nede 19,15   X   25,46   26,02   25,19   X  
P.Kuusisto 30,91   31,21   30,75   X   31,68   31,72  
Å.Lundberg 30,08   30,76   31,23   31,54   30,60   X  

 

 
M60 Spjut 600 g  
Final   27 jul    
Lars-Henrik Stålmarck 53 SWE IFK Linköping 39,82      
Kalle Zerpe 52 SWE Gefle IF 36,14      
Lars Forsberg 52 SWE Djurmo Sifferbo IF 32,77      
Pentti Kuusisto 50 SWE Gefle IF 31,77      
Alpo Tornikoski 54 SWE Huddinge AIS 26,99      

 
  1   2   3   4   5   6  
L.Stålmarck 39,82   X   X   38,32   X   39,08  
K.Zerpe 32,05   36,14   X   X   33,67   X  
L.Forsberg X   30,39   X   32,77   32,75   29,47  
A.Tornikoski 26,48   26,53   26,99   X   26,93   X  
P.Kuusisto 28,88   31,77   30,71   X   X   31,01  

 

 
M60 Vikt 9.08 kg  
    25 jul    
Pentti Kuusisto 50 SWE Gefle IF 13,72      
Åke Lundberg 53 SWE Upsala IF 13,55      
Alpo Tornikoski 54 SWE Huddinge AIS 13,29      
Stig-Arne Mattsson 51 SWE Järvsö IF 12,28      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Kuusisto 12,18   13,30   13,12   13,43   X   13,72  
Å.Lundberg 12,80   12,63   X   12,33   13,45   13,55  
S.Mattsson 11,21   X   12,28   X   11,51   X  
A.Tornikoski 12,46   11,88   13,01   13,18   12,22   13,29  

 

 
M65 100m    
Final 1,5 25 jul    
Göte Hinders 46 SWE Säters IF 13.84      
Börje Andersson 49 SWE Rånäs 4H 14.99      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 15.60      
Erwin Apitzsch 45 SWE IFK Lund 16.30      
Yngve Johansson 47 SWE IK Akele 16.42      
Chris Furmaniuk 48 SWE Hellas FK 17.35      

 

 
M65 200m    
Final 1,9 26 jul    
Göte Hinders 46 SWE Säters IF 29.37      
Börje Andersson 49 SWE Rånäs 4H 31.60      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 32.62      
Pekka Kantola 46 SWE IK Orient 32.69      
Erwin Apitzsch 45 SWE IFK Lund 33.56      
Yngve Johansson 47 SWE IK Akele 35.29      
Chris Furmaniuk 48 SWE Hellas FK 36.98      

 

 
M65 400m    
Final   27 jul    
Morgan Olsson 49 SWE IFK Skövde FIK 70.39      
Göte Hinders 46 SWE Säters IF 74.24      
Sune Persson 45 SWE Sandviks IK 75.48      
Ingemar Lemel 47 SWE Tibro AIK 78.95      
Bertil Ekstedt 45 SWE Skellefteå AIK bröt      
Erwin Apitzsch 45 SWE IFK Lund bröt      
Pekka Kantola 46 SWE IK Orient bröt      

 

 
M65 800m    
Final   25 jul    
Morgan Olsson 49 SWE IFK Skövde FIK 2:38.98      
Bertil Ekstedt 45 SWE Skellefteå AIK 2:39.58      
Lars-Eric Sellberg 49 SWE Stångenäs AIS 2:40.31      
Sune Persson 45 SWE Sandviks IK 2:53.68      
Klas Paulsson 47 SWE Eslövs AI 2:54.40      
Folke Lindqvist 47 SWE Eksjö Södra IK 2:58.22      
Lars E Norman 47 SWE IK Hakarpspojkarna 3:08.60      
Yngve Johansson 47 SWE IK Akele 3:16.94      

 

 
M65 1500m    
Final   26 jul    
Tommy Ericsson 47 SWE LK Nyköpings Runners 5:30.30      
Lars-Eric Sellberg 49 SWE Stångenäs AIS 5:33.06      
Morgan Olsson 49 SWE IFK Skövde FIK 5:51.25      
Hans Sundgren 45 SWE Dalregementet IF 5:54.35      
Klas Paulsson 47 SWE Eslövs AI 5:57.59      
Magnus Bergh 49 SWE Heleneholms IF 6:05.87      
Göran Myrne 48 SWE Varbergs GIF 6:12.99      
Folke Lindqvist 47 SWE Eksjö Södra IK 6:14.08      
Bengt Lindgren 47 SWE Vallentuna FK 6:43.73      

 

 
M65 5000m    
Final   25 jul    
Tommy Ericsson 47 SWE LK Nyköpings Runners 20:23.00      
Lars-Eric Sellberg 49 SWE Stångenäs AIS 20:49.99      
Magnus Bergh 49 SWE Heleneholms IF 21:30.70      
Hans Sundgren 45 SWE Dalregementet IF 22:02.95      
Göran Myrne 48 SWE Varbergs GIF 22:25.59      
Ola Bryngelsson 48 SWE Fredrikshofs FI 22:27.33      
Bengt Sundén 46 SWE LK Spring Åmål 22:30.41      
Bengt Lindgren 47 SWE Vallentuna FK 23:44.73      

 

 
M65 10000m    
Final   27 jul    
Magnus Bergh 49 SWE Heleneholms IF 45:47.81      
Ola Bryngelsson 48 SWE Fredrikshofs FI 46:33.93      
Klas Paulsson 47 SWE Eslövs AI 46:43.22      
Christer Gidewall 49 SWE IFK Tumba 47:20.31      
Göran Myrne 48 SWE Varbergs GIF 49:24.29      
Bengt Lindgren 47 SWE Vallentuna FK 50:00.35      

