Resultat från VDM Småland i Tranås den 27-28/6


Resultatlista            
VDM på Bredstorps IP Tranås 27-28 juni 2015          
             
Tävlingsledare Anders Nykvist          
Väder: Lördag   Söndag      
  Sol och rund 20 grader varmt Molnigt runt 20 grader varmt    
M 35            
800 m Lördag 27 juni 2015          
1 Andreas Lundkvist 1979 Tranås AIF 2,04,45    
             
1500 m Söndag 28 Juni 2015          
1 Andreas Lundkvist 1979 Tranås AIF 4,09,71    
             
Höjd Söndag 28 Juni 2015          
  Peter Össmar 1979 Högby IF dns    
  Tobias Gunnar 1977 Hovslätts IK dns    
             
Spjut 800g Söndag 28 Juni 2015          
  Peter Össmar 1979 Högby IF dns    
             
M 40            
400m Söndag 28 Juni 2015          
1 Jan Erlandsson 1972 Villstad GIF 54,19    
             
Kula 7,26 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Peter Fritz 1974 IK Sisu 11,87    
             
Diskus 2 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Peter Fritz 1974 IK Sisu 27,74    
             
Spjut 800 g Söndag 28 juni 2015          
1 Peter Fritz 1974 IK Sisu 31,19    
             
Slägga 7,26 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Peter Fritz 1974 IK Sisu 30,73    
             
Vikt 15,88 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Peter Fritz 1974 IK Sisu 8,54    
             
M 45            
100 m Lördag 27 juni 2015 Vind -0,56        
1 Tomas Fanta 1968 Oskarshamns SK 12,20    
             
200m Söndag 28 juni 2015 Vind 2,23        
1 Tomas Fanta 1968 Oskarshamns SK 24,89    
             
Höjd Söndag 28 juni 2015          
  Michael Robertsson 1966 Stensjöns IF dns    
             
Stav Lördag 27 juni 2015          
1 Göran Olsson 1966 FIK Färjestaden 2,7    
             
Längd Lördag 27 juni 2015       Vind:  
1 Tomas Fanta 1968 Oskarshamns SK 6,01 0.0  
             
Tresteg Söndag 28 juni 2015       Vind  
1 Tomas Fanta 1968 Oskarshamns SK 11,82 -0,5  
             
Kula 7,26 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Göran Olsson 1966 FIK Färjestaden 9,05    
             
Spjut 800g Söndag 28 juni 2015          
1 Tomas Fanta 1968 Oskarshamns SK 43,53    
2 Christer Bjärnlöf 1968 Eksjö Södra Ik 21,25    
             
Slägga 7,26 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Christer Bjärnlöf 1968 Eksjö Södra Ik 18,81    
             
Diskus 2 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Tomas Fanta 1968 Oskarshamns SK 29,40    
             
M50            
100 m Lördag 27 juni 2015 Vind -0,56        
1 Göran Salomonsson 1963 Stensjöns IF 14,24    
             
800 m Lördag 27 juni 2015          
1 Sandy Bengtsson 1963 Oskarshamns SK 2,22,64    
             
1500 m Söndag 28 juni 2015          
1 Sandy Bengtsson 1963 Oskarshamns SK 5,11,31    
             
Stav Lördag 27 juni 2015          
1 Javier Alver 1964 Habo FIF 2,60    
2 Göran Salomonsson 1963 Stensjöns IF 2,50    
             
Höjd Söndag 28 juni 2015          
1 Göran Salomonsson 1963 Stensjöns IF 1,49    
             
Längd Lördag 27 juni 2015       Vind:  
1 Göran Salomonsson 1963 Stensjöns IF 4,79 -0,5  
  Javier Alver 1964 Habo FIF dns    
             
Tresteg Söndag 28 juni 2015       Vind  
1 Göran Salomonsson 1963 Stensjöns IF 9,83 0,4  
             
Kula 6 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Mikael Leindahl 1965 Goif Tjalve 11,68 utom tävlan
             
Diskus 1,5 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Mikael Leindahl 1965 Goif Tjalve 39,22 utom tävlan
             
Slägga 6 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Mikael Leindahl 1965 Goif Tjalve 50,06 utom tävlan
             
