Resultat från IDM Uppland/Västmanland 30-31/1



RESULTAT mellan 30 jan och 31 jan
IDM & IUDM Uppland/Västmanland 2016-01-30/31
Westinghouse Arena
Upplands FIF
Uppdaterad: 2016-02-01 09:04
 
 
M 60m    
Försök heat 1   30 jan    
Akram Adinda 96 Upsala IF 7.28 q    
Sebastian Brandmaier 97 Upsala IF 7.34 q    
Oskar Motta 98 Upsala IF 7.37 q    
Adam Stålberg 91 Upsala IF 7.41 q    
Karl Sjölander 97 Upsala IF 7.46 q    
Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 7.47 q    

 
Försök heat 2   30 jan    
Filip Björklund 98 Upsala IF 7.42 q    
Max Andersson 95 Upsala IF 7.45 q    
William Kisekka 97 Upsala IF 7.51      
Gustav Törnqvist 98 Estuna IF 7.91      
Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK 8.03     M40
Patrick Neuendorff 66 IFK Märsta 8.45     M50

 
Försök heat 3   30 jan    
Peter Hellgren 64 Bålsta IK 8.04     M50
Joakim Larsson 72 Västerås FK 8.26     M40
Anders Toll 61 Uppsala LK 8.92     M55
Sture Åhs 56 Roma IF 9.60     M60
Lars Wennblom 34 Hässelby SK 9.66     M80
Lennart Asplund 39 IFK Märsta 10.41     M75

 
Final   30 jan    
Adam Stålberg 91 Upsala IF 7.23      
Akram Adinda 96 Upsala IF 7.24      
Sebastian Brandmaier 97 Upsala IF 7.31      
Oskar Motta 98 Upsala IF 7.33      
Karl Sjölander 97 Upsala IF 7.38      
Max Andersson 95 Upsala IF 7.40      
Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 7.41      
Filip Björklund 98 Upsala IF 7.48      

 

 
M 200m    
Final   30 jan    
Oskar Motta 98 Upsala IF 23.23     1 DM
Arvid Gustafsson 99 Upsala IF 23.32     2 DM
Peter Wallin 71 IFK Märsta 23.43     M45 3 DM
Sebastian Brandmaier 97 Upsala IF 23.84      

 
Final   30 jan    
Magnus Nilsson 72 IFK Lidingö 24.18     M40
Samuel Kvist 99 Rånäs 4H 24.31      
Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK 25.49     M40
Gustav Törnqvist 98 Estuna IF 25.53      

 
Final   30 jan    
Joakim Larsson 72 Västerås FK 26.76     M40
Patrick Neuendorff 66 IFK Märsta 27.93     M50
Anders Toll 61 Uppsala LK 28.05     M55

 
Final   30 jan    
Per Slagbrand 66 IFK Märsta 28.68     M50
Sture Åhs 56 Roma IF 32.47     M60
Lennart Asplund 39 IFK Märsta 35.93     M75
Lars Wennblom 34 Hässelby SK 34.47     M80

 

 
M 400m    
Final   31 jan    
Isak Andersson 96 Upsala IF 50.32     1 DM
Peter Wallin 71 IFK Märsta 51.81     M45 2DM
Henrik Tegnér 70 Bromma IF 57.35     M45 3DM
Jonatan Alvaeus 90 Upsala IF 58.42      

 
Final   31 jan    
Erik Helén 99 Alunda SK 61.63      
Anders Toll 61 Uppsala LK 63.06     M55
Per Slagbrand 66 IFK Märsta 63.67     M50
Sture Åhs 56 Roma IF 75.03     M60

 

 
M 800m    
Final   30 jan    
Magnus Wallenius 73 Västerås FK 2:04.29     M40
Jonatan Alvaeus 90 Upsala IF 2:08.48     1 DM
Anders Herrmann 76 Uppsala LK 2:10.93     M40 2 DM
Andreas Berzelius 98 IFK Märsta 2:15.57     3 DM
Roland Jansson 52 Uppsala LK 2:41.75     M60
Morten Linnes 67 IFK Märsta ej start     M45

 

 
M 1500m    
Final   31 jan    
Jonatan Alvaeus 90 Upsala IF 4:21.18     1 DM
Mika Sällinen 83 Ununge IF 4:22.78     2 DM
Magnus Wallenius 73 Västerås FK 4.23.79     M40
Anders Herrmann 76 Uppsala LK 4:25.70     M40 3 DM
Anders Toll 61 Uppsala LK 4:56.30     M55

 

 
M 3000m    
Final   30 jan    
Haben Kidane 98 Eskilstuna FI 9:05.93     ut
Mattias Nätterlund 86 Örebro AIK 9:07.18     ut
Henrik Löfås 83 Upsala IF 9:07.64     1 DM
Hugo Lindell 95 Rånäs 4H 9:09.02     2 DM
Mika Sällinen 83 Ununge IF 9:10.18     3 DM
Jonatan Alvaeus 90 Upsala IF 9:11.59      
Thomas Stevens 79 Uppsala LK 9:14.35     M35
Måns Vikström 94 Upsala IF 9:43.96      
Anton Zelikman 80 IF Mantra Sport 9:45.99     M35
10  Mattias Anglemark 74 Eskilstuna FI 9:46.23     M40
11  Andreas Pettersson 82 Eskilstuna FI 10:01.69      
12  Anders Toll 61 Uppsala LK 10:35.68     M55
13  Martin Malmberg 81 IF Mantra Sport 10:52.76     M35
14  Per-Olov Åberg 61 Eskilstuna FI 10:55.09     M55
15  Ken Nordström 65 Eskilstuna FI 11:02.40     M50
16  Mattias Brunk 79 IF Mantra Sport 11:17.84     M35
17  Nils Wilander 74 IF Mantra Sport 11:59.01     M40

 

 
M Häck 60m 107 cm  
Final   31 jan    
Isak Andersson 96 Upsala IF 8.48      
Rikard Hällberg 94 Upsala IF 9.04      
Filip Björklund 98 Upsala IF ej start      

 

 
M Höjd    
    30 jan    
Håkan Setthammar 72 Västerås FK 171     M40 ut
Mats Nagle 60 Stockholm FTF 166     M55 ut
Tomas Bengtsson 61 IFK Märsta 156     M55 1 Upp
Panagiotis Avramidis 65 Hanvikens SK 151     M50 ut

 

 
M Stav    
    30 jan    
Robert Eliasson 59 IFK Märsta 305     M55 1DM
Panagiotis Avramidis 65 Hanvikens SK 305     M50 ut
Björn Bratt 51 Åkersberga SK 285     M65 ut
Anders Tollstern 47 KFUM Örebro 275     M70 ut
Lars Wennblom 34 Hässelby SK 245     M80 ut
Lennart Asplund 39 IFK Märsta 195     M75 2DM
Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK X     M40 ut

 

 
M Längd    
    30 jan    
Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 6,68     1 DM
Max Andersson 95 Upsala IF 6,57     2 DM
Filip Björklund 98 Upsala IF 6,32     3 DM
Håkan Setthammar 72 Västerås FK 5,93     M40 ut
Andreas Berzelius 98 IFK Märsta 5,68      
Oskar Motta 98 Upsala IF 5,65      
Gustav Törnqvist 98 Estuna IF 5,29      
Tomas Bengtsson 61 IFK Märsta 4,90     M55
Anders Toll 61 Uppsala LK 4,61     M55
10  Lennart Asplund 39 IFK Märsta 3,21     M75

 

 
M Tresteg    
    31 jan    
Gustav Norén 96 Upsala IF 13,30     1 DM
Anders Toll 61 Uppsala LK 10,48     M55 2 DM

 

 
M Kula 7.26 kg  
    31 jan    
Tim Wunger 94 Upsala IF 16,37      
Simon Pettersson 94 Upsala IF 16,18      
Andreas Nyman 96 Upsala IF 12,88      
Matti Hast 51 Ununge IF 9,35     5kg M65

 

 
M Vikt 15.88 kg  
    30 jan    
Åke Lundberg 53 Upsala IF 6,55     15,88 1DM
Mikael Nyström 71 Ösmo Nynäs FK 14,04     15,88
Johannes Nilsson 98 Västerås FK 12,54     15,88
Åke Lundberg 53 Upsala IF 11,74     M60 9,08
Leo Bystedt 03 Västerås FK 11,12     9,08
Simon Thor 00 IFK Märsta 10,40     11,34
Alfons Haals 02 Västerås FK 10,31     9,08
Matti Hast 51 Ununge IF 9,59     M65 9,08

