Slutlig resultatlista från VDM Stockholm den 9-10/5


           
Tävling VDM Stockholm        
Datum 2015-05-09-10        
Tävlingsledare Roger Karlsson        
Plats Sätra IP        
Eltid Erik Isaksson        
Starter Söndag Peter Hagren        
Starter lördag Fredrik Jurstrand        
Starter lördag Bo Wallsten        
Arrangör IFK Tumba        
Väder Lördag Sol ca 15 grader        
Väder söndag Förmiddag Mulet ca 8 grader        
Väder söndag Eftermiddag Sol ca 14 grader        
           
           
Ändringar i resultatlistan           
sedan den preliminära listan          
M35 200, vind skall vara +1.10          
M70 5000m          
Sverkers mellantid på 3000m          
skall vara 12.58.95          
           
        2015-05-10  
  M35  200 M   Vind +1,10      
1 Andreas Daun -80 Katrineholms SK 25,01      
2 Per Sandell -76 FK Studenterna 25,80      
3 Joachim Reuss -79 IFK Lidingö 26,16      
             
  M35  800 M       2015-05-10  
1 Per Sandell -76 FK Studenterna 2.12,31   (400m: 65,28)  
             
  M35  LÄNGD       2015-05-10  
1 Andreas Daun -80 Katrineholms SK 5,59 -1,1    
             
  M35  KULA       2015-05-10  
1 Palle Storm -77 FK Studenterna 8,15      
             
  M35  SPJUT       2015-05-09  
1 Stefan Borensjö -79 Turebergs FK 34,83      
             
  M40  100 M   Vind -0,4   2015-05-09  
1 Angel Galán -72 Danderyd SK 11,57      
2 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 11,86      
3 Dick Levin -72 IFK Lidingö 12,48      
4 Jens Falk -72 IFK Lidingö 12,76      
5 Erik Åhlin -71 Turebergs FK 12,84      
6 Niclas Melin -72 IFK Lidingö 13,10      
7 Urban Evjen -73 Danderyd SK 13,70      
             
  M40  200 M   Vind +1,1   2015-05-10  
1 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 24,14      
2 Dick Levin -72 IFK Lidingö 25,81      
             
  M40  400 M       2015-05-09  
1 Magnus Nilsson -72 IFK Lidingö 53,44      
2 Dick Levin -72 IFK Lidingö 58,61      
3 Jens Falk -72 IFK Lidingö 60,67      
4 David Pyring -72 Ösmo Nynäs FK 67,48      
             
  M40  800 M       2015-05-10  
1 Daniel Stenflo -73 Team Skavsåret IF 2.28,43   (400m: 70,81)  
2 Martin Larsson -71  Huddinge AIS 3.02,20   (400m: 91,04)  
             
  M40  1500 M       2015-05-09  
1 Martin Larsson -71  Huddinge AIS 6.12,15      
- David Pyring -72 Ösmo Nynäs FK ej start      
             
  M40  110 M HÄCK   Vind +0,7   2015-05-09  
1 Urban Evjen -73 Danderyd SK 20,41      
             
  M40  400 M HÄCK       2015-05-10  
1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 67,35      
             
  M40  HÖJD       2015-05-10  
1 Daniel Stenflo -73 Team Skavsåret IF 1,54      
             
  M40  STAV       2015-05-10  
1 Jonas Asplund -73 IFK Märsta 4,25      
2 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 3,65      
             
  M40  LÄNGD       2015-05-10  
1 Jonas Asplund -73 IFK Märsta 5,79 0,0    
2 Dick Levin -72 IFK Lidingö 4,90 -1,5    
3 Anders Bäckman -71 Danderyd SK 4,66 -1,3    
             
  M40  KULA       2015-05-10  
1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 9,92      
             
  M40  DISKUS       2015-05-09  
1 Stellan Back -75 Turebergs FK 41,55      
2 Mikael Nyström -71 Ösmo Nynäs FK 31,05      
3 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 30,11      
4 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FK 27,42      
- Lars-Göran Nylén -75 Danderyd SK ej start      
             
  M40  SPJUT       2015-05-09  
1 Stellan Back -75 Turebergs FK 61,80      
2 Peter Oldin -71 Hellas FK 56,56      
3 Lars-Göran Nylén -75 Danderyd SK 50,26      
4 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 45,13      
5 Anders Bäckman -71 Danderyd SK 44,97      
6 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FK 37,89      
7 Jens Falk -72 IFK Lidingö 30,47      
             
  M45  100 M   Vind +0,3   2015-05-09  
1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 11,32      
2 Mårten Skogman -67 Bromma IF 12,40      
3 Per Sjögren -70 Sundbybergs IK 12,78      
4 Christian Kugelberg -68 IFK Lidingö 13,15      
5 Jan Berneryd -66 Danderyd SK 13,16      
6 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 13,52      
             
