Resultat från veteran-SM i femkamp i Hallsberg den 7/9


VETERAN-SM FEMKAMP I HALLSBERG 7 SEPT 2014          
Åsbro GoIF och Stocksäters IF arrangerade på Transtensvallen. Tävlingsledare: Örjan Frisén.    
M35 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 3504   Erik Henrysson -79 IFK Nora 6,16 41,28 26,85 27,14 5:58,95 2320  
        664 468 491 416 281    
2 3507   Marcus Larsson -76 Kongahälla AIK 5,03 43,57 27,64 29,19 5:13,98 2307  
        417 502 434 457 497    
3 3502   Magnus Thorstensson -77 IF Göta 4,82 38,36 27,13 21,72 4:47,01 2235  
        377 425 471 310 652    
4 3503   Mathias Edelborg -76 Västerås FK 5,18 35,55 28,74 21,62 6:03,83 1760  
        449 384 358 308 261    
5 3501   Lars-Göran Nyhlén -75 Kils AIK 4,26 48,06 32,46 27,39 6:13,47 1637  
        271 569 152 421 224    
6 3506   Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 4,25 45,88 30,71 31,86 7:23,02 1591  
        269 536 240 510 36    
7 3505   Christian Brun -76 KFUM Örebro 4,21 25,66 31,42 18,58 5:54,12 1259  
        262 243 202 250 302    
M40 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 4003   Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 6,76 41,30 23,29 34,11 5:42,97 3307  
        900 513 862 615 417    
2 4002   Håkan Setthammar -72 Västerås FK 6,33 45,50 24,64 36,78 5:51,70 3158  
        788 580 739 675 376    
3 4004   Roland Sundqvist -71 Örbyhus IF 5,39 36,10 25,86 27,71 5:09,54 2689  
        559 431 634 474 591    
4 4006   Kent Eriksson Pripp -73 LK Nyköpings Runners 5,25 35,09 28,71 23,83 5:22,22 2275  
        527 415 420 391 522    
5 4008   David Gustafsson -73 Spårvägens FK 4,85 33,95 28,13 34,24 6:44,81 2082  
        437 397 460 618 170    
6 4007   Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 4,80 26,67 25,99 22,82 5:55,50 2065  
        427 285 624 370 359    
7 4005   Jens Falk -72 IFK Lidingö 4,77 29,50 27,22 23,48 5:55,05 2019  
        419 328 527 384 361    
8 4001   Urban Evjen -73 Danderyds SK 4,81 32,08 28,37 23,96 5:49,81 2019  
        429 368 443 394 385    
M45 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 4503   Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 5,77 39,96 25,59 29,23 5:58,29 2985  
        734 542 726 568 415    
2 4505   Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 5,61 33,48 25,41 29,39 6:07,00 2813  
        693 431 741 572 376    
3 4502   Kolë Lleshi -68 IFK Nora 5,18 33,02 25,82 25,38 5:54,93 2618  
        582 423 707 476 430    
4 4504   Mårten Skogman -67 Bromma IF 5,05 32,09 26,12 22,83 5:35,43 2579  
        550 407 681 416 525    
5 4501   Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 4,49 31,34 33,81 23,08 0:00,00 1419  
        417 395 186 421 0    
6 4506   Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 4,15 26,01 32,60 21,82 7:17,27 1413  
        343 306 245 392 127    
M50 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 5005   Svante Edvardsson -64 Villstads GIF 5,08 38,04 26,83 27,19 5:40,03 2874  
        639 540 696 421 578    
2 5002   Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 4,19 24,97 26,39 22,66 5:02,36 2564  
        409 308 731 332 784    
3 5004   Lars Fyhr -62 Huddinge AIS 4,52 31,86 28,01 23,40 6:05,03 2327  
        492 429 603 346 457    
4 5003   Ola Bäckström -63 Bergslagens FK 2,97 28,79 30,58 21,09 5:38,02 1631  
        62 375 424 182 588    
M55 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 5501   Bengt Ajkdahl -56 Alvesta FI 4,91 38,55 28,96 27,78 6:31,88 2798  
        684 612 605 481 416    
M65 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 6503   Harald Henriksson -45 Lekeryd-Svarttorp SK 3,55 21,50 35,02 27,53 7:06,72 2130  
        459 350 373 505 443    
2 6501   Börje Andersson -49 Rånäs 4H 3,54 29,70 32,04 21,34 0:00,00 1905  
        455 535 551 364 0    
3 6504   Rune Persson -47 UF Contact 3,04 23,76 37,66 24,31 8:19,74 1585  
        310 400 242 431 202    
M70 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 7002   Lars-Erik Persson -44 Högsbo AIK 3,94 26,29 33,37 29,70 6:57,66 2970  
        695 503 564 623 585    
2 7003   Nils Bäck -43 IFK Lund 3,38 22,55 34,08 22,03 6:59,23 2433  
        496 411 520 428 578    
3 7004   Leif Karlsson -43 Alvesta FI 3,52 16,82 32,28 22,64 8:23,86 2174  
        544 275 634 443 278    
4 7005   Åke Jonsson -42 Heleneholms IF 3,01 19,01 36,12 21,05 6:43,49 2154  
        375 326 404 404 645    
5 7001   Sven-Åke Persson -44 IK Akele 3,21 14,52 35,66 15,05 6:23,91 2080  
        439 221 429 258 733    
M75 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 7501   Knut Henrik Skramstad -37 Tønsberg FIK, NOR 3,66 29,23 35,17 33,67 8:01,63 3266  
        718 668 574 834 472    
2 7502   Tor Trondset -35 Ösmo-Nynäs FIK 3,77 29,43 33,14 28,13 8:11,22 3248  
        764 674 700 671 439    
M80 FEMKAMP   LÄNGD SPJUT 200 M DISKUS 1500 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 8001   Lars Wennblom -34 Hässelby SK 3,69 23,66 32,57 26,41 9:51,96 3414  
        893 582 901 734 304    
K35 FEMKAMP   100 M H HÖJD KULA LÄNGD 800 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 3551   Primrose Ulegård -76 Västerås FK 18,86 1,34 8,55 4,37 2:58,31 2233  
        429 512 455 448 389    
2 3552   Anna Rörling -79 Friskis&Svettis Sollentuna 24,21 1,25 8,08 3,98 3:13,35 1509  
        62 419 423 347 258    
K40 FEMKAMP   80 M H HÖJD KULA LÄNGD 800 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 4054   Linda Åkerman -71 IFK Halmstad 12,82 1,19 9,45 4,97 2:40,36 3157  
        818 419 561 703 656    
2 4053   Catrine Ejdehage -73 Linköpings GIF 15,12 1,46 8,61 3,66 2:45,47 2666  
        499 747 500 322 598    
3 4052   Camilla Isgren Porsby -70 Västerås FK 16,67 1,43 8,99 4,36 2:55,57 2559  
        325 701 527 516 490    
4 4051   Ulrika Evjen -74 Danderyds SK 16,57 1,19 9,82 4,57 3:26,98 2141  
        335 419 589 578 220    
K65 FEMKAMP   80 M H HÖJD KULA LÄNGD 800 M POÄNG  
Plac Nr    Namn Förening              
1 6551   Birgitta Uppgården -48 Oskarshamns SK 27,98 1,07 6,57 2,91 4:09,53 2078  
        19 701 589 433 336    
    Grenresultat Veteran-SM i femkamp 7 sept 2014          
    M35 200 M HEAT 1 Vind -2,9      
  1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 30,71      
  2 Christian Brun -76 KFUM Örebro 31,42      
  3 Lars-Göran Nyhlén -75 Kils AIK 32,46      
               