 

 
P17 60m    
Final   30 jan    
Arvid Gustafsson 99 Upsala IF 7.50     1 Upp
Calle Haag 00 IFK Märsta 7.54     2 Upp
Samuel Kvist 99 Rånäs 4H 7.56     3 Upp
Simon Thor 00 IFK Märsta 7.91      

 

 
P17 400m    
Final   31 jan    
Elliot Glans 99 Bålsta IK 54.71     1 Upp
Simon Thor 00 IFK Märsta 57.35     2 Upp
Rasmus Ternström 99 Gottsunda IF 60.77     3 Upp
Björn Ternström 99 Gottsunda IF 62.54      

 

 
P17 1500m    
    31 jan    
Pontus Born 99 IFK Märsta 4:28.76     1 Upp
Emil Grehn 99 Alunda SK 4:50.15     2 Upp
Erik Helén 99 Alunda SK 4:56.44     3 Upp
Björn Ternström 99 Gottsunda IF 4:57.40      
Rasmus Ternström 99 Gottsunda IF 5:09.38      

 

 
P17 Häck 60m 91 cm  
Final   31 jan    
Simon Thor 00 IFK Märsta 12.88      

 

 
P17 Höjd    
    31 jan    
Simon Thor 00 IFK Märsta 185      

 

 
P17 Stav    
    30 jan    
Simon Thor 00 IFK Märsta 425     1 Upp

 

 
P17 Längd    
    30 jan    
Oskar Erixon 99 IK Westmannia FI 6,48     1 Väst
Simon Thor 00 IFK Märsta 6,03     1 Upp
Arvid Gustafsson 99 Upsala IF 5,92     2 Upp
Calle Haag 00 IFK Märsta 5,14     3 Upp

 

 
P17 Tresteg    
    31 jan    
Simon Thor 00 IFK Märsta 12,55      

 

 
P17 Kula 5.0 kg  
    30 jan    
Simon Thor 00 IFK Märsta 14,42     1 Upp
Albert Ottander 00 Estuna IF 11,74     2 Upp
David Sahi 00 Enköpings AI 10,97     3 Upp

 

 
P15 60m    
Försök heat 1   30 jan    

 
Försök heat 2   30 jan    

 
Försök heat 3   30 jan    

 
Försök heat 4   30 jan    
  Oliver Smidskog 02 Västerås FK        

 
Final   30 jan    

 

 
P15 200m    
Final   31 jan    
Albert Nygren 01 Upsala IF 23.80     1 Upp
Niklas Sjöblom 02 Rånäs 4H 26.20     2 Upp
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 28.15      
Gustaf Möller 01 Upsala IF 31.31      

 
Final   31 jan    
Rasmus Skoglund 02 Upsala IF 26.66     3 Upp
Samuel Eriksson 02 Rånäs 4H 27.11      
Eric Björfors 02 Rånäs 4H 27.16      
Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 28.63      

 
Final   31 jan    
Kristian Gerdtsson 01 Bergslagens FIK 24.46     1 Väst
Viktor Laurent 01 Västerås FK 26.06     2 Väst
Mattias Waernulf 02 Västerås FK 27.10      
Oliver Smidskog 02 Västerås FK 31.63      

 
Final   31 jan    
Dennis Holmstedt 02 IK Westmannia FI 26.33     3 Väst
Sebastian Thorildsson 01 Västerås FK 27.18      
Oliver Åström 02 Västerås FK 28.91      

 

 
P15 1000m    
Final   30 jan    
Hassan Abdiqadir 01 Västerås FK 2:49.36     1 Väst
Albert Nygren 01 Upsala IF 2:59.84     1 Upp
Adrian Möllerström-Aho 01 IFK Märsta 3:01.09     2 Upp
Eric Björfors 02 Rånäs 4H 3:02.57     3 Upp
August Kallin 02 Västerås FK 3:09.47     2 Väst
Samuel Eriksson 02 Rånäs 4H 3:12.21      
Albin Eriksson 02 Upsala IF 3:15.33      
Rasmus Skoglund 02 Upsala IF ej start      
Axel Törnqvist 01 Estuna IF ej start      

 

 
P15 Häck 60m 84 cm  
    31 jan    
Oliver Ericsson 01 Alunda SK 9.22     1 Upp
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 9.53     2 Upp
Adrian Möllerström-Aho 01 IFK Märsta 9.62     3 Upp
Lukas Olsson 01 Upsala IF 9.84      
Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 11.82      
Oliver Smidskog 02 Västerås FK 12.06     1 Väst

 

 
P15 Höjd    
    31 jan    
Oliver Ericsson 01 Alunda SK 186     1 Upp
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 165     2 Upp
Dennis Holmstedt 02 IK Westmannia FI 160     1 Väst
William Andersson 02 Bergslagens FIK 160     2 Väst
Rasmus Skoglund 02 Upsala IF 155     3 Upp
Calle Henrysson 01 IFK Märsta 150      
Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 150      
Axel Fröberg 01 Västerås FK 145     3 Väst
Sebastian Thorildsson 01 Västerås FK 145      
10  Oliver Åström 02 Västerås FK 130      
10  Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 130      

 

 
P15 Stav    
    30 jan    
Samuel Eriksson 02 Rånäs 4H 315     1 Upp
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 285     2 Upp
Johannes Jansson 02 Östhammar FI 245     3 Upp

 

 
P15 Längd    
    30 jan    
Oliver Ericsson 01 Alunda SK 5,67     1 Upp
Kristian Gerdtsson 01 Bergslagens FIK 5,57     1 Väst
Simon Plesse 02 Upsala IF 5,31     2 Upp
Johannes Jansson 02 Östhammar FI 5,24     3 Upp
Axel Törnqvist 01 Estuna IF 5,17      
Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 5,05        5,03
Niklas Sjöblom 02 Rånäs 4H 5,05        5,01
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 5,03      
Adrian Möllerström-Aho 01 IFK Märsta 4,97      
10  Albin Eriksson 02 Upsala IF 4,57      
11  Lukas Olsson 01 Upsala IF 4,56      
12  Rasmus Skoglund 02 Upsala IF 4,45      
13  Calle Henrysson 01 IFK Märsta 4,42      
14  Oliver Smidskog 02 Västerås FK 4,28     2 Väst
15  Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 4,18      
16  Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 4,13      
17  Oliver Åström 02 Västerås FK 3,77     3 Väst

 

 
P15 Tresteg    
    31 jan    
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 11,84     1 Upp
Lukas Olsson 01 Upsala IF 11,15     2 Upp
Calle Henrysson 01 IFK Märsta 10,02     3 Upp
Albin Eriksson 02 Upsala IF 9,90      
Oliver Smidskog 02 Västerås FK 9,39     1 Väst
Niklas Sjöblom 02 Rånäs 4H X      

 

 
P15 Kula 4.0 kg  
    31 jan    
Victor Wisen 01 Upsala IF 13,64     1 Upp
Samuel Eriksson 02 Rånäs 4H 11,76     2 Upp
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 11,51     3 Upp
Niklas Sjöblom 02 Rånäs 4H 10,58      
Calle Henrysson 01 IFK Märsta 10,29      
Johannes Jansson 02 Östhammar FI 10,22      
Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 10,04      
Alfons Haals 02 Västerås FK 8,76     1 Väst
Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 8,36      
10  Otto Fägerlind 02 Upsala IF 7,83      
11  Oliver Smidskog 02 Västerås FK 5,76     2 Väst

 

 
P13 60m    
Försök heat 1   30 jan    
Alexander Ebbestad 03 Upsala IF 8.99 q    
Oskari Peura 03 Upsala IF 8.99 q    
Viktor Rydåker 03 Örbyhus IF 9.10 q    
Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 9.36      
Gustav Andren 04 Upsala IF 9.99      
Axel Ortsäter 04 Upsala IF 10.25      
Otto Björfors 03 Rånäs 4H ej start      