  M45  200 M   Vind +0,6   2015-05-10  
1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 22,82      
2 Henrik Tegnér -70 Bromma IF 26,47      
3 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 27,65      
4 Christer Andersson -68 Ösmo Nynäs FK 29,95      
5 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FK 31,59      
             
  M45  400 M       2015-05-09  
1 Henrik Tegnér -70 Bromma IF 57,91      
2 Jan Berneryd -66 Danderyd SK 58,96      
             
  M45  800 M       2015-05-10  
1 Mattias Arvidsson -69 Fredrikshofs FIF 2.15,46   (400m: 65,69)  
             
  M45  1500 M       2015-05-09  
1 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 5.08,12      
2 Jan Berneryd -66 Danderyd SK 5.23,47      
             
  M45  110 M HÄCK   Vind +0,7      
1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 15.60      
- Mårten Skogman -67 Bromma IF Bröt      
             
  M45  HÖJD       2015-05-10  
1 Staffan Myrqvist -67 Huddinge AIS 1,65      
2 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 1,60      
3 Christer Andersson -68 Ösmo Nynäs FK 1,36      
4 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FK ej res.      
             
  M45  STAV       2015-05-10  
1 Hunter S Mabon Danderyd SK 3,05      
             
  M45  LÄNGD       2015-05-10  
1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 6,43 -0,5    
2 Hunter S Mabon Danderyd SK 5,63 -1,2    
3 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 5,07 -1,2    
             
  M45  TRESTEG          
1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 14,20 +1,1 Nord. Rek. M45 2015-05-09
             
  M45  KULA       2015-05-10  
1 Hunter S Mabon Danderyd SK 11,18      
2 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FK 9,24      
             
  M45  DISKUS       2015-05-09  
1 Michael Welin -67 IFK Lidingö 33,26      
2 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FK 26,73      
- Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK ej start      
             
  M45  SPJUT       2015-05-09  
1 Michael Welin -67 IFK Lidingö 37,22      
2 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FK 32,40      
             
  M50  100 M   Vind +0,7   2015-05-09  
1 Björn Källkvist -63 Täby IS 13,29      
2 Anders Berg -62 Bromma IF 13,52      
3 Peter Wergens -64 IFK Lidingö 13,63      
4 Christian Hermelin -64 IFK Lidingö 13,70      
5 Jan Rönnberg -63 Mälarhöjden IK 14,74      
          2015-05-10  
  M50  200 M   Vind 0,0      
1 Björn Källkvist -63 Täby IS 27,53      
2 Peter Wergens -64 IFK Lidingö 28,10      
3 Jan Rönnberg -63 Mälarhöjden IK 30,97      
             
  M50  400 M       2015-05-09  
1 Anders Berg -62 Bromma IF 61,46      
2 Anders Toll -61 Uppsala LK 62,41      
3 Peter Wergens -64 IFK Lidingö 62,47      
4 Jan Rönnberg -63 Mälarhöjden IK 71,83      
             
  M50  1500 M       2015-05-09  
1 Åke Forslund -64 Vallentuna FK 4.56,46      
2 Anders Toll -61 Uppsala LK 4.57,25      
3 Roland Lycksell -64 IFK Lidingö 5.03,40      
             
  M50  5000 M       2015-05-10  
1 Åke Forslund -64 Vallentuna FK 18.24,33   (3000m: 11.02,21)  
2 Roland Lycksell -64 IFK Lidingö 18.41,52   (3000m: 11.18,79)  
             
  M50  400 M HÄCK       2015-05-10  
1 Johan Ansén -64 FGF Gotland 72,26      
             
  M50  HÖJD       2015-05-10  
1 Mikael Ohlsson -61 Huddinge AIS 1,36      
             
  M50  KULA 6,0       2015-05-10  
1 Patrick Ekström-Jöe -63  Älta IF 11,89      
2 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 11,81      
3 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 11,06      
             
  M50  DISKUS 1,5       2015-05-09  
1 Per Östlund -61 Hässelby SK 41,76      
2 Hans Nordberg -65 Huddinge AIS 34,30      
3 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 31,69      
4 Tomas Bengtsson -61  IFK Märsta 29,20      
5 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 28,54      
             
  M50  SPJUT 700       2015-05-09  
1 Hans Nordberg -65 Huddinge AIS 36,88      
2 Mikael Wallin -63  Spårvägens FK 35,68      
3 Mikael Ohlsson -61 Huddinge AIS 26,37      
             
  M55  100 M   Vind +0,7   2015-05-09  
1 Mats Röhr -60 Ystads IF 13,48      
2 Hans Krylander -59 Bromma IF 13,70      
3 Bo Wikmark -57 Danderyd SK 16,38      
             
