Resultat från Löparnas Kväll 3000 meter i Dragonens Friidrottshall i Umeå


  Resultatlista Löparnas Kväll 3000 meter    
Datum: 2015-12-17      
Arrangör: IFK Umeå      
Plats: Dragonens Friidrottshall, Umeå    
Tävlingsledare: Hans Nilsson      
Löpledare: Göran Kero      
Starter: Jonas Sundtröm      
Tidtagning: Mauella tider      
       
  Resultat A-heat      
Plac Namn Förening / Ort / Företag Tid  
1 Patrik Wikström-92 Dorotea IF 9:16.0  
2 Niklas Berglund-79 IFK Umeå 9:20.0  
3 Jan Karlsson-69 IFK Umeå 10:02.0  
4 Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeå 10:08.4  
5 Oskar Bäckström-97 IFK Umeå 10:10.4  
6 Isak Hermansson-70 IFK Umeå 10:13.2  
7 Tomas Pekkari-80 Jalles TC 10:18.6  
8 Anders Hofer-69 IFK Umeå 10:23.1  
9 Peter Gardfjäll-79 IFK Umeå 10:31.0  
10 Henrik Karlborg-86 Stöcke TS Järnet 10:51,6  
11 Robert Eriksson-75 Stöcke TS Järnet 11:17.0  
       
       
  Resultat B-heat      
Plac Namn Förening / Ort / Företag Tid  
1 Lars-Erik Johansson-80 IFK Umeå 10:42.3  
2 Jonathan Edlund-91 IFK Umeå 10:43.9  
3 Marcus Ness-77 IFK Umeå 10:53.6  
4 Hans Nilsson-65 IFK Umeå 11:20.3  
5 Sandra Wikström-99 Umedalens IF 11:42.6  
6 Jennifer Wikström-99 Umedalens IF 11:45.0  
7 Klara Yngvesson-97 Umeå OK 11:46.6  
8 Martin Servin-75 Stöcke TS Järnet 11:54.3  
       
       
  Resultat C-heat      
Plac Namn Förening / Ort / Företag Tid  
1 Kristin Olovsson-95 Rehns BK 11:34.1  
2 Erik Lindgren-92 IFK Umeå 11:42.5  
3 Morgan Poopuu -94 IFK Umeå  11:55.6  
4 Mark Lindholm-90 IFK Umeå 11:55.7  
5 Frithjof Theens-69 Stöcke TS Järnet 11:58.0  
6 Rolf Hugoson-65 IFK Umeå 11:59.6  
7 Thomas Lindström-54 Team Idijot 11:59.9  
8 Albin Björnudd-99 IFK Umeå 12:14.9  
9 Margareta Andersson-77 IFK Umeå 12:18.0  
9 Mats Valdemarsson-77 IFK Umeå  12:18.0  
11 Anders Backman-68 Stöcke TS Järnet 12:26.0  
12 Linnea Sundström-93 IK Renen 12:33.0  
13 Klara Hofer-Mattsson-00 IFK Umeå 12:35.2  
       
       
  Resultat D-heat      
Plac Namn Förening / Ort / Företag Tid  
1 Sara Lundström -73 IFK Umeå  12:30.7  
2 Workeye Dejene-97 IFK Umeå 12:44.3  
3 Anette Edlund-64 IFK Umeå 12:58.5  
4 Magnus Renman-64 Umeå 13:07.4  
5 Agneta Gustafsson-64 IFK Umeå 13:20.1  
6 Linda Allgardsson-73 IFK Umeå 13:27.9  
7 Karin Thure-66 IFK Umeå 13:39.0  
8 Jörgen Högkvist-69 IFK Umeå 13:40.9  
9 Sture Bergman-64 IFK Umeå 13:43.0  
10 Lennart Flygare-61 Stöcke TS Järnet 13:51.8  
11 Matilda Markgren-62 IFK Umeå 14:03.5  
- Mats Eliasson-82 IFK Umeå Sprang utan tidtagning
       
       
  Resultat E-heat      
Plac Namn Förening / Ort / Företag Tid  
1 Kent Johnsson -66 IFK Umeå 13:09.7  
2 Linn Antonsson-87 Umeå 13:37.9  
3 Clara Thyni-97 IFK Umeå  13:49.1  
4 Eva Vikner-61 IFK Umeå 14:02.9  
5 Anna Hellström-68 IFK Umeå 14:07.7  
6 Tage Alalehto-56 IFK Umeå 14:11.6  
7 Anna-Lena Sahlman-62 IFK Umeå 15:02.0  
8 Åsa Zackrisson-61 IFK Umeå 15:17.7  
9 Kristina Hellström-67 IFK Umeå 15:35.5  
10 Anja Rubach-72 IFK Umeå DNF  
       
