Resultat från Löparnas kväll 3000 m i Umeå den 15/12 (rekorddeltagande)


  Resultatlista Löparnas Kväll 3000 meter    
Datum: 2014-12-15 (18.00 - 19.50)      
Plats: Dragonhallen, Umeå        
Arrangör: IFK Umeå        
Tävlingsledare: Hans Nilsson        
Sekretariat: Göran Kero        
Starter: Jonas Sundström        
Manuell tidtagning        
         
Resultat A-heat        
Plac Namn Klubb / företag Tid    
1 Thomas Edström-77 Jalles TC 09:20,3    
2 Tomas Mikaelsson-83 Dalasjö IK Framåt 09:26,7    
3 Max Själin-90 Storumans IK 09:36,1    
4 Simon Waller-90 IFK Umeå 09:37,0    
5 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 09:55,6    
6 Gabriel Granåsen-80 IFK Umeå 09:57,3    
7 Andreas Oskarsson-81 IFK Umeå 09:58,4    
8 Johan Sandberg-68 IFK Umeå 09:58,9    
9 Jan Karlsson-69 IFK Umeå 10:02,9    
10 David Källströmer-77 IFK Umeå 10:09,2    
11 Isak Hermansson-70 IFK Umeå 10:10,1    
12 Markus Jansson-74 IFK Umeå 10:21,3    
13 Oskar Bäckström-97 IFK Umeå 10:23,4    
- Tomas Kapell-90 Klubblös DNF    
         
         
Resultat B-heat        
Plac Namn Klubb / företag Tid    
1 Anders Hofer-69 IFK Umeå 10:19,1    
2 Tomas Pekkari-80 Jalles TC 10:23,7    
3 Måns Lundberg-88 IFK Umeå 10:25,9    
4 Fredrik Eriksson-77 IFK Umeå 10:25,9    
5 Daniel Lundell-92 IFK Umeå 10:28,4    
6 Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeå 10:29,0    
7 Henrik Karlborg-86 Stöcke TS Järnet 10:32,2    
8 Jonas Sundell-91 Umeå OK 10:38,3    
9 Fredrik Ragnarsson-73 Volvo FK 10:41,0    
10 Anders Högdahl-67 IFK Umeå 10:41,6    
11 Robert Eriksson-75 Jalles TC 10:42,9    
12 Emil Öhman-85 IFK Umeå 10:50,1    
13 Hjalmar Olsson-96 Umedalens IF 10:50,9    
14 Peter Bäcklund-63 IFK Umeå 10:55,3    
         
         
Resultat C-heat        
Plac Namn Klubb / företag Tid    
1 Fredrik Mäki-91 IKSU Längdskidor 10:53,7    
2 Stefan Björck-72 Stöcke TS Järnet 10:59,8    
3 Niklas Eriksson-79 Umeå Energi 11:01,0    
4 Peter Gardfjäll-79 IFK Umeå 11:01,3    
5 Björn Yttergren Klubblös 11:02,5    
6 Jonas Petersson-58 IFK Umeå 11:07,0    
7 Oscar Hellström-93 IFK Umeå 11:11,5    
8 Joakim Nilsson-70 Stöcke TS Järnet 11:19,1    
9 Jörgen Högkvist-69 IFK Umeå 11:28,6    
10 Andreas Lindqvist-75 IFK Umeå 11:31,4    
11 Pia Westlund-71 IFK Umeå 11:38,8    
12 Hans Nilsson-65 IFK Umeå 11:40,4    
13 Angelica Strandberg-96 IFK Umeå 12:07,5    
         
         
Resultat D-heat        
Plac Namn Klubb / företag Tid    
1 David Gustavsson-79 IFK Umeå 11:07,1    
2 Gustaf Elgh-91 IFK Umeå 11:09,9    
3 Tomas Weis-82 Klubblös 11:28,9    
4 Martin Båtsman-78 Umedalens IF 11:37,0    
5 Pelle Håkansson-73 Klubblös 11:40,4    
6 Martin Servin-75 Klubblös 11:40,5    
7 Sara Sandström-74 IFK Umeå 11:44,2    
8 Morgan Poopuu-94 IFK Umeå 11:48,8    
9 Tomas Bäcklund-58 IFK Umeå 11:49,6    
10 Rolf Hugosson-65 IFK Umeå 11:58,9    
11 Gabriel Bravo-65 IFK Umeå 12:15,2    
12 Pär Jonsson-76 Klubblös 12:16,0    
13 Thomas Lindström-54 Team Idijot 12:48,0    
Pär Markström-69 Jalles TC DNF    
         
