Resultat från VDM Småland kastmångkamp och vikt den 31/8


Resultatlista från Veteran-DM i Kastmångkamp och Viktkastning.

 

Datum.                                 2014-08-30   kl. 10.30-15.30

Arrangör.                             Lekeryd-Svarttorp SK

Arena                                   Furuvi Lekeryd

Väder.                                 15-19 grader. Mulet sista timmen regn.

Tävlingsledare.                     Harald Henriksson

Grenledare.                          Urban Fors    Willis Lindh

 

Kastmångkamp.

M 40

1.Peter Fritz 74                                          IK Sisu                                2388p

   Slägga 7,26 kg                  29,86             408p             

   Kula    7,26 kg                  12,16             700               

   Diskus 2,0 kg                    28,69             496               

   Spjut   800 g                     34,59             407               

   Vikt    15,88 kg                7,95               377

 

M 45

1.Pierre Arvidsson 69                                Lekeryd-Svarttorp SK         2046p

   Slägga 7,26 kg                  19,65             261               

   Kula    7,26 kg                  8,77               518

   Diskus 2,0 kg                    26,25             496

   Spjut   800 g                     32,89             421

   Vikt    15,88 kg                6,99               350

 

M 55

1.Michael Ostrelius 58                               Habo FIF-04                       2569p

   Slägga 6,0 kg                    25,59             409

   Kula    6,0 kg                    10,00             649

   Diskus 1,5 kg                    30,29             536

   Spjut   700 g                     33,54             513

   Vikt    11,34 kg                9,07               462

 

M 60

1.Lars-Henrik Stålmarck 53 IFK Linköping                     2909p  ej DM   

   Slägga 5.0 kg                    29.13             481

   Kula    5,0 kg                    10,10             643

   Diskus 1,0 kg                    34,00             586

   Spjut    600 g                    38,63             657

   Vikt     9,08 kg                 11,13             542

 

M 65

1.Stig Arvidsson 49                                   Lekeryd-Svarttorp SK         3637p

   Slägga 5,0 kg                    40,04             821p

   Kula    5,0 kg                    10,45             741

   Diskus 1,0 kg                    36,92             725

   Spjut   600 g                     34,23             640

   Vikt    9,08 kg                  13,07             710

2.Harald Henriksson 45                             Lekeryd-Svarttorp SK         2584p

   Slägga                               28,43             539

   Kula                                 8,40               571

   Diskus                              27,95             514

   Spjut                                 20,48             327

   Vikt                                  11,85             633

3.Kjell Larnesjö 49                                    Nyköping BIS                      2538p ej DM

   Slägga                               37,24             752

   Kula                                 9,79               687

   Diskus                              35,17             683

   Spjut                                 24,46             416

   Vikt                                  x                        0

4.Ambjörn Martinsson 45                          Stensjön IF                          2323p 3:a DM

   Slägga                               35,18             702

   Kula                                 8,61               589

   Diskus                              x                        0

   Spjut                                 21,93             359

   Vikt                                  12,48             673

 

M 70

1.Kurt Olsson 42                                       Högsbo AIK                        2453p ej DM

   Slägga  4,0 kg                   23,82             424

   Kula     4,0 kg                   8,59               546

   Diskus  1,0 kg                   25,69             520

   Spjut     500 g                   24,64             462

   Vikt      7,26 kg                9,53               501

2.Inge Melin 42                                         Bottnaryd IF                        2259p 1:a DM

   Slägga                               17,16             270

   Kula                                 10,96             730

   Diskus                              19,63             369

   Spjut                                 22,76             417

   Vikt                                  9,10               473

 

 

 

 

3.Antero Niskanen 42                                Wärnamo SK 1899p 2:a DM

   Slägga                               20,61             349

   Kula                                 7.00               423

   Diskus                              19,35             362

   Spjut                                 20,04             351

   Vikt                                  8,17               414

4.Ingvar Ellbring 41                                    Stensjön IF                          1679p 3: DM

   Slägga                               16,28             249

   Kula                                 6,88               414

   Diskus                              18,35             337

   Spjut                                 18,20             307

   Vikt                                  7,51               372

5.Ronny Krönvall 43                                  Wärnamo SK 1373p 4:a DM

   Slägga                               12,75             169

   Kula                                 7,13               434

   Diskus                              13,77             227

   Spjut                                 16,43             266

   Vikt                                  6,00               277

 

M 75

1.Georg Johansson 38                               Högby IF                             3256p

