Resultat från Storängsös 6 den 20/12


Huddinge AIS serietävling ”Storängsös 6” säsongen 2014-2015      
Det här var denna säsongs sjätte distriktstävling, årets sista Ös.          
tid Lördagen 20 december 2014.                
plats Storängshallen i Huddinge                
vädret  Nu är det Stockholmsvinter, blixthalka.            
TL                   Hans Sk,   070- 375 42 70                 
Funktionärer:   Susanna Arbinge, Pierre Modin, Håkan o Lotta Geiryd, Mikael Magnusson,   
Stefan Östergren, Hans Moisander m fl.Tack för hjälpen bästa funktionärer.  
Allmänt Det blev ett jätteös, men allt gick bra utom för en i kastmångkampen, men det   
mitt fel. Vi hade fint besök från rikets framsida, Jättekul.        
Skrytrad.  Många fina resultat bl.a F15 flickorna som sporrade otroligt. Jag tror vi fick               
Nya klubbrekord i kulat.                
Nästa tävling Lördag om x dagar,på samma tid& plats.             
Slut för i år återkommer 2015.                
Samlingsplats/anmälan: Bordet i kasthörnan.   Kontakt Hasse 070-375 42 70      
                       
Kula kg   Grenledning: Mikael Magnusson/ Susanna Arbinge    
                       
M90 3.0 1 Gunnar Kulleskog   23 Huddinge AIS ´7.05  
                       
M80 3.0 1 Christer Olsson   35 Huddinge AIS ´8.05  
                       
M75 4.0 1 Bo Sundström   40 Turebergs FK 8.63  
                       
M75 4.0 2 Kalle Auvinen     40 Huddinge AIS ´8.31  
                       
M65 5.0 1 Jöran Westberg   47 Huddinge AIS 11.50  
                       
M65 5.0 2 Antti Lindstedt   49 Huddinge AIS 8.81  
                       
M60 5.0 1 Alpo Tornikoski   54 Huddinge AIS 11.52  
                       
M55 6.0 1 Johan Löfstedt   59 Ösmo Nynäs FK 8.81  
                       
M55 7.26* 1 Bengt Pettersson   61 Huddinge AIS 13.87  
                       
M50 6.0 1 Mikael Olsson   61 Huddinge AIS ´8.17  
                       
M35 7.26 1 Lasse Ohtamaa   80 Väsby IK    13.82  
                       
M35 7.26 1 Palle Storm     77 FK Studenterna 8.92  
                       
P18 6.0 1 Jesper Arbinge   97 Huddinge AIS 16.56  
                       
P15 4.0 1 Sebastian Löschner   2000 Huddinge AIS 9.53  
                       
Stötserie     1 2 3 4 5 6        
Gunnar Kulleskog   6.59 6.78 ´7.05 6.57 6.69 6.80        
                       
Christer Olsson   x ´7.31 ´7.26 7.73 x ´8.05        
                       
Bo Sundström     8.48 8.34 x x x 8.63        
                       
Kalle Auvinen     7.85 x x ´8.23 ´8.31 ´8.30        
                       
Jöran Westberg   11.49 x 11.43 11.50 x x        
                       
Antti Lindstedt     8.35 8.65 8.61 8.70 x 8.81        
                       
Alpo Tornikoski   11.52 x x 11.47 x x        
                       
Johan Löfstedt     8.81 x 8.70 8.72 8.80 x        
                       
Bengt Pettersson   13.87 x x x x x        
                       
Mikael Olsson     7.80 7.77 ´8.17 7.79 7.65 x        
                       
Lasse Ohtamaa   12.87 13.48 13.72 x 13.82 x        
                       
Palle Storm     8.63 8.92 8.49 x 8.81 x        
                       
Jesper Arbinge   16.56 x 15.48 ´16.01 15.91 16.00        
                       
Sebastian Löschner   8.78 8.90 8.97 x 9.53 x        
                       
                       
                       
Vikt 1, seriekastet   Grenledning: Hsk/ Susanna Arbinge        
                       
F15 ´7.26 1 Emilia Östergren   2000 Huddinge AIS 13.61  
                       
F15 ´7.26 1 Jonna Geiryd     2000 Huddinge AIS ´13.03  
                       
M75 ´7.26 1 Kalle Auvinen     40 Huddinge AIS 11.40  
                       
M75 5.45* 1 Kalle Auvinen     40 Huddinge AIS 13,61  
                       
M65 25.0 1 Jöran Westberg   47 Huddinge AIS 5.43  
                       
M55 25.0 1 Johan Löfstedt   59 Ösmo Nynäs FK 4.95  
                       
M45 25.0 1 Johan Jergander   70 Ösmo Nynäs FK ´6.22  
                       
M40 25.0 1 Lennie Helander   75 Ullevi FK   9.33  
                       
M40 25.0 2 Henrik Arnerdal   74 Ösmo Nynäs FK ´6.22  
                       
P15 ´9.08 1 Ivar Moisander   2000 Huddinge AIS 11.48  
                       
Kastserie     1 2 3 4 5 6        
Emilia Östergren   x 8.57 12.57 12.60 11.74 13.61 Pers      
                       
