Resultat från Storängsös 9 i Huddinge den 27/1


Huddinge AIS serietävling ”Storängsös 9” säsongen 2014-2015      
Det här var denna säsongs nionde distriktstävling.              
tid Tisdagen 27 januari 2015.                
plats Storängshallen i Huddinge                
vädret  Nu är det Stockholmsvinter, töhalka.              
TL                   Hans Sk,   070- 375 42 70                 
Funktionärer:   Mats Ahlberg.                     
Allmänt En lugn kula och en intressant viktkastning.             
Skrytrad.  Från viktfronten kan rapporteras Grete persade med 6 långa kast, fyra spridda           
utanför sektorn och två godkända och pers. Även Palle persade i vikt.    
Nästa tävling Sista sanktionen för januari, återkommer!             
                       
Samlingsplats/anmälan: Bordet i kasthörnan.   Kontakt Hasse 070-375 42 70      
                       
Kula kg   Grenledning: Hsk/ Mats Ahlberg          
                       
M60 5.0 1 Åke Ruus     53 Spårvägens FK 10.95  
                       
M60 5.0 2 Alf Nede     53 IFK Linköping ´9.88  
                       
M55 6.0 1 Östen Eriksson   56 Valö IK   9.92  
                       
M35 ´7.26 1 Lasse Ohtamaa   80 Väsby IK   13.33  
                       
M35 ´7.26 2 Palle Storm     77 FK Studenterna 9.00  
Ej åldersbundet                      
M55 ´7.26 1 Östen Eriksson   56 Valö IK   9.14  
                       
                       
Stötserie     1 2 3 4 5 6        
Åke Ruus     10.95 x x 10.82 10.62 x        
                       
Alf Nede     9.51 9.73 9.82 x 9.88 9.54        
                       
Östen Eriksson   9.75 9.73 9.92 x 9.71 9.88        
                       
Lasse Ohtamaa   13.01 13.33 x x 13.19 x        
                       
Palle Storm     8.41 x 8.98 9.00 8.71 8.43        
Ej åldersbundet                      
Östen Eriksson   9.09 8.72 x 9.10 x 9.14        
                       
                       
                       
Vikt      Grenledning: Hasse// Mats Ahlberg          
                       
F17 ´7.26 1 Grete Ahlberg     98 Hammarby IF 20.18  
                       
M60 ´9.08 1 Åke Ruus     53 Spårvägens FK 15.60  
                       
M55 11.34 1 Östen Eriksson   56 Valö IK   9.79  
                       
M35 15.88 1 Palle Storm     77 FK Studenterna 8.50  
                       
                       
Kastserie     1 2 3 4 5 6 Pb      
Grete Ahlberg     20.18 x x 19.64 x x        
                       
Åke Ruus     13.70 x x x 15.24 15.60        
                       
Östen Eriksson   9.15 x ´9.08 ´9.29 9.79 x        
                       
Palle Storm     x 8.00 x 7.80 x 8.50 Pb      
                       
                         
                       
Sunnebornska Hoppet                
                       
Resultat från Scandic Indoor Games 18 januari 2015          
Har som dålig Grafolog och urusel Shaman sammanställt denna tabell, under protest.    
Saknas för vissa födelseår, klubbtillhörighet och till och med resultat. Här är det föräldrar som  
följer sina barns klubbtillhörighet där inget annat noterats.De utan resultat ej noterade. Hasse  
K75 Ing Britt Edlund   37 Täby IS   ´1.02 9.91 0.98  
                       