       
  Sammanlagd resultatlista    
Plac Namn Förening / Ort / Företag Tid  
1 Patrik Wikström-92 Dorotea IF 9:16.0  
2 Niklas Berglund-79 IFK Umeå 9:20.0  
3 Jan Karlsson-69 IFK Umeå 10:02.0  
4 Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeå 10:08.4  
5 Oskar Bäckström-97 IFK Umeå 10:10.4  
6 Isak Hermansson-70 IFK Umeå 10:13.2  
7 Tomas Pekkari-80 Jalles TC 10:18.6  
8 Anders Hofer-69 IFK Umeå 10:23.1  
9 Peter Gardfjäll-79 IFK Umeå 10:31.0  
10 Lars-Erik Johansson-80 IFK Umeå 10:42.3  
11 Jonathan Edlund-91 IFK Umeå 10:43.9  
12 Henrik Karlborg-86 Stöcke TS Järnet 10:51,6  
13 Marcus Ness-77 IFK Umeå 10:53.6  
14 Robert Eriksson-75 Stöcke TS Järnet 11:17.0  
15 Hans Nilsson-65 IFK Umeå 11:20.3  
16 Kristin Olovsson-95 Rehns BK 11:34.1 1:a K
17 Erik Lindgren-92 IFK Umeå 11:42.5  
18 Sandra Wikström-99 Umedalens IF 11:42.6 2:a K
19 Jennifer Wikström-99 Umedalens IF 11:45.0 3:a K
20 Klara Yngvesson-97 Umeå OK 11:46.6 4:a K
21 Martin Servin-75 Stöcke TS Järnet 11:54.3  
22 Morgan Poopuu -94 IFK Umeå  11:55.6  
23 Mark Lindholm-90 IFK Umeå 11:55.7  
24 Frithjof Theens-69 Stöcke TS Järnet 11:58.0  
25 Rolf Hugoson-65 IFK Umeå 11:59.6  
26 Thomas Lindström-54 Team Idijot 11:59.9  
27 Albin Björnudd-99 IFK Umeå 12:14.9  
28 Margareta Andersson-77 IFK Umeå 12:18.0 5:a K
28 Mats Valdemarsson-77 IFK Umeå  12:18.0  
30 Anders Backman-68 Stöcke TS Järnet 12:26.0  
31 Sara Lundström -73 IFK Umeå  12:30.7 6:a K
32 Linnea Sundström-93 IK Renen 12:33.0 7:a K
33 Klara Hofer-Mattsson-00 IFK Umeå 12:35.2 8:a K
34 Workeye Dejene-97 IFK Umeå 12:44.3 9:a K
35 Anette Edlund-64 IFK Umeå 12:58.5 10:a K
36 Magnus Renman-64 Umeå 13:07.4  
37 Kent Johnsson -66 IFK Umeå 13:09.7  
38 Agneta Gustafsson-64 IFK Umeå 13:20.1 11:a K
39 Linda Allgardsson-73 IFK Umeå 13:27.9 12:a K
40 Linn Antonsson-87 Umeå 13:37.9 13:e K
41 Karin Thure-66 IFK Umeå 13:39.0 14:e K
42 Jörgen Högkvist-69 IFK Umeå 13:40.9  
43 Sture Bergman-64 IFK Umeå 13:43.0  
44 Clara Thyni-97 IFK Umeå  13:49.1 15:e K
45 Lennart Flygare-61 Stöcke TS Järnet 13:51.8  
46 Eva Vikner-61 IFK Umeå 14:02.9 16:e K
47 Matilda Markgren-62 IFK Umeå 14:03.5 17:e K
48 Anna Hellström-68 IFK Umeå 14:07.7 18:e K
49 Tage Alalehto-56 IFK Umeå 14:11.6  
50 Anna-Lena Sahlman-62 IFK Umeå 15:02.0 19:e K
51 Åsa Zackrisson-61 IFK Umeå 15:17.7 20:e K
52 Kristina Hellström-67 IFK Umeå 15:35.5 21:a K
- Anja Rubach-72 IFK Umeå DNF  
- Mats Eliasson-82 IFK Umeå Sprang utan tidtagning