Resultat från Åhus Indoor i Kristianstad den 31/1


Arrangör: Åhus FIK
Tävlingsplats:  Liviushallen, Kristianstad
Tävlingsdatum; 2015-01-31
Tävlingsledare: Åke Norén
Eltid: Ronny Tofft
Starter: Bengt Nilsson
Speaker: Filip Essbrant
Tävlingskansli: John Gardsten

Resultat  Veteraner  D 60m (Heat 1)     
Plac. Namn Född Förening Resultat Wava  
1 Maria Åkesson 1975 Åhus FIK 9,65 9,31  
2 Malin Johansson 1967 Åhus FIK 10,33 9,42  
3 Tamara Grace Blom 1971 Åhus FIK 9,68 9,42  
4 Kerstin Karlström 1970 Åhus FIK 10,48 9,55  
5 Kajsa Gavelfält 1975 Åhus FIK 9,99 9,63  
             
             
Resultat  Veteran D Höjdhopp    
Plac.  Namn Född Förening Resultat Wava  
1 Cecilia Tornerefelt 1966 Vittsjö 1,35 157  
             
Resultat  Veteraner D Längdhopp    
Plac.  Namn Född Förening Resultat Wava  
1 Kerstin Karlström 1970 Åhus FIK 3,30 3,87  
2 Tamara Grace Blom 1971 Åhus FIK 3,39 3,73  
3 Maria Åkesson 1975 Åhus FIK 3,14 3,46  
4 Hanna Lindbladh 1975 Åhus FIK 3,02 3,32  
5 Kajsa Gavelfält 1975 Åhus FIK 3,00 3,30  
             
Resultat  Veteraner D Kula 4.0 kg    
Plac.  Namn Född Förening Resultat Wava  
1 Kajsa Gavelfält 1975 Åhus FIK 8,63 10.11  
2 Kerstin Karlström 1970 Åhus FIK 6,99 9.20  
3 Malin Johansson 1967 Åhus FIK 6,32 8.32  
4 Tamara Grace Blom 1971 Åhus FIK 6,99 8.19  
5 Maria Åkesson 1975 Åhus FIK 6,00 7.03  
             
Resultat  Flickor 13 60m h (Heat 1)     
1 Emelie Biarner 2002 Klippans FK 10,70 q  
2 Maja Fernström 2002 Malmö AI 10,78 q  
3 Kajsa Andersson 2002 Åhus FIK 12,10    
4 Celina Johannsen 2002 Malmö AI 12,77    
  Cornelia Helgesson 2002 Åhus FIK dnf    
             
Resultat  Flickor 13 60m h (Heat 2)     
1 Linnea Länbsberg 2002 Ängelholms IF 10,84 q  
2 Ella Kullman 2002 Hässleholms AIS 11,44    
3 Ida Danielsson 2002 Klippans FK 12,21    
4 Elin Ekelund 2002 Eslövs AI 12,22    
  Jonna Toumi 2002 Eslövs AI dns    
             
Resultat  Flickor 13 60m h (Heat 3)     
1 Olivia Stridh 2002 Ystads IF 10,24 q  
2 Selma Jönsson 2002 Åhus FIK 10,65 q  
3 Ellen Moore 2002 Hässleholms AIS 10,70 q  
4 Flora Börjesson/Franzén 2002 Öresund FK 11,13    
             
1 Olivia Stridh 2002 Ystads IF 10,24 q  
2 Selma Jönsson 2002 Åhus FIK 10,65 q  
3 Emelie Biarner 2002 Klippans FK 10,70 q  
4 Ellen Moore 2002 Hässleholms AIS 10,70 q  
5 Maja Fernström 2002 Malmö AI 10,78 q  
6 Linnea Länbsberg 2002 Ängelholms IF 10,84 q  
7 Flora Börjesson/Franzén 2002 Öresund FK 11,13    
8 Ella Kullman 2002 Hässleholms AIS 11,44    
9 Kajsa Andersson 2002 Åhus FIK 12,10    
10 Ida Danielsson 2002 Klippans FK 12,21    
11 Elin Ekelund 2002 Eslövs AI 12,22    
12 Celina Johannsen 2002 Malmö AI 12,77    
  Cornelia Helgesson 2002 Åhus FIK dnf    
  Jonna Toumi 2002 Eslövs AI dns    
             