    M35 200 M HEAT 2 Vind -1,0      
  1 Erik Henrysson -79 IFK Nora 26,85      
  2 Magnus Thorstensson -77 IF Göta 27,13      
  3 Marcus Larsson -76 Kongahälla AIK 27,64      
  4 Mathias Edelborg -76 Västerås FK 28,74      
               
    M35 200 M SAMLAD LISTA        
  1 Erik Henrysson -79 IFK Nora 26,85      
  2 Magnus Thorstensson -77 IF Göta 27,13      
  3 Marcus Larsson -76 Kongahälla AIK 27,64      
  4 Mathias Edelborg -76 Västerås FK 28,74      
  5 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 30,71      
  6 Christian Brun -76 KFUM Örebro 31,42      
  7 Lars-Göran Nyhlén -75 Kils AIK 32,46      
               
    M35 1500 M          
  1 Magnus Thorstensson -77 IF Göta 4.47,01      
  2 Marcus Larsson -76 Kongahälla AIK 5.13,98      
  3 Christian Brun -76 KFUM Örebro 5.54,12      
  4 Erik Henrysson -79 IFK Nora 5.58,95      
  5 Mathias Edelborg -76 Västerås FK 6.03,83      
  6 Lars-Göran Nyhlén -75 Kils AIK 6.13,47      
  7 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 7.23,02      
               
    M35 LÄNGD          
  1 Erik Henrysson -79 IFK Nora 6,16      
  2 Mathias Edelborg -76 Västerås FK 5,18      
  3 Marcus Larsson -76 Kongahälla AIK 5,03      
  4 Magnus Thorstensson -77 IF Göta 4,82      
  5 Lars-Göran Nyhlén -75 Kils AIK 4,26      
  6 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 4,25      
  7 Christian Brun -76 KFUM Örebro 4,21      
               