Vikt 11,34 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Mikael Leindahl 1965 Goif Tjalve 19,09 SR utom tävlan
             
M 55            
100 m Lördag 27 juni 2015 Vind -0,56        
1 Ingemar Pilgard 1960 Lekeryd-Svarttorp SK 12,98    
2 Bengt Ajkdahl   Alvesta Friidrott 14,06    
             
200 m Söndag 28 juni 2015 Vind 2,23        
1 Ingemar Pilgard 1960 Lekeryd-Svarttorp SK 26,90    
             
400 m Söndag 28 juni 2015          
1 Ingemar Pilgard 1960 Lekeryd-Svarttorp SK 1,08,57    
             
1500 m Söndag 28 juni 2015          
  Jorma Heinonen 1957 Lekeryd-Svarttorp SK dns    
             
400 m H - 84,0 cm Lördag 27 juni 2015          
1 Ove Persson 1958 Ryssbergets IK 1,18,55 utom tävlan
             
Längd Lördag 27 juni 2015       Vind:  
1 Ingemar Pilgard 1960 Lekeryd-Svarttorp SK 4,98 -0,4  
2 Bengt Ajkdahl 1956 Alvesta Friidrott 4,81 -1,2  
             
Tresteg Söndag 28 juni 2015       Vind  
1 Bengt Ajkdahl 1956 Alvesta Friidrott 9,88 0,6  
2 Stefan Julsgård 1957 Lekeryd-Svarttorp SK 8,59 0,0  
             
Höjd Söndag 28 juni 2015          
1 Håkan Josefsson 1957 Stensjöns If 1,55    
2 Stefan Julsgård 1957 Lekeryd-Svarttorp SK 1,49    
3 Bengt Ajkdahl 1956 Alvesta Friidrott 1,37    
             
Kula 6 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Bengt Ajkdahl 1956 Alvesta Friidrott 10,10    
2 Michael Ostrelius 1958 Habo FIF 9,88    
             
Spjut 700g Söndag 28 juni 2015          
1 Bengt Ajkdahl 1956 Alvesta Friidrott 36,80    
  Håkan Josefsson 1957 Stensjöns If dns    
             
Diskus 1,5 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Michael Ostrelius 1958 Habo FIF 29,29    
2 Bengt Ajkdahl 1956 Alvesta Friidrott 27,75    
             
Slägga 6 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Evert Kvist 1956 Alvesta Friidrott 38,55    
             
Vikt 11,34 kg Lördag 27 juni 2015          
  Michael Ostrelius 1958 Habo FIF dns    
             
M60            
100m Lördag 27 juni 2015          
  Heat 1 Vind 1,45        
1 Peter Danneman 1955 Stensjöns IF 14,80    
2 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 16.06    
  Heat 2 Vind -0,56        
  Lennart Lindskog 1954   17,09 utan tävlan
             
400 m Söndag 28 juni 2015          
1 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 1,17,40    
             
800 m Lördag 27 juni 2015          
1 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 2,56,15    
             
1500 m Söndag 28 juni 2015          
1 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 6,02,51    
             
100 m Häck - 84,0 cm Söndag 28 juni 2015 Vind -0,50        
1 Peter Danneman 1955 Stensjöns IF 19,19    
2 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 24,46    
             
300 m Häck - 76,2 cm Lördag 27 juni 2015          
1 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 59,54    
             
2000 m Hinder- 76,2 cm Lördag 27 juni 2015          
1 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 9,29,31    
             
Höjd Söndag 28 juni 2015          
1 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 1,37    
  Dario Bonasin 1955 Alvesta Friidrott dns    
             
Stav Lördag 27 juni 2015          
1 Dario Bonasin 1955 Alvesta Friidrott 2,30    
             
Tresteg Söndag 28 juni 2015       Vind  
1 Lennart Petersson 1955 Wärnamo SK 8,02 -0,3  
             
Kula 5kg Lördag 27 juni 2015          
1 Dario Bonasin 1955 Alvesta Friidrott 11,42    
2 Claes Rahm 1952 Hovslätts IK 8,95    
  Lars-Henrik Stålmarck 1953 IFK Linköping 10,05 utom tävlan
  Thomas Ahlqvist 1952 IFK Linköping 9,64 utom tävlan
             