Resultat  Flickor 13 60m häck A-final    
          DM  
1 Olivia Stridh 2002 Ystads IF 10,23 1  
2 Selma Jönsson 2002 Åhus FIK 10,47 2  
3 Maja Fernström 2002 Malmö AI 10,51 3  
4 Ellen Moore 2002 Hässleholms AIS 10,65    
5 Linnea Länbsberg 2002 Ängelholms IF 10,73    
6 Emelie Biarner 2002 Klippans FK 10,87    
             
Resultat  Flickor 13 Höjdhopp    
          DM  
1 Selma Jönsson 2002 Åhus FIK 1.41 1  
2 Emelie Biarner 2002 Klippans FK 1.36 2 o
3 Alma Dahlberg 2002 Hässleholms AIS 1.36 3 xo
4 Maja Fernström 2002 Malmö AI 1.36   xxo
5 Cornelia Helgesson 2002 Åhus FIK 1.31   o
6 Evelina Sjöstrand 2002 Hässleholms AIS 1.31   xo
7 Kajsa Andersson 2002 Åhus FIK 1.26    
             
Resultat  Flickor 13 Stavhopp    
          DM  
1 Celina Johannsen 2002 Malmö AI 2,27 1  
2 Kajsa Andersson 2002 Åhus FIK 1,87 2  
             
Resultat  Flickor 12 60m h (Heat 1)     
1 Louise Andersson 2003 Hörby AIF 11,13 q  
2 Moa Feldt 2003 Åhus FIK 11,90 q  
3 Tova Möllerström 2003 Eslövs AI 13,02 q  
4 Frida Ottosson 2003 Hässleholms AIS 13,58    
             
Resultat  Flickor 12 60m h (Heat 2)     
1 Chanelle Lindvall 2003 Ystads IF 10,84 q  
2 Rebecca Kreuger 2003 Malmö AI 11,94 q  
3 Alice Lindh 2003 Hässleholms AIS 12,32 q  
4 Tess Ekstrand 2003 Hässleholms AIS 13,32    
             
1 Chanelle Lindvall 2003 Ystads IF 10,84    
2 Louise Andersson 2003 Hörby AIF 11,13    
3 Moa Feldt 2003 Åhus FIK 11,90    
4 Rebecca Kreuger 2003 Malmö AI 11,94    
5 Alice Lindh 2003 Hässleholms AIS 12,32    
6 Tova Möllerström 2003 Eslövs AI 13,02    
7 Tess Ekstrand 2003 Hässleholms AIS 13,32    
8 Frida Ottosson 2003 Hässleholms AIS 13,58    
             
Resultat  Flickor 12 60m häck A-final    
          DM  
1 Chanelle Lindvall 2003 Ystads IF 10,70 1  
2 Louise Andersson 2003 Hörby AIF 10,87 2  
3 Moa Feldt 2003 Åhus FIK 11,57 3  
4 Rebecca Kreuger 2003 Malmö AI 11,61    
5 Alice Lindh 2003 Hässleholms AIS 12,59    
6 Tova Möllerström 2003 Eslövs AI 13,24    
             
Resultat  Flickor 12 Stavhopp    
          DM  
1 Rebecca Kreuger 2003 Malmö AI 2,37 1  
             
Resultat  Flickor 12 Kula     
          DM  
1 Julia Scharnell 2003 Eslövs AI 11,21 1  
2 Rebecca Kreuger 2003 Malmö AI 10,35 2  
3 Chanelle Lindvall 2003 Ystads IF 9,43 3  
4 Tova Möllerström 2003 Eslövs AI 8,62    
5 Moa Feldt 2003 Åhus FIK 7,51    
6 Adele Lööf 2003 Hässleholms AIS 7,10    
7 Ellen Hagestig 2003 Hässleholms AIS 6,42    
8 Frida Ottosson 2003 Hässleholms AIS 6,11    
9 Tess Ekstrand 2003 Hässleholms AIS 5,62    
             
Resultat  Flickor 11 60m (Heat 1)     
1 Elsa Hjelm 2004 Åhus FIK 9,32 q  
2 Alice Henriksson 2004 KFUM Kristianstad 10,25 q  
3 Viola Holmström 2004 KFUM Kristianstad 10,35 q  
4 My Johansson 2005 Åhus FIK 10,37 q  
5 Alicia Halldén 2005 Hässleholms AIS 10,63    
6 Alva Lundgren 2005 Klippans FK 10,87    
             