 

 
M65 Hinder 2000m 76 cm  
Final   26 jul    
Lars-Eric Sellberg 49 SWE Stångenäs AIS 8:36.17      
Bengt Sundén 46 SWE LK Spring Åmål 9:56.14      
Harald Henriksson 45 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 11:05.02      

 

 
M65 Häck 100m 84 cm  
Final 0,0 27 jul    
Börje Andersson 49 SWE Rånäs 4H 22.20      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 23.03      
Harald Henriksson 45 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 25.73      

 

 
M65 Häck 300m 76 cm  
Final   25 jul    
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 1:04.01      
Harald Henriksson 45 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 1:06.94      

 

 
M65 Höjd    
    27 jul    
Leif Håkansson 46 SWE Höörs IS 142      
Lars Bergsten 48 SWE Skellefteå AIK 140      
Stig Arvidsson 49 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 126      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 124      
Sven Alm 47 SWE IK Orient 122      

 
  122 124 126 128 130 132 134 136 138 140 142 144                    
A.Lindstedt xxo xo xxx                                      
L.Bergsten - - o - o - o xo o o xxx                      
L.Håkansson - - - o o - o xo o - xo xxx                    
S.Alm o - xxx                                      
S.Arvidsson o o o - xxx                                  

 

 
M65 Stav    
Final   26 jul    
Inge Hermansson 45 SWE Danderyd Athletics 270      
Lars Bergsten 48 SWE Skellefteå AIK 260      
Sune Persson 45 SWE Sandviks IK 240      
Arne Svensson 46 SWE FIK Färjestaden 240      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 230      
Sven Alm 47 SWE IK Orient 220      

 
  180 190 200 210 215 220 225 230 240 250 260 270                    
S.Persson - - - - - o   o o xxx                        
A.Svensson - - - - - o - o o xxx                        
S.Alm xo o o o - xo -                              
L.Bergsten - - - - - - - - o xo xo                      
I.Hermansson - - - - - - - - - o - o                    
A.Lindstedt - - - - - o - o xxx                          

 

 
M65 Längd    
Final   25 jul    
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 4,06      
Lars-Rune Myhrén 46 SWE Munsö IF 3,31      
Bengt Sundén 46 SWE LK Spring Åmål 2,93      
Börje Andersson 49 SWE Rånäs 4H 0,00      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Lindstedt 3,95 +1,0 3,97 -0,5 4,03 +0,0 -   4,06 -0,8 3,94 +0,0
L.Myhrén X +0,3 X +0,5 3,28 +0,0 X -1,7 3,31 -2,8 X -0,1
B.Sundén 2,89 +0,4 2,93 -0,1 2,78 +0,0 2,89 -1,0 -   -  
B.Andersson X +0,6 X +0,0 X +0,0 X +0,0 X -2,4 X +0,0

 

 
M65 Tresteg    
Final   27 jul    
Inge Hermansson 45 SWE Danderyd Athletics 8,12      
Harald Henriksson 45 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 8,05      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 7,54      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Lindstedt 7,10 +0,0 6,92 -1,0 6,98 -0,7 7,27 +0,0 7,54 -0,7 7,50 -1,6
I.Hermansson 7,73 -0,5 8,12 -0,3 7,88 -1,4 7,84 +0,0 7,95 +0,0 7,89 +0,0
H.Henriksson X +0,0 7,84 +0,3 7,80 -0,3 7,72 +0,0 X -1,2 8,05 -0,9

 

 
M65 Kula 5.0 kg  
Final   26 jul    
Jöran Westberg 47 SWE Huddinge AIS 12,96      
Kenneth Jansson 49 SWE IFK Helsingborg 12,16      
Greger Melin 46 SWE Bottnaryds IF 10,92      
Stig Arvidsson 49 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 10,68      
Michael Hazlewood 45 SWE Bålsta IK 10,26      
Lars Bergsten 48 SWE Skellefteå AIK 9,90      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 9,35      
Ulf Berggren 47 SWE Hellas FK 8,67      
Ambjörn Martinsson 45 SWE Stensjöns IF 8,63      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Lindstedt 9,35   8,90   X   X   X   -  
K.Jansson 10,99   11,96   12,01   12,16   12,05   X  
M.Hazlewood 10,03   10,25   10,09   X   X   10,26  
L.Bergsten 9,78   9,80   X   9,90   X   X  
J.Westberg X   11,84   12,45   12,96   X   12,18  
A.Martinsson 8,63   X   X              
U.Berggren 7,31   8,17   8,67   X   X   X  
S.Arvidsson 10,68   10,67   X   X   X   10,24  
G.Melin 10,02   10,92   X   10,27   10,29   X  

 

 
M65 Diskus 1.0 kg  
    25 jul    
Jöran Westberg 47 SWE Huddinge AIS 43,56      
Kenneth Jansson 49 SWE IFK Helsingborg 41,69      
Michael Hazlewood 45 SWE Bålsta IK 39,03      
Lars Bergsten 48 SWE Skellefteå AIK 36,51      
Stig Arvidsson 49 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 36,42      
Kjell Larnesjö 49 SWE Nyköpings BIS 35,45      
Reijo Liimatainen 45 SWE Eds SK 33,52      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 29,88      
Ambjörn Martinsson 45 SWE Stensjöns IF 28,18      
10  Ulf Berggren 47 SWE Hellas FK 25,03      
11  Greger Melin 46 SWE Bottnaryds IF 19,88      
Carl-Herbert Wessely 46 SWE Varbergs GIF 0,00      