 
Försök heat 2   30 jan    
Sebastian Eriksson 03 Alunda SK 8.07 q    
Esra Tollwood 03 Rånäs 4H 8.59 q    
Lukas Forss 04 Upsala IF 9.24 q    
Edvin Gustafsson 04 Upsala IF 9.28      
Nelton Beckeld 04 Enköpings AI 9.36      
Jonathan Jonsson 04 Rånäs 4H 9.42      
Evert Jonsson 03 Bålsta IK 10.30      

 
Försök heat 3   30 jan    
Marc Flener 04 Upsala IF 8.75 q    
Pelle Karlsson 03 Götlunda IF 9.16     1 Väst
Ludvig Reinsson 03 Ununge IF 9.25 q    
Nils Ekroth 03 Upsala IF 9.29      
Simon Öberg 03 Västerås FK 9.40     2 Väst
Josef Malscher 04 Alunda SK 9.44      
David Axelsson 04 Upsala IF 10.24      

 
Final   30 jan    
Sebastian Eriksson 03 Alunda SK 8.20     Upp 1
Esra Tollwood 03 Rånäs 4H 8.60     Upp 2
Marc Flener 04 Upsala IF 8.64     Upp 3
Oskari Peura 03 Upsala IF 9.00      
Alexander Ebbestad 03 Upsala IF 9.01      
Viktor Rydåker 03 Örbyhus IF 9.14      
Lukas Forss 04 Upsala IF 9.20      
Ludvig Reinsson 03 Ununge IF 9.47      

 

 
P13 200m    
Final   31 jan    
Sebastian Eriksson 03 Alunda SK 26.51     1 Upp
Alexander Ebbestad 03 Upsala IF 30.79      
Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 31.15      
Viktor Lundqvist 04 Upsala IF 40.51      

 
Final   31 jan    
Ludvig Reinsson 03 Ununge IF 30.67     2 Upp
Lukas Forss 04 Upsala IF 31.07      
Jonathan Jonsson 04 Rånäs 4H 32.32      
Josef Malscher 04 Alunda SK 33.18      

 
Final   31 jan    
Oskari Peura 03 Upsala IF 30.69     3 Upp
Edvin Gustafsson 04 Upsala IF 31.33      
Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 31.51      
David Axelsson 04 Upsala IF 34.69      

 
Final   31 jan    
Albin Wallenius 03 Västerås FK 28.34     1 Väst
Simon Öberg 03 Västerås FK 30.99      
Hugo Sturebrand 04 Västerås FK 32.43      

 
Final   31 jan    
Ludwig Jaasund 04 Västerås FK 28.92     2 Väst
Pelle Karlsson 03 Götlunda IF 30.70     3 Väst
Henrik Skog 04 Västerås FK ej start      

 

 
P13 800m    
Final   30 jan    
Nils Ekroth 03 Upsala IF 2:35.40     1 Upp
Evert Jonsson 03 Bålsta IK 2:41.38     2 Upp
Oskari Peura 03 Upsala IF 2:49.74     3 Upp
Alexander Ebbestad 03 Upsala IF 2:49.96      
Josef Malscher 04 Alunda SK 3:04.68      
Esra Tollwood 03 Rånäs 4H ej start      

 
Final   30 jan    
Albin Wallenius 03 Västerås FK 2:15.79     1 Väst
Ludwig Jaasund 04 Västerås FK 2:31.12     2 Väst
Simon Öberg 03 Västerås FK 2:53.19     3 Väst

 

 
P13 Häck 60m 76 cm  
Final   31 jan    
Elliot Duvert 03 IFK Märsta 10.11      
Sebastian Eriksson 03 Alunda SK 10.25      
Oskari Peura 03 Upsala IF 10.80      
Otto Björfors 03 Rånäs 4H 12.43      
Lukas Forss 04 Upsala IF 12.67      
Edvin Gustafsson 04 Upsala IF 13.04      
Josef Malscher 04 Alunda SK 14.56      

 

 
P13 Höjd    
    31 jan    
Elliot Duvert 03 IFK Märsta 154     1 Upp
Ludwig Jaasund 04 Västerås FK 143     1 Väst
Edvin Gustafsson 04 Upsala IF 130     2 Upp
Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 130     3 Upp
Hugo Sturebrand 04 Västerås FK 125     2 Väst
Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 125      
Evert Jonsson 03 Bålsta IK 120      
Alexander Ebbestad 03 Upsala IF 115      
Viktor Lundqvist 04 Upsala IF 105      

 
    31 jan    

 

 
P13 Stav    
    30 jan    
Elliot Duvert 03 IFK Märsta 260     1 Upp
Otto Björfors 03 Rånäs 4H 230     2 Upp
Hugo Sturebrand 04 Västerås FK 150     1 Väst
Viktor Rydåker 03 Örbyhus IF 150     3 Upp

 

 
P13 Längd zon  
    30 jan    
Esra Tollwood 03 Rånäs 4H 4,83 q   1 Upp
Elliot Duvert 03 IFK Märsta 4,82 q   2 Upp
Viktor Rydåker 03 Örbyhus IF 4,56 q    
Nelton Beckeld 04 Enköpings AI 4,23 q    
10  Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 4,10 q    
12  Edvin Gustafsson 04 Upsala IF 4,03 q    
13  Jonathan Jonsson 04 Rånäs 4H 4,02 q    
14  Oskari Peura 03 Upsala IF 3,95 q    
18  Otto Björfors 03 Rånäs 4H 3,72 q    
19  Lukas Forss 04 Upsala IF 3,65 q    
20  Gustav Andren 04 Upsala IF 3,39 q    

 
    30 jan    
Sebastian Eriksson 03 Alunda SK 4,65 q   3 Upp
Ludwig Jaasund 04 Västerås FK 4,46 q   1 Väst
Pelle Karlsson 03 Götlunda IF 4,40 q   2 Väst
Nils Ekroth 03 Upsala IF 4,15 q    
Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 4,13 q    
11  Alexander Ebbestad 03 Upsala IF 4,09 q    
15  Josef Malscher 04 Alunda SK 3,87 q    
16  Marc Flener 04 Upsala IF 3,84 q    
17  Hugo Sturebrand 04 Västerås FK 3,75 q   3 Väst
21  David Axelsson 04 Upsala IF 3,28 q    
22  Axel Ortsäter 04 Upsala IF 3,18 q    

 

 
P13 Tresteg zon  
    31 jan    
Elliot Duvert 03 IFK Märsta 10,19     1 Upp
Edvin Gustafsson 04 Upsala IF 9,00     2 Upp
Oskari Peura 03 Upsala IF 8,88     3 Upp
Pelle Karlsson 03 Götlunda IF 8,87     1 Väst
Lukas Forss 04 Upsala IF 8,29      
Otto Björfors 03 Rånäs 4H 8,23      
Josef Malscher 04 Alunda SK 8,09      
Hugo Sturebrand 04 Västerås FK 8,06     2 Väst
Erik Lång 04 Västerås FK 7,94     3 Väst
David Axelsson 04 Upsala IF X      

 

 
P13 Kula 3.0 kg  
    30 jan    
Leo Bystedt 03 Västerås FK 9,74     1 Väst
Elliot Duvert 03 IFK Märsta 9,10     1 Upp
Viktor Rydåker 03 Örbyhus IF 8,84     2 Upp
Sebastian Eriksson 03 Alunda SK 8,73     3 Upp
Ludwig Jaasund 04 Västerås FK 8,31     2 Väst
Esra Tollwood 03 Rånäs 4H 8,18      
Pelle Karlsson 03 Götlunda IF 7,86     3 Väst
Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 7,53      
Johan Garbell 03 Östhammar FI 7,13      
10  Jonathan Jonsson 04 Rånäs 4H 6,74      
11  Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 6,59      
12  Simon Öberg 03 Västerås FK 6,36      
13  Hugo Sturebrand 04 Västerås FK 6,12      
14  Willimam Larsson 04 Västerås FK 6,06      
15  Edvin Gustafsson 04 Upsala IF 5,88      
16  David Axelsson 04 Upsala IF 5,86      
17  Lukas Forss 04 Upsala IF 5,70      
18  Gustav Rydåker 05 Örbyhus IF 5,25        5,17
19  Gustav Andren 04 Upsala IF 5,25        5,25

 

 
P11 60m    
Försök heat 1   30 jan    
Gabriel Matsson 06 Rånäs 4H 11.03 q    
Oskar Jansson 06 Alunda SK 11.16 q    
Hampus Matsson 08 Rånäs 4H 11.51 q    
Anton Lindgren 08 Rånäs 4H 11.53      