Resultat  Flickor 11 60m (Heat 2)     
1 Ditte Ståhlhandske 2004 Klippans FK 9,85 q  
2 Elin Blixt 2005 Åhus FIK 9,92 q  
3 Emelie Frisk 2004 KFUM Kristianstad 10,04 q  
4 Amelie Götesson 2004 Hässleholms AIS 10,36 q  
5 Ella Ericsson 2005 Åhus FIK 10,80    
6 Thea Södergren 2005 Åhus FIK 11,32    
             
Resultat  Flickor 11 60m (Heat 3)     
1 Sidney Karström 2004 KFUM Kristianstad 9,36 q  
2 Linnea Säfström 2005 Hässleholms AIS 9,80 q  
3 Wilma Danielsson 2004 KFUM Kristianstad 10,06 q  
4 Hedda Månsson 2005 Åhus FIK 10,59    
5 Engla Olofsson 2005 Hässleholms AIS 11,31    
             
Resultat  Flickor 11 60m (Heat 4)     
1 Mathilde Janzen 2005 Hässleholms AIS 10,35 q  
2 Linnea Rydlund 2004 Hässleholms AIS 10,39    
3 Maja Whilborg 2005 Åhus FIK 10,85    
4 Ella Edén 2005 Åhus FIK 10,91    
             
1 Elsa Hjelm 2004 Åhus FIK 9,32 q  
2 Sidney Karström 2004 KFUM Kristianstad 9,36 q  
3 Linnea Säfström 2005 Hässleholms AIS 9,80 q  
4 Ditte Ståhlhandske 2004 Klippans FK 9,85 q  
5 Elin Blixt 2005 Åhus FIK 9,92 q  
6 Emelie Frisk 2004 KFUM Kristianstad 10,04 q  
7 Wilma Danielsson 2004 KFUM Kristianstad 10,06 q  
8 Alice Henriksson 2004 KFUM Kristianstad 10,25 q  
9 Viola Holmström 2004 KFUM Kristianstad 10,35 q  
10 Mathilde Janzen 2005 Hässleholms AIS 10,35 q  
11 Amelie Götesson 2004 Hässleholms AIS 10,36 q  
12 My Johansson 2005 Åhus FIK 10,37 q  
13 Linnea Rydlund 2004 Hässleholms AIS 10,39    
14 Hedda Månsson 2005 Åhus FIK 10,59    
15 Alicia Halldén 2005 Hässleholms AIS 10,63    
16 Ella Ericsson 2005 Åhus FIK 10,80    
17 Maja Whilborg 2005 Åhus FIK 10,85    
18 Alva Lundgren 2005 Klippans FK 10,87    
19 Ella Edén 2005 Åhus FIK 10,91    
20 Engla Olofsson 2005 Hässleholms AIS 11,31    
21 Thea Södergren 2005 Åhus FIK 11,32    
             
Resultat  Flickor 11 60m A-final    
1 Elsa Hjelm 2004 Åhus FIK 9,26    
2 Sidney Karström 2004 KFUM Kristianstad 9,46    
3 Linnea Säfström 2005 Hässleholms AIS 9,54    
4 Ditte Ståhlhandske 2004 Klippans FK 9,69    
5 Elin Blixt 2005 Åhus FIK 9,86    
6 Emelie Frisk 2004 KFUM Kristianstad 9,90    
             
Resultat  Flickor 11 60m B-final    
1 Wilma Danielsson 2004 KFUM Kristianstad 10,13    
2 Alice Henriksson 2004 KFUM Kristianstad 10,21    
3 Mathilde Janzen 2005 Hässleholms AIS 10,22    
4 Viola Holmström 2004 KFUM Kristianstad 10,30    
5 My Johansson 2005 Åhus FIK 10,47    
6 Amelie Götesson 2004 Hässleholms AIS 10,52    
             
Resultat  Flickor 11 60m h (Heat 1)     
1 Sidney Karström 2004 KFUM Kristianstad 11,44 q  
2 Isabelle Osgyani 2004 KFUM Kristianstad 13,17 q  
3 Alicia Halldén 2005 Hässleholms AIS 13,40 q  
4 Elin Blixt 2005 Åhus FIK 13,49    
5 Ditte Ståhlhandske 2004 Klippans FK 14,44    
6 Linnea Rydlund 2004 Hässleholms AIS 14,50    
             