 
  1   2   3   4   5   6  
R.Liimatainen X   28,95   33,52   26,74   30,79   X  
K.Larnesjö 35,45   34,28   32,94   33,81   33,41   32,74  
C.Wessely X   X   X              
J.Westberg X   42,16   41,66   X   43,56   X  
A.Martinsson 25,84   28,18   X              
L.Bergsten X   36,51   36,18   X   34,27   34,12  
A.Lindstedt 28,95   X   29,02   X   29,88   -  
M.Hazlewood 34,86   35,34   37,21   37,04   X   39,03  
K.Jansson 37,57   41,69   41,20   X   39,91   X  
G.Melin 18,28   X   19,88              
U.Berggren 24,93   X   25,03              
S.Arvidsson 30,40   31,87   34,76   35,14   35,94   36,42  

 

 
M65 Slägga 5.0 kg  
Final   26 jul    
Kenneth Jansson 49 SWE IFK Helsingborg 48,85      
Jöran Westberg 47 SWE Huddinge AIS 40,90      
Carl-Herbert Wessely 46 SWE Varbergs GIF 39,80      
Stig Arvidsson 49 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 39,69      
Ambjörn Martinsson 45 SWE Stensjöns IF 38,17      
Kjell Larnesjö 49 SWE Nyköpings BIS 36,84      
Michael Hazlewood 45 SWE Bålsta IK 36,09      
Lars Bergsten 48 SWE Skellefteå AIK 30,58      
Greger Melin 46 SWE Bottnaryds IF 28,77      

 
  1   2   3   4   5   6  
G.Melin 26,67   28,77   26,76              
J.Westberg 40,90   37,68   38,38   X   X   37,33  
M.Hazlewood X   36,09   X   31,96   X   X  
K.Larnesjö 36,84   35,53   X   36,71   X   35,78  
A.Martinsson 32,84   38,09   37,25   38,17   36,03   37,64  
C.Wessely 37,40   37,20   37,04   38,34   39,43   39,80  
L.Bergsten 26,72   X   30,58   -   -   -  
K.Jansson 44,63   48,85   X   X   48,00   X  
S.Arvidsson 39,34   39,69   X   X   X   X  

 

 
M65 Spjut 600 g  
    27 jul    
Reijo Liimatainen 45 SWE Eds SK 39,25      
Stig Arvidsson 49 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 37,69      
Lars Bergsten 48 SWE Skellefteå AIK 36,64      
Antti Lindstedt 49 SWE Huddinge AIS 35,59      
Sune Persson 45 SWE Sandviks IK 28,52      
Jöran Westberg 47 SWE Huddinge AIS 28,36      
Pekka Kantola 46 SWE IK Orient 26,49      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Lindstedt X   33,35   X   35,59   34,55   34,46  
J.Westberg 27,06   X   X   28,36   X   27,30  
S.Persson 28,52   X   X   27,58   28,24   27,30  
L.Bergsten 33,82   32,33   32,67   34,41   36,64   36,01  
R.Liimatainen 38,76   39,06   39,25   X   39,13   X  
P.Kantola 24,52   26,49   23,83   22,58   24,24   24,36  
S.Arvidsson 36,04   36,61   33,30   37,69   36,56   35,97  

 

 
M65 Vikt 9.08 kg  
Final   25 jul    
Kenneth Jansson 49 SWE IFK Helsingborg 17,66     MR
Stig Arvidsson 49 SWE Lekeryd-Svarttorp SK 15,41      
Kjell Larnesjö 49 SWE Nyköpings BIS 15,16      
Jöran Westberg 47 SWE Huddinge AIS 15,15      
Carl-Herbert Wessely 46 SWE Varbergs GIF 14,08      
Michael Hazlewood 45 SWE Bålsta IK 13,88      
Ambjörn Martinsson 45 SWE Stensjöns IF 13,74      
Lars Bergsten 48 SWE Skellefteå AIK 12,92      

 
  1   2   3   4   5   6  
S.Arvidsson 14,38   15,16   X   15,16   X   15,41  
L.Bergsten 12,51   12,31   12,09   X   X   12,92  
A.Martinsson 13,74   X   X   X   X   X  
M.Hazlewood 13,69   13,65   X   13,80   13,88   X  
K.Jansson 17,08   17,14   17,66   17,39   X   X  
C.Wessely 13,95   13,73   X   X   X   14,08  
K.Larnesjö 14,93   15,16   14,46   X   X   X  
J.Westberg 15,15   X   14,76   X   X   X  

 

 
M70 100m    
Försök heat 1 0,8 25 jul    
Jan Söderström 42 SWE Bromma IF 14.61 Q    
Uno Niklasson 44 SWE Trångsvikens IF 15.58 Q    
Jan Myrtorp 41 SWE Östansjö SK 16.81      
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 17.45      
Sven-Åke Persson 44 SWE IK Akele 17.45      
Karl-Erik Andersson 43 SWE IF Rigor 17.83      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 19.86      

 
Försök heat 2 0,1 25 jul    
Tage Isaksson 44 SWE IK Ymer 14.46 Q    
Leif Tillberg 44 SWE IFK Halmstad 14.89 Q    
Leif Karlsson 43 SWE Alvesta FI 14.96 q    
Bengt Isaksson 42 SWE Mariestads AIF 15.58 q    
Lars-Göran Karlsson 43 SWE Hovslätts IK 15.60 q    
Roland Olsson 40 SWE IFK Tumba 16.66 q    
Erling Johnsson 42 SWE IFK Lund ej start      