 
Försök heat 2   30 jan    
Emil Strand 05 Örbyhus IF 9.80 q    
Alex Eriksson 05 Örbyhus IF 9.99 q    
William Lindgren 05 Rånäs 4H 10.31 q    
Rudolf Eriksson 07 Rånäs 4H 10.52 q    
Theo Söderlund 06 Alunda SK 10.63 q    

 
Försök heat 3   30 jan    
Gabriel Dag 05 Västerås FK 9.49     1 Väst
Gustav Thunell 05 Västerås FK 9.70     2 Väst
Viam Assadi 05 Västerås FK 9.81     3 Väst
Mikola Ahlgren 05 Västerås FK 9.94      
William Åström 05 Västerås FK 10.22      
Viggo Thorsén 05 Västerås FK 10.63      

 
Final   30 jan    
Emil Strand 05 Örbyhus IF 9.72     Upp 1
Alex Eriksson 05 Örbyhus IF 10.03     Upp 2
William Lindgren 05 Rånäs 4H 10.20     Upp 3
Rudolf Eriksson 07 Rånäs 4H 10.69      
Theo Söderlund 06 Alunda SK 10.94      
Oskar Jansson 06 Alunda SK 11.00      
Gabriel Matsson 06 Rånäs 4H 11.02      
Hampus Matsson 08 Rånäs 4H 11.43      

 

 
P11 600m    
Final   31 jan    
Emil Strand 05 Örbyhus IF 2:00.77     1 Upp
Rudolf Eriksson 07 Rånäs 4H 2:14.24     2 Upp
Alex Eriksson 05 Örbyhus IF 2:14.29     3 Upp
Gabriel Matsson 06 Rånäs 4H bröt      

 
Final   31 jan    
Markus Andersson 05 Västerås FK 2:00.63     1 Väst
Mikola Ahlgren 05 Västerås FK 2:07.07     2 Väst
Viam Assadi 05 Västerås FK 2:07.21     3 Väst
William Åström 05 Västerås FK 2:09.00      

 

 
P11 Höjd    
    30 jan    
Viggo Thorsén 05 Västerås FK 130     1 Väst
Mikola Ahlgren 05 Västerås FK 125     2 Väst
Alex Eriksson 05 Örbyhus IF 120     1 Upp
Gabriel Dag 05 Västerås FK 120      
Viam Assadi 05 Västerås FK 120     3 Väst
Gustav Thunell 05 Västerås FK 120      
Emil Strand 05 Örbyhus IF 110     2 Upp
William Åström 05 Västerås FK 110      
Rudolf Eriksson 07 Rånäs 4H 105     3 Upp
10  Oskar Jansson 06 Alunda SK 105      
11  Harry Green 06 Västerås FK 105      
12  Theo Söderlund 06 Alunda SK 100      
13  Gabriel Matsson 06 Rånäs 4H 90      

 

 
P11 Längd zon  
    31 jan    
Gabriel Dag 05 Västerås FK 4,09     1 Väst
Mikola Ahlgren 05 Västerås FK 3,86     2 Väst
Markus Andersson 05 Västerås FK 3,57     3 Väst
Emil Strand 05 Örbyhus IF 3,54     1 Upp
Viam Assadi 05 Västerås FK 3,48      
Alex Eriksson 05 Örbyhus IF 3,46     2 Upp
William Lindgren 05 Rånäs 4H 3,39     3 Upp
Viggo Thorsén 05 Västerås FK 3,35      
Theo Samuelsson 05 Västerås FK 3,32      
10  Rudolf Eriksson 07 Rånäs 4H 3,14      
11  Gabriel Matsson 06 Rånäs 4H 3,02      
12  Theo Söderlund 06 Alunda SK 2,92      
13  Oskar Jansson 06 Alunda SK 2,81      
14  Gustav Jansson 05 IK Westmannia FI 2,73      
15  Teodor Wallén 05 Götlunda IF 2,72      
16  Hampus Matsson 08 Rånäs 4H 2,70      
17  Anton Lindgren 08 Rånäs 4H 2,67      

 

 
P11 Kula 2.0 kg  
    31 jan    
Gustav Jansson 05 IK Westmannia FI 8,30     1 Väst
Teodor Wallén 05 Götlunda IF 7,89     2 Väst
Mikola Ahlgren 05 Västerås FK 7,34     3 Väst
Oscar Setthammar 06 Västerås FK 7,15      
Gabriel Matsson 06 Rånäs 4H 6,37     1 Upp
Markus Andersson 05 Västerås FK 6,18      
Theo Söderlund 06 Alunda SK 5,82     2 Upp
Emil Strand 05 Örbyhus IF 5,74     3 Upp
Alex Eriksson 05 Örbyhus IF 5,64      
10  Rudolf Eriksson 07 Rånäs 4H 5,53        5,40
11  William Lindgren 05 Rånäs 4H 5,53        5,45
12  Hampus Matsson 08 Rånäs 4H 5,11      
13  Oskar Jansson 06 Alunda SK 3,86      
14  Anton Lindgren 08 Rånäs 4H 3,57      

 

 
K 60m    
Försök heat 1   30 jan    
Sofia Andersson 94 Upsala IF 8.18 q    
Matilde Andersson 96 Upsala IF 8.20 q    
Amanda Jansson 96 Örbyhus IF 8.33 q    
Caroline Jansson 94 Örbyhus IF 8.47 q    
Ellen Pettersson 97 Örbyhus IF 8.60      
Linnéa Wolwan 98 Upsala IF 8.88      
Maria Lindeberg 98 Upsala IF ej start      

 
Försök heat 2   30 jan    
Levina Ahlgren 98 Upsala IF 8.27 q    
Claudia Spanier 98 Upsala IF 8.33 q    
Klara Pedersen 97 Upsala IF 8.49 q    
Ida Ekroth 96 Upsala IF 8.50 q    
Anna Björkstedt 78 IFK Stocksund 8.52     K35
Primrose Ulegård 76 Västerås FK 8.52     K40
Christine Johansson Faramarzi- 77 Västerås FK 9.55     K35

 
Försök heat 3   30 jan    
Katja Berend 62 Bromma IF 8.36     K50
Annelie Virenius Bergsjö 69 Vallentuna FK 8.37     K45
Charlotta Kimby 65 IFK Stocksund 9.34     K50
Ulrika Matsson 76 Västerås FK 9.38     K40
Carin Thornander 63 Upsala IF 9.78     K50
Ewa Wahlberg 55 Uppsala LK 11.92     K60

 
Final   30 jan    
Sofia Andersson 94 Upsala IF 8.12     DM 1
Matilde Andersson 96 Upsala IF 8.19     DM 2
Claudia Spanier 98 Upsala IF 8.26     DM 3
Levina Ahlgren 98 Upsala IF 8.28      
Amanda Jansson 96 Örbyhus IF 8.31      
Caroline Jansson 94 Örbyhus IF 8.47      
Ida Ekroth 96 Upsala IF 8.51      
Klara Pedersen 97 Upsala IF 8.62      

 

 
K 200m    
Final   30 jan    
Ida Jansson 95 Upsala IF 25.50     1 DM
Klara Helander 95 Upsala IF 25.70     2 DM
Katja Berend 62 Bromma IF 27.32     K50
Jenny Rosén 72 Nyköpings BIS 28.62     K40

 
Final   30 jan    
Mina Karlsson 99 Upsala IF 26.80     3 DM
Caroline Jansson 94 Örbyhus IF 28.17      
Christine Johansson Faramarzi- 77 Västerås FK 32.23     K35
Amanda Jansson 96 Örbyhus IF ej start      

 
Final   30 jan    
Primrose Ulegård 76 Västerås FK 28.92     K40
Lilly Wizén 55 Roma IF 32.24     K60
Ulrika Waernulf Offnegårdh 66 Västerås FK 33.89     K50
Carin Thornander 63 Upsala IF 34.25     K50

 

 
K 400m    
Final   31 jan    
Ida Jansson 95 Upsala IF 58.12      
Ewa Wahlberg 55 Uppsala LK 88.99     K60

 