Resultat  Flickor 11 60m h (Heat 2)     
1 Mathilde Janzen 2005 Hässleholms AIS 13,08 q  
2 Ella Ericsson 2005 Åhus FIK 15,35    
  Engla Olofsson 2005 Hässleholms AIS dnf    
  Ella Edén 2005 Åhus FIK dnf    
             
Resultat  Flickor 11 60m h (Heat 3)     
   
1 Linnea Säfström 2005 Hässleholms AIS 13,28 q  
2 Wilma Danielsson 2004 KFUM Kristianstad 13,42 q  
3 Viola Holmström 2004 KFUM Kristianstad 13,63    
4 Ronja Sjöstrand 2004 Hässleholms AIS 13,97    
  Vera Ernhagen/Jönsson 2006 IFK Lund dns    
  My Johansson 2005 Åhus FIK dns    
             
1 Sidney Karström 2004 KFUM Kristianstad 11,44    
2 Mathilde Janzen 2005 Hässleholms AIS 13,08    
3 Isabelle Osgyani 2004 KFUM Kristianstad 13,17    
4 Linnea Säfström 2005 Hässleholms AIS 13,28    
5 Alicia Halldén 2005 Hässleholms AIS 13,40    
6 Wilma Danielsson 2004 KFUM Kristianstad 13,42    
7 Elin Blixt 2005 Åhus FIK 13,49    
8 Viola Holmström 2004 KFUM Kristianstad 13,63    
9 Ronja Sjöstrand 2004 Hässleholms AIS 13,97    
10 Ditte Ståhlhandske 2004 Klippans FK 14,44    
11 Linnea Rydlund 2004 Hässleholms AIS 14,50    
12 Ella Ericsson 2005 Åhus FIK 15,35    
  Engla Olofsson 2005 Hässleholms AIS dnf    
  Ella Edén 2005 Åhus FIK dnf    
  Vera Ernhagen/Jönsson 2006 IFK Lund dns    
  My Johansson 2005 Åhus FIK dns    
             
Resultat  Flickor 11 60m häck A-final    
1 Sidney Karström 2004 KFUM Kristianstad 11,49    
2 Mathilde Janzen 2005 Hässleholms AIS 12,80    
3 Linnea Säfström 2005 Hässleholms AIS 12,87    
4 Isabelle Osgyani 2004 KFUM Kristianstad 12,95    
5 Wilma Danielsson 2004 KFUM Kristianstad 13,35    
6 Alicia Halldén 2005 Hässleholms AIS 13,38    
             
Resultat  Flickor 11 Längdhopp    
1 Sidney Karlström 2004 KFUM Kristianstad 4,37    
2 Elsa Hjelm 2004 Åhus FIK 3,91    
3 Ditte Ståhlhandske 2004 Klippans FK 3,65    
4 Linnea Säfström 2005 Hässleholms AIS 3,55    
5 Mathilde Janzen 2005 Hässleholms AIS 3,46    
6 Wilma Danielsson 2004 KFUM Kristianstad 3,44    
7 Alice Henriksson 2004 KFUM Kristianstad 3,43    
8 Alicia Halldén 2005 Hässleholms AIS 3,31    
9 Elin Blixt 2005 Åhus FIK 3,29    
10 Louise Niléhn 2004 Åhus FIK 3,27    
11 Amelie Götesson 2004 Hässleholms AIS 3,24    
12 Isabelle Osgyani 2004 KFUM Kristianstad 3,16    
13 Viola Holmström 2004 KFUM Kristianstad 3,11    
14 Emelie Frisk 2004 KFUM Kristianstad 3,09    
15 Ronja Sjöstrand 2004 Hässleholms AIS 3,02    
16 Maja Whilborg 2005 Åhus FIK 3,00    
17 My Johansson 2005 Åhus FIK 2,99    
18 Alva Lundgren 2005 Klippans FK 2,76    
19 Ella Edén 2005 Åhus FIK 2,73    
20 Engla Olofsson 2005 Hässleholms AIS 2,71    
21 Ella Ericsson 2005 Åhus FIK 2,69    
22 Lovisa Nilsson 2005 Klippans FK 2,68    
23 Thea Södergren 2005 Åhus FIK 2,65    
24 Hedda Månsson 2005 Åhus FIK 2,64    
             