 
Final 0,3 25 jul    
Jan Söderström 42 SWE Bromma IF 14.16      
Tage Isaksson 44 SWE IK Ymer 14.29      
Leif Tillberg 44 SWE IFK Halmstad 14.95      
Uno Niklasson 44 SWE Trångsvikens IF 15.13      
Lars-Göran Karlsson 43 SWE Hovslätts IK 15.63      
Leif Karlsson 43 SWE Alvesta FI 15.82      
Roland Olsson 40 SWE IFK Tumba 16.46      
Bengt Isaksson 42 SWE Mariestads AIF ej start      

 

 
M70 200m    
Försök heat 1 0,0 26 jul    
Tage Isaksson 44 SWE IK Ymer 30.41 Q    
Leif Tillberg 44 SWE IFK Halmstad 31.96 Q    
Uno Niklasson 44 SWE Trångsvikens IF 32.91 q    
Lars-Erik Persson 44 SWE Högsbo AIK 33.05 q    
Lars-Göran Karlsson 43 SWE Hovslätts IK 33.33 q    
Anders Byhlén 41 SWE Västerås FK 37.61      

 
Försök heat 2 1,2 26 jul    
Roland Olsson 40 SWE IFK Tumba 33.55 Q    
Nils Olsson 44 SWE Huddinge AIS 33.97 Q    
Leif Karlsson 43 SWE Alvesta FI 34.45 q    
Jan Myrtorp 41 SWE Östansjö SK 34.77      
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 36.59      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 36.63      

 
Final 2,4 26 jul    
Tage Isaksson 44 SWE IK Ymer 29.78      
Leif Tillberg 44 SWE IFK Halmstad 31.47      
Uno Niklasson 44 SWE Trångsvikens IF 32.18      
Nils Olsson 44 SWE Huddinge AIS 32.29      
Leif Karlsson 43 SWE Alvesta FI 32.45      
Lars-Erik Persson 44 SWE Högsbo AIK 32.84      
Lars-Göran Karlsson 43 SWE Hovslätts IK 32.85      
Roland Olsson 40 SWE IFK Tumba 33.37      

 

 
M70 400m    
Final   27 jul    
Nils Olsson 44 SWE Huddinge AIS 1:14.72      
Gunnar Nilsson 44 SWE Alvesta FI 1:15.11      
Lars-Erik Persson 44 SWE Högsbo AIK 1:17.96      
Sture Bodare 44 SWE Glanshammars IF 1:18.16      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 1:28.96      

 

 
M70 800m    
Final   25 jul    
Sven-Åke Persson 44 SWE IK Akele 2:58.78      
Sture Bodare 44 SWE Glanshammars IF 2:59.37      
Arne Håkansson 41 SWE Högby IF 3:01.70      
Jan Myrtorp 41 SWE Östansjö SK 3:05.79      
Ulf Rönning 43 SWE Wärnamo SK 3:18.97      
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 3:29.19      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 3:54.86      

 

 
M70 1500m    
Final   26 jul    
Arne Håkansson 41 SWE Högby IF 6:17.57      
Sture Bodare 44 SWE Glanshammars IF 6:21.02      
Jan Myrtorp 41 SWE Östansjö SK 6:39.85      
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 6:48.29      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 8:10.74      
Sven-Åke Persson 44 SWE IK Akele bröt      

 

 
M70 5000m    
Final   25 jul    
Anders Hansson 44 SWE Vilsta IK 20:01.13      
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 24:13.05      
Sven-Åke Persson 44 SWE IK Akele 24:14.23      

 

 
M70 10000m    
Final   27 jul    
Anders Hansson 44 SWE Vilsta IK 39:48.22     MR
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 49:43.51      

 

 
M70 Hinder 2000m 76 cm  
Final   26 jul    
Lars Söderlund 43 SWE GIF Manhem 10:52.88      

 

 
M70 Häck 80m 76 cm  
Final 0,0 27 jul    
Jan Söderström 42 SWE Bromma IF 14.37      
Lars Stenberg 43 SWE Älvsjö AIK 15.96      
Björn Oback 44 SWE IFK Tumba 18.90      
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 20.71      

 

 
M70 Häck 300m 68 cm  
Final   25 jul    
Bengt Isaksson 42 SWE Mariestads AIF 1:03.38      
Lars Söderlund 43 SWE GIF Manhem 1:07.32      
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 1:11.65      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 1:15.15      

 

 
M70 Höjd    
    27 jul    
Gunnar Ekstedt 43 SWE Hässelby SK 136      
Lars-Erik Granberg 42 SWE Malmö AI 132      
Karl-Erik Andersson 43 SWE IF Rigor 128      

 
  120 122 124 126 128 130 132 134 136 138                        
K.Andersson o - o - xxo xxx                                
G.Ekstedt - - o xo o - o xo xo xxx                        
L.Granberg - o o o o xo xo xxx                            

 

 
M70 Stav    
Final   26 jul    
Karl-Erik Andersson 43 SWE IF Rigor 200      

 
  170 180 190 200 205 210 215                              
K.Andersson - o - o - xxx                                

 

 
M70 Längd    
Final   25 jul    
Bengt Isaksson 42 SWE Mariestads AIF 4,53      
Lars-Erik Persson 44 SWE Högsbo AIK 4,01      
Karl-Erik Andersson 43 SWE IF Rigor 3,15      
Åke Jonson 42 SWE Heleneholms IF 3,06      
Erling Johnsson 42 SWE IFK Lund 2,79      