             
Spjut 600g Söndag 28 juni 2015          
1 Dario Bonasin 1955 Alvesta Friidrott 32,39    
  Lars-Henrik Stålmarck 1953 IFK Linköping 37,48 utom tävlan
             
Diskus 1kg Lördag 27 juni 2015          
1 Dario Bonasin 1955 Alvesta Friidrott 32,82    
2 Claes Rahm 1952 Hovslätts IK 30,76    
  Lars-Henrik Stålmarck 1953 IFK Linköping 33,49 utom tävlan
  Tomas Ahlkvist 1952 IFK Linköping 26,57 utom tävlan
             
Slägga 5 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Dario Bonasin 1955 Alvesta Friidrott 24,73    
             
Vikt 9,08kg Lördag 27 juni 2015          
1 Lars-Henrik Stålmarck 1953 IFK Linköping 11,72 utom tävlan
             
M 65            
400 m Söndag 28 juni 2015          
1 Folke Lindqvist 1947 Eksjö Södra IK 1,24,09    
             
800 m Lördag 27 juni 2015          
1 Folke Lindqvist 1947 Eksjö Södra IK 3,04,01    
2 Örjan Ohlsson 1946 Stensjöns IF 4,13,05    
             
1500 m Söndag 28 juni 2015          
1 Folke Lindqvist 1947 Eksjö Södra IK 6,27,48    
2 Örjan Ohlsson 1946 Stensjöns IF 8,38,95    
             
Höjd Söndag 28 juni 2015          
1 Stig Arvidsson 1949 Lekeryd-Svarttorp SK 1,31    
             
Stav Lördag 27 juni 2015          
1 Arne Svensson 1946 FIK Färjestaden 2,5    
             
Kula 5 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Stig Arvidsson 1949 Lekeryd-Svarttorp SK 10,12    
2 Laslo Komaromy 1948 Stensjöns IF 9,55    
3 Arne Svensson 1946 FIK Färjestaden 9,17    
             
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Stig Arvidsson 1949 Lekeryd-Svarttorp SK 34,08    
2 Laslo Komaromy 1948 Stensjöns IF 28,02    
3 Arne Svensson 1946 FIK Färjestaden 23,66    
             
Spjut 600 g Söndag 28 juni 2015          
1 Stig Arvidsson 1949 Lekeryd-Svarttorp SK 34,68    
             
Slägga 5 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Laslo Komaromy 1948 Stensjöns IF 38,92    
2 Stig Arvidsson 1949 Lekeryd-Svarttorp SK 38,69    
  Kjell Larnesjö 1949 Nyköpings BIS dns utom tävlan
             
Vikt 9,08 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Stig Arvidsson 1949 Lekeryd-Svarttorp SK 14,95    
2 Laslo Komaromy 1948 Stensjöns IF 14,09    
             
M 70            
100 m Lördag 27 juni 2015 Vind 1,45        
1 Leif Karlsson 1943 Alvesta Friidrott 15,53    
2 Sveneric Martinsson 1944 IK Hakarpspojkarna 16,48    
3 Ronny Krönvall 1943 Wärnamo SK 19,53    
             
200 m Söndag 28 juni 2015 Vind 0,63        
1 Leif Karlsson 1943 Alvesta Friidrott 31,85    
2 Sveneric Martinsson 1944 IK Hakarpspojkarna 35,06    
3 Ronny Krönvall 1943 Wärnamo SK 41,15    
  Gunnar Nilsson 1944 Alvesta Friidrott dns    
             
400 m Söndag 28 juni 2015          
  Sveneric Martinsson 1944 IK Hakarpspojkarna dns    
  Gunnar Nilsson 1944 Alvesta Friidrott dns    
  Ulf Rönning 1943 Wärnamo SK dns    
             
1500 m Söndag 28 juni 2015          
1 Leif Brandstedt 1943 Björkshults IF 6,22,66    
             
80 m Häck - 76,2 cm Söndag 28 juni 2015 Vind 0.30        
1 Harald Henriksson 1945 Lekeryd-Svarttorp SK 19,11    
             
300m Häck - 68,6  cm Lördag 27 juni 2015          
1 Harald Henriksson 1945 Lekeryd-Svarttorp SK 1,04,18    
             