Resultat  Flickor 11 Kula     
1 Elsa Hjelm 2004 Åhus FIK 7,36    
2 Sidney Karström 2004 KFUM Kristianstad 6,75    
3 My Johansson 2005 Åhus FIK 6,17    
4 Wilma Danielsson 2004 KFUM Kristianstad 6,05    
5 Linnea Rydlund 2004 Hässleholms AIS 5,68    
6 Amelie Götesson 2004 Hässleholms AIS 5,62    
7 Elin Blixt 2005 Åhus FIK 5,56    
8 Hedda Månsson 2005 Åhus FIK 5,49    
9 Viola Holmström 2004 KFUM Kristianstad 5,34    
10 Linnea Säfström 2005 Hässleholms AIS 5,32    
11 Isabelle Osgyani 2004 KFUM Kristianstad 5,04    
12 Ronja Sjöstrand 2004 Hässleholms AIS 5,02    
13 Mathilde Janzen 2005 Hässleholms AIS 4,88    
14 Thea Södergren 2005 Åhus FIK 4,85    
15 Alicia Halldén 2005 Hässleholms AIS 4,79    
16 Ella Ericsson 2005 Åhus FIK 4,60    
17 Maja Whilborg 2005 Åhus FIK 4,42    
18 Engla Olofsson 2005 Hässleholms AIS 4,13    
             
Resultat  Flickor 9 60m (Heat 1)     
1 Johanna Kohala 2006 Hässleholms AIS 11,07 q  
2 Agnes Hagestig 2006 Hässleholms AIS 11,10 q  
3 Wilma Andersson 2007 Åhus FIK 11,37 q  
4 Bella Nordqvist 2006 Klippans FK 11,54 q  
5 Emma Hansson 2006 Åhus FIK 12,17    
             
Resultat  Flickor 9 60m (Heat 2)     
1 Tilda Bondesson 2006 Hässleholms AIS 11,34 q  
2 Tilda Persson 2006 Hässleholms AIS 11,40 q  
3 Signe Berglund 2007 Åhus FIK 11,58    
4 Ella Nilsson 2007 Åhus FIK 11,87    
5 Louise Olsson-Skoog 2006 Åhus FIK 12,53    
             
Resultat  Flickor 9 60m (Heat 3)     
1 Vilma Gunnarsson 2006 Åhus FIK 12,09    
2 Signe Gunnarsson 2008 Åhus FIK 13,03    
             
1 Johanna Kohala 2006 Hässleholms AIS 11,07    
2 Agnes Hagestig 2006 Hässleholms AIS 11,10    
3 Tilda Bondesson 2006 Hässleholms AIS 11,34    
4 Wilma Andersson 2007 Åhus FIK 11,37    
5 Tilda Persson 2006 Hässleholms AIS 11,40    
6 Bella Nordqvist 2006 Klippans FK 11,54    
7 Signe Berglund 2007 Åhus FIK 11,58    
8 Ella Nilsson 2007 Åhus FIK 11,87    
9 Vilma Gunnarsson 2006 Åhus FIK 12,09    
10 Emma Hansson 2006 Åhus FIK 12,17    
11 Louise Olsson-Skoog 2006 Åhus FIK 12,53    
12 Signe Gunnarsson 2008 Åhus FIK 13,03    
             
Resultat  Flickor 9 60m A-final    
1 Johanna Kohala 2006 Hässleholms AIS 10,99    
2 Agnes Hagestig 2006 Hässleholms AIS 11,02    
3 Tilda Persson 2006 Hässleholms AIS 11,23    
4 Tilda Bondesson 2006 Hässleholms AIS 11,24    
5 Bella Nordqvist 2006 Klippans FK 11,49    
6 Wilma Andersson 2007 Åhus FIK 11,62    
             
Resultat  Flickor 9 Längdhopp    
1 Tilda Persson 2006 Hässleholms AIS 2,98    
2 Signe Berglund 2007 Åhus FIK 2,74    
3 Johanna Kohala 2006 Hässleholms AIS 2,70    
4 Tilda Bondesson 2006 Hässleholms AIS 2,61    
5 Agnes Hagestig 2006 Hässleholms AIS 2,61    
6 Ella Nilsson 2007 Åhus FIK 2,46    
7 Bella Nordqvist 2006 Klippans FK 2,34    
8 Emma Hansson 2006 Åhus FIK 2,16    
9 Vilma Gunnarsson 2006 Åhus FIK 2,10    
10 Louise Olsson-Skoog 2006 Åhus FIK 1,91    
  Stina Lundberg 2007 IFK Lund dns    
  Sally-Anne Nyberg 2007 IFK Lund dns    
  Anastasia Nilsson 2006 Ängelholms IF dns    
             