  M55  200 M   Vind 0,0   2015-05-10  
1 Mats Röhr -60 Ystads IF 27,91      
2 Benny Carlsson -59 Täby IS 28,20      
             
  M55  400 M       2015-05-09  
1 Hans Krylander -59 Bromma IF 63,83      
             
  M55  800 M       2015-05-10  
1 Mats Lindqvist -58 Saltsjöbadens IF 2.24,36   (400m: 69,12)  
             
  M55  1500 M       2015-05-09  
1 Sture Åhs -56  FGF Gotland 5.33,23      
2 Kjell Kvarfordt -59  Fredrikshofs FIF 5.56,38      
             
  M55  5000 M       2015-05-10  
1 Sture Åhs -56  FGF Gotland 19.52,25   (3000m: 11.51,38)  
             
  M55  HÖJD       2015-05-10  
1 Mats Nagle -60 Huddinge AIS 1,58      
2 Anders Ekwall -56 Bellevue IK 1,42      
             
  M55  LÄNGD       2015-05-10  
1 Mats Nagle -60 Huddinge AIS 5,10 -0,7    
             
  M55  TRESTEG       2015-05-09  
1 Kjell Kvarfordt -59  Fredrikshofs FIF 7,69 +1,4    
             
  M55  KULA 6,0       2015-05-10  
1 Johan Löfstedt -59  Ösmo Nynäs FK 9,57      
             
  M55  DISKUS 1,5       2015-05-09  
1 Johan Löfstedt -59  Ösmo Nynäs FK 31,20      
             
  M55  SPJUT 700       2015-05-09  
1 Johan Löfstedt -59  Ösmo Nynäs FK 32,75      
             
  M60  100 M   Vind +3,4   2015-05-09  
1 Tapio Kinnunen -54 Tullinge-Tumba FF 13,16      
             
  M60  1500 M       2015-05-09  
1 Per Stålhandske -55 Ösmo Nynäs FK 7.12,48      
             
  M60  KULA 5,0       2015-05-10  
1 Åke Ruus -53  Spårvägens FK 11,08      
2 Anders Källberg -54 Danderyd SK 10,82      
             
  M60  DISKUS 1,0       2015-05-09  
1 Åke Ruus -53  Spårvägens FK 44,59      
2 Lars-Henrik Stålmarck -53 IFK Linköping FK 35,88      
             
  M60  SPJUT 600       2015-05-09  
1 Lars-Henrik Stålmarck -53 IFK Linköping FK 39,33      
             
  M65  100 M   Vind +3,4   2015-05-09  
1 Börje Andersson -49 Rånäs 4H 15,19      
2 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 16,21      
3 Krzyszio Furmaniuk -48 Hellas 16,44      
             
  M65  200 M   Vind -0,6   2015-05-10  
1 Krzyszio Furmaniuk -48 Hellas 36,16      
             
  M65  400 M       2015-05-09  
1 Börje Andersson -49 Rånäs 4H 80,96      
             
  M65  100 M HÄCK   Vind +2,4   2015-05-09  
1 Börje Andersson -49 Rånäs 4H 22,95      
             
  M65  LÄNGD       2015-05-10  
1 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 3,78 -0,8    
             
  M65  KULA 5,0       2015-05-10  
1 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 8,85      
             
  M65  DISKUS 1,0       2015-05-09  
1 Jöran Westberg -47  Huddinge AIS 40,16      
2 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 30,76      
3 Kjell Andersson -50 Hammarby IF 29,89      
             
  M65  SPJUT 600       2015-05-09  
1 Antti Lindstedt -49  Huddinge AIS 35,81      
             
  M70  100 M   Vind +3,4   2015-05-09  
1 Björn Oback -44  IFK Tumba 17,83      
2 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 19,06      
             
  M70  5000 M       2015-05-10  
1 Sverker Unnes -43 Fredrikshofs FIF 25.32,54   (3000m: 12.58,95)  
             
  M70  HÖJD       2015-05-10  
1 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 1,27      
             
  M70  LÄNGD       2015-05-10  
1 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 2,85 -1,9    
             
  M70  TRESTEG       2015-05-09  
1 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 6,62 +1,1    
2 Björn Oback -44  IFK Tumba 6,48 +1,0    
             
  M70  KULA 4,0       2015-05-10  
1 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 10,10      
             
  M70  DISKUS 1,0       2015-05-09  
1 Rain Remmel -45  Huddinge AIS 24,06      
2 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 23,93      
3 Björn Oback -44  IFK Tumba 19,72      
             
  M70  SPJUT 500       2015-05-09  
1 Sven-Ola Komstadius -44  IFK Tumba 24.18      
             
  M75  100 M   Vind 0,0   2015-05-09  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 14,73      
2 Ingvar Lindqvist -38  IFK Lidingö 16,15      
3 Hans Bruno -36  IFK Tumba 17,51      
             