Höjd Söndag 28 juni 2015          
1 Harald Henriksson 1945 Lekeryd-Svarttorp SK 1,28    
2 Paul Winblad 1942 IFK Sävsjö 1,28    
             
Längd Lördag 27 juni 2015       Vind:  
1 Sveneric Martinsson 1944 IK Hakarpspojkarna 3,43 -1,8  
2 Paul Winblad 1942 IFK Sävsjö 3,25 0,4  
             
Tresteg Söndag 28 juni 2015          
1 Harald Henriksson 1945 Lekeryd-Svarttorp SK 8,23 0,0  
2 Leif Karlsson 1943 Alvesta Friidrott 7,21 0,0  
3 Sveneric Martinsson 1944 IK Hakarpspojkarna 6,83 0,8  
             
Kula 4 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Peter Hackenschmidt 1943 IK Hakarpspojkarna 11,69    
2 Inge Melin 1942 Bottnaryds IF 11,07    
3 Ambjörn Martinsson 1945 Stensjöns If 9,75    
4 Leif Karlsson 1943 Alvesta Friidrott 8,52    
             
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Peter Hackenschmidt 1943 IK Hakarpspojkarna 40,93    
2 Ambjörn Martinsson 1945 Stensjöns If 30,95    
3 Harald Henriksson 1945 Lekeryd-Svarttorp SK 23,80    
4 Leif Karlsson 1943 Alvesta Friidrott 21,72    
5 Inge Melin 1942 Bottnaryds IF 19,70    
             
Spjut 500 g Söndag 28 juni 2015          
1 Ronny Krönvall 1943 Wärnamo SK 17,79    
2 Leif Karlsson 1943 Alvesta Friidrott 16,34    
  Peter Hackenschmidt 1943 IK Hakarpspojkarna dns    
  Gunnar Nilsson 1944 Alvesta Friidrott dns    
             
Slägga 4 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Ambjörn Martinsson 1945 Stensjöns If 45,22    
2 Peter Hackenschmidt 1943 IK Hakarpspojkarna 41,88    
             
Vikt 7,26 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Peter Hackenschmidt 1943 IK Hakarpspojkarna 17,26    
2 Ambjörn Martinsson 1945 Stensjöns If 17,20    
3 Harald Henriksson 1945 Lekeryd-Svarttorp SK 13,72    
4 Ronny Krönvall 1943 Wärnamo SK 6,86    
             
M 75            
100 m Lördag 27 juni 2015 Vind 1,45        
1 Folke Lindskog 1937 Alvesta Friidrott 30,88    
             
200 m Söndag 28 juni 2015 Vind 0,63        
1 Folke Lindskog 1937 Alvesta Friidrott 1,27,74    
             
800 m Lördag 27 juni 2015          
1 Folke Lindskog 1937 Alvesta Friidrott 8,48,17    
             
Kula 4 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Georg Johansson 1938 Högby IF 8,23    
2 Folke Lindskog 1937 Alvesta Friidrott 5,98    
             
Spjut 500g Söndag 28 juni 2015          
1 Georg Johansson 1938 Högby IF 20,88    
             
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Georg Johansson 1938 Högby IF 32,55    
2 Folke Lindskog 1937 Alvesta Friidrott 14,98    
             
Slägga 4kg Söndag 28 juni 2015          
1 Georg Johansson 1938 Högby IF 34,78    
             
Vikt 7,26kg Lördag 27 juni 2015          
1 Georg Johansson 1938 Högby IF 13,61    
             
M 90            
Längd Lördag 27 juni 2015          
  Lennart Ahrlebjer 1922 IK Hakarpspojkarna dns    
             
Kula 4 kg Lördag 27 juni 2015          
  Lennart Ahrlebjer 1922 IK Hakarpspojkarna dns    
  Eskil Ljunggren 1923 Wärnamo SK dns    
             
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Lennart Ahrlebjer 1922 IK Hakarpspojkarna 13,05    
  Eskil Ljunggren 1923 Wärnamo SK dns    
             
Spjut 400 g Söndag 28 juni 2015          
  Eskil Ljunggren 1923 Wärnamo SK dns    
             
Slägga 4 kg Söndag 28 juni 2015          
  Eskil Ljunggren 1923 Wärnamo SK dns    
             
Vikt 5,45 kg Lördag 27 juni 2015          
  Eskil Ljunggren 1923 Wärnamo SK dns    
             
K35            
800 m Lördag 27 juni 2015          
  Frida Össmar 1977 Högby IF dns    
             
