Resultat från Västerbottens Öppna SDM-VDM 11/1


    ÖPPNA SENIOR-/ VETERAN-DM I FIIDROTT FÖR VÄSTERBOTTEN    
    Söndag 11 januari 11.00 - 13.30      
    Dragonens Friidrottshall, Umeå      
    Arrangör: IFK Umeå        
    Tävlingsledare: Hans Nilsson      
    Sekretariat: Åsa Rohlén        
    Starter: Jonas Sundström        
    Eltid: Andreas Pettersson        
             
             
    MÄN 60 M        
  1 Odain Rose-92 IFK Umeå 6,85   1:a DM
  2 Andreas Rosén-92 IFK Umeå 7,30   2:a DM
  3 Ludwig Olofsson-98 Bodens FIF 7,41    
  4 Linus Kapstad-00 Umedalens IF 7,58   3:a DM
  5 Anton Korzhavyi-94 IFK Umeå 7,63    
  6 Simon Hällman-96 IFK Umeå 7,97    
  7 Emil Tegenborg Sjöström-03 Umedalens IF 9,08    
  - Jonathan Hellsing-98 Sundsvalls FI DNS    
             
    DELTAGARE UTOM TÄVLAN (sprang med veteranerna)    
  - Jesper Rönnlund-96 IFK Umeå 8,06    
             
    EXTRALOPP 1, 60 M (EJ DM)      
  1 Eric Hallquist-96 Östersunds GIF 7,52    
  2 Daniel Eriksson-96 IF Vingarna 7,66    
  3 Filip Ottosson-97 IFK Umeå 7,77    
  4 Fanny Panboon-95 Skellefteå AIK 8,03   (OBS! Kvinnlig löpare som deltog med M)
             
    EXTRALOPP 2, 60 M (EJ DM)      
  1 Odain Rose-92 IFK Umeå 6,77    
  2 Jonathan Hellsing-98 Sundsvalls FI 7,14    
  3 Ludwig Olofsson-98 Bodens FIF 7,35    
  4 Simon Hällman-96 IFK Umeå 8,03    
             
    MÄN 200 M HEAT 1      
  1 Magnus Rosenqvist-88 IFK Umeå 24,49 Final  
  2 Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 26,76    
  - Jonathan Marklund-97 Skellefteå AIK DQ    
             
    MÄN 200 M HEAT 2      
  1 Ludwig Sjödin-95  Skellefteå AIK 23,97 Final  
  2 Filip Ottosson-97 IFK Umeå 24,95    
  - Jesper Rönnlund-96 IFK Umeå DQ    
             
    MÄN 200 M HEAT 3      
  1 Andreas Rosén-92 IFK Umeå 23,66 Final  
  2 Emil Hansson-87 IFK Umeå 24,82 Final  
  3 Daniel Eriksson-96 IF Vingarna 24,83    
  4 Simon Hällman-96 IFK Umeå 26,12    
             
    MÄN 200 M FINAL      
  1 Andreas Rosén-92 IFK Umeå 23,52   1:a DM
  2 Magnus Rosenqvist-88 IFK Umeå 24,65   2:a DM
  3 Emil Hansson-87 IFK Umeå 25,00   3:a DM
  - Ludwig Sjödin-95  Skellefteå AIK DNS    
             
    MÄN 800 M        
  1 Hjalmar Olsson-96 Umedalens IF 2.10.28   1:a DM
  2 Marcus Arvidsson-97 IFK Umeå 2.11.65   2:a DM
  3 Isak Hermansson-70 IFK Umeå 2.16.24   3:a DM
  4 Anders Hofer-69 IFK Umeå 2.22.01    
  5 Emil Tegenborg Sjöström-03 Umedalens IF 2.23.74    
             
    MÄN 3000 M        
  1 Thomas Edström-77 Jalles TC 9.00.35   1:a DM
  2 Tomas Mikaelsson-83 Dalasjö IK Framåt 9.30.21   2:a DM
  3 Gabriel Granåsen-80 IFK Umeå 10.01.49   3:a DM
  4 Tomas Pekkari-80 Jalles TC 10.21.87    
  - Jonas Sundell-91 IFK Umeå DNF    
             
    MÄN STAV        
  1 Hannes Burman-96 Skellefteå AIK 4,20   1:a DM
             
    MÄN LÄNGD        
  1 Robert Lindberg-88 Skellefteå AIK 6,24   1:a DM
  2 Ludwig Sjödin-95  Skellefteå AIK 6,13   2:a DM
  3 Jonathan Marklund-97 Skellefteå AIK 5,94   3:a DM
  4 Linus Kapstad-00 Umedalens IF 5,88    
             
    MÄN TRESTEG        
  1 Johannes Wiberg-87 IFK Umeå 12,90   1:a DM
  2 Eric Hallquist-96 Östersunds GIF 12,52    
  3 Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 11,65   2:a DM
             
