Resultat från 6-, 12- och 24-timmars i Växjö 13-14/12


Personliga rekordens tävling Växjö          
Datum: 13-14 december 2014          
Plats: Telekonsultarena i Växjö i arenastaden        
Arrangör: Växjö AIS            
Tävlingsledare : Christer Svensson          
117 fullföljande (38 på 24 h, 43 på 12 h och 32 på 6 h) 121 startande  
6 timmars kvinnor            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Maria Olsson FK Göingarna 1973 K40 274 65 679  
2 Annelie Bohman Växjö Löparklubb 1975 K35 244 58 527  
3 Pia Vidlund Aro Landsbro 1976 Kmot 211 50 756  
4 Kristina Sörensen Team Fakta 1960 Kmot 211 50 738  
5 Monica Svensson Växjö AIS 1978 K35 209 50 004  
6 Karin Svahn Adapt, Mölndal 1962 Kmot 193 46 492  
7 Anette Ahl Helsingborg 1962 Kmot 185 44 351  
8 Barbro Paraniak Team Skavsåret IF 1956 K55 179 42 834  
9 Jeanette Kiskanyadi OK Njudung 1967 K45 171 41 011  
10 Pia Nordstrand Funbeat 1970 Kmot 163 39 271  
11 Åsa Eriksson Halmstad OK 1990 Ksen 101 24 192  
6 timmars män            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Jens Holgersson Outnorth 1975 Mmot 282 67 535  
2 Emil Falkek Falkenbergs RR 1974 Mmot 270 64 779  
3 Ludwig Sjödal Alvesta 1982 Mmot 257 61 691  
4 Gert-Inge Tapper Björnstorps IF 1957 M55 257 61 615  
5 Fredrik Saarnak Växjö 1972 Mmot 253 60 608  
6 Andreas Bohman Risinge Road Runners 1972 Mmot 242 58 079  
7 Bengt Lindgren Vallentuna FK 1947 M65 240 57 413  
8 Björn Tibbelin Växjö Löparkamrater 1975 Mmot 232 55 585  
9 Daniel Severinsson Halmstad OK 1983 Msen 231 55 489  
10 Stig Hörberg Växjö Norra IF 1 942 M70 225 54 110  
10 Leif Franzén LK Nyköping Run 1946 M65 225 54 110  
12 Jan Paraniak Team Skavsåret IF 1950 M60 214 51 199  
13 Namida Aneskans Team Blekinge 1985 Msen 192 46 082  
14 Peter Svensson IFK Skövde 1957 M55 180 43 187  
15 Joacim Martinsson Växjö Löparklubb 1972 M45 179 42 920  
16 Martin Bengtsson Team Art of Running 1969 Mmot 176 42 195  
17 Clemens Ronge Ljungby 1963 Mmot 151 36 314  
18 Ulf Tapper Björnstorps IF 1992 Msen 133 31 947  
19 Maurice Weber Växjö 1980 Mmot 105 25 388  
20 Kenneth Gustafsson Sommenbygdens SK 1969 M45 90 21 641  
21 Isac Ritella Team Ultra Sweden LK 2002 Mmot 85 20 491  
12 timmars kvinnor            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Eva Lindskog Stockholm LDK 1973 K40 510 121 981 Banrekord
2 Charlotte Johannesdotter Solvikingarna 1982 Ksen 424 101 397  
3 Gunilla Axelsson Borlänge Löparklubb 1988 Ksen 401 96 025  
4 Trine Nyberg Kalmar RC 1975 K35 375 89 911  
5 Lupita svensson Malmö 1970 Kmot 357 85 510  
6 Kristina Broman Borlänge Löparklubb 1978 K35 336 80 404  
7 Helle Poulsen Danmark 1978 Kmot 293 70 080  
8 Amanda Nolhage Hultsfreds LK 1989 Ksen 280 66 973  
9 Camilla Lundberg SOK Knallen 1973 K40 213 50 960  
10 Ulla Lembke Team Fakta 1959 Kmot 177 42 356  
10 Catharina Henriksson GLIH 1969 Kmot 177 42 356  
               