1500 m Söndag 28 juni 2015          
  Frida Össmar 1977 Högby IF dns    
             
K 40            
Längd Lördag 27 juni 2015       Vind:  
1 Anna Ek 1973 IK Hakarpspojkarna 4,39 0,0  
             
Höjd Söndag 28 juni 2015          
1 Anna Ek 1973 IK Hakarpspojkarna 1,44    
             
Kula 4 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Anna Ek 1973 IK Hakarpspojkarna 10,33    
             
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Anna Ek 1973 IK Hakarpspojkarna 30,83    
             
Spjut 600g Söndag 28 juni 2015          
1 Anna Ek 1973 IK Hakarpspojkarna 24,55    
             
Slägga 4 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Anna Ek 1973 IK Hakarpspojkarna 38,16    
             
Vikt 9,08 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Anna Ek 1973 IK Hakarpspojkarna 13,29    
             
K 45            
100 m Lördag 27 juni 2015          
  Maria Jonasson 1968 Wärnamo SK dns    
             
200 m Söndag 28 juni 2015          
  Maria Jonasson 1968 Wärnamo SK dns    
             
Kula 4 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Maria Jonasson 1968 Wärnamo SK 9,17    
2 Ingela Carlsson 1969 Tranås AIF 8,56    
             
Spjut 600g Söndag 28 juni 2015          
1 Ingela Carlsson 1969 Tranås AIF 21,59    
2 Maria Jonasson 1968 Wärnamo SK 21,01    
             
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Maria Jonasson 1968 Wärnamo SK 25,22    
2 Ingela Carlsson 1969 Tranås AIF 20,42    
             
Slägga 4 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Maria Jonasson 1968 Wärnamo SK 29,74    
2 Ingela Carlsson 1969 Tranås AIF 18,64    
3 Helena Bjärnlöf Segerlind 1970 Eksjö Södra IK 14,60    
             
Vikt 9,08 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Maria Jonasson 1968 Wärnamo SK 11,40    
             
K 50            
Kula 3 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Ann-Chistin Olsson 1964 IK Hakarpspojkarna 6,08    
             
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Ann-Chistin Olsson 1964 IK Hakarpspojkarna 11,67    
             
Vikt 7,26 Lördag 27 juni 2015          
1 Ann-Chistin Olsson 1964 IK Hakarpspojkarna 5,99    
             
K 55            
Kula 3 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Birgitta Eriksson 1957 Hovslätts IK 6,42    
             
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Birgitta Eriksson 1957 Hovslätts IK 16,60    
             
Spjut 500 g Söndag 28 juni 2015          
1 Birgitta Eriksson 1957 Hovslätts IK 14,19    
             
Slägga 3 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Birgitta Eriksson 1957 Hovslätts IK 23,11    
             
Vikt 7,26 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Birgitta Eriksson 1957 Hovslätts IK 8,21    
             
K 65            
Stav Lördag 27 juni 2015          
1 Birgitta Uppgården 1948 Oskarshamns SK 1,70    
             
Höjd Söndag 28 juni 2015          
1 Birgitta Uppgården 1948 Oskarshamns SK 1,04    
             
Längd Lördag 27 juni 2015       Vind:  
1 Birgitta Uppgården 1948 Oskarshamns SK 3,03 0,0  
             
Kula 3 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Birgitta Uppgården 1948 Oskarshamns SK 6,46    
             
Spjut 500g Söndag 28 juni 2015          
1 Birgitta Uppgården 1948 Oskarshamns SK 17,25    
             
Diskus 1kg Lördag 27 juni 2015          
1 Birgitta Uppgården 1948 Oskarshamns SK 15,16    
             
Slägga 3 kg Söndag 28 juni 2015          
1 Birgitta Uppgården 1948 Oskarshamns SK 18,14    
             
Vikt 5,45 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Birgitta Uppgården 1948 Oskarshamns SK 8,56    
             
K 70            
Diskus 1 kg Lördag 27 juni 2015          
1 Majken Henriksson 1945 Lekeryd-Svarttorp SK 12,88