Resultat från IVDM-ISDM Västerbotten i Umeå den 10/1


    RESULTATLISTA ÖPPNA ISDM / IVDM FÖR VÄSTERBOTTEN            
    2016-01-10 kl. 11.00 - 14.00            
    Arrangör: IFK Umeå            
    Plats: Dragonens Friidrottshall          
    Tävlingsledare: Hans Nilsson            
    Sekretariat: Hans Nilsson            
    Elid: Ulrik Sandgren            
    Starter: Jonas Sundström            
                 
    MÄN 60 M HEAT 1          
  1 Ludwig Olofsson-98 Boden FI 7,44 Final      
  2 Oskar Nilsson-96 Skellefteå AIK 7,46 Final      
  3 Anton Sjöström-97 IFK Umeå 8,18 Final      
  4 Emil Tegenborg Sjöström-03 Umedalens IF 8,68 Final      
                 
    MÄN 60 M HEAT 2          
  1 Andreas Rosén-92 IFK Umeå 7,32 Final      
  2 Jonathan Marklund-97 Skellefteå AIK 7,57 Final      
  3 Filip Ottosson-97 IFK Umeå 7,82 Final      
  4 Theodor Berggren-00 IFK Umeå 8,07 Final      
  5 Isak Olofsson-02 IFK Umeå 8,73        
                 
    MÄN 60 M FINAL          
  1 Andreas Rosén-92 IFK Umeå 7,31        
  2 Oskar Nilsson-96 Skellefteå AIK 7,40        
  3 Ludwig Olofsson-98 Boden FI 7,42   Ej DM    
  4 Jonathan Marklund-97 Skellefteå AIK 7,49        
  5 Filip Ottosson-97 IFK Umeå 7,80        
  6 Theodor Berggren-00 IFK Umeå 8,11        
  7 Anton Sjöström-97 IFK Umeå 8,24        
  8 Emil Tegenborg Sjöström-03 Umedalens IF 8,74        
                 
    MÄN 200 M            
  1 Linus Kapstad-00 Umedalens IF 24,15        
  2 Isak Olofsson-02 IFK Umeå 28,08        
                 
    MÄN 800 M            
  1 Wilhelm Olofsson-00 IFK Umeå 2.14,82        
  2 Isak Hermansson-70 IFK Umeå 2.16,23        
  3 Oskar Bäckström-97 IFK Umeå 2.17,92        
  4 Emil Tegenborg Sjöström-03 Umedalens IF 2.19,41        
  5 Anders Hofer-69 IFK Umeå 2.24,85        
  6 Thomas Windalen-02 IFK Umeå 2.47,93        
                 
    MÄN 3000 M            
  1 Tesfaldet Negash-82 Eritrea / IFK Umeå 8.52,74   Ej DM    
  2 Patrik Wikström-92 Dorotea IF 9.15,82        
  3 Niklas Berglund-79 IFK Umeå 9.18,59        
  4 Akiliu Habtom-97 Brännans FF 9.36,11   Ej DM    
  5 Tomas Pekkari-80 Jalles TC 10.08,57        
  6 Jonathan Edlund-91  IFK Umeå 10.39,79        
  7 Rasmus Nilsson-90 IFK Umeå 10.41,65        
  8 Erik Lindgren-92 IFK Umeå 11.24,99        
                 
    MÄN HÖJD            
  1 Anton Sjöström-97 IFK Umeå 1,80        
  2 Sebastian Häggström-98 Skellefteå AIK 1,68        
                 
    MÄN STAV            
  1 Anton Sjöström-97 IFK Umeå 3,60        
                 
    MÄN LÄNGD            
  1 Oskar Nilsson-97 Skellefteå AIK 6,45        
  2 Jonathan Marklund-97 Skellefteå AIK 6,28        
  3 Anders Hofer-69 IFK Umeå 4,43        
                 
    MÄN TRESTEG            
  1 Sebastian Häggström-98 Skellefteå AIK 11,77        
  2 Linus Tegenborg Sjöström-00 Umedalens IF 10,50        
  3 Anders Hofer-69 IFK Umeå 9,49        
                 
    MÄN KULA            
  1 William Ullberg-96 IFK Umeå 13,57        
  2 Tor Lindberg-95 IFK Umeå 12,83        
  3 Urban Lindberg-55 Skellefteå AIK 8,99        
                 