         
Resultat E-heat        
Plac Namn Klubb / företag Tid    
1 Simon Östin-82 Umedalens IF 12:18,3    
2 Richard Lundberg-77 Stöcke TS Järnet 12:19,9    
3 Mats Backeström-66 Umedalens IF 12:27,3    
4 Liselott Jezek-85 IFK Umeå 12:39,4    
5 Klara Hofer-Mattsson-00 IFK Umeå 12:40,2    
6 Lars Hellström-63 IFK Umeå 12:43,7    
7 Sara Lundström-73 IFK Umeå 13:02,0    
8 Daniel Rönnqvist-78 Fazer 13:07,1    
9 Agneta Gustafsson-64 IFK Umeå 13:11,0    
10 Cecilia Edström-70 Umedalens IF 13:22,9    
11 Viktor Båtsman-05 Umedalens IF 13:27,4    
         
         
Resultat F-heat        
Plac Namn Klubb / företag Tid    
1 Anna Gladh-79 Norrmejerier 13:47,8    
2 Linda Allgardsson-73 IFK Umeå 13:51,6    
3 Eva Vikner-61 IFK Umeå 14:03,9    
4 Petra Gunneriusson-69 IFK Umeå 14:12,3    
5 Lena Poopuu-67 IFK Umeå 14:43,7    
6 Thord Nyberg Coop Nord 14:46,3    
7 Helena Eriksson-79 IFK Umeå 14:49,0    
8 Jenny Karlsson-80 IFK Umeå 15:00,1    
9 Fredrik Elgh-57 IFK Umeå 15:04,1    
10 Hans Lenneståhl IFK Umeå 15:04,7    
11 Anja Rubach-72 Runacademy IF 15:24,2    
12 Kristina Hellström-67 IFK Umeå 15:33,5    
13 Erik Wilhelmsson Klubblös 15:45,2    
14 Ingrid Lindehäll-64 Klubblös 17:05,0    
         