 
K 800m    
Final   30 jan    
Martina Gidlöf 74 IFK Lidingö 2:44.77     K40
Annelie Virenius Bergsjö 69 Vallentuna FK 2:47.54     K45
Lilly Wizén 55 Roma IF 2:49.43     K60
Ewa Wahlberg 55 Uppsala LK 3:26.42     K60 1 DM

 

 
K 1500m    
Final   31 jan    
Emma Jansson 98 IK Westmannia FI 5:33.57     u t
Lilly Wizén 55 Roma IF 5:51.00     K60 u t

 

 
K 3000m    
Final   30 jan    
Kerstin Vinje 84 Upsala IF 11:12.66     1 DM
Sandra Boström 99 Gottsunda IF 11:39.34     2 DM
Elin Fogelström 99 Ununge IF 13:29.92     3 DM

 

 
K Häck 60m 84 cm  
Final   31 jan    
Levina Ahlgren 98 Upsala IF 10.23      

 

 
K Höjd    
    30 jan    
Ellen Pettersson 97 Örbyhus IF 150     DM 1
Joline Jansson 96 Östhammar FI 150     DM 2
Ida Ekroth 96 Upsala IF 150     DM 3
Annelie Virenius Bergsjö 69 Vallentuna FK 140     K45 ut
Carin Thornander 63 Upsala IF 120     K50

 

 
K Stav    
    30 jan    
Jenny Rosén 72 Nyköpings BIS 274     ut
Joline Jansson 96 Östhammar FI 244     1 Upp
Jenny Jansson 93 Östhammar FI X      

 

 
K Längd    
    30 jan    
Claudia Spanier 98 Upsala IF 5,06      
Ellen Pettersson 97 Örbyhus IF 5,05      
Matilde Andersson 96 Upsala IF 5,02      
Levina Ahlgren 98 Upsala IF 4,98      
Ida Ekroth 96 Upsala IF 4,93      
Annelie Virenius Bergsjö 69 Vallentuna FK 4,91     K45 ut
Anna Björkstedt 78 IFK Stocksund 4,78     K40 ut
Primrose Ulegård 76 Västerås FK 4,52     K40 ut
Maria Lindeberg 98 Upsala IF 4,42      
10  Linnéa Wolwan 98 Upsala IF 4,32      
11  Ulrika Matsson 76 Västerås FK 4,11     K40 ut
12  Carin Thornander 63 Upsala IF 4,01     K50
13  Charlotta Kimby 65 IFK Stocksund 3,99     K50 ut

 

 
K Tresteg    
    31 jan    
Klara Pedersen 97 Upsala IF 11,80     1 DM
Sofia Andersson 94 Upsala IF 11,50     2 DM
Matilde Andersson 96 Upsala IF 10,90     3 DM
Anna Holmin 95 Upsala IF 10,80      
Hedvig Engström Kindmark 97 Upsala IF 9,77      

 

 
K Kula 4.0 kg  
    31 jan    
Victoria Engström Kindmark 97 Upsala IF 12,32     1 DM
Vanessa Kamga 98 Upsala IF 10,97     2 DM
Jessica Mattsson 98 Tierps IF 10,56     3 DM
Kajsa Wennberg 96 Upsala IF 10,09      
Klara Helander 95 Upsala IF 9,62      
Carin Thornander 63 Upsala IF 9,27     K50 3 kg
Maja Gustavsson 98 Västerås FK 9,75     u t
Primrose Ulegård 76 Västerås FK 8,70     K40

 

 
K Vikt 9.08 kg  
    30 jan    
Kajsa Wennberg 96 Upsala IF 13,96     9,08 1DM
Vanessa Kamga 98 Upsala IF 12,82     9,08 2DM
Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF 15,66     7,26 kg
Jennifer Andersson 01 Västerås FK 14,35     7,26 kg
Linnea Wiklund 00 Västerås FK 12,70     7,26 kg
Linnea Larsson Huusko 97 Turebergs FK 12,18     9,08 kg
Karin Schöldström 00 Turebergs FK 11,84     7,26 kg
Annelie Schöldström 67 Huddinge AIS 11,31     9,08 kg
Marianna Dinopoulos 99 Upsala IF 9,83     7,26 kg
Ellen Jakobsson 00 Upsala IF 7,79     7,26 kg
Klara Andersson 01 Västerås FK 5,68     7,26 kg
Lina Hagberg 01 Turebergs FK 0,00     7,26 kg

 

 
F17 60m    
Final   30 jan    
Hanna Axelsson 99 Upsala IF 7.93     1 Upp
Gabriella Holmström 00 Upsala IF 8.00     2 Upp
Mina Karlsson 99 Upsala IF 8.00     3 Upp
Tilda Tryggvesson 00 Bålsta IK 8.53      
Malin Hedman 99 Upsala IF 8.75      
Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 8.78      
Alva Ohlsson 00 Upsala IF 9.78      
Ellen Jakobsson 00 Upsala IF ej start      

 
Final   30 jan    
Virva Rylander 00 Västerås FK 8.17     1 Väst

 

 
F17 400m    
    31 jan    
Virva Rylander 00 Västerås FK 58.39      

 

 
F17 1500m    
    30 jan    
Linnea Dennerporth 99 Turebergs FK 5:05.42     ut
Sandra Boström 99 Gottsunda IF 5:14.04     1 Upp
Frida Ahlund 99 Upsala IF 5:32.57     2 Upp

 

 
F17 Häck 60m 76 cm  
    31 jan    
Tilda Tryggvesson 00 Bålsta IK 11.00     1 Upp
Kajsa Jansson 00 IK Westmannia FI 11.48     1 Väst

 

 
F17 Höjd    
    31 jan    
Kajsa Jansson 00 IK Westmannia FI 135     1 Väst
Emma Jansson 98 IK Westmannia FI 125     u t

 

 
F17 Stav    
    30 jan    
Emmy Haavisto 00 Eskilstuna FI 284     ut
Ellen Haavisto 00 Eskilstuna FI 284     ut
Ellen Jakobsson 00 Upsala IF 214     1 Upp
Kajsa Jansson 00 IK Westmannia FI 214     1 Väst

 

 
F17 Längd    
    30 jan    
Hanna Axelsson 99 Upsala IF 5,31     1 Upp
Tilda Tryggvesson 00 Bålsta IK 4,56     2 Upp
Kajsa Jansson 00 IK Westmannia FI 4,52     1 Väst
Sara Svenda 99 Upsala IF 4,20     3 Upp

 

 
F17 Tresteg    
    31 jan    
Hanna Axelsson 99 Upsala IF 10,72     1 Upp
Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 10,41     2 Upp
Sara Svenda 99 Upsala IF 9,52     3 Upp
Kajsa Jansson 00 IK Westmannia FI 9,41     1 Väst
Deborah Pettersson 99 Upsala IF 9,27      

 

 
F17 Kula 3.0 kg  
    30 jan    
Julia Axtelius 00 Enköpings AI 13,16     1 Upp
Kajsa Jansson 00 IK Westmannia FI 10,15     1 Väst
Marianna Dinopoulos 99 Upsala IF 10,10     2 Upp
Linnea Wiklund 00 Västerås FK 9,24     2 Väst
Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 8,60     3 Upp

 

 
F15 60m    
Försök heat 1   30 jan    
Liv Andersson 02 Rånäs 4H 8.57 q    
Ebba Lindblom 02 Alunda SK 8.65 q    
Lina Gillberg 01 Rånäs 4H 8.83 q    
Ebba Brunvall 02 Upsala IF 8.84 q    
Sheela Da Silva 02 Enköpings AI 9.45      
Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 9.53      
Klara Ygeby 02 Upsala IF 9.64      
Ebba Fock 02 Upsala IF 10.18      

 
Försök heat 2   30 jan    
Alva Wolwan 01 Upsala IF 8.59 q    
Tyra Johansson 02 Bålsta IK 8.73 q    
Nora Axelsson 02 Upsala IF 9.27 q    
Elin Ekstrand 02 Rånäs 4H 9.32      
Frida Thornander 02 Upsala IF 9.42      
Olivia Hallsten 02 Rånäs 4H 9.72      
Andrea Åstrand 02 Upsala IF 9.84      

 
Försök heat 3   30 jan    
Lovisa Ulegård 01 Västerås FK 8.51      
Tyra Landin 02 Västerås FK 8.61      
Alice Frödin 01 Västerås FK 8.79      
Emma Danarp 01 Västerås FK 9.19      
Ellen Norström 01 Alunda SK 9.28 q    
Emma Hagberg 02 Upsala IF 10.17      
Ella Axén 02 Rånäs 4H 10.22      

