Resultat från VDM Skåne i Hässleholm den 9/8


Resultat VDM 8/9 Göingevallen Hässleholm vittsjö Gik Friidrott

M Kort Häck

M55                                                                              Vind 1,0

1a Ove Persson -58, Ryssbergets IK                               19,3

M70                                                                               Vind 1.7

1a Åke Jonsson, -42 Heleneholms IF                               23,2

K Kort Häck

K40

Linda Åkerman -71 IFK Halmstad                                       DNS

K70                                                                                  Vind 1,7

1a Kerstin Nilsson -42 IFK Lund                                          20,2

M 200m

M35                                                                                 Vind 2,6

1a Thom Dahlberg -76 Vittsjö GIK                                     29,1

M40                                                                                       Vind 2,6

1a Thomas Nilsson, -74 Hässleholms AIS                          25,9

 

2a Dennis Due -73 IS Göta                                                29,0

 

M45                                                                                       Vind 2,6

1a Fabian Skärvad, -69 IFK Lund                                       26,4

2a Fredrik Lindvall -67 Ystad IF                                         27,2

M50                                                                                 Vind 1.1

1a Peter Lindgren -60 IS Göta                                           29,3

Jörgen Åberg -62 IFK Halmstad                                        27,0  Ej VDM

M55                                                                                       Vind 1.1

1a Ove Persson -58, Ryssbergets IK                                 28,5

2a Bert Elmqvist, -59 Heleneholms IF                                Fick ej tid

Anders Wifvesson -57, IS Göta                                         DNS

 

 

M 200m

M65                                                                                 Vind 2.1

1a Hans Ingvar Andersson -47 Heleneholms IF                   32,6

2a Bengt Åke Holmgren  -47 NIKO                                     33,7

M70                                                                                       Vind 2.1

1a Nils Bäck -43 IFK Lund                                                 33,6

2a ÅkeJonsson, -42 Heleneholms IF                                  37,4

M80                                                                                 Vind 1.7

1a BureElfström -31, Heleneholms IF                                 37,2

2a Gunnar Nilsson -33, Heleneholms IF                              41,6               

M85                                                                                       Vind 1.7

1a Folke Persson -29 Hästveda OK                                   1,03,5

K 200m

K35                                                                                 Vind 0,2

1a Helena Zander, -75 Björnstorps IF                                 31,2

K40                                                                                       Vind 0,2

1a DM  Florentina Stojakovic -74 IS Göta                          29,3

2a DM Anna Sjödin -?? Vittsjö GIK                                    29,4

Linda Åkerman -71 IFK Halmstad                                         27,7 Ej VDM

K70                                                                                 Vind 0,5

1a Kerstin Nilsson -42 IFK Lund                                         40,1


K75                                                                                        Vind 0,5

1a Astrid Nilsson -36 IFK Lund                                          43,7

2a Sonja Nilsson -39, IFK Lund                                         47,2

 

 

 

 

 

M Diskus

M35

1a Stefan Jeppsson -75 Vittsjö GIK                                   21,36m

Fredrik Karlsson -78 Vittsjö GIK                                        DNS

M40

1a Dennis Due -73 IS Göta                                                17,78m

M45

1a Fredrik Lindvall -67 Ystad IF                                         27,47m

2a Erik Månsson -68 Helenholms IF                                   15,93m

M65

Rune Persson -47 Contact                                                   25,84  Ej VDM

M70

1a ÅkeJonsson, -42 Heleneholms IF                                  19,02m

M75

1a Gunnar Karlsson –37, Eslövs AI                                    29,53m

2a Rolf Sjölin -38 Malmö AI                                               25,59m

3a Kjell Lind -36 IFK Lund                                                 14,25m

M80

1a Nils Rågstedt – 30, IFK Helsingborg                             21,66m

2a Kjell Jeppsson -34 Vittsjö GIK                                      19,61m

 

 

 

 

 

 

 

K Diskus

K45

1a Ann-Christin Lindh -65 IFK Lund                                    20,01m

K65

1a Margareta Millestam -47 IFK Lund                                 14,33m

2a Anne-Marie Jönsson -49 Ängelholm IF                          12,93m

K70

1a Marianne Stankovski -44 IFK Lund                                14,80

K75

1a Rosemarie Persson -37 Lund                                         18,10m

2a Anna-Lisa Lind -36 IFK Lund                                          14,00m

M Höjdhopp

M35

1a Fredrik Karlsson -78 Vittsjö GIK              1,60m

M40

1a Dennis Due -73 IS Göta                          1,08m

M45

1a Fredrik Lindvall -67 Ystad IF                   1,45m

2a Erik Månsson -68 Helenholms IF             1,08m

M50

1a Lars Petersson -61 IS Göta                     1,50m

M55

Bert Elmqvist, -59 Heleneholms IF               NM

M70

1a Lars-Erik Granberg , - 42 Malmö AI          1,35m

2a ÅkeJonsson, -42 Heleneholms IF            1,08m

M80

1a Bure Elfström, -31 Heleneholms IF          1,11m

 

M Höjdhopp

M85

Nils-BertilNevrup,-26 Elmhults SC                DNS

K Höjdhopp

K40

Linda Åkerman -71 IFK Halmstad                 1,27m   Ej VDM

K45

1a Cecilia Tornerefeldt, -66 Vittsjö GIK         1,39m

2a Ann-ChristinLindh -65 IFK Lund               1,33m

K50

1a Kristina Ponton -63 IFK Trelleborg           1,39m

K70

1a Kerstin Nilsson -42 IFK Lund                   1,00m

2a Marianne Stankovski -44 IFK Lund          0,97m

K75

1a Sonja Nilsson -39 IFK Lund                     1,00m

2a Anna-Lisa Lind -36 IFK Lund                   0,91m

3a Astrid Nilsson -36 IFK Lund                    0,85m

M 4x400m

1a Vittsjö GIK tid:4,29,8

(Stefan Olsson -59, Stefan Jönsson -77, Sverker Eriksson- 60, Fredrik Karlsson, 78)

2a  Helenholms IF tid:5,09,0

(Mattias Jonsson -70, Erik Månsson -68, Hans-Ingvar Andersson -47, Åke Jonson -42)