 
  1   2   3   4   5   6  
K.Andersson X +0,0 X +0,2 3,13 +2,2 2,78 +2,2 3,15 +0,0 3,07 +2,4
Å.Jonson X +0,0 X +1,6 3,06 +1,7 X +2,1 2,95 +0,0 X +1,3
E.Johnsson 2,79 +0,0 X +2,2 -   -   -   -  
L.Persson 3,99 -0,3 X +2,1 4,01 +0,0 3,82 +2,9 3,48 +0,0 3,80 +1,1
B.Isaksson 4,21 +0,0 -   4,14 +1,7 -   4,53 +0,0 -  

 

 
M70 Tresteg    
    27 jul    
Lars Stenberg 43 SWE Älvsjö AIK 8,67      
Lars-Erik Persson 44 SWE Högsbo AIK 8,20      
Karl-Erik Andersson 43 SWE IF Rigor 7,10      
Björn Oback 44 SWE IFK Tumba 7,09      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 5,40      

 
  1   2   3   4   5   6  
K.Andersson 6,14 +0,0 6,92 +0,0 6,88 +0,0 7,10 +0,7 X -0,8 -  
L.Stenberg 8,55 +0,0 8,40 +0,0 8,67 -0,9 -   -   -  
L.Persson 8,20 +0,0 X -0,8 8,02 +0,0 X -0,3 -   -  
E.Tranberg X +0,0 4,80 -1,8 5,02 +0,0 5,09 -1,4 5,24 -0,8 5,40 +0,0
B.Oback 6,31 -0,5 6,37 +0,0 6,20 +0,0 6,44 -1,1 6,85 +0,1 7,09 +0,0

 

 
M70 Kula 4.0 kg  
Final   26 jul    
Håkan Jacobsson 44 SWE För. Gotländsk Friidrott 11,22      
Lars Kronlund 42 SWE Munsö IF 11,11      
Inge Melin 42 SWE Bottnaryds IF 10,91      
Tage Isaksson 44 SWE IK Ymer 10,28      
Alf Löfqvist 40 SWE För. Gotländsk Friidrott 9,33      
Bo Sundström 40 SWE Turebergs FK 8,73      
Douglas Ohlson 40 SWE Huddinge AIS 8,73      

 
  1   2   3   4   5   6  
T.Isaksson 10,20   9,90   X   10,28   9,58   -  
H.Jacobsson 10,42   10,47   11,22   10,75   11,03   X  
B.Sundström 8,49   8,60   8,58   8,38   8,73   8,55  
L.Kronlund 10,67   10,65   11,11   10,59   10,47   10,68  
A.Löfqvist 9,33   9,13   X   9,04   9,18   9,10  
I.Melin 10,36   10,91   10,76   10,57   X   X  
D.Ohlson X   8,73   8,39   8,08   -   -  

 

 
M70 Diskus 1.0 kg  
Final   25 jul    
Peter Hackenschmidt 43 SWE IK Hakarpspojkarna 40,09      
Håkan Jacobsson 44 SWE För. Gotländsk Friidrott 34,03      
Lars-Erik Persson 44 SWE Högsbo AIK 32,56      
Tage Isaksson 44 SWE IK Ymer 31,88      
Bo Sundström 40 SWE Turebergs FK 22,83      
Douglas Ohlson 40 SWE Huddinge AIS 20,64      
Inge Melin 42 SWE Bottnaryds IF 18,75      

 
  1   2   3   4   5   6  
P.Hackenschmidt X   38,96   40,09   35,76   X   X  
H.Jacobsson X   29,69   X   34,03   31,98   X  
B.Sundström X   21,83   22,57   22,83   X   20,32  
I.Melin 18,75   17,94   X   X   17,93   X  
D.Ohlson X   19,96   X   19,37   20,64   X  
L.Persson X   29,44   28,85   X   23,18   32,56  
T.Isaksson 27,22   31,88   30,29   25,75   X   27,03  

 

 
M70 Slägga 4.0 kg  
Final   26 jul    
Peter Hackenschmidt 43 SWE IK Hakarpspojkarna 42,59      
Håkan Jacobsson 44 SWE För. Gotländsk Friidrott 35,22      
Tage Isaksson 44 SWE IK Ymer 32,59      
Douglas Ohlson 40 SWE Huddinge AIS 27,86      
Alf Löfqvist 40 SWE För. Gotländsk Friidrott 23,81      
Bo Sundström 40 SWE Turebergs FK 22,53      

 
  1   2   3   4   5   6  
B.Sundström 22,53   19,55   21,53   21,74   X   18,30  
D.Ohlson 25,77   27,24   26,56   27,86   27,82   27,17  
H.Jacobsson X   29,47   35,22   X   33,28   X  
A.Löfqvist 23,81   23,53   X   22,79   22,23   22,45  
P.Hackenschmidt 41,98   42,50   X   42,59   X   X  
T.Isaksson 23,67   23,85   26,63   32,59   -   -  

 

 
M70 Spjut 500 g  
Final   27 jul    
Håkan Jacobsson 44 SWE För. Gotländsk Friidrott 33,57      
Alf Löfqvist 40 SWE För. Gotländsk Friidrott 32,77      
Inge Melin 42 SWE Bottnaryds IF 27,69      
Lars-Erik Persson 44 SWE Högsbo AIK 27,28      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 18,23      
Bo Sundström 40 SWE Turebergs FK 17,97      

 
  1   2   3   4   5   6  
H.Jacobsson 32,14   27,67   X   31,17   32,27   33,57  
E.Tranberg 16,57   15,77   18,23   14,12   15,88   16,40  
A.Löfqvist X   29,40   32,70   32,77   31,23   31,97  
B.Sundström -   -   16,84   17,97   X   X  
L.Persson 23,33   27,28   24,27   X   X   X  
I.Melin 26,12   25,92   26,80   23,46   27,69   23,53  