12 timmars män            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Jimmy Jacobsson Hälle IF 1976 M35 512 122 528 Banrekord
2 Ingemar Ericsson Ronneby OK 1974 M40 469 112 151  
3 Silvio Cannava Årsta 1966 Mmot 466 111 431  
4 Peter Lendrop Team Blekinge 1968 M45 452 108 255  
5 Lars Christensson Team Ultra Sweden LK 1962 M50 436 104 257  
6 Mikael Sandberg Huddinge 1962 M50 428 102 393  
7 Richard Andersson Lund 1967 Mmot 420 100 645  
8 Mats Svensson Ryssbergets IK 1965 M45 412 98 565  
9 Branislav Pavic Västerås Löparklubb 1979 M35 390 93 263  
10 Fredrik Olsson Coventry City 1972 Mmot 389 93 153  
11 Kurt Gustavsson Hultsfreds LK 1946 M65 347 82 986  
12 Olof Torbrand IFK Skövde 1974 Mmot 335 80 126  
13 Patrik Scharff Lund 1966 Mmot 304 72 715  
14 Thomas Steenberg Danmark 1971 Mmot 293 70 080  
14 Kenneth M Forsberg Kalmar RC 1966 M45 293 70 080  
14 Tobias Josefsson Runacademy IF 1974 M40 293 70 080  
14 Mattias Pålsson Kalmar PC 1973 Mmot 293 70 080  
18 Tommy Strömberg Halmstad 1984 Mmot 272 65 061  
18 Niklas Drott Hultsfreds LK 1972 M40 272 65 061  
20 Mikael Forsström Runday IF 1961 M50 268 64 145  
21 Karl Abrahamsson IKNocout.se 1976 Mmot 265 63 388  
22 Robert Svenberg IK Jogg 1964 Mmot 260 62 193  
23 Rickard Möllerström Shake´n Bake 1976 Mmot 255 60 998  
24 Daniel Forslund Linköping 1978 Mmot 252 60 281  
25 Fredrik Engdahl OK Pan Kristianstad 1976 M35 218 52 155  
26 Peter Lembke Team Fakta 1971 Mmot 209 50 004  
27 Rikard Kelloniemi HOK Ultracollective 1974 M40 200 47 853  
28 Daniel Assarsjö SOK Knallen 1976 M35 192 45 941  
29 Karl-Emil Ottosson Hammarkinds SK 1937 M75 178 42 595  
29 Hans Ursfält Urshults IF 1951 Mmot 178 42 595  
31 Eddy Hultgren Team Blekinge 1959 M55 177 42 356  
32 Magnus Bodin LF Lejonbragden 1967 M45 57 13 676  
               
100 kilometer kvinnor            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans Tid
DNF Catalin Dumitrescu Vinslöv 1972 Kmot 151 36 142 4:33:05
               
100 kilometer män            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans Tid
DNF LarsLyngaard Hansen Team Kortben og Langben 1976 M35 312 74 670 11:59:45
DNF Niklas Gunne IFK Mora 1992 Mmot 130 31 123 2:35:19
               
100 miles            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans Tid
DNF Niklas Larsson LK TV 88 1977 M35 337 80 596 10:56:51
               
24 timmars kvinnor            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Sidsel Petersen Team Kortben og Langben 1985 Ksen 667 159 588 Banrekord
2 Susanne Green Friskis- och Svettis Helsingborg 1963 K50 631 150 972  
3 Pia Rosvall Handelsbanken IF (Sthlm) 1973 K40 524 125 289  
4 Gunilla Franzén LK Nyköping Run 1944 K70 490 117 176  
5 Ann Ritella Team Ultra Sweden LK 1973 K40 435 104 063  
6 Victoria Borg Team Ultra Sweden LK 1980 Ksen 418 99 955  
7 Britt Sulonen Team Ultra Sweden LK 1958 K55 366 87 527  
8 Bianca Ulltjärn Linköpings Löparklubb 2002 Kmot 237 56 740  
9 Louise Ulltjärn Linköpings Löparklubb 2006 Kmot 185 44 316  
10 Annika Johansson Team Fakta 1973 K40 176 42 117  
11 Åsa Eriksson Halmstad Orienteringsklubb 1990 Ksen 97 23 236  
               
24 timmars män            
Plats Namn Klubb Född Klass Varv Distans  
1 Elov Olsson Ockelbo SK 1989 Msen #### 253 041 nordiskt rekord
2 Dan Välitalo Västerås Löparklubb 1971 M40 906 216 608  
3 Hasse Byrén IF Spartacus 1965 M45 798 190 834  
4 Ivan Bretan Stockholm 1965 Mmot 739 176 674  
5 Staffan Westberg Vattudalens LDK 1960 M50 720 172 133  
6 Erik Bäcklund Västerås Allmänna Klubb 1967 Mmot 690 165 034  
7 Jörgen Lindwall Team Ultra Sweden LK 1963 M50 670 160 341  
8 Sören Raarup Rimo.dk 1966 M45 609 145 785  
9 Jakob Jern Real Fighter Muay-Thai Lund 1964 Mmot 556 132 937  
10 Jörgen Nilsson Vi som springer 1950 M60 544 130 286  
11 Johnny Hällneby Pace on Earth 1972 M35 542 129 721  
12 Kari Sulonen Team Ultra Sweden LK 1957 M55 464 110 949  
12 Hans Jansson Vilsta   Mmot 464 110 949  
14 Zingo Andersen IK Jogg 1974 M40 454 108 755  
15 Gert Gustavsson Team Blekinge 1959 M55 423 101 150  
16 Hans Nyberg Ale 90 IK 1963 M50 419 100 194  
17 Noah Höjeberg Stockholm 1976 Mmot 418 99 955  
18 Hans-Inge Lindeskov Team Ultra Sweden LK 1949 M65 386 92 496  
19 Sigvard Koplemäe Team Ultra Sweden LK 1950 M60 381 91 112  
20 Rasmus Stenemo Axa Sports Club 1981 Msen 366 87 527  
21 Tonny Carlsen Den tossede kyllingen 1985 Mmot 357 85 376  
22 Anders Jelander GLIH 1964 Mmot 337 80 596  
23 Alexander Ulltjärn Linköpings Löparklubb 1971 Mmot 299 71 601  
24 Niklas Fredlund Team Ultra Sweden LK 1965 M45 254 60 759  
25 Gabriel Ulltjärn Linköpings Löparklubb 2000 Mmot 253 60 606  
26 Julius Ulltjärn Linköpings Löparklubb 2004 Mmot 227 54 348  
27 Ulf-Peter Sjöholm Växjö AIS 1965 M45 209 50 004