 
Final   30 jan    
Liv Andersson 02 Rånäs 4H 8.56     1 Upp
Alva Wolwan 01 Upsala IF 8.57     2 Upp
Ebba Lindblom 02 Alunda SK 8.61     3 Upp
Tyra Johansson 02 Bålsta IK 8.63      
Ebba Brunvall 02 Upsala IF 8.84      
Lina Gillberg 01 Rånäs 4H 8.86      
Ellen Norström 01 Alunda SK 9.29      
Nora Axelsson 02 Upsala IF 9.30      

 

 
F15 200m    
Final   31 jan    
Tyra Johansson 02 Bålsta IK 28.84     2 Upp
Walda Jonsson 01 Bålsta IK 29.06     3 Upp
Ellen Nordback 02 Upsala IF 30.09      
Tyra Morell 02 Upsala IF 31.60      

 
Final   31 jan    
Nora Axelsson 02 Upsala IF 31.39      
Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 32.06      
Olivia Hallsten 02 Rånäs 4H 33.22      
Andrea Åstrand 02 Upsala IF 34.01      

 
Final   31 jan    
Alva Wolwan 01 Upsala IF 28.57     1 Upp
Liv Andersson 02 Rånäs 4H 30.45      
Emma Eriksson 01 Upsala IF 30.92      
Elin Ekstrand 02 Rånäs 4H 31.55      

 
Final   31 jan    
Sigrid Karlsson 01 Upsala IF 29.34      
Ebba Brunvall 02 Upsala IF 29.64      
Frida Thornander 02 Upsala IF 31.47      
Klara Ygeby 02 Upsala IF 31.48      

 
Final   31 jan    
Tyra Landin 02 Västerås FK 27.75     1 Väst
Elsa Wallenius 01 Västerås FK 29.56     2 Väst
Hilda Lindberg 01 Västerås FK ej start      

 

 
F15 1000m    
Final   30 jan    
Tyra Morell 02 Upsala IF 3:30.62     1 Upp
Klara Ygeby 02 Upsala IF 3:30.64     2 Upp
Emma Eriksson 01 Upsala IF 3:32.01     3 Upp
Sheela Da Silva 02 Enköpings AI 3:50.18      
Elin Ekstrand 02 Rånäs 4H ej start      
Nora Axelsson 02 Upsala IF ej start      
Emma Dalin 02 Upsala IF ej start      

 
Final   30 jan    
Elsa Wallenius 01 Västerås FK 2:59.52     1 Väst
Emma Danarp 01 Västerås FK 3:21.94     2 Väst
Celine Allard 01 Eskilstuna FI 3:40.10     3 Väst
Ida Claesson 01 Västerås FK ej start      
Emma Claesson 01 Västerås FK ej start      
Hedda Landström 01 Västerås FK ej start      

 

 
F15 Häck 60m 76 cm  
Final   31 jan    
Alva Wolwan 01 Upsala IF 9.45     1 Upp
Tyra Landin 02 Västerås FK 9.70     1 Väst
Liv Andersson 02 Rånäs 4H 9.85     2 Upp
Ebba Lindblom 02 Alunda SK 9.86     3 Upp
Ellen Nordback 02 Upsala IF 9.88      
Sigrid Karlsson 01 Upsala IF 10.02      
Frida Thornander 02 Upsala IF 11.22      
Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H -     ej tid

 

 
F15 Höjd    
    31 jan    
Ebba Lindblom 02 Alunda SK 145     1 Upp
Frida Thornander 02 Upsala IF 140     2 Upp
Alva Wolwan 01 Upsala IF 140     3 Upp
Emma Claesson 01 Västerås FK 135     1 Väst
Olivia Hallsten 02 Rånäs 4H 135      
Elin Ekstrand 02 Rånäs 4H 125      
Ida Claesson 01 Västerås FK 125     2 Väst
Hedda Landström 01 Västerås FK 120     3 Väst

 

 
F15 Stav    
    30 jan    
Frida Thornander 02 Upsala IF 244     1 Upp
Katrin Carlsson 01 Upsala IF 184     2 Upp

 

 
F15 Längd    
    30 jan    
Tyra Johansson 02 Bålsta IK 4,49     1 Upp
Ebba Lindblom 02 Alunda SK 4,47     2 Upp
Liv Andersson 02 Rånäs 4H 4,42     3 Upp
Walda Jonsson 01 Bålsta IK 4,39      
Ebba Brunvall 02 Upsala IF 4,31      
Alva Wolwan 01 Upsala IF 4,27      
Lina Gillberg 01 Rånäs 4H 4,08      
10  Elin Ekstrand 02 Rånäs 4H 4,01      
11  Frida Thornander 02 Upsala IF 3,92      
12  Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 3,87      
14  Nora Axelsson 02 Upsala IF 3,61      
15  Ellen Norström 01 Alunda SK 3,56      
16  Klara Ygeby 02 Upsala IF 3,54      
17  Ella Axén 02 Rånäs 4H 3,51      
18  Andrea Åstrand 02 Upsala IF 3,46      
19  Ebba Fock 02 Upsala IF 3,30      
20  Olivia Hallsten 02 Rånäs 4H 2,49      

 
    30 jan    
Tyra Landin 02 Västerås FK 4,53     1 Väst
Alice Frödin 01 Västerås FK 4,10     2 Väst
13  Hedda Landström 01 Västerås FK 3,62     3 Väst

 

 
F15 Tresteg    
    31 jan    
Lovisa Ulegård 01 Västerås FK 10,30     1 Väst
Alva Wolwan 01 Upsala IF 10,22     1 Upp
Frida Thornander 02 Upsala IF 9,19     2 Upp
Liv Andersson 02 Rånäs 4H 9,14        9,06 3 Upp
Ebba Brunvall 02 Upsala IF 9,14        8,98
Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 8,70      
Ebba Lindblom 02 Alunda SK 8,27      
Olivia Hallsten 02 Rånäs 4H 8,14      

 

 
F15 Kula 3.0 kg  
    30 jan    
Jennifer Andersson 01 Västerås FK 11,67     1 Väst
Emma Holmgren Löf 02 Örbyhus IF 8,37     1 Upp
Sheela Da Silva 02 Enköpings AI 8,20     2 Upp
Tyra Landin 02 Västerås FK 8,02     2 Väst
Nora Axelsson 02 Upsala IF 8,00     3 Upp
Andrea Åstrand 02 Upsala IF 7,96      
Olivia Hallsten 02 Rånäs 4H 7,83      
Walda Jonsson 01 Bålsta IK 7,62      
Ebba Lindblom 02 Alunda SK 7,57      
10  Ellen Norström 01 Alunda SK 7,48      
11  Frida Thornander 02 Upsala IF 7,28      
12  Elin Ekstrand 02 Rånäs 4H 7,22      
13  Tilda Zetterlund 02 Rånäs 4H 6,96      
14  Ella Axén 02 Rånäs 4H 6,19      
15  Lina Gillberg 01 Rånäs 4H 5,69      

 

 
F13 60m    
Försök heat 1   30 jan    
Elsa Eriksson 03 Upsala IF 8.99 q    
Ellen Pettersson 03 Rånäs 4H 9.51 q    
Molly Haraldsson 04 Alunda SK 9.56      
Elin Abrahamsson 03 Upsala IF 9.63      
Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 9.86      
Carin Cullhed 03 Upsala IF 9.94      
Paula Hedberg 03 Upsala IF 10.09      

 
Försök heat 2   30 jan    
Elsa Jansson 03 Upsala IF 8.97 q    
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 9.15 q    
Emma Wallsten 03 Örbyhus IF 9.31 q    
Alva Nordvarg 04 Hagunda IF 9.47 q    
Victoria Wickman 03 Alunda SK 9.83      
Ellen Zelin 03 Alunda SK 9.86      
Elsa Bernelind 04 Alunda SK 10.84      

 
Försök heat 3   30 jan    
Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus IF 8.55 q    
Hilma Wide 04 Upsala IF 9.17 q    
Linn Rystad 03 Rånäs 4H 9.58      
Mathilda Thulin 04 Rånäs 4H 9.93      
Frida Johansson 03 Upsala IF 9.99      
Alva Lindblom 04 Alunda SK 10.07      
Nora Brolén 04 Alunda SK 10.18      