 

 
M70 Vikt 7.26 kg  
Final   25 jul    
Peter Hackenschmidt 43 SWE IK Hakarpspojkarna 19,79     MR, SR
Håkan Jacobsson 44 SWE För. Gotländsk Friidrott 14,30      
Tage Isaksson 44 SWE IK Ymer 13,85      
Douglas Ohlson 40 SWE Huddinge AIS 11,63      
Erik-Åke Tranberg 41 SWE Sälens IF 9,24      
Bo Sundström 40 SWE Turebergs FK 8,52      

 
  1   2   3   4   5   6  
H.Jacobsson X   14,30   X   13,75   X   X  
P.Hackenschmidt 19,13   X   18,99   19,79   X   X  
D.Ohlson X   X   X   8,94   10,10   11,63  
T.Isaksson X   13,51   X   13,85   X   X  
B.Sundström 8,50   8,52   X   7,60   X   X  
E.Tranberg 7,84   -   -   X   8,41   9,24  

 

 
M75 100m    
Final 0,3 25 jul    
Anthony Treacher 39 SWE IFK Lidingö 15.23      
Tor Trondset 35 SWE Ösmo Nynäs FK 15.25      
Ingvar Lindqvist 38 SWE IFK Lidingö 16.00      
Gustaf Genetzius 35 SWE IFK Lidingö 16.48      
Börje Rudklint 35 SWE IFK Lund 23.22      

 

 
M75 200m    
Final 0,7 26 jul    
Anthony Treacher 39 SWE IFK Lidingö 31.48      
Tor Trondset 35 SWE Ösmo Nynäs FK 31.94      
Ingvar Lindqvist 38 SWE IFK Lidingö 33.17      
Börje Rudklint 35 SWE IFK Lund 51.34      

 

 
M75 400m    
Final   27 jul    
Anthony Treacher 39 SWE IFK Lidingö 75.86      
Ingvar Lindqvist 38 SWE IFK Lidingö 84.35      

 

 
M75 800m    
Final   25 jul    
Åke Leverin 39 SWE Väsby IK 3:09.23      
Gösta Norén 39 SWE Hemlingby LK 3:40.85      
Ulf Samuelsson 36 SWE IFK Linköping 3:46.91      

 

 
M75 1500m    
Final   26 jul    
Åke Leverin 39 SWE Väsby IK 6:26.42      
Gösta Norén 39 SWE Hemlingby LK 8:01.49      

 

 
M75 5000m    
Final   25 jul    
Åke Leverin 39 SWE Väsby IK 22:39.65      
Sten Odenblad 39 SWE Fredrikshofs FI 27:29.76      
Ulf Samuelsson 36 SWE IFK Linköping 28:27.84      

 

 
M75 10000m    
Final   27 jul    
Åke Leverin 39 SWE Väsby IK 46:29.60      
Sten Odenblad 39 SWE Fredrikshofs FI 57:05.51      

 

 
M75 Häck 80m 76 cm  
Final 0,0 27 jul    
Tor Trondset 35 SWE Ösmo Nynäs FK 18.10      

 

 
M75 Höjd    
    27 jul    
Lars Lagerstedt 39 SWE FK Herkules 122      
Atos Berndes 35 SWE Högsbo AIK 114      

 
  102 106 110 112 114 116 118 120 122 124                        
A.Berndes xo xo o - xo - xxx                              
L.Lagerstedt - - o - o - o o o xxx                        

 

 
M75 Stav    
Final   26 jul    
Tor Trondset 35 SWE Ösmo Nynäs FK 220      

 
  160 170 180 185 190 195 200 210 220 230                        
T.Trondset - - o - - - o xxo xo xxx                        

 

 
M75 Längd    
Final   25 jul    
Anthony Treacher 39 SWE IFK Lidingö 4,22     MR
Tor Trondset 35 SWE Ösmo Nynäs FK 4,03      
Atos Berndes 35 SWE Högsbo AIK 3,66      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Berndes 3,59 +0,3 3,53 +1,6 3,66 +0,0 -   3,63 +0,0 3,59 +0,9
T.Trondset 4,03 +0,9 4,02 +0,9 3,86 +0,6 3,99 +1,2 -   -  
A.Treacher X -1,3 4,22 +1,0 4,13 +1,9 4,19 +0,1 X +0,8 3,95 +0,0

 

 
M75 Tresteg    
    27 jul    
Atos Berndes 35 SWE Högsbo AIK 7,74      
Lars Lagerstedt 39 SWE FK Herkules 7,43      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Berndes 7,47 0,0 7,62 0,0 7,74 0,0 -   -   -  
L.Lagerstedt 6,90 0,0 7,43 0,0 7,17 -0,7 -   -   -  

 

 
M75 Kula 4.0 kg  
Final   26 jul    
Georg Johansson 38 SWE Högby IF 9,24      
Ingvar Lindqvist 38 SWE IFK Lidingö 8,75      
Harald Zondler 39 SWE Västerås FK 8,13      
Ove Edlund 39 SWE Nyköpings BIS 7,07      

 
  1   2   3   4   5   6  
I.Lindqvist 8,45   8,35   8,75   X   8,21   8,71  
G.Johansson 8,40   8,46   8,45   X   X   9,24  
O.Edlund 6,64   6,61   7,07   6,69   6,99   6,87  
H.Zondler 7,61   7,62   7,15   8,11   8,08   8,13  

 