    MVET 60 M            
  1 Åke Larsson-57 Umedalens IF 8,57     1:a M55  
  2 Anders Hofer-69 IFK Umeå 9,23     1:a M45  
  3 Mats Höglund-51 Järvsö IF 9,48   Ej DM 1:a M65  
                 
    MVET 200 M            
  1 Mats Höglund-51 Järvsö IF 31,37   Ej DM 1:a M65  
  2 Sune Persson-45 Sandviks IK  34,07     1:a M70  
                 
    MVET 3000 M            
  1 Rikard Hedelin-70 IFK Umeå 10.12,36     1:a M45  
  2 Hans Nilsson-65 IFK Umeå 11.10,98     1:a M50  
  3 Mats Burström-72 IFK Umeå 11.18,50     1:a M40  
  4 Frithjof Theens-69 Stöcke TS Järnet 11.55,47     2:a M45  
  5 Thomas Lindström-54 Stöcke TS Järnet 12.00,52     1:a M60  
  6 Reino Olervo-49 IFK Umeå 14.24,72     1:a M65  
                 
    MVET HÖJD            
  1 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 1,20     1:a M65  
                 
    MVET STAV            
  1 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 2,50     1:a M65  
  2 Sune Persson-45 Sandviks IK  2,45     1:a M70  
                 
    MVET KULA (stötte med redskap för resp. åldersklass)        
  1 Urban Lindberg-55 Skellefteå AIK 10,51     1:a M60  
  2 Lars Bergsten-48 Skellefteå AIK 9,73     1:a M65  
  3 Sune Persson-45 Sandviks IK  8,11     1:a M70  
                 
    KVINNOR 60 M            
  1 Fanny Panboon-95 Skellefteå AIK 8,05        
  2 Mirjam Skog-00 Umedalens IF 8,82        
  3 Minna Södermark-97 IFK Umeå 8,93        
  4 Sara Envik-96 IFK Umeå 9,09        
  5 Ellen Lidberg-96 IFK Umeå 9,43        
  6 Klara Hofer Mattsson-00 IFK Umeå 10,64        
                 
                 
    KVINNOR 200 M            
  1 Evelina Backeström99 Umedalens IF 28,19        
  2 Minna Södermark-97 IFK Umeå 29,72        
  3 Sara Envik-96 IFK Umeå 31,12        
                 
                 
    KVINNOR 800 M            
  1 Lina Alainentalo-92 Hässelby SK 2.14,34   Ej DM    
  2 Frida Wallström-95 IFK Umeå 2.20,95        
  3 Matilda Brännström-98 Umedalens IF 2.30,84        
  4 Ebba Olsson-99 Umedalens IF 2.36,27        
  5 Jenny Karlsson-98 Umedalens IF 2.37,82        
  6 Klara Hofer Mattson-00 IFK Umeå 2.50,83        
  7 Kesanat Merese-96 Brännans FF 2.53,37   Ej DM    
                 
    KVINNOR 3000 M            
  1 Jennifer Wikström-99 Umedalens IF 11.59,89        
  2 Sandra Wikström-99 Umedalens IF 12.01,25        
  3 Tsega Fshea-96 Brännans FF 12.41,96   Ej DM    
  4 Workeye Dejene IFK Umeå 12.55,91        
                 
                 
    KVINNOR HÖJD            
  1 Ellen Lidberg-96 IFK Umeå 1,30        
                 
    KVINNOR LÄNGD            
  1 Saga Backeström-99 Umedalens IF 4,52        
  2 Mirjam Skog-00 Umedalens IF 4,39        
  3 Ellen Lidberg-96 IFK Umeå 3,93        
  4 Klara Hofer Mattsson-00 IFK Umeå 3,67        
                 
    KVINNOR TRESTEG            
  1 Alva Wästerby-97 Skellefteå AIK 10,78        
  2 Emma Granlund-89 Skellefteå AIK 10,35        
  3 Saga Backeström-99 Umedalens IF 9,83        
  4 Evelina Backeström-99 Umedalens IF 9,24        
                 
    KVET 200 M            
  1 Marlene Hedelin-73 IFK Umeå 36,35     1:a K40  
                 
    KVET 3000 M            
  1 Marlene Hedelin-73 IFK Umeå 12.07,59     1:a K40