K55 Anne Marie von Seth   56 HAIS     1.61 1.48 1.67  
                       
K55 Suzanne Elms     60 HAIS     x 1.35 1.33  
                       
K50 Anna Thodenius   65 Mälarhöjdens IK 1.33 1.55 1.50  
                       
K45 Cecilia Vestman   70 HAIS     1.67      
                       
K45 Maria Sundqvist   66 Stockholms FTF ´1.91 1.81 1.91  
                       
K45 Lillemor Hellqvist   70       1.80 ´2.01 1.87  
                       
K45 Maria Björn     67       1.69 1.97 1.83  
                       
K45 Pia Nordfors     70 HAIS     1.76 1.79 1.90  
                       
K40 Lovisa Wihte     72 Hammarby IF   ´1.28 1.57    
                       
K40 Madelene Nygren   74 Hammarby IF   ´1.24      
                       
K35 Ulrika Matsson     76 Västerås FK   ´2.20 ´2.24 ´2.17  
                       
F15 Hejla Rilegård     2000 Hammarby IF   ´2.00 ´2.01 ´2.01  
                       
F14 Marien Barrow     2001 HAIS     1.60 ´2.06 ´2.26  
                       
F13 Embla Wihte     2002 Hammarby IF   1.95 ´2.10    
                       
F13 Vendela Einberg   2002 HAIS     1.88 1.78 2.00  
                       
F13 Emelie Schlyter   2002 HAIS     1.70 1.78 1.74  
                       
F12 Maja Thodenius   2003 Mälarhöjdens IK 1.92 1.93 1.90  
                       
F11 Rebecka Forsling   2004 HAIS     1.99 1.84 1.84  
                       
F11 Saga Ranhagen   2004 HAIS     1.65 1.63 1.63  
                       
F11 Alannah Hellstadius   2004 Hammarby IF   1.60      
                       
F11 Alma Robling     2004 Hammarby IF   1.55 1.64    
                       
M80 Östen Edlund     34 Ragunda IF   ´2.04 1.75 ´2.01  
                       
M65 Kenneth Andersson   48 HAIS     0.74      
                       
M55 Anders Olsson     56 HAIS     2.55 2.65 2.60  
                       
M55 Johan Löfstedt     59 Ösmo Nynäs FK ´2.27 ´2.21 ´2.25  
                       
M55 Pär Hellstadius     63 Hammarby IF   ´2.11      
                       
M55 Mikael Ohlsson   61 HAIS     ´2.03 2.00 ´2.17  
                       
M50 Anders Källberg   54 Danderyd SK   2.37 x ´2.24  
                       
M50 Peter Gabrielsson   62 HAIS     2.40 2.40 2.38  
                       
M50 Tomas Classon   62 HAIS     2.42 x 2.32  
                       
M50 Niklas Krog     65 IFK Lidingö   2.57 2.66 2..67  
                       
M45 Mattias Sunneborn   70 Spårvägens FK 2.94 2.98 ´3.10  
                       
M45 Magnus Berg     68 Hammarby IF   2.61 2.54 2.48  
                       
M45 Johan Danforth     67 HAIS     ´2.27 ´2.26 2.33  
                       
M45 Hunter Mabon     69 Danderyds SK   2.67      
                       
M45 Erik Dreborg     67 HAIS     ´2.10 ´2.30 ´2.31  
                       
M45 Torbjörn Bergan   69 HAIS     ´2.31      
                       
M50 Dag Dacke     65 IFK Märsta   2.50 2.63 ´2.17  
                       
M50 Bo Jansson     64 HAIS     1.55      
                       
M45 Mats Hjertzell     68 HAIS     1.67 1.43    
                       
M45 Bengt Rilegård     67 Spårvägens FK x 2.75 2.82  
                       
M40 Stefan Jansson   71 Hammarby IF   ´2.10 2.41 2.39  
                       
M40 Peter Wallin     71 IFK Märsta   ´3.01 2.88 2.91  
                       
M40 Lars Rudin     71 HAIS     ´2.09      
                       
M40 Henrik Sjöstedt   71       1.73 1.94 ´2.05  
                       
M40 Erik Sjöstedt     75       1.60 ´2.05    
                       
M40 Daniel Harder     73       ´2.25 2.30    
                       
M40 Andreas Robling   71 Hammarby IF   ´2.04      
                       
M35 Lasse Ohtamaa   80 Väsby IK   ´3.12 ´3.06 ´3.14  
                       
M35 Lion Martinez     78 HAIS     2.91 2.88 2.92  
                       
M35 Peder Berge     79 HAIS     2.54 2.56    
                       
M35 Mikael Ranhagen   77 HAIS     0.95 1.79 1.92  
                       
M21 Daniel Karlsson Lönnö   94 Mälarö SOK   2.65 2.76    
                       
M20 Jesper Hellström   95 Hässelby SK   2.80      
                       
P19 Isak Barrow     96 HAIS     3.68 2.96 ´3.02  
                       
P16 Arvid Friberg     99 Danderyds SK   2.43      
                       
P16 Valentin Strohikerth   99 Hammarby IF   2.52      
                       
P15 Albin Andersson   2000 IFK Lidingö   2.56 2.53 2.50  
                       
P15 Simon Thor     2000 IFK Märsta   2.76 2.81 2.81  
                       
P11 Jakob Vestman   2004 HAIS     1.43