    Mathias Edelborg  469 +2,7   492 +2,0   518 +2,1           
    Christian Brun  421 +2,5   418 +3,2   398 +1,9           
    Marcus Larsson  495 +2,5   503 +2,8   503 +2,7           
    Magnus Thorstensson  458 +3,0   482 +2,1   458 +2,4           
    Lars-Göran Nyhlén  398 +2,7   400 +2,4   426 +2,1           
    Kristian Petersson  370 +2,7   425 +2,6     -                
    Erik Henrysson  616 +3,9   597 +2,7     x +2,5           
               
    M35 DISKUS 2,0          
  1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 31,86      
  2 Marcus Larsson -76 Kongahälla AIK 29,19      
  3 Lars-Göran Nyhlén -75 Kils AIK 27,39      
  4 Erik Henrysson -79 IFK Nora 27,14      
  5 Magnus Thorstensson -77 IF Göta 21,72      
  6 Mathias Edelborg -76 Västerås FK 21,62      
  7 Christian Brun -76 KFUM Örebro 18,58      
               
    Marcus Larsson 2622  2844  2919            
    Magnus Thorstensson 1924  2154  2172            
    Christian Brun 1782  1858  1522            
    Kristian Petersson 2996  2976  3186            
    Erik Henrysson    x  2559  2714            
    Lars-Göran Nyhlén 2510  2739  2661            
    Mathias Edelborg 2005  2047  2162            
               
    M35 SPJUT 800          
  1 Lars-Göran Nyhlén -75 Kils AIK 48,06      
  2 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 45,88      
  3 Marcus Larsson -76 Kongahälla AIK 43,57      
  4 Erik Henrysson -79 IFK Nora 41,28      
  5 Magnus Thorstensson -77 IF Göta 38,36      
  6 Mathias Edelborg -76 Västerås FK 35,55      
  7 Christian Brun -76 KFUM Örebro 25,66      
               
    Mathias Edelborg    x  3293  3555            
    Lars-Göran Nyhlén 4008  4806  4462            
    Magnus Thorstensson 3836  3780  3594            
    Kristian Petersson 4153  4478  4588            
    Marcus Larsson 4357     x  4240            
    Erik Henrysson 4128  3746     x            
    Christian Brun 2268     x  2566            
               
    M40 200 M HEAT 1 Vind -3,0      
  1 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 25,99      
  2 Jens Falk -72 IFK Lidingö 27,22      
  3 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 28,13      
  4 Urban Evjen -73 Danderyds SK 28,37      
               
    M40 200 M HEAT 2 Vind -2,1      
  1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 23,29      
  2 Håkan Setthammar -72 Västerås FK 24,64      
  3 Roland Sundqvist -71 Örbyhus IF 25,86      
  4 Kent Eriksson Pripp -73 LK Nyköpings Runners 28,71      
               
    M40 200 M SAMLAD LISTA        
  1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 23,29      
  2 Håkan Setthammar -72 Västerås FK 24,64      
  3 Roland Sundqvist -71 Örbyhus IF 25,86      
  4 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 25,99      
  5 Jens Falk -72 IFK Lidingö 27,22      
  6 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 28,13      
  7 Urban Evjen -73 Danderyds SK 28,37      
  8 Kent Eriksson Pripp -73 LK Nyköpings Runners 28,71      
               
    M40 1500 M          
  1 Roland Sundqvist -71 Örbyhus IF 5.09,54      
  2 Kent Eriksson Pripp -73 LK Nyköpings Runners 5.22,22      
  3 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 5.42,97      
  4 Urban Evjen -73 Danderyds SK 5.49,81      
  5 Håkan Setthammar -72 Västerås FK 5.51,70      
  6 Jens Falk -72 IFK Lidingö 5.55,05      
  7 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 5.55,50      
  8 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 6.44,81      
               
    M40 LÄNGD          
  1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 6,76      
  2 Håkan Setthammar -72 Västerås FK 6,33      
  3 Roland Sundqvist -71 Örbyhus IF 5,39      
  4 Kent Eriksson Pripp -73 LK Nyköpings Runners 5,25      
  5 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 4,85      
  6 Urban Evjen -73 Danderyds SK 4,81      
  7 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 4,80      
  8 Jens Falk -72 IFK Lidingö 4,77      
               
    David Gustafsson  484 +3,8   485 +1,5   462 +1,9           
    Urban Evjen  481 +2,4     x +2,7     x +2,5           
    Johan Wibäck    x +2,9   286 +1,8   480 +2,0           
    Roland Sundqvist  487 +2,4   539 +2,7   506 +1,6           
    Jens Falk  448 +4,1   477 +3,8   468 +3,8           
    Mattias Sunneborn  664 +3,7   674 +1,3   676 +3,4           
    Kent Eriksson Pripp  499 +2,9   518 +2,5   525 +3,3           
    Håkan Setthammar    x +1,9   632 +3,2   633 +2,0           
               