         
SAMMANLAGDA RESULTAT        
Plac Namn Klubb / företag Tid    
1 Thomas Edström-77 Jalles TC 09:20,3 1M  
2 Tomas Mikaelsson-83 Dalasjö IK Framåt 09:26,7 2M  
3 Max Själin-90 Storumans IK 09:36,1 3M  
4 Simon Waller-90 IFK Umeå 09:37,0 4M  
5 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 09:55,6 5M  
6 Gabriel Granåsen-80 IFK Umeå 09:57,3 6M  
7 Andreas Oskarsson-81 IFK Umeå 09:58,4 7M  
8 Johan Sandberg-68 IFK Umeå 09:58,9 8M  
9 Jan Karlsson-69 IFK Umeå 10:02,9 9M  
10 David Källströmer-77 IFK Umeå 10:09,2 10M  
11 Isak Hermansson-70 IFK Umeå 10:10,1 11M  
12 Anders Hofer-69 IFK Umeå 10:19,1 12M  
13 Markus Jansson-74 IFK Umeå 10:21,3 13M  
14 Oskar Bäckström-97 IFK Umeå 10:23,4 14M  
15 Tomas Pekkari-80 Jalles TC 10:23,7 15M  
16 Måns Lundberg-88 IFK Umeå 10:25,9 16M  
17 Fredrik Eriksson-77 IFK Umeå 10:25,9 17M  
18 Daniel Lundell-92 IFK Umeå 10:28,4 18M  
19 Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeå 10:29,0 19M  
20 Henrik Karlborg-86 Stöcke TS Järnet 10:32,2 20M  
21 Jonas Sundell-91 Umeå OK 10:38,3 21M  
22 Fredrik Ragnarsson-73 Volvo FK 10:41,0 22M  
23 Anders Högdahl-67 IFK Umeå 10:41,6 23M  
24 Robert Eriksson-75 Jalles TC 10:42,9 24M  
25 Emil Öhman-85 IFK Umeå 10:50,1 25M  
26 Hjalmar Olsson-96 Umedalens IF 10:50,9 26M  
27 Fredrik Mäki-91 IKSU Längdskidor 10:53,7 27M  
28 Peter Bäcklund-63 IFK Umeå 10:55,3 28M  
29 Stefan Björck-72 Stöcke TS Järnet 10:59,8 29M  
30 Niklas Eriksson-79 Umeå Energi 11:01,0 30M  
31 Peter Gardfjäll-79 IFK Umeå 11:01,3 31M  
32 Björn Yttergren Klubblös 11:02,5 32M  
33 Jonas Petersson-58 IFK Umeå 11:07,0 33M  
34 David Gustavsson-79 IFK Umeå 11:07,1 34M  
35 Gustaf Elgh-91 IFK Umeå 11:09,9 35M  
36 Oscar Hellström-93 IFK Umeå 11:11,5 36M  
37 Joakim Nilsson-70 Stöcke TS Järnet 11:19,1 37M  
38 Jörgen Högkvist-69 IFK Umeå 11:28,6 38M  
39 Tomas Weis-82 Klubblös 11:28,9 39M  
40 Andreas Lindqvist-75 IFK Umeå 11:31,4 40M  
41 Martin Båtsman-78 Umedalens IF 11:37,0 41M  
42 Pia Westlund-71 IFK Umeå 11:38,8 1K  
43 Hans Nilsson-65 IFK Umeå 11:40,4 42M  
44 Pelle Håkansson-73 Klubblös 11:40,4 43M  
45 Martin Servin-75 Klubblös 11:40,5 44M  
46 Sara Sandström-74 IFK Umeå 11:44,2 2K  
47 Morgan Poopuu-94 IFK Umeå 11:48,8 45M  
48 Tomas Bäcklund-58 IFK Umeå 11:49,6 46M  
49 Rolf Hugosson-65 IFK Umeå 11:58,9 47M  
50 Angelica Strandberg-96 IFK Umeå 12:07,5 3K  
51 Gabriel Bravo-65 IFK Umeå 12:15,2 48M  
52 Pär Jonsson-76 Klubblös 12:16,0 49M  
53 Simon Östin-82 Umedalens IF 12:18,3 50M  
54 Richard Lundberg-77 Stöcke TS Järnet 12:19,9 51M  
55 Mats Backeström-66 Umedalens IF 12:27,3 52M  
56 Liselott Jezek-85 IFK Umeå 12:39,4 4K  
57 Klara Hofer-Mattsson-00 IFK Umeå 12:40,2 53M  
58 Lars Hellström-63 IFK Umeå 12:43,7 54M  
59 Thomas Lindström-54 Team Idijot 12:48,0 55M  
60 Sara Lundström-73 IFK Umeå 13:02,0 5K  
61 Daniel Rönnqvist-78 Fazer 13:07,1 56M  
62 Agneta Gustafsson-64 IFK Umeå 13:11,0 6K  
63 Cecilia Edström-70 Umedalens IF 13:22,9 7K  
64 Viktor Båtsman-05 Umedalens IF 13:27,4 57M  
65 Anna Gladh-79 Norrmejerier 13:47,8 8K  
66 Linda Allgardsson-73 IFK Umeå 13:51,6 9K  
67 Eva Vikner-61 IFK Umeå 14:03,9 10K  
68 Petra Gunneriusson-69 IFK Umeå 14:12,3 11K  
69 Lena Poopuu-67 IFK Umeå 14:43,7 12K  
70 Thord Nyberg Coop Nord 14:46,3 58M  
71 Helena Eriksson-79 IFK Umeå 14:49,0 13K  
72 Jenny Karlsson-80 IFK Umeå 15:00,1 14K  
73 Fredrik Elgh-57 IFK Umeå 15:04,1 59M  
74 Hans Lenneståhl IFK Umeå 15:04,7 60M  
75 Anja Rubach-72 Runacademy IF 15:24,2 15K  
76 Kristina Hellström-67 IFK Umeå 15:33,5 16K  
77 Erik Wilhelmsson Klubblös 15:45,2 61M  
78 Ingrid Lindehäll-64 Klubblös 17:05,0 17K  
Tomas Kapell-90 Klubblös DNF    
Pär Markström-69 Jalles TC DNF