 
Försök heat 4   30 jan    
Fiona Eriksson 03 Västerås FK 8.83     1 Väst
Desirée Mwepu 04 Västerås FK 8.91     2 Väst
Tyra Tjulander 04 Västerås FK 8.99     3 Väst
Linn Thorsén 03 Västerås FK 9.23      
Emma Fogelström 03 Ununge IF 9.52      
Tea Edelborg 03 Västerås FK 9.88      
Stina Windsås 04 Götlunda IF 10.14      
Alma Mikaelsson 04 Götlunda IF 10.15      
Elin Björklind 04 Västerås FK ej start      

 
Final   30 jan    
Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus IF 8.62     1 Upp
Elsa Jansson 03 Upsala IF 8.89     2 Upp
Elsa Eriksson 03 Upsala IF 9.04     3 Upp
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 9.21      
Hilma Wide 04 Upsala IF 9.22      
Emma Wallsten 03 Örbyhus IF 9.35      
Alva Nordvarg 04 Hagunda IF 9.42      
Ellen Pettersson 03 Rånäs 4H 9.65      

 

 
F13 200m    
Final   31 jan    
Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus IF 28.97     1 Upp
Elsa Jansson 03 Upsala IF 28.99     2 Upp
Elsa Eriksson 03 Upsala IF 30.18     3 Upp
Ellen Pettersson 03 Rånäs 4H 34.14      

 
Final   31 jan    
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 30.49      
Hilma Wide 04 Upsala IF 31.79      
Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 32.43      
Victoria Wickman 03 Alunda SK 32.55      

 
Final   31 jan    
Molly Haraldsson 04 Alunda SK 32.16      
Caitlin Wennberg 04 Upsala IF 33.68      
Frida Johansson 03 Upsala IF 35.24      
Elsa Bernelind 04 Alunda SK 36.47      

 
Final   31 jan    
Elin Abrahamsson 03 Upsala IF 31.89      
Alva Lindblom 04 Alunda SK 33.22      
Mathilda Thulin 04 Rånäs 4H 33.92      

 
Final   31 jan    
Desirée Mwepu 04 Västerås FK 28.80     1 Väst
Tyra Tjulander 04 Västerås FK 29.10     2 Väst
Matilda Eriksson 04 Västerås FK 30.53     3 Väst
Linn Thorsén 03 Västerås FK 31.34      

 
Final   31 jan    
Elvira Jonsson 03 Västerås FK 31.86      
Tea Edelborg 03 Västerås FK 32.66      
Isabella Wiklund 03 Västerås FK 33.94      
Fiona Eriksson 03 Västerås FK ej start      

 
Final   31 jan    
Lina Nordenmark 03 Västerås FK 32.47      
Alma Mikaelsson 04 Götlunda IF DQ     F4.2.9

 

 
F13 800m    
Final   30 jan    
Elsa Eriksson 03 Upsala IF 2:39.31     1 Upp
Tyra Tjulander 04 Västerås FK 2:45.74     1 Väst
Izabella Lukic 03 Västerås FK 2:48.39     2 Väst
Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 3:00.79     2 Upp
Elin Abrahamsson 03 Upsala IF 3:04.98     3 Upp
Emma Fogelström 03 Ununge IF 3:08.09      
Ellen Pettersson 03 Rånäs 4H 3:22.01      

 

 
F13 Häck 60m 11.34 kg  
Försök heat 1   31 jan    
Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus IF 10.03 Q    
Meja Wolwan 05 Upsala IF 10.20 Q    
Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 11.49 q    
Victoria Wickman 03 Alunda SK 12.32 q    
Alva Lindblom 04 Alunda SK 13.25 q    
Mathilda Thulin 04 Rånäs 4H ej start      

 
Försök heat 2   31 jan    
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 10.88 Q    
Frida Johansson 03 Upsala IF 12.63 Q    
Nora Brolén 04 Alunda SK 12.87 q    
Elsa Bernelind 04 Alunda SK 13.57      
Annie Norström 03 Alunda SK ej start      

 
Försök heat 3   31 jan    
Tyra Tjulander 04 Västerås FK 10.58     1 Väst
Desirée Mwepu 04 Västerås FK 10.60     2 Väst
Elvira Jonsson 03 Västerås FK 10.80     3 Väst
Tea Edelborg 03 Västerås FK 11.14      
Linn Thorsén 03 Västerås FK 11.52      
Lina Nordenmark 03 Västerås FK 12.67      

 
Final   31 jan    
Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus IF 10.04      
Meja Wolwan 05 Upsala IF 10.27      
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 10.72      
Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 11.43      
Nora Brolén 04 Alunda SK 12.19      
Victoria Wickman 03 Alunda SK 12.36      
Frida Johansson 03 Upsala IF 12.60      
Alva Lindblom 04 Alunda SK 13.19      

 
Final   31 jan    

 

 
F13 Höjd    
    31 jan    
Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus IF 146     1 Upp
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 143     2 Upp
Elvira Jonsson 03 Västerås FK 140     1 Väst
Elsa Eriksson 03 Upsala IF 135     3 Upp
Isabella Wiklund 03 Västerås FK 135     2 Väst
Alma Mikaelsson 04 Götlunda IF 135     3 Väst
Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 130      
Tea Edelborg 03 Västerås FK 130      
Alva Nordvarg 04 Hagunda IF 125      
Ellen Pettersson 03 Rånäs 4H 125      
Desirée Mwepu 04 Västerås FK 125      
12  Molly Haraldsson 04 Alunda SK 125      
13  Victoria Wickman 03 Alunda SK 120      
14  Caitlin Wennberg 04 Upsala IF 115      
15  Alva Lindblom 04 Alunda SK 115      
15  Nora Brolén 04 Alunda SK 115      
17  Matilda Eriksson 04 Västerås FK 115      
18  Elsa Bernelind 04 Alunda SK 100      
Ida Persson 03 Västerås FK X      

 
    31 jan    

 

 
F13 Stav    
    30 jan    
Greta Erlandsson 05 Rånäs 4H 230     1 Upp
Lina Nordenmark 03 Västerås FK 180     1 Väst
Linn Thorsén 03 Västerås FK 170     2 Väst
Tea Edelborg 03 Västerås FK 130     3 Väst

 

 
F13 Längd zon  
    30 jan    
Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus IF 4,64     1 Upp
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 4,43     3 Upp
Emma Fogelström 03 Ununge IF 4,04      
12  Elin Abrahamsson 03 Upsala IF 3,88      
14  Ellen Pettersson 03 Rånäs 4H 3,86      
15  Alva Nordvarg 04 Hagunda IF 3,85        3,75
16  Molly Haraldsson 04 Alunda SK 3,85        3,69
19  Paula Hedberg 03 Upsala IF 3,65      
23  Hilma Wide 04 Upsala IF 3,54      
24  Linn Rystad 03 Rånäs 4H 3,51        3,46
25  Mathilda Thulin 04 Rånäs 4H 3,51        3,42
28  Alva Lindblom 04 Alunda SK 3,31      
29  Vilma Stolpe 04 Götlunda IF 3,27      
30  Elsa Bernelind 04 Alunda SK 3,19      

 
    30 jan    
Elsa Eriksson 03 Upsala IF 4,47     2 Upp
Elsa Jansson 03 Upsala IF 4,42      
Linn Thorsén 03 Västerås FK 4,39     1 Väst
Desirée Mwepu 04 Västerås FK 4,36     2 Väst
Ida Persson 03 Västerås FK 4,26     3 Väst
Tea Edelborg 03 Västerås FK 4,12      
10  Johanna Eirefors 03 Västerås FK 3,99      
11  Victoria Wickman 03 Alunda SK 3,90      
13  Alma Mikaelsson 04 Götlunda IF 3,87      
17  Emma Wallsten 03 Örbyhus IF 3,84      
18  Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 3,79      
20  Frida Johansson 03 Upsala IF 3,64      
21  Carin Cullhed 03 Upsala IF 3,62      
22  Stina Windsås 04 Götlunda IF 3,60      
26  Ellen Zelin 03 Alunda SK 3,46      
27  Nora Brolén 04 Alunda SK 3,32      