    M40 DISKUS 2,0          
  1 Håkan Setthammar -72 Västerås FK 36,78      
  2 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 34,24      
  3 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 34,11      
  4 Roland Sundqvist -71 Örbyhus IF 27,71      
  5 Urban Evjen -73 Danderyds SK 23,96      
  6 Kent Eriksson Pripp -73 LK Nyköpings Runners 23,83      
  7 Jens Falk -72 IFK Lidingö 23,48      
  8 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 22,82      
               
    Mattias Sunneborn    x  3411     x            
    Urban Evjen 2396     x     x            
    David Gustafsson 3424     x  3242            
    Kent Eriksson Pripp 2300  2383  2150            
    Håkan Setthammar 3678  3535     x            
    Roland Sundqvist 2386     x  2771            
    Jens Falk 2041  2315  2348            
    Johan Wibäck 1925  2282  1885            
               
    M40 SPJUT 800          
  1 Håkan Setthammar -72 Västerås FK 45,50      
  2 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 41,30      
  3 Roland Sundqvist -71 Örbyhus IF 36,10      
  4 Kent Eriksson Pripp -73 LK Nyköpings Runners 35,09      
  5 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 33,95      
  6 Urban Evjen -73 Danderyds SK 32,08      
  7 Jens Falk -72 IFK Lidingö 29,50      
  8 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 26,67      
               
    David Gustafsson 3326  3395  3381            
    Kent Eriksson Pripp 3265  3509     x            
    Johan Wibäck 2667  2512     x            
    Urban Evjen 3208  2998  2965            
    Mattias Sunneborn 3821     x  4130            
    Jens Falk 2880  2679  2950            
    Roland Sundqvist 3610  3474     x            
    Håkan Setthammar 4473  4124  4550            
               
    M45 200 M   Vind -4,0      
  1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 25,41      
  2 Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 25,59      
  3 Kolë Lleshi -68 IFK Nora 25,82      
  4 Mårten Skogman -67 Bromma IF 26,12      
  5 Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 32,60      
  6 Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 33,81      
               
    M45 1500 M          
  1 Mårten Skogman -67 Bromma IF 5.35,43      
  2 Kolë Lleshi -68 IFK Nora 5.54,93      
  3 Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 5.58,29      
  4 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 6.07,00      
  5 Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 7.17,27      
  - Urban Håkansson -69 Falköpings AIK bröt      
               
    M45 LÄNGD          
  1 Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 5,77      
  2 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 5,61      
  3 Kolë Lleshi -68 IFK Nora 5,18      
  4 Mårten Skogman -67 Bromma IF 5,05      
  5 Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 4,49      
  6 Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 4,15      
               
    Urban Håkansson  405 -1,7   449 -0,9   426 -2,1           
    Mårten Skogman  498 -1,5   473 -0,7   505 -2,8           
    Kolë Lleshi  512 -1,5   518 -0,9   505 -3,5           
    Tomas Fanta    x -1,3   577 -0,9     x -3,4           
    Hunter S Mabon  557 -1,9   561 -2,7   525 -2,5           
    Mikael Magnusson  415 -2,7   398 -2,9     -                
               
    M45 DISKUS 2,0          
  1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 29,39      
  2 Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 29,23      
  3 Kolë Lleshi -68 IFK Nora 25,38      
  4 Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 23,08      
  5 Mårten Skogman -67 Bromma IF 22,83      
  6 Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 21,82      
               
    Mårten Skogman 2283  2192     x            
    Mikael Magnusson 2016  2182  1906            
    Kolë Lleshi    x  2385  2538            
    Hunter S Mabon 2397  2917  2939            
    Tomas Fanta 2793  2843  2923            
    Urban Håkansson 2308  2149     x            
               
    M45 SPJUT 800          
  1 Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 39,96      
  2 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 33,48      
  3 Kolë Lleshi -68 IFK Nora 33,02      
  4 Mårten Skogman -67 Bromma IF 32,09      
  5 Urban Håkansson -69 Falköpings AIK 31,34      
  6 Mikael Magnusson -66 IFK Tumba 26,01      
               
    Urban Håkansson 3134     x     x            
    Mikael Magnusson 2601     x  2550            
    Hunter S Mabon 3026  2900  3348            
    Kolë Lleshi 3302  3002  3248            
    Tomas Fanta 3968  3421  3996            
    Mårten Skogman    x  2672  3209            
               
    M50 200 M   Vind -1,2      
  1 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 26,39      
  2 Svante Edvardsson -64 Villstads GIF 26,83      
  3 Lars Fyhr -62 Huddinge AIS 28,01      
  4 Ola Bäckström -63 Bergslagens FK 30,58