    MÄN KULA        
  1 Niklas Wiklund-85 Skellefteå AIK 13,59   1:a DM
  2 Urban Lindberg-55 Skellefteå AIK 9,07   2:a DM
  3 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 8,27   3:a DM
             
    M45 60 M        
  1 Anders Hofer-69 IFK Umeå 9,17    
  2 Pär Markström-69 Jalles TC 9,82    
             
    M50 60 M        
  1 Rolf Hugosson-65 IFK Umeå 8,91    
             
    M50 200 M        
  1 Rolf Hugoson-65 IFK Umeå 30,22    
             
    M65 200 M        
  1 Reino Olervo-49 IFK Umeå 33,28    
             
    M70 200 M        
  1 Sune Persson-45 Sandviks IK  33,73    
             
    M40 3000 M        
  1 Andreas Lindqvist-75 IFK Umeå 11.22.96    
             
    M45 3000 M        
  1 Rikard Hedelin-70 IFK Umeå 10.13.99    
             
    M50 3000 M        
  1 Ulf Wiklund-62 IKSU 11.18.03    
             
    M65 HÖJD        
  1 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 135,00    
             
    M65 STAV        
  1 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 2,50    
             
    M70 STAV        
  1 Sune Persson-45 Sandviks IK  2,30    
             
    M70 LÄNGD        
  1 Sune Persson-45 Sandviks IK  3,26    
             
    M45 KULA        
  1 Anders Hofer-69 IFK Umeå 8,13    
             
    M60 KULA        
  1 Urban Lindberg-55 Skellefteå AIK 10,85    
             
    M65 KULA        
  1 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 10,12    
             
    M70 KULA        
  1 Sune Persson-45 Sandviks IK  8,36    
             
    KVINNOR 60 M        
  1 Evelina Nilsson-94 Skellefteå AIK 7,78   1:a DM
  2 Fanny Panboon-95 Skellefteå AIK 8,03   2:a DM
  3 Paula Israelsson-96 Umedalens IF 8,27   3:a DM
  4 Lova Stenberg-02 IFK Umeå 8,45    
  5 Jenni Sandgren-98 Timrå FF 8,53    
  6 Minna Södermark-97 IFK Umeå 8,53    
  7 Emmy Backeström-97 Umedalens IF 8,66    
  8 Liselott Jezek-85 IFK Umeå 9,41    
             
    EXTRALOPP, 60 M        
  1 Paula Israelsson-96 Umedalens IF 8,26    
  2 Jenni Sandgren-98 Timrå FF 8,38    
  3 Vendela Wikström-96  Brännans IF 9,53    
             
    KVINNOR 200 M HEAT 1      
  1 Isabelle Eriksson-86 IFK Lidingö 25,82 Final  
  2 Minna Södermark-97 IFK Umeå 28,33 Final  
  3 Emmy Backeström-97 Umedalens IF 28,78    
             
    KVINNOR 200 M HEAT 2      
  1 Evelina Nilsson-94 Skellefteå AIK 27,16 Final  
  2 Lova Stenberg-02 IFK Umeå 28,67 Final  
  - Liselott Jezek-85 IFK Umeå DQ    
             
    KVINNOR 200 M FINAL      
  1 Evelina Nilsson-94 Skellefteå AIK 26,19   1:a DM
  2 Minna Södermark-97 IFK Umeå 28,50   2:a DM
  3 Lova Stenberg-02 IFK Umeå 29,17   3:a DM
  - Isabelle Eriksson-86 IFK Lidingö DNS    
             
    KVINNOR 800 M        
  1 Jessica Edlund-95 Umedalens IF 2.18.80   1:a DM
  2 Elsa Olsson-98 Umedalens IF 2.25.45   2:a DM
  3 Matilda Brännström-98 Umedalens IF 2.27.97   3:a DM
  4 Jonna Widell-01 IF Vingarna 2.28.23    
  5 Klara Hofer Mattsson-00 IFK Umeå 2.56.39    
             
    KVINNOR 3000 M (Sprang med männen)      
  1 Malin Skoog-88 IFK Umeå 10,40,55   1:a DM
  2 Pia Westlund-71 IFK Umeå 11,28,50   2:a DM
  3 Margareta Andersson-77 IKSU 12,03,46   3:a DM
             
    KVINNOR HÖJD        
  1 Vendela Wikström-96  Brännans IF 159,00    
             
    KVINNOR STAV        
  1 Hanna Viklund-99 Umedalens IF 3,00   1:a DM
             
    KVINNOR LÄNGD        
  1 Emma Granlund-89 Skellefteå AIK 4,84   1:a DM
  2 Alva Wästerby-97 Skellefteå AIK 4,75   2:a DM
             
    KVINNOR TRESTEG        
  1 Emma Granlund-89 Skellefteå AIK 10,83   1:a DM
  2 Alva Wästerby-97 Skellefteå AIK 10,04   2:a DM
             
    KVINNOR KULA        
  1 Ronja Fredriksson-95 IFK Umeå 10,00   1:a DM
  2 Jenni Sandgren-98 Timrå FF 9,59   2:a DM