 

 
F13 Tresteg zon  
    31 jan    
Ida Persson 03 Västerås FK 9,79     1 Väst
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 9,69     1 Upp
Tindra Kjettselberg 03 Örbyhus IF 9,61     2 Upp
Elsa Jansson 03 Upsala IF 9,50     3 Upp
Linn Thorsén 03 Västerås FK 9,00     2 Väst
Tea Edelborg 03 Västerås FK 8,81     3 Väst
Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 8,47      
Elvira Jonsson 03 Västerås FK 8,41      
Victoria Wickman 03 Alunda SK 8,37      
10  Matilda Eriksson 04 Västerås FK 8,23      
11  Tyra Tjulander 04 Västerås FK 8,15      
12  Isabella Wiklund 03 Västerås FK 8,13      
13  Molly Haraldsson 04 Alunda SK 8,06      
14  Ruth Eklöf 05 Örbyhus IF 7,97      
15  Nora Brolén 04 Alunda SK 7,58      
16  Elsa Bernelind 04 Alunda SK 7,21      
17  Alva Lindblom 04 Alunda SK 7,12      
Alva Nordvarg 04 Hagunda IF 0,00      
Annie Norström 03 Alunda SK 0,00      
Vilda Börjesson 03 Rånäs 4H 0,00      

 

 
F13 Kula 2.0 kg  
    30 jan    
Victoria Wickman 03 Alunda SK 10,11     1 Upp
Emma Wallsten 03 Örbyhus IF 9,70     2 Upp
Ida Persson 03 Västerås FK 9,54     1 Väst
Tilde Söderlund 04 Alunda SK 8,47     3 Upp
Johanna Eirefors 03 Västerås FK 8,38     2 Väst
Vilma Stolpe 04 Götlunda IF 8,28     3 Väst
Elsa Jansson 03 Upsala IF 8,08      
Alma Mikaelsson 04 Götlunda IF 7,26      
Alva Nordvarg 04 Hagunda IF 6,68      
10  Nova Ohlson 03 Örbyhus IF 6,62      
11  Edith Nelander 03 Upsala IF 6,42      
12  Elin Björklind 04 Västerås FK 6,29      
13  Molly Haraldsson 04 Alunda SK 6,13      
14  Alva Lindblom 04 Alunda SK 5,95      
15  Nora Brolén 04 Alunda SK 5,11        4,88
16  Elsa Bernelind 04 Alunda SK 5,11        4,86

 

 
F11 60m    
Försök heat 1   30 jan    
Vilma Djurfeldt 05 Upsala IF 9.56 q    
Malin Garbell 05 Östhammar FI 9.77 q    
Vilda Reinsson 05 Ununge IF 10.05 q   10.047
Tindra Dahlberg 05 Upsala IF 10.11      
Tilda Åstrand 05 Upsala IF 10.35      
Ingrid Lundin 05 Upsala IF 10.62      
Emelie Mraz 06 Upsala IF 11.02      

 
Försök heat 2   30 jan    
Maja Forssten 05 Upsala IF 9.45 q    
Filippa Eklund 05 Hagunda IF 9.49 q    
Ruth Eklöf 05 Örbyhus IF 9.72 q    
Jennifer Thor 05 Upsala IF 9.86 q    
Emma Sjöblom 05 Rånäs 4H 10.05     10.049
Stella Nordgren Westin 05 Alunda SK 10.14      
Felicia Jansson 05 Alunda SK 10.67      

 
Försök heat 3   30 jan    
Meja Wolwan 05 Upsala IF 8.79 q    
Sofia Hasler 05 Västerås FK 9.14      
Amanda Hägg 05 Västerås FK 9.29      
Agnes Strandman 05 Västerås FK 9.62      
Ebba Lindblad 06 Västerås FK 9.93      
Greta Erlandsson 05 Rånäs 4H 10.05     10.049
Lisa Carlborg 05 Upsala IF 10.20      
Astrid Krusemo 05 Upsala IF 11.10      

 
Final   30 jan    
Meja Wolwan 05 Upsala IF 8.72      
Vilma Djurfeldt 05 Upsala IF 9.41      
Filippa Eklund 05 Hagunda IF 9.58      
Maja Forssten 05 Upsala IF 9.58      
Ruth Eklöf 05 Örbyhus IF 9.61      
Malin Garbell 05 Östhammar FI 9.69      
Jennifer Thor 05 Upsala IF 9.90      
Vilda Reinsson 05 Ununge IF 10.03      

 

 
F11 600m    
Final   31 jan    
Meja Wolwan 05 Upsala IF 1:56.75     1 Upp
Tintin Engström 05 Rånäs 4H 2:11.19     2 Upp
Elsa Hedin 05 Hagunda IF 2:12.72     3 Upp
Greta Erlandsson 05 Rånäs 4H 2:13.19      
Tindra Dahlberg 05 Upsala IF 2:20.03      
Emma Sjöblom 05 Rånäs 4H 2:25.44      
Emiliah Johansson 05 Rånäs 4H 2:28.28      
Vilda Reinsson 05 Ununge IF 2:28.59      

 
Final   31 jan    
Sofia Hasler 05 Västerås FK 2:01.50     1 Väst
Delia Lukic 05 Västerås FK 2:06.90     2 Väst

 

 
F11 Höjd    
    30 jan    
Vilma Djurfeldt 05 Upsala IF 136     1 Upp
Meja Wolwan 05 Upsala IF 133     2 Upp
Greta Erlandsson 05 Rånäs 4H 130     3 Upp
Sofia Hasler 05 Västerås FK 125     1 Väst
Astrid Nyquist 05 Västerås FK 125     2 Väst
Filippa Eklund 05 Hagunda IF 125      
Celina Andersson 05 Västerås FK 120     3 Väst
Lisa Carlborg 05 Upsala IF 120      
Amanda Hägg 05 Västerås FK 120      
10  Ruth Eklöf 05 Örbyhus IF 120      
11  Emiliah Johansson 05 Rånäs 4H 120      
12  Stella Nordgren Westin 05 Alunda SK 115      
13  Tindra Dahlberg 05 Upsala IF 115      
14  Jennifer Thor 05 Upsala IF 105      
15  Malin Garbell 05 Östhammar FI 105      
16  Astrid Krusemo 05 Upsala IF 100      
17  Emelie Mraz 06 Upsala IF 90      

 

 
F11 Längd zon  
    31 jan    
Meja Wolwan 05 Upsala IF 4,39     1 Upp
Sofia Hasler 05 Västerås FK 4,12     1 Väst
Vilma Djurfeldt 05 Upsala IF 3,87     2 Upp
Elsa Hedin 05 Hagunda IF 3,71     3 Upp
Astrid Nyquist 05 Västerås FK 3,69     2 Väst
Ruth Eklöf 05 Örbyhus IF 3,63      
Celina Andersson 05 Västerås FK 3,54     3 Väst
Greta Erlandsson 05 Rånäs 4H 3,51      
Maja Forssten 05 Upsala IF 3,47        3,44
10  Malin Garbell 05 Östhammar FI 3,47        3,23
11  Tintin Engström 05 Rånäs 4H 3,38      
12  Tindra Dahlberg 05 Upsala IF 3,18      
13  Tilda Åstrand 05 Upsala IF 3,15      
14  Emma Sjöblom 05 Rånäs 4H 3,08      
15  Emiliah Johansson 05 Rånäs 4H 3,03      
16  Lovisa Rooth 05 Alunda SK 2,96        2,96
17  Felicia Jansson 05 Alunda SK 2,96        2,92

 

 
F11 Kula 2.0 kg  
    31 jan    
Sofia Hasler 05 Västerås FK 8,79     1 Väst
Astrid Nyquist 05 Västerås FK 7,80     2 Väst
Greta Erlandsson 05 Rånäs 4H 7,33     1 Upp
Tindra Dahlberg 05 Upsala IF 7,23     2 Upp
Malin Garbell 05 Östhammar FI 6,56     3 Upp
Meja Wolwan 05 Upsala IF 6,27      
Tintin Engström 05 Rånäs 4H 6,19      
Ruth Eklöf 05 Örbyhus IF 5,45      
Tilda Åstrand 05 Upsala IF 4,60      
10  Felicia Jansson 05 Alunda SK 4,03      

 

 

© Track & Field, Christer Falk