Resultat  Flickor 9 Kula     
1 Johanna Kohala 2006 Hässleholms AIS 3,64    
2 Ella Nilsson 2007 Åhus FIK 3,62    
3 Signe Berglund 2007 Åhus FIK 3,51    
4 Vilma Gunnarsson 2006 Åhus FIK 3,48    
5 Emma Hansson 2006 Åhus FIK 3,27    
6 Agnes Hagestig 2006 Hässleholms AIS 3,02    
7 Louise Olsson-Skoog 2006 Åhus FIK 3,01    
             
Resultat  Veteraner  60m (Heat 1)     
      Resultat WAVA  
1 Fredrik Lindvall 1967 Ystads IF 8,28 7,32  
2 Magnus Jiwestam 1970 Åhus FIK 8,58 7,87  
3 Johan Müllern/Aspegren 1972 Hässleholms AIS 8,40 7,99  
4 Pontus Nilsson 1972 Åhus FIK 9,29 8,52  
5 David Ekstrand 1973 Hässleholms AIS 9,60 9,14  
6 Ammar Hammoud 1975 Åhus FIK 17,58 16,73  
           
Resultat  Veteraner  60m (Heat 2)     
      Resultat  WAVA  
1 Pierre Månsson 1967 Åhus FIK 8,99 8,24  
2 Patrik Börjlind 1968 Hässleholms AIS 9,01 8,26  
3 Stefan Hjelm 1970 Åhus FIK 9,18 8,42  
4 Anders Elmevik 1971 Hässleholms AIS 8,93 8,50  
5 Dan Johansson 1960 Åhus FIK 10,20 8,71  
6 Gunnar Elvingsson 1963 KFUM Kristianstad DNS DNS  
           
      Resultat  WAVA  
1 Fredrik Lindvall 1967 Ystads IF 8,28 7,32  
2 Magnus Jiwestam 1970 Åhus FIK 8,58 7,87  
3 Johan Müllern/Aspegren 1972 Hässleholms AIS 8,40 7,99  
4 Pierre Månsson 1967 Åhus FIK 8,99 8,24  
5 Patrik Börjlind 1968 Hässleholms AIS 9,01 8,26  
6 Stefan Hjelm 1970 Åhus FIK 9,18 8,42  
7 Anders Elmevik 1971 Hässleholms AIS 8,93 8,50  
8 Pontus Nilsson 1972 Åhus FIK 9,29 8,52  
9 Dan Johansson 1960 Åhus FIK 10,20 8,71  
10 David Ekstrand 1973 Hässleholms AIS 9,60 9,14  
11 Ammar Hammoud 1975 Åhus FIK 17,58 16,73  
12 Gunnar Elvingsson 1963 KFUM Kristianstad DNS DNS  
           
Resultat  Vet H Höjdhopp    
        Resultat WAVA  
1 Magnus Jiwestam 1970 Åhus FIK 1.50 1.74  
2 Stefan Hjelm 1970 Åhus FIK 1.45 1.68  
3 Ammar Hammoud 1975 Åhus FIK 1.50 1.65  
4 Pontus Nilsson 1972 Åhus FIK 1.40 1.49  
             
Resultat  Veteraner Längdhopp    
        Resultat WAVA  
1 Fredrik Lindvall 1967 Ystads IF 5,08 6,37  
2 Magnus Jiwestam 1970 Åhus FIK 4,38 5,16  
3 Ammar Hammoud 1975 Åhus FIK 4,51 5,01  
4 Stefan Hjelm 1970 Åhus FIK 4,02 4,73  
5 Dan Johansson 1960 Åhus FIK 3,43 4,60  
6 Pontus Nilsson 1972 Åhus FIK 3,98 4,42  
           
Resultat  Veteraner Kula 7.26 kg    
        Resultat WAVA  
1 Fredrik Lindvall 1967 Ystads IF 10,60 12,15  
2 Stefan Hjelm 1970 Åhus FIK 9,21 10,25  
3 Magnus Jiwestam 1970 Åhus FIK 8,69 9,67  
4 Pierre Månsson 1967 Åhus FIK 7,53 8,63  
5 Mattias Lindbladh 1975 Åhus FIK 7,80 8,01  
6 Ammar Hammoud 1975 Åhus FIK 7,45 7,65  
7 Pontus Nilsson 1972 Åhus FIK 7,29 7,48  
8