  M75  200 M   Vind -0,6   2015-05-10  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 31,10      
2 Ingvar Lindqvist -38  IFK Lidingö 34,73      
3 Hans Bruno -36  IFK Tumba 39,90      
             
  M75  400 M       2015-05-09  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 73,48      
2 Ingvar Lindqvist -38  IFK Lidingö 90,77      
             
  M75  5000 M       2015-05-10  
- Åke Leverin -39 Väsby IK Bröt      
             
  M75  LÄNGD       2015-05-10  
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 4,24 -1,1    
2 Kalle Auivinen -40  Huddinge AIS 2,37 -1,7    
             
  M75  KULA 4,0       2015-05-10  
1 Ingvar Lindqvist -38  IFK Lidingö 8,51      
             
  M75  DISKUS 1,0       2015-05-09  
1 Kalle Auivinen -40  Huddinge AIS 27,53      
             
  M75  SPJUT 500       2015-05-09  
1 Kalle Auivinen -40  Huddinge AIS 29.53      
             
  M80  100 M   Vind 0,0   2015-05-09  
1 Lars Wennblom -34  Hässelby SK 15,65      
2 Gustaf Genetzius -35 IFK Lidingö 16,15      
             
  M80  200 M   Vind -0,6   2015-05-10  
1 Lars Wennblom -34  Hässelby SK 33,16      
2 Gustaf Genetzius -35 IFK Lidingö 35,15      
             
  M80  HÖJD       2015-05-10  
1 Lars Wennblom -34  Hässelby SK 1,18      
             
  M80  KULA 3,0       2015-05-10  
1 Christen Olsson -35 Huddinge AIS 9,03      
2 Gustaf Genetzius -35 IFK Lidingö 7,92      
             
  M80  DISKUS 1,0       2015-05-09  
1 Östen Edlund -34  Ragunda IF 38,49      
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FK 26,08      
3 Lars Wennblom -34  Hässelby SK 25,57      
4 Christen Olsson -35 Huddinge AIS ¨16,39      
             
  M80  SPJUT 400       2015-05-09  
1 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FK 25,83      
2 Christen Olsson -35 Huddinge AIS 15,80      
             
  M90  KULA 3,0       2015-05-10  
1 Gunnar Kulleskog -23  Huddinge AIS 6,76      
             
  M90  DISKUS 1,0       2015-05-09  
1 Gunnar Kulleskog -23  Huddinge AIS 18,58      
             
  M90  SPJUT 400       2015-05-09  
1 Gunnar Kulleskog -23  Huddinge AIS 12.12      
             
  K35  100 M   Vind +2,0   2015-05-09  
1 Anna Werner -79 Danderyd SK 15,40      
             
  K35  200 M   Vind +1,2   2015-05-10  
1 Betty Kämpe -76 Team Skavsåret IF 30,51      
2 Anna Werner -79 Danderyd SK 32,66      
             
  K35  800 M       2015-05-10  
1 Betty Kämpe -76 Team Skavsåret IF 2.52,18   (400m: 81,55)  
             
  K35  KULA 4,0       2015-05-10  
1 Anna Werner -79 Danderyd SK 7,82      
             
  K35  DISKUS 1,0       2015-05-09  
1 Teresia Kovanen -76 Hammarby IF 22,51      
             
  K40  100 M   Vind +2,0   2015-05-09  
1 Jenny Åkervall -72 IFK Stocksund 13,47      
2 Hanna Tegner -74 Bromma IF 13,50      
3 Ulrika Evjen -74 Danderyd SK 13,65      
4 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 14,39      
             
  K40  200 M   Vind +1,2   2015-05-10  
1 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 29,75      
             
  K40  400 M       2015-05-09  
1 Jenny Åkervall -72 IFK Stocksund ej start      
             
  K40  800 M       2015-05-10  
1 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 2.46,81   (400m: 81,89)  
             
  K40  80 M HÄCK   Vind +2,4   2015-05-09  
1 Jenny Åkervall -72 IFK Stocksund 15.75      
             
  K40  LÄNGD       2015-05-10  
1 Ulrika Evjen -74 Danderyd SK 4,40 -1,9    
             
  K40  KULA 4,0       2015-05-10  
1 Ulrika Evjen -74 Danderyd SK 9,58      
             
  K40  DISKUS 1,0       2015-05-09  
1 Ulrika Wilkman -72 Ösmo Nynäs FK 21,62      
             
  K45  100 M   Vind +1,8   2015-05-09  
1 Annelie Vireniuis Bergsjö -69 Vallentuna FK 13,34      
2 Christina Zuhr -68 IFK Stocksund 13,79      
3 Jenny Berg -69 Bromma IF 15,25      
             
  K45  400 M       2015-05-09  
1 Jenny Berg -69 Bromma IF 76,67      
             
  K45  800 M