 
M75 Diskus 1.0 kg  
Final   25 jul    
Georg Johansson 38 SWE Högby IF 31,49      
Tor Trondset 35 SWE Ösmo Nynäs FK 28,68      
Gösta Blank 39 SWE Järvsö IF 22,96      
Harald Zondler 39 SWE Västerås FK 20,01      
Douglas Eriksson 35 SWE IFK Umeå 15,26      
Kjell Lind 36 SWE IFK Lund 14,36      

 
  1   2   3   4   5   6  
H.Zondler X   20,01   X   X   16,82   17,73  
T.Trondset 28,68   X   28,64   X   X   X  
G.Blank 16,56   19,45   20,39   20,82   20,93   22,96  
G.Johansson 21,06   X   29,37   29,38   31,49   30,22  
K.Lind 14,36   13,42   14,31   X   13,64   13,02  
D.Eriksson X   X   14,91   X   15,26   14,97  

 

 
M75 Slägga 4.0 kg  
Final   26 jul    
Georg Johansson 38 SWE Högby IF 36,11      
Douglas Eriksson 35 SWE IFK Umeå 16,30      
Kjell Lind 36 SWE IFK Lund 15,88      

 
  1   2   3   4   5   6  
D.Eriksson 15,54   15,79   16,30   X   14,72   14,32  
G.Johansson X   X   31,54   36,11   X   35,45  
K.Lind 15,88   15,64   14,43   15,88   14,91   X  

 

 
M75 Spjut 500 g  
Final   27 jul    
Tor Trondset 35 SWE Ösmo Nynäs FK 30,65      

 
  1   2   3   4   5   6  
T.Trondset 28,65   29,49   28,17   30,21   30,65   X  

 

 
M75 Vikt 7.26 kg  
Final   25 jul    
Georg Johansson 38 SWE Högby IF 14,77      
Ingvar Lindqvist 38 SWE IFK Lidingö 9,34      
Ove Edlund 39 SWE Nyköpings BIS 6,99      

 
  1   2   3   4   5   6  
O.Edlund 6,20   6,82   6,75   X   X   6,99  
I.Lindqvist 8,44   9,34   8,24   6,93   9,23   9,10  
G.Johansson 13,51   13,73   14,17   14,77   X   13,61  

 

 
M80 100m    
Final 1,1 25 jul    
Lars Wennblom 34 SWE Hässelby SK 15.36     MR
Odd-Leiv Malmo 34 SWE Gefle IF 17.94      

 

 
M80 200m    
Final 1,5 26 jul    
Lars Wennblom 34 SWE Hässelby SK 31.92      
Odd-Leiv Malmo 34 SWE Gefle IF 36.75      
Gert-Arne Åkerberg 31 SWE Laholms IF 48.76      

 

 
M80 400m    
Final   27 jul    
Gert-Arne Åkerberg 31 SWE Laholms IF 2:07.58      

 

 
M80 800m    
Final   25 jul    
Gert-Arne Åkerberg 31 SWE Laholms IF 4:10.30      

 

 
M80 1500m    
Final   26 jul    
Gunnar Nilsson 33 SWE Heleneholms IF 6:59.58      

 

 
M80 5000m    
Final   25 jul    
Gunnar Nilsson 33 SWE Heleneholms IF 24:26.59      

 

 
M80 Häck 80m 68 cm  
Final -1,1 27 jul    
Werner Magnusson 34 SWE Båstads GIF 22.07      

 

 
M80 Häck 200m 68 cm  
Final -1,1 25 jul    
Lars-Åke Hedlund 33 SWE IK Stål 41.39     MR, SR, NR

 

 
M80 Höjd    
    27 jul    
Lars Wennblom 34 SWE Hässelby SK 122      
Östen Edlund 34 SWE Ragunda IF 116      

 
  100 106 110 114 116 118 120 122 124                          
Ö.Edlund o - o o o xxx                                
L.Wennblom o - o o o o o xo x-                          

 

 
M80 Stav    
Final   26 jul    
Lars Wennblom 34 SWE Hässelby SK 250     MR, SR

 
  150 160 165 170 175 180 200 220 230 244 250 255                    
L.Wennblom - - - - - - o o o xo o xx-                    

 

 
M80 Längd    
    25 jul    
Lars Wennblom 34 SWE Hässelby SK 3,84     MR
Lars-Åke Hedlund 33 SWE IK Stål 3,53      
Werner Magnusson 34 SWE Båstads GIF 3,19      

 
  1   2   3   4   5   6  
L.Wennblom 3,61 +0,5 3,79 +1,3 3,81 +1,3 3,77 +0,0 3,84 +0,0 3,77 -0,3
W.Magnusson 3,19 +1,5 2,98 +1,3 -   -   -   -  
L.Hedlund 3,37 +1,7 3,45 +0,0 -   3,47 -0,3 3,53 +1,1 -  

 

 
M80 Tresteg    
    27 jul    
Lars Wennblom 34 SWE Hässelby SK 8,11     MR SR
Werner Magnusson 34 SWE Båstads GIF 7,82      

 
  1   2   3   4   5   6  
L.Wennblom 7,74 0,0 8,03 0,0 8,11 +0,3 7,29 0,0 X -1,3 -  
W.Magnusson 7,62 0,0 X 0,0 7,82 -0,6 -   7,64 -0,5 7,64 +0,2

 

 
M80 Kula 3.0 kg  
Final   26 jul    
Östen Edlund 34 SWE Ragunda IF 13,57     MR, SR
Heino Poutainen 30 SWE Ale 90 IK 8,85      