   Slägga  4,0 kg                   33,37             760

   Kula     4,0 kg                   8,98               640

   Diskus  1,0 kg                   29,93             724

   Spjut    500 g                    19,93             409

   Vikt     7,26 kg                 12,04             723

 

M 90

1.Eskil Ljunggren 23                                  Wärnamo SK 2227p

   Slägga  3,0 kg                   13,31             459

   Kula     3,0 kg                   5,31               508

   Diskus  1,0 kg                   12,41             470

   Spjut     400 g                   12,97             410

   Vikt      5,45 kg                5,32               390

-   Lennart Ahrlebjer 22                             IK Hakarpspojkarna            DNF

   Slägga                               x                    0

   Kula                                 4,85               454

   Diskus                              13,59             527

   Spjut                                 -

 

 

 

K 40

1.Jessica Arvidsson 71                               Lekeryd-Svarttorp SK         1553p

   Slägga 4,0 kg                    16,20             260p

   Kula    4,0 kg                    6,94               380

   Diskus 1,0 kg                    17,21             263

   Spjut   600 g                     14,69             231

   Vikt    9,08 kg                  7,41               419

 

K 50

1.Kerstin Larsson 62                                 Lekeryd-Svarttorp SK         2094p

   Slägga 3,0 kg                    24,36             521

   Kula    3,0 kg                    7,75               514

   Diskus 1,0 kg                    12,27             208

   Spjut    500 g                    17,68             349

   Vikt     7,26 kg                 8,60               502

 

K 55

1.Birgitta Eriksson 57                                 Hovslätt IK                          1972p

   Slägga 3,0 kg                    19,48             434

   Kula    3,0 kg                    6,46               454

   Diskus 1,0 kg                    16,43             345

   Spjut    500 g                    12,25             247

   Vikt     7,26 kg                 7,73               492

 

K 65

1.Birgitta Uppgården 48                             Oskarshamn SK                  2316p

   Slägga  3,0 kg                   17,94             505

   Kula     3,0 kg                   6,18               546

   Diskus  1,0 kg                   13,52             355

   Spjut     500 g                   15,40             438

   Vikt      5,45 kg                7,29               472

2.Majken Henriksson 45                            Lekeryd-Svarttorp SK         2244p

   Slägga                               20,49             600

   Kula                                 5,22               442

   Diskus                              13,95             369

   Spjut                                 9,20               228

   Vikt                                  8,93               605                                                           

 

 

 

 

 

Viktkastning.

 

M 40  15,88 kg.

1. Peter Fritz  74                                        IK Sisu                                7,95

 

M 45  15,88 kg.

1. Pierre Arvidsson 69                               Lekeryd-Svarttorp SK         7,08

 

M 55  11,34 kg.

1. Michael Ostrelius 58                              Habo FIF 04                       9,07

 

M 60  9,08 kg.

1. Lars-Henrik Stålmarck 53                      IFK Linköping                     11,13  ej DM

 

M 65  9,08 kg.

1. Ambjörn Martinsson 45                         Stensjön IF                          13,33

2. Stig Arvidsson 49                                  Lekeryd-Svarttorp SK         13,29

3. Harald Henriksson 45                            Lekeryd-Svarttorp SK         12,10

    Kjell Larnesjö 49                                   Nyköping BIS                      x

 

M 70  7,26 kg.

1. Inge Melin 42                                        Bottnaryd IF                        11,03

2. Kurt Olsson 42                                      Högsbo AIK                        9,53   ej DM

3. Antero Niskanen 42                               Wärnamo SK 8,19  2:a DM

4. Ingvar Ellbring 41                                   Stensjön IF                          7,51  3:a DM

5. Ronny Krönvall 43                                 Wärnamo SK 7,16  4:a DM

 

M 75  7,26 kg.

1. Georg Johansson 38                              Högby IF                             12,04

 

M 90  5,45 kg.

1. Eskil Ljunggren 23                                 Wärnamo SK 5,96

 

 

K 40  9,08 kg.

1. Jessica Arvidsson 71                              Lekeryd-Svarttorp SK         7,71

 

K 50  7,26 kg.

1. Kerstin Larsson 62                                Lekeryd-Svarttorp SK         8,60

 

K 55  7,26 kg

1. Birgitta Eriksson 57                                Hovslätt IK                          7,73

 

K 60  5,45 kg

1. Annlis Hellsten 53                                  Oskarshamn SK                  8,47

 

K 65  5,45 kg.

1. Majken Henriksson 45                           Lekeryd-Svarttorp SK         8,93

2. Birgitta Uppgården 48                            Oskarshamn SK                  7,65