Jonna Geiryd     x ´10.21 11.85 ´13.03 12.36 12.96 Pers      
                       
Kalle Auvinen     ´11.06 x 11.40              
                       
Kalle Auvinen   5.45*       13.61 x x        
                       
Jöran Westberg   5.43 5.34 x              
                       
Johan Löfstedt     3.88 4.95 x              
                       
Johan Jergander   x x ´6.22 x            
                       
Lennie Helander   x ´9.02 9.33 x 8.73 ´8.04 Pers      
                       
Henrik Arnerdal   5.40 ´6.22 x x     Pers      
                       
Ivar Moisander     x 11.48 ´10.17 x x x        
                       
                         
      Viktmångkamp              
                    meter  
M90     7.26/ 5.45/ 5.45 1 Gunnar Kulleskog   23 Huddinge AIS 20.62  
                       
M75     9.08/ 7.26/ 5.45 1 Bo Sundström   40 Turebergs FK 27.48  
                       
M65   11.34/ 9.08/ 7.26 1 Jöran Westberg   47 Huddinge AIS 43.64  
                       
M60   11.34/ 9.08/ 7.26 2 Alpo Tornikoski   54 Huddinge AIS 35.39  
                       
M65   11.34/ 9.08/ 7.26 3 Antti Lindstedt   49 Huddinge AIS 32.78  
                       
M55 15.88/ 11.34/ 9,08 1 Johan Löfstedt   59 Ösmo Nynäs FK 29.79  
                       
M40 25.0/ 15.88/ 11.34 1 Lennie Helander   75 Ullevi FK   41.28  
                       
M40 25.0/ 15.88/ 11.34 2 Mikael Nyström   71 Ösmo Nynäs FK 38.69  
                       
M45 25.0/ 15.88/ 11.34 3 Johan Jergander   70 Ösmo Nynäs FK 31.00  
                       
M40 25.0/ 15.88/ 11.34 4 Henrik Arnerdal   74 Ösmo Nynäs FK ´28.19  
                       
M45 25.0/ 15.88/ 11.34 5 Mikael Magnusson   66 IFK Tumba FI ´16.08  
                       
M35 25.0/ 15.88/ 11.34 1 Palle Storm     77 FK Studenterna ´23.05  
                         
    Mångkamparnas kastserier finns i bilaga 1.      
                       
vikt I klartext, bästa ingående resultat i mångkampeb:        
  25.0   Lennie Helander   75 Ullevi FK   8.59  
    Mikael Nyström   71 Ösmo Nynäs FK 8.35  
    Johan Jergander   70 Ösmo Nynäs FK 6.72  
    Henrik Arnerdal   74 Ösmo Nynäs FK 6.63  
    Palle Storm     77 FK Studenterna ´5.24  
    Mikael Magnusson   66 IFK Tumba FI 3.73  
                       
15.88   Lennie Helander   75 Ullevi FK   14.40  
    Mikael Nyström   71 Ösmo Nynäs FK ´13.11  
    Johan Jergander   70 Ösmo Nynäs FK 10.48  
    Henrik Arnerdal   74 Ösmo Nynäs FK 9.35  
    Palle Storm     77 FK Studenterna 7.90  
    Johan Löfstedt   59 Ösmo Nynäs FK 7.51  
    Mikael Magnusson   66 IFK Tumba FI 5.48  
                       
11.34   Lennie Helander   75 Ullevi FK   18.89  
    Mikael Nyström   71 Ösmo Nynäs FK 17.34  
    Johan Jergander   70 Ösmo Nynäs FK 13.80  
    Jöran Westberg   47 Huddinge AIS 12.64  
    Henrik Arnerdal   74 Ösmo Nynäs FK ´12.21  
    Alpo Tornikoski   54 Huddinge AIS 10.36  
    Johan Löfstedt   59 Ösmo Nynäs FK 10.35  
    Antti Lindstedt   49 Huddinge AIS 9.94  
    Palle Storm     77 FK Studenterna 9.91  
    Mikael Magnusson   66 IFK Tumba FI 6.87  
                       
´9.08   Jöran Westberg   47 Huddinge AIS 14.86  
    Johan Löfstedt   59 Ösmo Nynäs FK 11.93  
    Alpo Tornikoski   54 Huddinge AIS 11.56  
    Antti Lindstedt   49 Huddinge AIS 10.97  
    Bo Sundström   40 Turebergs FK ´7.17  
                       
´7.26   Jöran Westberg   47 Huddinge AIS ´16.14  
    Alpo Tornikoski   54 Huddinge AIS 13.47  
    Antti Lindstedt   49 Huddinge AIS 11.87  
    Bo Sundström   40 Turebergs FK 9.86  
    Gunnar Kulleskog   23 Huddinge AIS ´6.30  
                       
5.45   Bo Sundström   40 Turebergs FK 10.45  
    Gunnar Kulleskog   23 Huddinge AIS ´7.17  
                       
                       
Ha en God Jul och ett Gott Nytt år önskar både Jöran & Hasse