 
  1   2   3   4   5   6  
Ö.Edlund 12,59   12,03   13,05   12,70   13,57   13,28  
H.Poutainen 8,72   X   8,85   -   -   -  

 

 
M80 Diskus 1.0 kg  
    25 jul    
Östen Edlund 34 SWE Ragunda IF 40,52     MR
Lars Wennblom 34 SWE Hässelby SK 25,53      
Heino Poutainen 30 SWE Ale 90 IK 15,58      

 
  1   2   3   4   5   6  
H.Poutainen X   15,45   15,58   -   -   -  
L.Wennblom 24,43   25,53   24,65   X   25,23   X  
Ö.Edlund 39,07   9,73   40,52   38,93   X   X  

 

 
M80 Slägga 3.0 kg  
Final   26 jul    
Östen Edlund 34 SWE Ragunda IF 45,41     MR
Heino Poutainen 30 SWE Ale 90 IK 27,55      

 
  1   2   3   4   5   6  
H.Poutainen 25,44   24,57   24,88   25,22   27,55   26,62  
Ö.Edlund 43,63   45,17   45,41   X   42,08   X  

 

 
M80 Spjut 400 g  
Final   27 jul    
Östen Edlund 34 SWE Ragunda IF 29,32      
Heino Poutainen 30 SWE Ale 90 IK 25,67      
Bernhard Karlsson 33 SWE Valö IK 24,10      
Tore Brandt 34 SWE IF Kronan 15,10      

 
  1   2   3   4   5   6  
Ö.Edlund 29,32   X   X   25,73   26,91   25,26  
T.Brandt 14,72   14,65   13,95   13,10   13,25   15,10  
B.Karlsson 21,84   23,58   24,10   23,45   22,15   X  
H.Poutainen 20,60   X   25,67   22,51   X   23,93  

 

 
M80 Vikt 5,45 kg  
Final   25 jul    
Östen Edlund 34 SWE Ragunda IF 17,52      
Heino Poutainen 30 SWE Ale 90 IK 9,75      

 
  1   2   3   4   5   6  
Ö.Edlund 17,52   16,85   16,11   15,85   17,25   X  
H.Poutainen 9,37   9,37   X   9,60   9,75   -  

 

 
M85 100m    
Final 1,1 25 jul    
Axel Fernaeus 28 SWE Järvsö IF 21.89      
Folke Persson 29 SWE Hästveda OK 30.18      

 

 
M85 200m    
Final 1,5 26 jul    
Axel Fernaeus 28 SWE Järvsö IF 51.11      
Folke Persson 29 SWE Hästveda OK 61.36      

 

 
M85 400m    
Final   27 jul    
Folke Persson 29 SWE Hästveda OK 2:27.63      

 

 
M85 800m    
Final   25 jul    
Folke Persson 29 SWE Hästveda OK 5:33.95      

 

 
M85 1500m    
Final   26 jul    
Manfred Lundström 28 SWE Spöland Vännäs IF 10:49.15      
Folke Persson 29 SWE Hästveda OK 11:15.67      

 

 
M85 5000m    
Final   25 jul    
Manfred Lundström 28 SWE Spöland Vännäs IF 37:40.99     MR

 

 
M85 Höjd    
    27 jul    
Nils-Bertil Nevrup 26 SWE Elmhults SC 110      
Axel Fernaeus 28 SWE Järvsö IF 102      

 
  94 96 98 100 102 104 106 110 112                          
A.Fernaeus xo - xo o o xxx                                
N.Nevrup - - - o o o o o -                          

 

 
M85 Längd    
    25 jul    
Axel Fernaeus 28 SWE Järvsö IF 2,32      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Fernaeus 2,06 +0,4 2,24 +0,3 X +0,0 X +0,3 2,32 +1,0 -  

 

 
M85 Kula 3.0 kg  
Final   26 jul    
Nils-Bertil Nevrup 26 SWE Elmhults SC 8,23      
Axel Fernaeus 28 SWE Järvsö IF 7,97      

 
  1   2   3   4   5   6  
N.Nevrup 7,76   8,19   8,23   X   8,11   7,82  
A.Fernaeus X   7,35   7,97   X   X   7,91  

 

 
M85 Diskus 1.0 kg  
    25 jul    
Axel Fernaeus 28 SWE Järvsö IF 16,37      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Fernaeus 15,46   15,60   15,99   16,23   X   16,37  

 

 
M85 Spjut 400 g  
Final   27 jul    
Axel Fernaeus 28 SWE Järvsö IF 18,03      

 
  1   2   3   4   5   6  
A.Fernaeus X   18,03   16,08   X   17,40   X  

 

 
M90 Längd    
    25 jul    
Lennart Ahrlebjer 22 SWE IK Hakarpspojkarna 1,28      

 
  1   2   3   4   5   6  
L.Ahrlebjer X +0,9 X -0,7 1,28 +1,7 -   -   -  

 

 
M90 Kula 3.0 kg  
Final   26 jul    
Gunnar Kulleskog 23 SWE Huddinge AIS 7,55      

 
  1   2   3   4   5   6  
G.Kulleskog 6,82   7,25   X   7,06   7,55   7,18  

 

 
M90 Diskus 1.0 kg  
    25 jul    
Gunnar Kulleskog 23 SWE Huddinge AIS 16,25      
Lennart Ahrlebjer 22 SWE IK Hakarpspojkarna 14,14      
Idolf Sandahl 20 SWE Stensjöns IF 11,66      

 
  1   2   3   4   5   6  
I.Sandahl X   -   11,66   11,51   X   11,11  
G.Kulleskog 14,23   X   15,98   16,25   X   X  
L.Ahrlebjer 13,55